1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık muayeneleri yapılırken tetkiklere gerek var mıdır?varsa hangi tetkikler istenmelidir?

Konusu 'Sağlık Tetkikleri ve Yönetimi' forumundadır ve Çağlar Yücesoy tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Çağlar Yücesoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75618
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    takeda ilaç
    arkadas su cevaplara bakıyorum da kimse soruyu anlamaya calısmamıs. dr - uzman kavgası cıkarmayın. herkes kendı ısını yapıyor ole bole, 2 olumlu kaza yı atlattım ben, hıc bı dr hıc uzman ıcerı gırmesın. bu taramalar yapılmayacaksa dr ısterse yapılıcaksa ok. ama yarın gene bırı olur de bılırkısı gelr vay bunun raporu eksık hadı gelın bakım dr ve uzman derse ne olur. bılen varsa merak edıp arastıracak olan varsa o yazsın. polemık yapmaya calısan bos geenın bos kalfaları yazı yazmasın. ısı bılen paylassın bılmeyen okusun ogrensın.
  2. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Çağlar bey hem serzenişte bulunmuşsunuz hemde polemiğe müsait bir yazı olmuş ama ben girmemeyi yeğliyorum neyse gelelim sorunuza diyelimki bir iş kazası oldu işçinin başına gelen kaza araştırılır örneğin işçi kemer takmadığı için kaza geçirmişse tabiki uzman bu konuda işverene gerekli uyarıları yapmışmı kemer alınmışmı,teslim edilmişmi tutanak varmı,denetim yapılmışmı vs bakılır burdan uzman ve işveren ancak ceza alabilir dr un bu konuda direk bir suçu yoktur ancak işçi örneğin şeker hastası ve insülin tedavisi görüyor insülinini yapıyor ara öğün yapmıyor iş yetişsin diye ve kan şekeri düşüyor hoop kaza burdada uzmanın suçu yoktur bunun gibi örnekler çoğaltılabilir bunu ancak somut bir olay olunca daha net konuşabiliriz yoksa iş tarama boyutuna gelirse ben size daha net söyliyeyim aslında her işin gereği ve her kişinin muayenesine göre çok fazla tetkik istenebilir aynı yerde çalışan herkese aynı tetkikleri istemek değil doğru olan işin risklerine göre ve işçilerin şikayetlerine,muayene sırasındaki bulgularına göre kişiye göre tarama yapmaktır doğrusu
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben sunu kabul edemiyorum.
    "Hekim isini yapmiyorsa ceremesini o cekecek. Birakin onu o dusunsun siz kendi isinizi yapin."
    Ben buna el insaf derim. İSG mantigi kaza veya olay olduktan sonra evrakla ugrasip sorumlu aramak degildir.
    Sizin su soylediginiz calisana sadece gereksiz doku yigini olarak bakmanin otesine gecmiyor.
    Biz bu forumda defalarca kotu uygulamalari kompleksimiz olmadan ifsa ettik. Aman bu uzman bunu gostermeyelim demedik. 50tl'ye rd yapip gazete ilani verenleri yayinladik ki meslegin gidisati kotulesmesin diye.
    Hicbir zaman aman bize ne. Kaza olsun, insanlar olsun' bizi ilgilendirmez. Onlar dusunsun, sorumluluk bizde demedik.
    Hicbir calisan isyerindeki muayenede benim suramda agri var demez, diyemez. Psikolojik olarak da calisani dusunmek gerekir. Adam deli gibi sigara iciyordur, icmem yazar. Bu kisileri birkac satir yazi ile belirledigimiz tedbirle belli olumden kurtarmak dururken, olan olsun siz isinize bakin demek bana vicdansizlik gibi geldi.
  4. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    ya ben anlatamıyorum galiba neyse siz kendi işyerinizde dr lukta yapın en iyisi maşallah herkes dr olmuş kime ne tetkik isteyeceksiniz nasıl muayene edeceksiniz hepsini biliyorsunuz buyrun yapın
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sağlık muayeneleri yapılırken tetkiklere gerek var mıdır?varsa hangi tetkikler istenmelidir?
    @vagus61
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu tetkikler büyük ölçüde risk analizi, daha önce yaşanan ve kayıt altına alınan meslek hastalıklarından ve iş yeri hekiminizin tetkikleri neticesinde verilecek kararlara bağlıdır. Örneğin gürültülü bir ortam varsa işitme testi, kimyasallar ile çalışılıyorsan kan testleri veya daha önce çalışanlar görme ile alakalı sorunlar yaşamışsa göz muayyenleri yapılmalıdır. Tetkik yaptırmadınız diye kimse gelip size hesap sormaz, ancak bir çalışan ben bu işe girdiğimde duyma sorunum yoktu, şimdi işitme kaybı yaşıyorum dediğinde sizlerin bir şekilde bunları ispatlamanız lazım.

Bunun dışında sadece sizin işiniz ile alakalı olmayıp kişinin kendi durumundan kaynaklanan rahatsızlıklarda bu tetkiklerde tespit edilebiliyor. Kişinin rahatsızlığının oluşması sizi bağlamış olabilir ancak sonucu sizi ilgilendirebilir. Bu konularda iş yeri hekimleri ile istişare etmekte fayda var.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bununla ilgili kanunda yasal zorunluluk hem var hemde bir çok yönetmelikte tetkik ve tahlil yapılması zorunluluğu var..Yasal zorunluluk hususunda mevzuattan atıf yapacam müsait zamanda..İşyeri hekimleri mevzuatı bilmez....
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte bu büyük bir çoğunluk için geçerli... :)
  9. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben fazla müdahil olmayacaktım zira her zaman hekim uzman tartışması göremiyoruz. Hekim arkadaşlar aşırı is yüklerinden ve benim şahsi fikrimce bu işi de işten saymadiklarindan forumu pek kullanmiyorlar. Hazır kullanan 2 _ 3 hekim bulmusken tartismakta fayda var lakin yer yer üslup larda kayma oluyor buna dikkat edelim.ortada bir soru var sorunun cevabını tartışalım. Farklı bir başlığı seve seve açıp iş sagliginda hekimlerin sorumluluklari yada sorimsuzluklarini tartışabiliriz tıpkı uzmamlarinkini tartıştığimiz gibi..
  10. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    öğret de öğrenelim hangi mevzuatta ne tetkik isteyeceğimiz yazıyor merakla bekliyoruz
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    c) Sağlık gözetimi;

1) Sağlık gözetimi kapsamında yapılacak işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler ile ilgili olarak çalışanları bilgilendirmek ve onların rızasını almak.

2) Gece postaları da dâhil olmak üzere çalışanların sağlık gözetimini yapmak.

3) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda;

a) Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç beş yılda bir,

b) Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç üç yılda bir,

c) Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç yılda bir,

defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.

4) Çalışanların yapacakları işe uygun olduklarını belirten işe giriş ve periyodik sağlık muayenesi ile gerekli tetkiklerin sonuçlarını EK-2’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek.

5) Özel politika gerektiren gruplar, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı alanlar, kronik hastalığı, madde bağımlılığı, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi çalışanların, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı almış çalışanın olması durumunda kişinin çalıştığı ortamdaki diğer çalışanların sağlık muayenelerini tekrarlamak.

6) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını planlayarak işverenin onayına sunmak ve alınan sonuçların çalışanların sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak.

7) Çalışanların sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri halinde işe dönüş muayenesi yaparak eski görevinde çalışması sakıncalı bulunanlara mevcut sağlık durumlarına uygun bir görev verilmesini tavsiye ederek işverenin onayına sunmak.

8) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmalarının yanı sıra gerekli hijyen eğitimlerini vermek, gerekli muayene ve tetkiklerinin yapılmasını sağlamak.

9) İşyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak, uygulamaların takibini yapmak ve EK-3’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak.

İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu) (Eski Konu)
    ............................................................................................

(4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.

Sağlık gözetimi

MADDE 15 – (1) İşveren;

a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:

1) İşe girişlerinde.
    2) İş değişikliğinde.
    3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.
    4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.

(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili Konu)
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aman @Erkan Dündar o yasal zorunluluklarin hepsi yanlis.
    Gerçeği olsa olsa saha nedir bilmez, rd'yi sadece imzalanması gerekli belge olarak gören hekimlerimiz bilir.
    ( görevini layigi ile yapan hekimlerimize lafim yok. Kaldi ki kendileri zaten bu konuda yanimizda olmuslrdir. )
  13. mustafa özdemirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2300
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    risk analizini iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi birlikte yapsa hangi tahlilleri isteyecegini işyeri hekimi bilir.şu an risk analizini sadece iş güvenlik uzmanı yaptığı için işyeri hekimi klasik taramaları ister.klasik taramaların tek avantajı işe girişte eşki işyerlerinden kaynaklı bir arızası var mı onu gösterir.kimyasal kanserojen veya teratojenik madde kullanılan işletmeler için tam olarak hangi tahliller istenecegi yönetmeliklerde yok.
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ramazzini herkesin bildiği üzere bütün hekimlerden işçilere şu soruyu sormalarını istemiş. Bana mesleğini söyle sana hastalığını söyleyeyim. Bence şuan soru biraz evrim geçirdi Bana şirketinin risk analizini göster sana hastalığını söyleyeyim. :) Yani işyeri hekiminin risk analizi çalışmalarına katılması şarttır.
  15. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    6331 sayılı kanunu bizde biliyoruz bunu copy paste yapmanıza gerek yok hangi tetkikleri isteyeceksiniz böyle bir ibare varmı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ağustos 2014 ---
    copy-paste yapıp yapılan risk analizlerini sadece uzmanlar bilir (görevini layığıyla yapan uzmanlara lafımız yok 2 tanesi ile beraber çalışıyorum zaten)
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her bilgi mevzuatta yer almaz. Kaldı ki işyeri hekimi olmak için doktor olma zorunluluğu var. Adamlar dememiş ki makine mühendisi işyeri hekimi eğitimine girip sınavı geçtikten sonra işyeri hekimi olabilir Kaldı ki bizde iş güvenliği uzmanlığını yaparken bazen mevzuatta sorularımıza açık bir şekilde cevap bulamıyoruz . Cevap bulamadığım durumda ne yapıyorum Mesela işyerinde bariz bir şekilde yangın tehlikesi var yangın tesisatı kurulmasını istiyorum. Neden bunu istiyorum çünkü işyerinde yaşanacak böyle bir acil durumda ysc'ler söndürmez. Mevzuata kalsa üç adet yangın tüpü bırak geç diyor. Başka bir örnek mevzuatta risk analizi yapın diyor ama hangi formatta yapacağımız belirtilmemiş en uygun formatı seçip uygulatıyorum. Neden bunu yapıyorum çünkü ben o firmanın iş güvenliği uzmanıyım ve birinci görevim mevzuatı tatbik etmek değil ölüm yaşanmaması için her türlü önlemi aldırmak.
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylediklerinize katılıyorum. Nasıl kalp hastası ve böbrek hastası insanlar aynı ameliyata girseler dahi farklı tetkiklerden geçiyorsa bu durum da aynı. Her hangi bir yönetmelikte yazıyor mu ki kalp hastası fıtık ameliyatı olacaksa bu tetkiklerden geçmeli. Yazmaz çünkü bu hekimlik mesleğinin getirdiği bir bilgidir. Hekim hastanın durumuna göre karar verir ve hastanın yaptırması gereken tetkikleri seçer.

Aynı durum periyodik muayyeneler içinde geçerli. Hekim işyerinin durumuna, mevcut risklere ve meslek hastalıklarına, hatta çalışanın sağlık durumuna bakar ve tetkiklere karar verir. Bu yüzden işyeri hekimleri doktordur. Herşey yönetmelikte yazacak olsaydı doktora gerek yok, ezberi olan herkes işyeri hekimi olsun.
  18. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    bizde aynı şeyi söylüyoruz şu şu tetkikleri isteyeceksiniz diye bir mevzuat yok diyoruz daha önceki mesajımda da yazdım 'işyerinin riskleri çalışanın orda yaptığı iş ve şikayetleri ile beraber işyeri hekimi ne tetkik isteyeceğine karar verir '
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyerlerini çok iyi bildikleri için çok iyi karar verirler :)

20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu kadar üstüne gitmeyin gencin... Mazallah zaten hekim sıkıntısı var adamı iş yeri hekimliğinden soğutacaksınız...İş yeri incelemesi ve işe giriş muayenesi yapıldıktan sonra işyei hekimi gerekli gördüğü tehkikleri ister. Gerekli görmezse istemez. Herhangi bir sağlık sebepli işyeri kazasındada işyeri hekimi istemediği ve istemediği tehkikler yüzünden tespit edemediği gizli hastalıklardan ve bunların doğurduğu kazalardan sorumludur.Mevzuattada birçok yerinde zaten gerekli tehkikler ibaresi kullanılmıştır. Gereklilik konusuna ve tahlil çeşidine iş yeri hekimi karar verecektir.Arkadaş sektördeki diğer hekim uygulamalarından bihaber olduğu için meslektaşlarını koruyup adlarına konuşuyor olabilir ama arkadaşın gözden kaçırdığı şey şu ki; benim tanıdığım 10 iş yeri hekimden 7 sinin hipokrat yeminini hastanade geçer ve osgbler ticarethanedir mantığıyla osgb işletmeciliğine girip bütün yükleri mecburen bir iş kapısı aralamak için çalışan yeni mezun yada iş sıkıntısı çeken mühendislerin üstüne yıkarak büyük kazançlar elde etmektedirler.Bir nevi işgücü ve bilgi sömürüsü yaparak para kazanmaktadırlar.iş te bu sebeple bu işteki tecrübeli kişilerin yaptığı ya kendi osgb sini kurmak yada bağımsız çalışmaktır.Birçok Osgb nin ticarethane mantığı ile sırf para odaklı çalışmaları nedeniyle o uzman arkadaşlar kopyala yapıştıra mahkum edilmiştir.( Bir çoğunun işine geldiğide ayrı bir mevzu konusudur ki bunu forumda sık sık tartışıyoruz zaten) Şahsen uzun zamandır sahibi iş yeri hekimi olan osgblerle çalışmıyorum.çünkü sağolsunlar beni çoğu kez haklı çıkartıyorlar. Bir hekim ile mühendisin bakış açılarının çok ama çok farklı olduğunu düşünüyorum... Bu sebeple tartışmalar uzar gider yazılanlar kalır ama aslolan mevzuattır..Ve mevzuat der ki; iş sağlığı ve güvenliği kanunu... yani elimiz mahkum hekimlerle beraber çalışmak zorundayız. Hem de koordineli... Koordineli kısmı oldukça çetrefilli ama yapcak birşey yok.