1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık muayeneleri yapılırken tetkiklere gerek var mıdır?varsa hangi tetkikler istenmelidir?

Konusu 'Sağlık Tetkikleri ve Yönetimi' forumundadır ve Çağlar Yücesoy tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Çağlar Yücesoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75618
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    takeda ilaç
    Bu Gün Bakanlıktan da sorup kontrol ettim. Sağlık Raporlarında Yapılan 4 lü tarama artık gerekli değilmiş.
    İş Yeri hekimi kendi muayenesi ile rapor düzenliyor. Gerekli görürse kan veya röntgen vs. istiyor ve doyaya ekliyoruz.

Sizlerde böyle bir duyum var mı ?
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk muayeneyi işyeri hekimi yapıyor ve gerekli gördüğü tetkikler için hastaneye yönlendiriyor. Ama soruyorsan neyi gerekli görüyor diye, genelde eskiden alınana ağır ve tehlikeli işler raporunda ne varsa işyeri hekimleri de onları istiyor. Zaten gerçekten ihtiyaç onları belirleyebilmek için işyeri hekiminin risk analizlerine gerçek anlamda katılım sağlaması ve risk gruplarını belirlemesi gerekiyor. ama nerdeeeeeeeeeee :)
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İŞYERİNİZİN TEHLİKE SINIFI NEDİR ACABA?
  4. Adem Aras BAŞARAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Dövsan Dövme Çelik Metal San. Tic. Ltd. Şti
    Merhaba Nurdan Hanım,
    Ben tehlikeli sınıfta bir işletmede çalışıyorum yaklaşık 30 kadar çalışana sağlık taraması yaptıracaktım en son 2013'te yapılmış üzerinden 1 yıl geçmiş. Pek anlayamadım olayı şimdi iş yeri hekimimize görünmeleri yeterli mi çalışanların ?
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4'lü paket 6'lı paket nedir? Böyle bir aptallık olabilir mi? Hastaneye muayene gideceksin adam suratına bakacak bu 4'lü paket, başkasına bakacak bu olsa olsa 6'lı paket olur ya da kızım gelen herkesi 4'lü paket yap geç :) Pazarcı mısın doktor mu?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Temmuz 2014 ---
    Yanlış anlamayın tepkim size değil işyeri hekimlerine ..
  6. Çağlar Yücesoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75618
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    takeda ilaç
    Tehlike sınıfının önemi kalmamış anladığım. hekim bakacak gerekli görürse tetkik isteyecek. rapor vericek deniliyor. önceden biz tehlikeli ve cok tehlikeli firmaların tamamında film , işitme testi , solunum testi ve kan tetkiki diyerek 4 lü tarama sonuçları alırdık. bunun için mobil araçlar firma firma gezer bu testleri yapardı. bunun kalktığı hatta bu mobil firmaların ruhsatlarının iptal edileceği soyleniyor. bunu mobil olarak yapamazsak nasıl yapacaz diye dusunurken, bakanlığın bana cevabı gerek yok artık oldu. bu gibi bir konuyla karsılasan varmı, arastırdımı acaba, yoksa bız mı yanlıs anladık dıye soruyorum.
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir cm boyutunda bir kanser kütlesinde, en az bir milyar kanser hücresi mevcuttur. 1 cm'lik kanser kütlesini doktor gözle mi görecek. Nasıl bu adama çalışabilir raporu verecek büyük ihtimalle yanlış anlamışsınız.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Niye? bakarak kan değerlerini, tansiyonu ve kiloyu anlayan doktorlar onu da anlayabiliyordur belki :) Doktorlar bu işi emeklilik için dinlenme yeri olarak görüyorlar. Ne yazık ki yaptıkları işin ehemmiyetinden bir haberler...
  9. DrMehmet İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3144
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    keşke sadece kendi işinize odaklansanız da , iş yeri hekimlerinin işine karışmasanız ?
    Acaba yeni bir şeyler öğrenir miyim, güncel bilgiler var mı ? diye forumun iş yeri hekimi bölümüne giriyorum, maşallah dr lardan başka herkes, ilim sahibi olmadan fikir beyan etmiş.
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öyle bir şey mümkün mü? İşyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanının işleri ne? Farklı bir iş mi yapıyorlar? İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bu geminin kaptanları. onların sen benim işime karışma sen kendi işine bak deme lüksleri yok. Sonuçta dümen sadece bir tane.
  11. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Biz anlatmaktan bıktık ama arkadaşlar anlamak istemiyor hiçbir işyerinin sağlık taramasını işgüvenliği uzmanı yaptırmaz ne yapılacağına karar verecek olan işyeri hekimidir işyerinin tehlike sınıfının ne olduğu değil ne iş yapıldığı ne gibi sağlık riskleri taşıdığıdır önemli olan biyolojik ajanla çalışan bulaş ihtimali olan bir laboratuarda gürültünün zerresi yokken kişiden sağlık taraması adı altında işitme testi isteyen bizden değildir ancak iş güvenliği uzmanı olabilir kişinin 1 cm lik kanserli kitlesini hiç bir şikayeti yoksa kimse tespit edemez sizdede 1 cm lik kitle olabilir hatta ve hatta akciğerinizde 10 cm lik kitle bile olabilir o zaman her gün gidip ac filmi çektirin yada ayda 1 PET le tarama yaptırın bilmediğimiz alanlarda lütfen yorum yapmayalım işyerinin riskleri çalışanın orda yaptığı iş ve şikayetleri ile beraber işyeri hekimi ne tetkik isteyeceğine karar verir bırakın işyeri hekiminiz ne tetkik istiyorsa istesin
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Temmuz 2014 ---
    şimdi ben burdan yazsam bu iş güvenliği uzmanları yaptıkları işten bir haberler işlerini yapmayı bilmiyolar bu işi yan gelip yatma yeri sanıyorlar olurmu sizce hekim işini düzgün yapmıyorsa ceremesinide o çekecek bırakın onu o düşünsün siz kendi işinizi yapın başınız ağrımasın yeter
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok Mehmet bey farklı bir söylemek istemiş. Diyor ki bizim işimize karışmayın biz işimizi biliriz sağlık konusunda bir halt bildiğiniz yok konuşmayın. Saygı duyarım. O vakit sizden sadece şunu rica ediyorum bizim kadar duyarlı olun ve arkadaşların sağlıkla ilgili sorularına cevap verin işyeri hekimi bölümünde ki arkadaşlar da soru soruyorlar doktorlardan cevap gelmediğinden dolayı kendi çaplarında bir şeyler yazmaya çalışıyorlar kısacası ilminiz ile aydınlatın bizi ancak karşılık beklemeden
  13. DrMehmet İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3144
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Ben bildiğimi anlatmaktan , birine faydamın dokunmasından son derece memnun olurum. hiç bir beklentim de olmaz ancak gelin görün ki kısıtlı zamandan ve ağır iş yükünden dolayı burası ve bunun gibi platformlara ayıracağımız süre çok az oluyor, ben üye olalı çok olmadı kimseyi de tanımıyorum. Elimden geldiğince arkadaşlara yardımcı olurum. Tek ricam dr lar hakkında peşin hükümlü olunmaması ve genelleme yapılmaması. Her sektörde olduğu gibi dr lar içerisinde de işini iyi yapmayanlar vardır ve olucaktır da. ben bu iş sağlığı işine gönül vermiş bir insanım, yeni şeyler öğrenmek ve bildiklerimi anlatmak için burdayım
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle sağlık konusunda sizinle tartışamam bilgim yetmez ancak verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkür ederim. Sadece şunu söylemek istiyorum siz kişiden sağlık taraması yaptırmasını periyodik muayeneler sırasında istemiyor musunuz? Periyodik kontrol formuna çalışandan hangi testi istiyorsanız oraya yazarsınız. Burada iş güvenliği uzmanı nasıl olur da işitme testlerini isteyebilir kaldı ki iş güvenliği uzmanı ortam ölçümlerine ne yapacağına karar verir kafasına göre burada odyo testi gereklidir demez. İşi değildir. Benim söylemek istediğim hangi doktor 4'lü paket 6'lı paket mantığını gelip şantiyelerde veya başka işlerde uygular. Bunu iş güvenliği uzmanı istemedi yukarıda ki arkadaşın sorusundan da anlaşıldığı üzere işyeri hekimi istemiş.
  15. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    o zaman şöyle soralım
    Oğuzhan bey uzman arkadaşımız yazmış aynen cümle;
    Merhaba Nurdan Hanım,
    Ben tehlikeli sınıfta bir işletmede çalışıyorum yaklaşık 30 kadar çalışana sağlık taraması yaptıracaktım en son 2013'te yapılmış üzerinden 1 yıl geçmiş. Pek anlayamadım olayı şimdi iş yeri hekimimize görünmeleri yeterli mi çalışanların ?
    tarama yaptıracaktım diyor dikkat ederseniz 4 lü yada 6 lı paket diye bir kavram yok hiç duymadım hangi hekim uydurmuş bilmiyorum ilk kez burda duyuyorum
  16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4'lü paket 6'lı paket konusu başlıkta geçiyor. Ayrıca bende daha önceden duymuştum. Hatta bu araçlar ile seyyar olarak muayene yapan firmalar teklif verirken size aynen bu şekilde soruyor. Sorun şu ki hangi muayenelerin yapılacağına işyeri hekimi karar verir. Nasıl verir? iş güvenliği uzmanı ile yapacağı risk analizi ve daha öncesindeki hastalık kayıtlarına bakarak verir.

Kimse darılmasın gücenmesin, çalışan ve işini iyi yapan hekimleri ayrı tutuyorum Ancak en az 10 tane işyeri hekimi tanıyorum. Şimdiye kadar bu şekilde sağlık muayenesi yaptıranı göremedim. Ne kadar inkar edilse de muayeneler sabit kalıplarda yapılıyor. Çok iyi hekim olabilirsiniz, ancak bu iyi bir işyeri hekimi olacağınız anlamına gelmez.

Bunun üzerine eee yatan iş güvenliği zumanları yok mu diyeceksiniz o da var. ancak oranlar biraz daha az :)
  17. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Seyyar araç dediğiniz mobil sağlık hizmeti araçları evet bu araçlarla taramalar yapılıyor nedenide işverenlerin işçiyi hastaneye göndermek yerine işyerinde bir an önce işlemler bitsin işgücü kaybı olmasın demesinden yoksa ben bu mobil araçlarla yapılan taramalara hiç güvenmiyorum sağlıklı olduğunuda düşünmüyorum biz hastanede 1 Ac filmini çektiremediğimiz paraya bunlar bir sürü test yapıyor hemde ayağınıza gelerek neyse evet çok iyi hekim olabilir ama iyi işyeri hekimi olamayabilirsiniz tıpkı çok iyi inşaat müh. yada makine müh. olabildiğiniz ama işgüvenliği uzmanı olamadığınız gibi her iki meslek grubundada işini iyi yapmayan yada yapmaya çalışmayan insanlar var olabilir ama bu beni ilgilendirmiyor ben kendimden mesulüm bir başka hekimin yapmadığı işten ben sorumlu olmadığım gibi bir başka uzmanın yapmadığı işten de siz sorumlu olmazsınız aksine onlar yapmadıkça sizin kıymetiniz artar
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam işyeri hekimi 70 yaşında veya interneti kullanamayan biri olabilir veya işyeri hekimliğini emekliliğinde para kazanacağı kıytırıktan bir iş olarak da görebilir hani bir sürü seçenek var bu arkadaşın bu cümleyi kurması için ama şu ana kadar çok uzmanla tanıştım hiç birinin sağlık tetkiklerini yaptıracağım dediğini duymadım görmedim. Bu arkadaşın da o anlamda kullandığını düşünmüyorum. Bu arkadaş anladığım kadarı ile işyeri hekimine sadece yardımcı olmak istemiş onun yerine soruyor. Çoğu osgb 4'lü ve 6'lı paket tabirini kullanır ve toplu bir şekilde işi satar. Aslında bunu yaparken de işyeri hekimini ezer geçer ve bunları yapanlar arasında 10 üstü hekim çalıştıran işyerleri de var.
  19. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Hiç bir işyeri-osgb bu konuda beni ezemez kendini ezdiren hekimde beni ilgilendirmez ne gerekiyorsa onu istersin tetkik olarak ama ben istediğim tetkik haricinde mesela bir işverenim hocam biz check-up tarzı ne gerekiyorsa tetkik isteyin yaptıralım dedi onlara yazdım yaptırdı bu farklı birşey işveren ben ücretini öderim yapalım dedi bizde yaptırdık yoksa kimse ne tetkik isteyeceğime karışamaz
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belki diğer hekim arkadaşlar yazıları okur ve sizi örnek alır. Teşekkür ederim