1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Samsundaki kaza hakkında hiçbir yorum göremiyorum.

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Hakan DENİZ tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haberleri okuduğumda iş güvenliği ciddi anlamda yaşamayın bir işyeri imiş.işletme müdürü dahil yaklaşık 10 kişi içeriye almış jandarma.ve 4 kişilik İSG Profesyoneli olay yerinde inceleme ve bilirkişi raporu hazırlıcaklarmış..ihmal var gibi geliyor..yoksa %2 lik görünmez kaza olacağını sanmıyorum..
  3. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ana sayfa da yer alan kaza haberlerinde bir hadise olarqak görünmüyor.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bu kaza haberlerinde şahsım olarak analizler yapıyorum,firmalarımda işin şekline göre haberleri çıktı alıp ilan ediyorum,sunumlarda kullanıyorum,arkadaş burda birtürlü yorum yaptıramıyorum..halbuki iş kazalarının bu sitede tartışılması yorumlanması ve bilgilerin çoğaltılması lazım..iş kazaları herbiri bir bakımada kendimize gelelim ve varsa buna benzer uygunsuzluklar hemen çözelim demeliyiz...aslında proaktif bir yaklaşıma bizi yönlendirmeli yani ama benim firmamda olmadan proaktif anlamda çalışmalar yapayım dedirtmeli bize bu haberler..benim en büyük atölyemdir bu haberler..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesela dün bugün ovit tünelindeki ölümlü kaza neden olmştur diye ben bin dene senaryo çizdim kafamda alsana risk değerlendirmesi...
  6. leyla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eski bir calisanin beyani -8 yil icinde 14 cenaze cikti bu fabrikadan...en gercek yorum bu iste...
  7. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Samsun'da Eti Bakır İşletmesi'nde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu yaralanan işçiler yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı.

Samsun'da 5 İŞÇİNİN ÖLDÜĞÜ FACİAYA 10 GÖZALTI, ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA (2)
    YARALANAN İŞÇİLER, FACİAYI ANLATTI
    Samsun'da Eti Bakır İşletmesi'nde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu yaralanan işçiler yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı. Özel bir hastanede tedavisi süren işçilerden 43 yaşındaki Şükrü Demirer, yaşadıklarının tam bir kabus olduğunu söyledi. Hala daha şoktan kurtulamadığını dile getiren Demirer, yaklaşık 10 metre yükseklikten yere düştüğünü söyledi.
    İşçilerden evli ve 2 çocuk babası Ali Başkaya ise 2 ay önce Ordu'nunGürgentepe İlçesi'nden gelip 800 lira ücretle çalışmaya başladığını ifade etti. Kazanın nasıl meydana geldiğini bilmediğini dile getiren Başkaya, "Her şey 3 saniyede oldu. Ben kaynak yardımcısı olarak çalışıyordum. Gürültü çıkınca aşağıya düştüm. Ayağım demirlerin arasına sıkıştı. Gerisi karmaşık. Ortalık karıştı. Arkadaşlarım beni kurtardı. O an ne olacağımı düşündüm" diye konuştu.
    İnşaat alanında gerekli önlemlerin alındığını da söyleyen Başkaya, "Patronumuz bizi bizden daha çok düşünür. Bir kaç kez baretim yok diye beni uyardığı bile olmuştur" dedi.
    Diğer taraftan hastanelerde tedavi gören 11 hastanın sağlık durumlarının iyi olduğu ve bazılarının tedavilerinin tamamlanarak taburcu edildiği belirtildi.
    DHA(MS/SS) - Samsun
    http://www.haberler.com/samsun-da-5-iscinin-oldugu-faciaya-10-gozalti-cok-4113942-haberi/
  8. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    yorumsuz olduğu için sanırım
  9. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    halat kopması olduğunu görmüştüm
  10. palemo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    300 tonluk kapak montajı profesyonel bir iştir. çok ciddi bir ağırlık söz konusu. 6 yıllık şantiye montaj deneyimimde böyle bir parça tecrübem olmadı. şahsıma böylesine büyük projelerin içerisinde yer almayı çok isterim. lakin allah kimseye kaza bela vermesin, bu işi yürüten formen ve mühendisin hiç montaj deneyimine sahip olmadığını düşünüyorum.
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulu, 400 işçinin çalıştığı Eti Bakır İşletmeleri’nde 30 metre yüksekliğinde, 100 metre enindeki amonyak tankının montajından sonra sıra kapağına geldi. 300 ton ağırlığındaki kapak, vinçle tanka yerleştirilmek istendi. Ancak vincin halatı ağırlığa dayanamadı ve koptu. Tonlarca ağırlığındaki kapak, işçilerin üzerine düştü. Dün saat 14.30’daki kazada işçiler Hüseyin Bayrak, Güven Demirel, Sadık Kurultay, Hüsamettin Taşsümer ve Fatih Açıkel hayatını kaybetti. 1’i ağır 11 işçi yaralandı. Fabrikaya çok sayıda ambulans, arama kurtarma ekipleri ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Demir yığınları arasında başka işçi olup olmadığı araştırıldı. Zaman zaman sessiz kalarak enkaz alanında dinleme yapan ekipler, arama kurtarma köpeklerinden de yararlandı. İşçiler de listeden yoklama yaparak kayıpları belirlemeye çalıştı. Kazanın ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.
    7 GÖZALTI, 3 KİŞİ ARANIYOR
    Eti Bakır Samsun İşletme Müdürü, taşeron firma yetkilisi, kontrol görevlisi ve vinç operatörünün de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. 3 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da soruşturma başlattı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan 4 kişilik heyet inceleme yaptı.
    Türk Kızılayı’ndan 6 uzman, ihtiyaç ve durum tespiti yapmak üzere olay yerine geldi.
    GEREKEN NEYSE YAPACAĞIZ
    2007 yılında özelleştirilen Eti Bakır’ı işleten Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, çok üzgün olduklarını belirterek, “İşi daha önce de çalıştığımız çok tecrübeli bir müteahhit firmaya vermiştik. Tedbirsizlik var mı yok mu inceletiyoruz. Çok üzüldük ama ölümler olduktan sonra ne desek boş. Tüm işçiler sigortalıydı. Kapağın kaynak montaj çalışması yapılıyordu. Gereken neyse yapacağız” diye konuştu.

TAŞERONUN TAŞERONU
    Türk Metal Sendikası Samsun Şube Başkanı Orhan Demir kaza ile ilgili korkunç bir iddia ortaya attı. Sendika Başkanı içerideki işçilerden edindiği bilgiye göre olayın şöyle gerçekleştiğini anlattı:
    Demir, “Tankın üst kapağı yerleştirilmeye çalışılırken kapağı kaldırmak için kullanılan kancaların takıldığı puntalar kopmuş. Kapak aşağıda çalışan 30 taşeron işçinin üzerine düşmüş” dedi.
    Demir, bu işin yapımı için Cengiz Holding'in 7–8 ay önce bir ihale açtığını ve Çelkom firmasının kazandığını ancak firmanın da Samsun'lu küçük bir firma olan Hüseyin Bozkır isimli başka bir taşerona verildiğini açıkladı. Ölen işçilerin de Hüseyin Bozkır'in işçileri olduğunu anlatan Demir, "işi yetiştirmek için hızlı ve güvencesiz çalışıyorlarmış çünkü 25 Kasım'a kadar bu amanoyk tankı yapıl işinin tamamlanması gerekiyormuş" dedi.
    Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise Türk Metal'in sendika olarak Eti Bakır'da örgütlenmeye çalıştıkları ancak bu nedenle 2 1 işçinin işten atıldığını belirterek 8 aydır Eti Bakır önünde eylem yaptıklarını vurguladı. Kavlak, "Eğer orada sendika olsaydı böyle bir kaza meydana gelmezdi çünkü sendikanın olduğu yerde iş güvenliği sorunu olmaz, işi yetiştirme adına uzun çalışma güvencesiz çalışma gerçekleşmez" dedi.
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21988864.asp
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    300 tonluk yükü kaldırmak için öncelikle mühendislik hesapları yapılması gerekirdi(bu yükü kaldırabilecek vinç seçimi , halat ve diğer ekipmanların seçimi,kapaktaki bağlantı noktaları ve adedi )
    ayrıca 300 tonluk yükün altında çalışanların ne işi vardı ?
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Buzdağının görünmeyen yüzü taşeronlaşmak..bu sendikalarda sanki dersin biz olsak iş güvenliği 10 numara..yıllardır varsın ne edersiniz ilk birli hesap verin ve otokontrolünü yapınız..
  14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben etikromu gördüm, resmi yükleniciden sonra 2 tane daha taşeron vardı bizde... :D
  15. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiyede ki sendikaların alayı "Payı Mayı Yok" Lafım da meclisten içeri, Alayı TABELA SENDİKA...
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bence sendika olaydan nemalanmak için fırsat bu fırsat deyip birşeyler söylemiş. Sendikacının söyledikleri bence boş laflar. Bizim için kazanın temel sebebi nedir? Bu konuda kesin bir yargıya ulaşmak için bilgi az. Bu söylenenlerin tamamı kök neden olmaktan uzak. Yan sebepler olabilir. Percinlerin kopması hakında daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Hızlı ve güvensiz çalışma kazanın bir ayağı, geriye güvensiz durum var bu nedir?
  17. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sendikasızlığa bağlamak bana göre de yersiz.. çünkü benimde iş tecrübelerimde gördüğüm sendikalar işverenin maşası ve kuklasıydı...300 tonluk bir kapak montajı çalışmasında vincin teknik açıdan sağlamlığından emin olunmalıydı...yani halatların ,sapanların , mapaların, emniyet mandallarının böylesi bir vinçte olması gereken tüm ekipmanın sağlamlığından ..emin olusa bile indirme esnasında onca insan altında beklememeliydi.. bu vincin bir max kaldırma kapasitesi var..bu belki 200 tondu veya max 250 tondu ama kaldırır, kaldırır maşallahı var bu vincin denildiğini ben çok iyi biliyorum bi çok yerde.. çünkü biliyorum ki bazı işletmeler vinçleri kapasitelerinin çok üzerinde kullandıkları oluyor.. tabii herşeyin de bir matematik hesabı var.. istenilen vince sahip taşeronu bulmak, getirmek, yeni bir vinç almak, ya da bunu revize etmek, tabi bir maliyet onlar için... ve bana çok ters gelen bişey var ki, bu benim çalıştığım yerlerde de vardı..adamın işletmesinde çalışan bir makine mühendisi var , yasa da diyor ki : odaya kayıtlı olduğu için 3 ayda bir yapılan fenni muayene ve testini yapabilir ... ama adam işletme içinde çalışıyor, işi başından aşkın..zaman ayırıp ne hidrolik testini yaptırıyor, zaten bunu yapacak orada ekipmanı da yok.. ne de gidip gözle bile, doğru dürüst kontrol etmiyor ekipmanları.. ne yapıyor: forkliftin, vincin, asansörün, kaldırma ekipmanı olarak ne varsa , 3 aylık periyodik muayene - kontrol formlarını çatır çatır uygundur diye imzalıyor... ben bi baktım ki fabrikada işletme içinde vızır vızır çalışan vinçlerin kancalarının emniyet mandalları bile yok.. ve daha başka eksiklikler ...ama işletme içindeki makine mühendisi basmış herşeye uygundur diye onayı vermiş...ama odadan birini çağırdığınızda hiç değilse adam gibi bunları kontrol ediyor, teste tabi tutuyor... bu arada sözüm meclisten dışarı.. işini layıkıyla yapan makine mühendisleri arkadaşları tenzih ederim..
  18. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ülke olarak biz gelişmekte olan ülkeler katagorisindeyiz. Hala gelişme yolunda, hala işleri kağıt üzerinde sorguluyoruz. Makina başında sorgulayan denetleyen bir yapıya kavuşamadık malesef. Ne zaman birileri ölür, şikayet olur o zaman o konuya olan ilgi tavan yapar, birileri bunu fırsat bilip çözebilirse kendimizi şanslı sayarız. Güzel ülkemin garip durumlarından bir manzara.
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yani ülkemizde reaktif yaklaşım devam etmekte