1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık raporunu kimler ve hangi koşullar altında verebilir?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Gizem Bir tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

  1. Gizem Bir İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz formları 'ağır ve tehlikeli işlerde çalışacaklara ait işe giriş /periyodik muayene formu 'diye hazırladık ,o zaman bu formlar pek doğru değil
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Ağır ve tehlikeli işler kavramı kaldırıldı
  3. narkissos İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    70602
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
    Aynen. öyle bir iş kavramı yok artık. işleri ağır ve tehlikeli işlerden çıkartıp ''AZ TEHLİKELİ'' ''TEHLİKELİ'' ''ÇOK TEHLİKELİ'' diye ayırdılar. Fakat bu işlerin işe giriş ve periyodik muayene formlarında bir farklılık yok.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kanun Sağlık Raporu tanımı getirmiş...
  5. Deniz Asil ÖZcan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.
    Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.
    Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  6. hüseyin gençoğlu İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    83022
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi ben bir şantiyede çalışan c sınıf iş güvenliği uzmanıyım çalıştığım şirket peyzaj iş yapıyor ve yaptığımız şu aşamadaki işler peyzaj değil...
    tehlike sınıfımız az tehlikeli ama alt işverenlerden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanlar var...
    şantiye sınırları içerisinde olduğumuz için bütün çalışanların ağır iş raporu alması gerekir mi ?
    gerekir se bu ibarenin yasal dayanağı hangi kanun ve yönetmeliklerde geçiyor...
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sağlık gözetimi

    MADDE 15 –(1) İşveren;

    a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

    b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:

    1) İşe girişlerinde.

    2) İş değişikliğinde.

    3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.

    4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.

    11655

    (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

    (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.

    (4) Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.

    (5) Sağlık muayenesi yaptırılan çalışanın özel hayatı ve itibarının korunması açısından sağlık bilgileri gizli tutulur.

    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili Konu)