1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık raporları hakkında yasal mevzuat nedir?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve gulkubra tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba;

Bir firmam da (50 kişiden az ) işyeri hekimi yok ancak ben uzman olarak görev yapıyorum yetkilendirmem de var. Bu işletme için periyodik muayene istedim ve yılda bir defa yenilenmelidir dedim. Şimdi firma nın yömeticileri yasa ve maddesi talepleri var yaklaşık 3saattir arıyorum böyle bir madde bulamadım. Bakanlık tarafından belirlenen diyor o kadar yardımcı olursanız sevinirim
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB den bu hizmeti hekimlerden alabilirsin...
  3. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey şu an da ihtiyacım olan sağlık raporunu nereden alacağım değil. Bu konunun hangi yasa nın hangi maddesinde geçtiğidir. Yanlış aktardım sanırım özür dilerim
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    www.
    www.ailehekimihukuku.com/uygulamalar/ise_giris_rapor/
    Isinize yararmi hilmiyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Haziran 2013 ---
    www.
    www.ailehekimihukuku.com/uygulamalar/ise_giris_rapor/
    Isinize yararmi hilmiyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Haziran 2013 ---
    Bu ney yaa internette problem var telefindan giriyorum elli kez yollanmis banada hata diyo surekli
  5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Allah kolaylik versin
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sağlık gözetimi-6331 nolu işsağlığı ve güvenliği kanunu
    MADDE 15- (1) İşveren;
    a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:
    1) İşe girişlerinde.
    2) İş değişikliğinde.
    3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.
    4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.
    (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
    (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.
    (4) Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.
    (5) Sağlık muayenesi yaptırılan çalışanın özel hayatı ve itibarının korunması açısından sağlık bilgileri gizli tutulur.
  7. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani anladığım kadarıyla az tehlikeli bir sınıf daki işyeri için yılda bir defa yapılmalıdır şeklinde bir kanun-yönetmelik vs. yok. sadece işe girişlerde ve iş değişikliklerinde yenilenmesi gerekiyor periyodik bir zaman yok
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Hekim bulundurma zorunluluğu olmasa bile risklerinize belirli periyodlarda çalısanlarınızı saglık gozetmınıze tutumanız gerekir. Örnegin kimyasallarla calısmalarda kanda kursun, kan sayımı idrar tahlili vb 3 ayda bir yaptırmalısınız.