1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sac kesimi yapan bir firmanın içerisinde sac rulo depolanması ve istiflleme yöntemi

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba arkadaş sac kesimi yapan bir firmanın içerisinde sac rulo depolanması sizce ne kadar sakıncalı, ruloların devrilmesi sonucu çok kötü sonuçlar doğurabilir bir rulo 17 ton :( . Konu ile ilgili siz nasıl bir çalışma yaptınız aynı çapta ve aynı genişlikte en fazla 3 sıra üst üste olmalıdır diye geçiyor heryerde ama bunun yasal dayanağı nedir? İyi çalışmalar...
  2. Sağından ve solundan ahşap takozlar ile kaymaya karşı önlem alınması, üst sırada iki rulo arasına gelecek şekilde diğer rulonun yerleştirilmesi şekli ile üç sıra konulabilir yükseklik 3 metreyi geçmeyecek şekilde.Yasal dayanağı var mı bilmiyorum ama 6331 madde-4 "Her türlü tedbir" kafi gelecektir...
  3. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Resimlerden örnek verecek olursak rulolar istiflenince yaya yolunu bazen tamamen kapatıyor bazende sınır oluyor.

Ekli Dosyalar:

4. rulo istif alanını iki metal plaka arasına almak mümkün mü? yaya yolunu göremedim neresi?
  5. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yaya yolu 2. resimde kesilmiş levhaların hemen solunda çıkmamış resimde, oraya 3. bir sıra geldiği zaman tamamen kapanıyor. O zaman işler kötüymüş fazla koymamışlar. 2 metal plaka derken orasını tam anlamadım .
  6. ruloların yuvarlanması durumunda set görevi görmesi için metal plaka konabilir.yaya yolu alternatifi yok mu?
  7. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Malesef yok başka alternatif. Ek antrepo yapılmasını önereceğim artık başka çare yok.
  8. Rıdvan0101 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    76882
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim ilgilendiğim bir firmada aynı şekilde sac rulo depolanması mevcut. Altlarında palete benzer oval şekilde tahtalar var. Takoz önermem çünki yerin tozlu olmasından kaynaklı kaymalar olabilir ve sonucu çok sıkıntılı olabilir. Bunla ilgili bir araştırma yaptım firmanın ismini tam hatırlamıyorum ama bu sac ruloların depolanması için üretim yapıyolrar. İnternetten bak kolayca bulabilirsin. Takoz olayına girme ve iki sıradan fazla üst üste depolama yaptırtma. Üretici firma fiziki hesaplamalarını yapmıştı ve sakıncalı bulmuştu 3 sırayı.
  9. Antrepo mu? rulo saclar gümrük malı mı?
  10. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gümrük malı olanlar da varda yurtdışında da işler oluyor.
  11. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    dikine stok yapılması mümkün değil midir ? bunları bu şekilde yakalayan kancalar var sanırım. 17 ton için araştırılabilir mi?
  12. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dikine istifleme olarak yaptığım araştırmalar ve bulduğum talimatlara göre en fazla 3 sıra deniliyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Aralık 2014 ---
    Firmanın ismini bulabilirsek çok güzel olur :)
  13. Bahsettiğiniz kancalar rulo malzemeye zarar verebilir ve malzemeyi koyduktan sonra çözme işlemi sıkıntılı olabilir..
  14. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    makas tarzı kanca, 5 ton civarı döküm parçaları bu şekilde kaldırıyorduk, yere indirince kendi bırakıyor zaten, kaldırırken de aynı işlemin tersi kaldırınca kendinden sıkıyor.
    ruloya zarar verme konusu benim bilgim dışında, kolay gelsin
  15. sezginacun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Sanırım bu tarz sehpalar işinizi görür biz bunu kullanıyoruz.

Ekli Dosyalar:

16. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    zemine seri olarak rolu yuvaları koymayı önerebilirsin. takozların çürümesi yada ıslanarak yumuşaması durumunda en kenardaki kayarsa pek iyi olmaz.
  17. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yere sabitlenen panel çit sistemi de kullanabilirsin. Yüksekliği ve genişliği istif mesafesinde olmalıdır. Böylece paneli geçmeyecek şekilde istif yapılır ve ayrıca yaya yolu da kapanmamış olur.
  18. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nilay Hanım resim olsa çok daha iyi olur :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Mart 2015 ---
    Çok iyi bence.
  19. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sehpaların mukavemet hesaplarını da yapmak lazım. Kaynakçılar sertifikalı olmalı. 17 ton ciddi bir ağırlık, göz kararıyla işlem yapmaya gelmez.
  20. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Arkadaşlar bir de bu rulolar sevkiyat için bazen kapalı kasa tırlara yükleniyor. Bu durumdan da çok korkuyorum, rulolar yüklenirken her zaman bir kişi kasada bekliyor ve ruloyu sağa sola itiyor. Bu duruma itiraz ettim yalnız kesin bir çözüm yolu bulamadım. Adamların kasa ile rulo içerisinde sıkışması an meselesi.