1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık ocağında olabilecek tehlike ve olası riskleri belirle

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir sağlık ocağına risk analizi yapacağım.sizce burada olan riskler nelerdir.forumda bilerek böyle bir konu açtım tek bir insanın gördüğü risk sayısı yeterli değildir diye düşünmekteyim.ayrıca analiz yapan arkadaşlara yardımcı olmak adına her sektör için ayrı ayrı başlık açılabilir ve altına öngördüğü riskleri herkez yazarsa analiz yapan arkadaşlar için büyük bir kaynak niteliğinde olacak ve fayda sağlayacaktır.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    henüz fotograflamadım erkan bey yani olabilecek riskler neler olabilir...ne biliyim biride çıkar birşey söyler doğru tabi yaaa ben bunu nasıl düşünemedim dersiniz.yani beyin fırtınası yapılabilir ve muazzam bir kaynak oluşturur diye düşünmüştüm.mesela burada bir fotokopi makinası için olası riskler paylaşılmış altına yazılanlar süper bir fikir kataloğu oluşturmuş.neticede herkezin mesleği farklı olunca bir sektörde herkesin gördüğü tehlike farklı olabiliyor.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    hastaneler gibi düşünün ,farkı hastanelerde olmayan bölümleri çıkarın
  5. aykutkara0 İSGforum Üyesi

ben sağlık ocaklarında bazı gördüğüm şeyleri yazayım.
    1. Bazı sağlık ocaklarında özürlü kardeşlerimiz için merdiven yerine merdivenin yanına düz bir zemin yapılır, özürlü araçları ile burdan çıkılsın diye.bu kısımda genelde korkuluk yaptırmazlar.burda kesinlikle çift taraflı korkuluk olması lazım.tabi merdiven sayısı 4 ve fazla ise orda da korkuluk olması lazım.
    2.Sağlık ocaklarında zeminler genelde çok kaygandır, sürekli kurulanması gerekir, kayma riskini önlemek için.
    3.Yangın tüplerinin kontrolleri önemli. Bir de ben bir yerde şunu gördüm.adam yangın tüpünü asmış yukarıya. tamam yer ile temasını kesmiş, çocukların ulaşmasını engellemiş.Ancak tüpü çok fazla yukarıya asmış, benim 1.70 boyum var.denedim alabiliyor muyum diye gerçekten inanın ben zor ile aldım.bu kısım önemli ne çok fazla yukarı ne de çok fazla aşağı asılmalı.ortada olmalı.
    4.Duman dedektörleri bulunmalı.
    5.Kırılmış cam parçaları, tıbbi gereçler hemen temizlenmeli.
    6.Eğer çay ocağı var ise gaz dedektörü olmalı.
    7.Sağlık ocaklarında oksijen tüpleri de var herhalde.bunların depolanmasının zincir ile yapılması etrafının uyarı levhaları donatılması.
    8.Bazen doktor odasına girerken ya da başka bir odaya girerken kapı girişine konulan mermer düşmeye sebep olabiliyor.bu kısmın şerit ile belirgenleştirilmesi.
    Daha birçok konu vardır da erkan beyin de dediği gibi eğer fotoğraf paylaşılırsa daha güzel şeyler çıkartılır.benim yukarıda yazdıklarım etrafta gördüğüm sağlık ocaklarındaki tespitler.

Umarım faydalı olmuştur.
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bazı sağlık ocaklarında numune alma(kan) ve ölçüm laboratuvarları mevcuttur.Yazıcı fotokopi cihazları çalışanlara yakındır, yangın söndürme cihazları duvara montajlı değildir,
    bir risk değerlendirmesinde "fotokopi makineleri çalışanlardan uzak olmalı,periyodik bakımları yapılmalı,kullanım talimatları üzerinde olmalı,kartuş değişimleri yetkili kişilerce yapılmalı,eski kartuşlar çöpe atılmamalıdır." tehlikelrine karşılık gelen olasılık ve şiddet değerleri 4*3 verilmiş bana abartı geldi siz ne düşünüyorsunuz Fatma Hanım.
  7. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kurumda çalışanlara iletişim,stres yönetimi ve öfke kontrolü ile ilgili (sinirli halkla iç içe çalıştıkları için)eğitimler verilmeli psikolojik destek sağlanmalı, Güvenlik kamerası olmalı,güvenlik elamanı olmalı, olasılık ve şiddet bu satırda ne olmalı sizce ???
  8. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ekli resimde-word belgesine yapişık-risk değerlendirmesini yapan kişi bu oksijen tüpünü uygun bulmamış
    Basınçlı kaplar yönetmeliğine göre , baş kısmı korunaklı olacakmış, elinde baş kısmı korunaklı tüp resmi olan var mı arkadaşlar ?
    Ek olarak ta şu ayrıntıları yazmış. (1) Basınçlı gaz tüplerini (asetilen tüpleri hariç) dolduran her firma, satışa çıkarmadan önce uygun aralıklarla belirli zamanlarda tüp ve teferruatını muayene edecek veya ettirecek ve hidrolik basınç deneyi, ağırlık deneyi, hacim deneyi gibi deneyleri yapacak veya yaptıracaktır. Basınçlı gaz tüplerinin periyodik kontrolleri sırasında, 10/11/2000 tarihli ve 24226 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Dikişsiz, Çelikten Mamul Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik”, 1/3/2001 tarihli ve 24333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Dikişsiz, Alaşımsız ve Alüminyum ve Alüminyum Alaşımlı Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik” ve 25/02/2001 tarihli ve 24298 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Dikişli, Alaşımsız Çelikten Mamul Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik”lerin eklerinde yer alan “Temel Sağlık ve Güvenlik Gerekleri”ne göre risk analizinin yapılması zorunludur. Basınçlı Gaz Tüplerinin İmalatçı Firma Bilgileri
    (1) Basınçlı gaz tüplerinin üzerine, aşağıdaki bilgiler silinmeyecek şekilde ve oyuk olmamak şartıyla yazılmış olacaktır: a) İmalatçı firmanın adı, b) Seri numarası, c) Doldurulacak gazın cinsi, d) Boş ve dolu ağırlığı ve hacmi, e) En çok doldurma basıncı, f) İmal tarihi. (2) İmalatçı firma, gaz tüpleri ile birlikte kontrol veya garanti belgesini de alıcıya vermek zorundadır.

Ekli Dosyalar:

9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Biyolojik riskleri detaylı olarak görebilirsin.

Ekli Dosyalar:

10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aygün hanım ben genelde kinney kullanıyorum frekans çarpanı daha doğru bir skorlamanın ortaya çıkmasına sebeb oluyor kullanmadığımız takdirde olasılık ve şiddet doğru skorlasak bile abartılı bir skor çıkıyor ortaya sizede onu tavsiye ederim ....4 3 puanlaması bence abartı değil ama kinney kullanmış olsaydı frekansı düşük olacağından skoru düşürebilirdik.......ikinci söylediğiniz tehlikede olasılık çok yüksek bir puanlama yapamayız ama şiddet ölüme kadar gideceğinden yüksek olur kinneyi kullanırsanız frekansı düşük alırsınız çünkü frekansı belirlerken geçmiş yaşanmışlıklara bakıp zaman içerisindeki tekrarlarlarına bakıp puanlama yapacaksınız
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Frekans aslında geçmiş yaşanmışlıklardan çok bizleri alakadar eden kısmı tehlikeye maruziyetin süresidir. Tamamen zaman ve yerle alakalı bir kavram diyebiliriz. Örneğin 30 kişinin çalıştığı bir yerde diyelim ki bu adamların hergün açık uçlu bir kablonun, tehlike kaynağının yanından 4 kere geçtiğini düşünelim. Sonra dedik ki bu adamları biz burdan günde 2 sefer geçirelim. İşte burada frekans otomatik olarak düşecektir. Fiili anlamda geçmiş olayları bilmek yetmez o risk her ne ise doğru sonuç almak için istatistiğini de bilmemiz gerekiyor. Hadi bunu birkaç risk için bulduk peki geriye kalan 100 lerce risk ? Bu yüzden frekansı doğru yakalamak için iyi bir gözlem ve değerlendir yapmak gerekir bana kalırsa.
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kısaca tekrarlanma sıklığıdır diyelimmi:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    aslında 3t enmeri yöntemi hepsinden daha güzel ...ama çok iyi bir saha denetimi gerektiriyor.
  13. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tekrarlanma sıklığı düşük olduğunda olasılığı düşürmek yeterlidir diye düşünüyorum. Frekansı ben daha çok , risk ölçümünde işyerinde çok sayıda benzer makine olması- (tehlike kaynağı olması) ve bunların farklı sıklıklarda kullanılması halinde kullanıyorum.
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yangın tüpünün duvara montajlı olmaması neden bir risk olsun ki
    monte ise yüksekliği önemli
    monte değil ise önü açık ve görülebilirliği önemli
    bence
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    ayrıca tıbbi atıklar yönetmeliği okunmalı
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kimyasal atıkların bertaraf edilme prosedürü konusunda bir bilgiye sahip olan varmı geçen bir doktor arkadaş rica etti sağlık ocağında kullanışmış ilaçlar geliyomuş çoğu bozuk oluyomuş bodruma dağ gibi birikmiş bayadır biriktiryolar sanırım bunu tıbbi atık toplayıcıları almıyormuş.hastaneler nasıl yapıyor acaba bir sağlık kuruluşunda görev yapan bu konuda bilgi sahibi bir arkadaş bilgilendirirse sevinirim.kimyasalların fabrikalar için bir bertaraf prosedürü var ama onu sağlık kuruluşlarında ilaçlar için uygulayabilirmiyiz onu bilmiyorum.....
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Belediyeye başvursunlar onlar ekip yollar alırlar tıbbi atık sözleşmesi yapılacak.