1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık koruma bandı

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve ERKANERTURK tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67075
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,

  fabrikamız etrafında bulunan sağlık koruma bandı üzerine yangın suyu deposu yerleştirmek istiyoruz.
  OSB ile görüştük. Gelip keşif yapacaklar. Bizim için uygun olursa izni veririz diyorlar ama Sağlık ve güvenlik yönündende mevzuata uygunluğuna bakın dediler.
  Sizce İSG açısından sağlık koruma bandına yangın suyu tankı yerleştirebilir miyiz?
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  "sağlık koruma bandı" anlayamadım
 3. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67075
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  OSB de bulunan fabrikaların etraflarına belirli ölçülerde boşluklar bırakılıyor.

  Acil bir durumda oralardan faydalanmak için.
 4. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu alan kaç metrekare, bu alana depo koyduğunuzda kaç metrekare yer gidecek ve geriye kalan boş alan toplanma merkezi vb ihtiyaçlar için yetecek mi? Bu alana koyacağınız deponunun yangın esnasında zarar görmemesi gerekir bu yüzden montajı için uygun yer seçilmeli
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ekim 2013 ---
  Neticede bu depoyu kurarken joker pompa ve süskilasyon pompası da olacak değil mi
 5. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67075
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet dedğiniz pompalarda olacak.
 6. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu pompa elektrik enerjisinin kesilmesi durumunda yakıtla çalışacak sistemde olacak. Bu anlamda burası da bir tehlike teşkil ediyor, buna göre bir önlem alınmalı. Sonra bu tank dış alana konulacak dediniz dış alanda kapalı bir mekan mı oluşturulacak açık mekan olarak mı kalacak ?
 7. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67075
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  pompa dizel pompa olacak. alan fabrika içerisi. ama emniyet için bırakılmış boş alan. yangın suyu tankımızıda fabrikanın ortasına değilde emniyet için bırakılan sağlık koruma bandının alanaını kullanmak istiyoruz.
 8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  genelde fabrikaların dış alanlarında jeneratör vardır bu jeneratöre bağlanabilir
 9. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  acil durumda toplanma alanının bu alandan uzak bir yere alınması gerekir, gördüğüm kadarıyla dizel joker pompalar üzerinde yakıt kalıntıları oluyor, bu tank ve pompa sisteminin etrafının çevrilmesi kapalı tutulması uyarı levhalarının asılması gerekir
 10. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gördüğüm büyük tesislerde jokey pompa dizel olarak kullanılıyor. jokey pompa mutlaka transfer panosu aracılığı ile önce jeneratörden eğer sorun varsa yakıt sisteminden beslenmesi sağlanıyordur. Ama mutlaka dizel olarak bulunduruluyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ekim 2013 ---
  Bu arada mevzu bahis pompa sistemleri olduğu için bu pompalar hakkında ufak bir açıklama:

  Yangın söndürme tesisatındaki sistem basıncı, yangın pompasına ait basınç şalterinden ayarlanan değerin altına düştüğünde pompa otomatik olarak devreye giriyor. Basınç şalterinden gelen sinyal bilgisi de kontrol panosuna iletiliyor. Böylece yangın pompası, gelen basınç bilgisine göre otomatik olarak çalışıyor ve pano ön yüzeyindeki durdurma anahtarı ile durduruluyor. İsteğe bağlı olarak, sistem basıncı normale geldiğinde, kontrol panosunun otomatik olarak pompayı durdurması da sağlanabiliyor. Yangın hidroforları aynı zamanda pano ön kapağında bulunan düğmeler ile de manuel olarak çalıştırılabiliyor.

  Jokey pompa sistemleri ise yangın hattının her zaman basınç altında tutulması amacıyla kullanılıyor. Bu pompalar aynı zamanda küçük miktarda su tüketimlerini veya tesisatta oluşabilecek kaçakları karşılayarak, ana pompaların gereksiz devreye giriş ve çıkışlarını önlüyor. Jokey pompanın, basıncın düşmesi/yükselmesi sonucu basınç şalterinden gelen sinyal ile otomatik olarak çalışmasının ya da durmasının yanı sıra, manuel olarak kontrolü de mümkün.