1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Sabri bey, kapıcı cafer için işyeri hekimi bulunduracak

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yeni kanun 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. Yasa, 1 kişi bile çalıştırılsa, o işyerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamını zorunlu kılıyor. Kanun, böyle yürürlüğe girerse kuaför, emlakçı ve apartmanlar bile işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak
  138772.jpg
  Apartman yöneticisinden kuaföre, KOBİ'den sanayiciye kadar herkesin gözü 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girecek İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na çevrildi, işverenler tepki koydu, iş güvenliği uzmanları ise destek verdi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'yla tek çalışanlı işletmelere bile işyeri hekimi yükümlülüğü getirilmesinin ciddi sıkıntılara yol açacağını söyledi. Çalışma mevzuatının fazla istihdamı cezalandırdığını belirten Yalçıntaş, 'Bugün bir işletmede istihdam 50'yi bulunca engelli, avukat, çevre görevlisi, enerji yöneticisi, stajyer gibi ilave istihdam zorunlulukları doğuyor. Buna iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi eklenecek' dedi.
  DEVLET DESTEĞİ
  İŞ Güvenliği Uzmanları Derneği Başkanı Hacı Latif İşçen ise yeni yasanın 'devrim' niteliğinde olduğunu belirtti. İşçen, şöyle devam etti: 'Şimdi yeni bir yönetmelik bekliyoruz. Bu yönetmelik 1 Ocak'tan önce çıkarsa; 10 kişi ve altında istihdam yaratan yerlerde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı devlet tarafından karşılanacak. 10-50 arasında istihdam yaratan yerlerin ise bu zorunluluğu yerine getirirken KOSGEB'den destek alması yönünde bir öneride bulunduk' dedi.
  Hekim ve uzman bulmak mümkün değil
  MURAT Yalçıntaş, 50'den az işçi çalıştıran işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü getirilmesinin uygulamadaki sıkıntılarını şöyle anlattı:
  - HEKİM ve iş güvenliği uzmanı bulma konusunda bir problem ortaya çıkacak.
  - TÜRKİYE'DE yeterli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yok.
  - HALEN Türkiye'de mevcut iş güvenliği uzmanları bugün 35 bin işyerine hizmet veriyor.
  - YENİ Kanun'la hizmet alması gereken işyeri sayısı 1.5 milyona çıkacak.
  Yeni yönetmelik, 10 kişiden az işçi çalıştıranın imdadına yetişir
  İş Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Av. Naciye Uçar ise çıkacak olan yönetmelikle 10 kişinin altında istihdam sağlayan işyerlerinin iş hekimi ve iş güvenliği uzmanının istihdamını devletin karşılayacağını belirten Uçar, mevcut uzman sayısının ise oluşacak talebi karşılamaya yetmeyeceğini öne sürdü.
  İş kazasında Avrupa'da birinci sırada biz varız!
  Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) ve Towers Watson'ın PERYÖN üyeleri arasında yaptığı 'İş Sağlığı ve Güvenliği' konulu ankete göre, şirketlerin çoğunluğunun iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili uygulamaları var ancak istenen performansa ulaşılamıyor. Her yıl yaklaşık 2.2 milyon iş kaynaklı ölüm meydana geliyor. Türkiye iş kazalarında dünya 3'üncüsü ve Avrupa 1'incisi. SGK verilerine göre son 12 yılda Türkiye'deki iş kazalarında 12 bini aşkın işçi hayatını kaybetti. Türkiye'de her gün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor.
  15 bin uzman var
  Hacı Latif İşçen, C sınıfı sertifikalı 15 bin iş güvenliği uzmanı olduğunu, mayısta bu sayının 20 bine ulaşacağını söyledi. A sınıfı iş güvenliği uzmanı ise 350 dolayında. İşçen, 'Uzman sıkıntısı yaşanmaz. Bakanlık bunun altyapısını adım adım hazırladı' diye konuştu.
  Kuaför de emlakçı da dahil
  Yalçıntaş, '30 Haziran 2012'de yayınlanan yasayla, düzenleme yapıldı. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünde 50 çalışan sayısı sınırı ve sanayiden sayılma şartı kaldırıldı. Kuaför, emlakçı, apartman yönetimi gibi tek bir işçi istihdam edenler bile bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak' dedi.
  AYLİN LÖLE / İSTANBUL
  19 Kasım 2012 Pazartesi -