1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

( sadece işveren ) işletmelerde risk analizi ve acil eylem planı zorunlu mu ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Herkese iyi akşamlar ,

basit bir sorum var net bir bilgi bulamadım. Konu gereksiz olduysa şimdiden kusura bakmayın .

Hiç çalışanı olmayan ( sadece işveren ) işletmelerde Risk Analizi ve Acil Eylem Planı zorunlu mu ?

Ben zorunlu olarak biliyordum ama bugün kafamı karıştıran " çalışan yoksa zorunluluk yok " cümlesi oldu . Bu konu hakkında yönetmelikte bir madde göremedim yada kaçırdım .

cevaplar için şimdiden teşekkürler .
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    6331 Sayılı İSG KANUNU:
    ISG kapsamına girmeyenin risk analizi vs yaptırmasına gerek yok ;)
  3. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Peki çalışan istihdam ediyor ve çalışanlar sürekli sahada çalışıyor.İşyeri de home ofis ( çalışanlar buraya uğramıyor- işin yürütümünü dışarda yapıyor )
    Bu home ofise risk analizi yapılması gerekli diye düşünüyorum.
    Nasıl yapılacağı ile ilgili örnek çalışma var mı?
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Düşünmenize gerek yok zaten 1 tane bile sgk lı çalışanı varsa direk kanun kapsamına girdiği için risk analizi, acil eylem planı, eğitim vs vs hepsini yapma zorunluluğu beraberinde geliyor...

Home Ofis için isggm nin sitesindeki rehberlerden birini kullanabilirsiniz.
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    şöyle de bir durum var
    belki kafan karışacak amma velakin
    kapıcı çalıştıran apartmanlarda veya sitelerde risk analizi acil eylem planı vs kanuna göre zorunlu.
    kapıcı çalıştırmayan apartman ve sitelerde ise risk analizi vs. zorunlu değil
    böyle bir apartman yöneticisi size bu soruyu sorarsa
    yine de yaptırmasını tavsiye edin
    çünkü normal bir çalışma ortamında risk analizi yaparken hep çalışanları işi gözetiriz fakat apartman vb risk analizi yaparken sadece 1 çalışan olan kapıcıyı gözetmeyiz site sakinleri ve onların güvenliğini de gözetiriz. dolayısıyla kapıcı çalışmasa bile
    yöneticiye diyebilmeliyiz ki
    ---her katta en az bir YSC
    ---acil durum armatürü
    ---yangın alarmı
    ---her daire için kaçak akım rölesi
    ---çatıya çıkış kapısı kilitli olması gerektiği
    ---balkonlarda saksı vb olmaması gerektiği
  6. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Talha bey bahsettiğiniz dökümanı bulamadım . Rica etsem burdan paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler.
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  8. teşekkürler bende bunu arıyordum ama yanlış dökümanlara bakm;) ışım
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Olay işte bu.
    Sadece kanun yerini bulsun diye bir iş yapmak bana göre sertifikanızı başkası adına kiralamak gibi birşey.
    Amacımız eğer işin üretildiği ortamda herhangi bir kazanın olmasını engellemekse, hiç çalışan olmasa bile RD yapılmasından zarar geleceğini düşünmüyorum. Örnek bir davranış olur. Birçok büyük şirkette HSEQ departmanı var. Healt, Safety, Environment & Quality. Neymiş? Sadece Healt değilmiş. Bunun içinde çevre de varmış. Bu durumda sadece insanlara veya çalışanlara gelecek zarar değil, çevreye gelebilecek zararlar da göz önüne alınmalıdır. Bana göre zaten kanunun eksik kalan yanlarından birisi de budur ve kısa süre içerisinde bu eksiklik de giderilecektir.
    Uzattım galiba. Kusura bakmayın.
    saygılar.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    keşke kanunlar ceza kesici ve cezadan kaçıcı olmasa yapıcı olsa da biz de uzatmasak konuları
    ama burası Türkiye
    biz daha çok uzatırız böyle:(
  11. keşke devlet tüm isg uzmanlarını alıp kendisi yönlendirse Erdem Beyin dediği gibi kanunlar yapıcı olsa belki çok şey değişirdi .
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Mustafa Elide nin bahsettiği şey devletin bir havuz sistemini kurması sanırım. Biz de birçok kez arkadaşlarımızla bu konuyu konuştuk. Madem sistem bizden işverenimizi onlar adına denetlememizi istiyor, bizim maaşlarımız konusunda bize bir garantörlük yapmalı ki insanlar da bunu hakkı ile yapabilsin. Bu da çok basit bir uygulama. Bu kanuna tabi olan işyerlerinin sayıları kayıtlarla bakanlıkça malum zaten. Kimin ne kadar ve hangi sınıftan ve hangi sayıda İGU çalıştırması gerektiği belli. İşyeri risk grubuna göre işverenden kesilir bu ücret ve otomatik olarak havuza aktarılır. İGU de her ay havuzdan maaşını alır. İşveren kızsa da istemese de o parayı İGU'ye ödemek zorunda kalır ve uzmanımız da işini garantili şekilde severek yapar. Bu kadar basit. Ama amaç gerçekten iş güvenliğini sağlamaksa basit. Yoksa işin içinde farklı şeyler varsa o kdar da basit sayılmaz.