1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Samsunda organize işler

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Sercan Öztürk tarafından 20 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32659
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.samsunhaber.tc/samsun-haber/ankara-akademiden-samsunda-organize-isler-h154773.html

Samsun'da faaliyet yürüten bir eğitim kurumuna ilişkin iddialar ve sonrasında karşılaşılan gerçekler karşısında bu kadar da olmaz diyeceksiniz.

20 Kasım 2013 Çarşamba 00:18​
    İş sağlığı ve güvenliği konusu şu anda ülkemizdeki iş dünyasının da en çok tartışılan konuşulan konuları arasında. Özellikle yeterli uzman olmaması ve 25 Bin TL civarında aylık gelir elde eden İş sağlığı güvenliği uzmanlarının bile olması uzun yıllardır iş bulmak konusunda sıkıntı çeken bazı bölüm mezunlarının iştahını kabartmış durumda. Tamda bu noktada ülkemizde bir çok yerde yeni yeni eğitim kurumları açmaya ve şubeleşmeye başladılar. İlgili bakanlığın veya yerel unsurların denetimlerini yeterince etkin yapmaması sonucunda ise ya yetkisiz kurumlarda merdiven altı kurumlarda bir kaç saat derse katılan işi öğrenmeden sözde kursları bitiren uzman adaylarının bir çoğu Bakanlığın Yaptığı sınavı verememekte ve mağduriyetler oluşmakta.

Samsun'da bir süredir bu konuda bazı sıkıntılar olduğuna dair edindiğimiz bilgiler olması nedeniyle bu konuda bir araştırma yaptık ve korkunç sonuçlara ulaştık.

Samsun'da Sadece Yetkili Üç Kurum Var

Samsun'da 19.11.2013 tarihi itibariyle gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafında gerekse İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafında yaptığımız görüşmeler sonucunda öğrendiğimize göre Samsun'da yetkilendirilmiş üç eğitim kurumu bulunuyor. Bunların biri Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde ancak şu anda aktif eğitim vermiyor, biri Kuzey İş Sağlığı ve güvenliği eğitim kurumu diğeri ve sonuncusu ise İris Akademi Samsun şubesi.

Bu Nasıl Cesaret?

Ancak bir kaç yerde duvarlarda gördüğümüz Ankara Akademi İş güvenliği uzmanlığı eğitim kurumu adıyla bir kurumun reklam tanıtım çalışmalarında bulunduğunu gördük. Yaptığımız araştırmada ilgili firmayla ve sahipleriyle ilgili iddialar akıl almaz düzeylerde. bu devirde böyle birşeye nasıl cesaret edilebilmiş çok merak ediyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre;

1- İlgili kurum İş güvenliği konusunda yetkisiz yani kaçak merdivenaltı eğitim kurumu hiçbir şekilde kayıt alamaz para toplayamaz ve kurs eğitim veremez. Ancak bu firma ne kanun tanımış nede denetimle karşılaşmamış olacak ki aylardır, reklam yapıp para topluyor.

2- Samsun Cumhuriyet Meydanına bakan bir binanın 2. katında dıştan bakıldığında KPSS kursu var gibi görünüyor.

Ancak işyeri girişine gelindiğinde aşağıda gördüğünüz gibi yetkili kurum görüntüsü verilmiş ve içeride İş güvenliği uzmanlığı eğitim konusunda gelenlere yetkili bir eğitim kurumu gibi davranıp kurs kaydı yapılıp para alınıyor. Özellikle pahalı bir yerden ofis tutmuş olması nedeniyle güven sağlamış görünüyor ancak edindiğimiz bilgiye göre aylardır kira ödememiş ve her an tahliye ile karşı karşıya kalabilir.

3- Ayrıca asılan reklam görsellerinden anladığımız kadarıyla bu gayrimeşru faaliyet ve işlerine sadece Samsun'da bu noktada değil, Samsunda iki noktada daha ve Amasya ve Giresun'da da devam ediyor. Giresun'daki adrese bir arkadaşımızı gönderdiğimizde bu konuda faaliyet gösterdiklerini ve kurs kayıtı yapabileceklerini belirttiler. Ayrıca 2. Şube diye yine meydana bakan birde dev pankartları var.
    4- Samsun'da 23 Nisan İlköğretim Okulu karşısında 2. katta bir yerde daha her yeri reklamla kapladıkları bir ofis katında daha faaliyet yürütüyorlar. Ve o mekanın eğitim kurumu olarak belirlenen zorunlu standartlar gereğince onaylanması da mümkün görünmüyor. eğer onaylanmışsa bu da ayrı bir haber konusu.

Bütün bunları korkusuzca yapan firma sahipleri iyice cesaret bulmuş olacak ki, Asıl hayrete düştüğümüz olaylar zinciri bundan sonra çok daha organize bir dolandırıcılık faaliyetiyle mi karşı karşıyayız sorusunu aklımıza getiren olaylar şöyle gelişmiş.

Bakanlıktan gerekli izni alamayan ve 21 Aralık'ta yapılacak Sınav'a yetişme umuduyla aylar öncesinden bu mekanlarda kursa kayıt yaptırmış olan insanlar paralarını da ödemiş oldukları için kursun ne zaman başlayacağını sorgulamaya başlamışlar. Ve kursiyer adayları ile işyeri sahipleri arasında ciddi tartışmalar yaşanmış ve firma sahibi Burhan K. kendince iyice içine battığı noktada bir çıkar yol bulup Antalya'da Faaliyet yürüten bir kurs ile irtibata geçip bu 20 civarı kursiyeri bu kursa kaydettirmiş. Ankara Merkezli Rota Akdemi ismi altında faaliyet yürüten ve aşağıda adres ve irtibat bilgileri olan kuruma hiç gitmemiş bu kişiler burada kursa kayıt edilmiş ve hiç gitmedikleri kursta eğitim görmüşler gibi gösterilerek İlgili bakanlığın sistemine kursiyer eğitim tamamlama girişleri yapılmış. Ayrıca hiç staj yapmamış bu kişiler sahte staj belgeleri de düzenlenerek eğitimleri tamamlanmış ve bu kursiyer adayları Antalya da görmeleri gereken eğitimi Samsun Çiftlik Caddesindeki ofiste almışlar. Ancak eğitim aldıkları yer yasal değil hoca olarak kursiyerlerin karşısına çıkan kişilerin ne kadar yetkin ve yetkili oldukları belli değil ancak Samsun Kamuoyunun geçmişteki işlerinden de bildiği Burhan K. bile ders vermiş .

Rota Akademi /Kızılsaray Mah.76.Sokak No:36 Muratpaşa /Antalya
    Tel: + 90 242 242 76 82
    Edindiğimiz bilgiler üzerine aradığımızda Antalya Rota Akademi'de herhangi bir yetkili bulamadık. Bunun üzerine bağlı oldukları Ankara Rota Akademi'yi aradığımızda ise ilgili Antalya şube ile Rota Akademi'nin yine bu veya benzeri haber veya sıkıntılar nedeniyle sözleşmelerini feshettiklerini belirttiler. Sonrasında onlardan aldığımız irtibat telefonları ile ilgili şubenin firma sahibi olan kişi ve yetkili müdürleriyle de konuyu görüştük. Sorumlu müdür kendisinin kurumdan ayrıldığını ve konudan haberdar olmadığını belirtti. İlgili Firma sahibi ise durumu inkar ediyor. Samsun Ankara Akademi'ye telefon ile ulaştık ancak doğal olarak onlar da da bir yetkili yok telefona çıkabilecek.

Ancak Samsun'a kayıt olup Antalya'da kurs nedeniyle hiç bulunmamış ve sözde bu kurumdan eğitim almış kişilerle yaptığımız görüşmeler sonucunda duruma ilişkin herhangi bir şüphemiz dahi yok.Ve kursiyerlerde bir belirsilik korku ve panik içerisindeler. Ne yapacaklarını kime gideceklerini şaşırmış durumdalar.

Bundan sonrası yetkili kurumların işi; bu organize bir dolandırıcılık faaliyetimidir değilmidir ileriki günlerde konuyu takip edeceğiz.

Ancak bugüne kadar bu kurumların faaliyetleri hiç mi dikkat çekmemiş merak ediyoruz adamlar gözümüze soka soka iş yapmışlar. Herşey usulsüz ancak göz önünde, apaçık. Ne yetki var ne izin bu iş bu kadar kolay mı? Kursiyerleri en çok yanıltan konu da bu zaten bu kadar reklam yapan pankartlar tabelalar asmış bir firmayı denetlemesi gereken kişilerden tek bir kişi bu kurumları veya reklamlarını görmemiş mi bir defa bile kendi aklında bile sorgulayıp bu duruma müdahale etmemiş mi. ?
    Antalya Rota Akademi Kursiyeri olarak ekrana girişi yapılan kursiyerlerin listesi taranıp bu kişilerin ikametgahları kontrol edildiğinde ve bu kişilerle görüşüldüğünde olay net bir şekilde ortaya dökülecektir.
    Bu şekilde kayıt olmuş ve eğitim aldınız diyerek kandırılmış kursiyerlere de sesleniyoruz. Birçok işyerinin iş güvenliğinin ve can ve mal güvenliğinin teslim edileceği bu kişiler de biraz daha dikkatli olmalı ve en kısa sürede yetkili mercilere resmi şikayetlerini yapıp paralarını tahsil etmeli ve yeniden yetkili bir kursta eğitim görüp meslek hayatlarına düzgün bir şekilde başlamalı....Çünkü sınavı kazansanız dahi o belgeleriniz bir gün belkide sahtekarlık suçlaması ile birlikte iptal edilecek buna değmez. Kendinize yazık etmeyin.

Bu sözde işsağlığı güvenliği kurslarının sahibi olduğu söylenen ve kendisi bizzat derslere girecek kadar da işi iyice ayyuka çıkaran Burhan K.'yı Samsun Kamuoyu Yine ödemediği kira borçları nedeniyle eğitimin bitmesine bir kaç ay kala ders sırasında sırları hacizedilerek sokağa atılan Devletin sahip çıkmak zorunda kaldığı çocuklardan dolayı DURUŞEHİR KOLEJİ vakasından çok da iyi tanıyor aslında....
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Resmi makamlara konu ile ilgili bilgilendirme yapıldı sanırım?
  3. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32659
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haberden anladığım kadarı ile yapılmış heralde.Yoksa bu kadar bilgiyi almaları mümkün gözükmüyor.