1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Samsun eti bakır 'da iş cinayeti:5 işçi öldü,11 işçi yaralandı!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Mügen Işık tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Mügen Işık Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Her gün her saat yeni “iş kazaları” meydana geliyor. Bu defa Samsun’daki Eti Bakır işletmesinde meydana gelen “iş kazası” işçi ailelerinin ocağına ateş düşürdü. Bugün Samsun’un Tekkeköy ilçesi Sanayi Mahallesi’nde bulunan Eti Bakır işletmesinde amonyak tankının kapağında süren çalışma sırasında bir çökme meydana geldi. 300 ton ağırlığındaki amonyak tank kapağının monte edilirken çökmesi sonucu enkaz altında kalan işçilerden 5’i öldü 11’i de yaralandı. Enkaz altında 4 veya 5 işçinin daha olduğu zannediliyor.
  Eti Bakır işçilerinin yakınları, olay yerine gelerek acı içinde enkaz altındaki işçilerin kurtarılmasını bekliyor. Eti Bakır işletmesinde 5 Kasımda da bir iş cinayeti yaşanmış ve kamyon şoförü Turan İnce hayatını kaybetmiş.
 2. Mügen Işık Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Olayın esas sebeplerinden birisi Eti Bakır İşlemesinin işi verdiği taşeron firmayı kontrol etmemesi ve taşeron firmanında işi başka alt taşeron bir firmaya yaptırdığından bir haberinin olmaması bence.
 3. Yener Esen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48763
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  LEVI STRAUSS&CO
  Eti Bakır'da 7 işçinin hayatını kaybettiği iş kazasında müfettişler sorumlunun işçileri çok çalıştıran patron olduğunu tespit etti.
  Samsun 'da Eti Bakır İşletmele-ri'nde geçen yıl kasımda meydana gelen ve 7 işçinin öldüğü, 9 işçinin yaralandığı kaza ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan rapor tamamlandı.
  Rapora göre kazada Eti Bakır İşletmeleri AŞ'nin, tedbir ve emniyet kurullarına uymadığı gerekçesiyle sorumlu olduğu belirtildi. Raporda ayrıca kazanın sebepleri de açıklandı. Buna göre işçilerin birden fazla işveren olmasına rağmen saha koordinatörünün atanmaması, denetim ve gözetim eksikliği, işçilerin iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirilmemeleri, işçilerin fazla ve dikkatsiz çalışmaları sonucunda öldükleri ifade edildi.
  Tedbir alınmadı

  Eti Bakır'da geçen 22 Kasım günü meydana gelen kazada, bir platform üzerinde amonyak tankının kapağının demir parçalarının montajı sırasında platform çöktü. Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda kazanın neden meydana geldiği ayrıntılı bir şekilde açıklandı.
  Kazanın esas sebebinin "Kubbe altındaki 59 adet değişik ölçülerdeki direklerin kaynak işi tamamlanmadan çıkarılması ve kubbenin donanım üzerinden kaymasını önleyen bayrak tabir edilen inşaat demirinden yapılmış 45 adet desteğin, kubbenin fazla gelen saclarının kesilmesi esnasında" olduğu açıklanan raporda, desteklerin alınmasından sonra kubbenin çöktüğü, bayrakların kesilmesi sonucunda da kayma olduğu ve domino etkisi yaptığı belirtildi.

  Olayın diğer sebebinin ise denetim ve gözetim eksikliği olduğunun açıklandığı raporda, Eti Bakır'ın amonyak tankının 25 Kasım 2012 tarihine kadar bitirilmesi için zorlama yaptığı ve bu nedenle işçileri mesai bitiminde fazla ve dikkatsiz çalıştırmalarının da olayın sebepleri arasında olduğu belirtildi.
  Eti Bakır'ın gerekli kontrolü yapıp alınacak tedbirleri ve emniyet kurallarını Bureau Veritas Gözetim Hizmetleri'ne bildirmediği ve emniyet tedbirlerinin Eti Bakır tarafından alınacağı belirtildi. Ayrıca işçilerin birden fazla işvereni olmasına rağmen saha koordinatörünün atanmaması, işçilerin iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirilmemeleri de raporda yeraldı. 2 İş Başmüfettişi tarafından hazırlanan rapor, soruşturmayı yürüten Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.


  Kaynak: DHA