1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık personeli çalıştırmak zorunlu mudur?

Konusu 'Diğer Sağlık Personeli ve Saha Uygulamaları' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
 2. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sağlık personeli çalıştırmak zorunlu mudur? Hangi maddede zorunlu yazıyor. Şu ana kadar çalıştıran görmedim.

  Tam sürekli hekimlerde zorunlu değil diyor. Acaba diğerlerinde zorunlu mu?
 3. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

 4. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
 5. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  62085
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bakanlıktan (İSG-KATİP' ten) ataması yok sözleşme ile yapılıyor.
 6. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  bu konu mahkemelikd eniyor doğrumudur peki,şuan osgb ler sözleşmesine yazıyor ama mahkeme sonuçlanınca uygulamaya geçeceğiz diyor böyle bir durum var mı?
  tşler
 7. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hiçbir işyerinde sağlık personeli çalıştırıldığını görmedim.
 8. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Diğer sağlık personelinin isg katipte kayıtlı tüm Türkiye'de 7-8 kişi anca var isg profesyonelleri kısmında arama yaptırırsanız kendiniz de görebilirsiniz, daha dün bakmıştım. Ne diğer sağlık personeli ne de isg uzmanı veya hekim olsun, kesinlikle kağıt üzerinde yapılan sözleşmeler kabul edilmeyecek. Sadece isg katipte kayıtlı olanlar kabul edilecek.
 9. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  62085
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı için tabi ki İSG-KATİP^ten ataması yapılacak ve yapılıyor zaten. Çünkü modülü var. Diğer sağlık personelini isteseniz de atayacak modül var mı? 2015 veya 2016 yıllarında Diğer Sağlık Personeli konusunda da eğitim / sınav / atama sistemi gelecekmiş.
 10. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aramızda çalıştıran var mı? yönetmelikte zorunlu gibi ama net yazan yer yok...
 11. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Verilmiş bir karar, yazı vs. yok. Yani yönetmelik geçerlidir. Tam zamalı hekimin bulunduğu yerlere gerek yok. Fakat Uzman, DR gerekli ise iş yeri hemşiresi de gerekli. İsg katipte hemşire gözükmüyor. Yazılı sözleşme yapılmakta.
 12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hakan Bey isg katipte isg profesyonellerine tıklayın, diğer sağlık personelini seçip arama yaptırın, orada göreceksiniz var mı yok mu.
  Firmalarımın bir kısmı çalıştırıyor.
 13. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  Büyük firmalar çalıştırıyor.
 14. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47896
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Taca İnşaat ve Ticaret A.Ş.
  Diğer sağlık personellerinin eğitimi sertifikalandırılması ve bildirimi ile ilgili sorunlar devam etse de esas sorun özellikle Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta yer alan iş yerlerinde İşyeri Hekimi çalışma saatlerinin çalışan sayısına bağımlı kalması çok önemli bir eksiklik. Özellikle yapı sektöründe çalışan ve/veya çalışacak İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlar şantiyelerinde gerçekleşebilecek iş kazası, ramak kala, küçük yaralanmalar, acil müdahale gerektiren durumlar v.b. hallerde Yardımcı Sağlık Personeli'ne çok ihtiyaç duyacaklardır. Ne kadar İlkyardım sertifikalı çalışanlara bu tip müdahaleler yaptırılsa da ben öncelikli müdahalenin Yardımcı Sağlık Personeli tarafından yapılması gerektiği kanaatindeyim. Bunun haricinde işyerlerinde gerçekleşen ve küçük müdahalelerle Sağlık Kuruluşuna gitmeyi gerektirmeyen elde ve vücutta küçük sıyrıklar, ezilmeler, bel tutulması v.b. yaralanmalar halinde Yardımcı Sağlık Personelleri tarafından yapılan müdahalenin ardından çalışmasında herhangi bir sakınca görülmeyen durumlarda İş Kaybı önlenmekte, ayrıca İşveren açısından SGK'daki toplam kaza bildirimi sayısı da önemli seviyede azalmaktadır.
 15. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

  Arkadaşlar;
  Tartışmaya gerek yok.Kanun net bir şekilde çalıştıracaksın diyor.İSG katipten evet bildiremiyoruz.Aynı eskiden olduğu gibi yazılı olarak sözleşme yapılarak bakanlığın ilgili birimine iletiliyor.OSGB ler bu işi böyle yapıyor.
  Ancak;bakanlık isgkatip'e yetki tanımlaması için çalışmalara başladığını duydum.Bu süreç sonlanana kadar bu şekilde yapılması gerekiyor.Aksi halde sözleşme yapılmamasının ve sözleşmeyi yapsakta bildirmemenin cezasını ödemek zorunda kalabilir işverenler.Geçmişe dairde ceza kesilebileceğini unutmayınız.
 16. İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,

  SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK madde 5
 17. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hekimelerin çoğu tam zamanlı çalışmadığından diğer sağlık personelininde çalışması gerekiyor fakat bunun uygulaması yok.Müfettişlerde bununla ilgili ceza kesmiyorlar.
  Türkiye de hemşire açığı çok olduğundan varın gayri gerisini siz düşünün.