1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sayın : dernekler ve akademiler / 18 ağustos sınavı için görüşleriniz ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    18 mayıs itirazı için İSDER açıklamıştı
    http://www.isgder.com/dernek/c-sinifi-is-guvenligi-uzmanligi-hatali-sinav-sorulari/

18 mayıs itirazı için DR UZ açıklamıştı
    http://egitim.druz.com.tr/hd/18-mayis-2013-sinav-sorularina-itiraz-sureci-hakkinda-aciklama

18 mayıs itirazı için KALİTE AKADEMİ açıklamıştı
    http://www.kaliteakademi.com/2013/0...enligi-uzmanligi-itiraz-edilebilecek-sorular/

18 mayıs itirazı için RİSKMED AKADEMİ açıklamıştı
    www.riskmed.com.tr

.....ve diğer kurumlar

Bu kurumlar 18 mayısta görüş sunmuştu.

Yine 18 ağustos için hatalı olabilecek soruların tespitin de açıklama yaparak görüş sunmaları faydalı olacaktır.

2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSDER
    18 Ağustos 2013 itiraz edilen sorular
    http://www.isgder.com/dernek/18-agustos-itiraz-edilen-sorular/

http://www.isgder.com/dernek/wp-content/uploads/2013/08/İTİRAZ-A-6-17-20-22-29-30-32-35-40-44-47-50-51-56-58-59-62-67-68-69-81-82-83-84-85.doc

http://www.isgder.com/dernek/wp-content/uploads/2013/08/İTİRAZ-A-6-17-20-22-29-30-32-35-40-44-47-50-51-56-58-59-62-67-68-69-81-82-83-84-85.pdf

Kaynak isg.forum.net

25 İTİRAZ EDİLEN SORU
    A KİTAPÇIĞI ...NUMARALI SORUSU B KİTAPÇIĞINDA NE ?

B-16 = A-6
    B-7 = A-17
    B-10 = A-20
    B-32 = A-22
    B-39 = A-29
    B-40 = A-30
    B-22 = A-32
    B-25 = A-35
    B-30 = A-40
    B-54 = A-44
    B-57 = A-47
    B-70 = A-50
    B-42 = A-51
    B-47 = A-56
    B-49 = A-58
    B-50 = A-59
    B-72 = A-62
    B-77 = A-67
    B-78 = A-68
    B-79 = A-69
    B-91 = A-81
    B-92 = A-82
    B-93 = A-83
    B-94 = A-84
    B-95 = A-85

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI​
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ​
    ANKARA​
    TARİH : 21.08.2013
    KONU : 18.08.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. 20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde ekteki soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. İtiraz için gerekli olan ödeme belirtilen hesaba yapılmış olup dekont ektedir.
    Söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :
    e-posta :
    İmza :
    Adres :
    Telefon :

EKLER
    1. Dekont
    2. İtiraz Soruları

A KİTAPÇIĞINDA 6.SORU İPTAL EDİLMELİ
    Tarafından konulmuş olmak denmesimi yanlış olan yoksa
    Cevap anahtarı a şıkkı diyor fakat
    Yasama organı; anayasaların verdiği yetki ile kurulan ve yasalar geçirme, değiştirme ve yürürlükten kaldırma gücü olan bir tür katılımcı meclistir. Bir yasama organınca oluşturulan yasalara hukuk ya da yazılı kurallar denir.

A KİTAPÇIĞI 17.SORU İPTAL EDİLMELİ

OHSAS 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi
    ·
    ·
    Cuma, 15 Ağustos 2008 14:46 tarihinde oluşturuldu
    Son Güncelleme: Salı, 12 Şubat 2013 23:27
    Murat Kerim Uyan tarafından yazıldı.
    Gösterim: 8524
    OHSAS 18001, organizasyonların iş sağlığı ve güvenliği risklerini kontrol etmek ve performanslarını geliştirmek maksadıyla İngiliz Standartları Enstitüsü - BSI (British Standards Institution) tarafından geliştirilen, tüm dünyada kabul görmüş ve risk değerlendirmesine dayalı bir yönetim sistemidir.
    OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri standartının asıl amacı önleyici olmasıdır. Bununla beraber sistem her ne kadar önleyicilik üzerine kurulmuşsa da, gerekli kontrol mekanizmalarını, düzeltici faaliyetleri ve geri besleme mekanizmalarını da içermektedir.
    Önleyici sistem yaklaşımında hatalar ortaya çıkmadan önlemeye çalışıldığından iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminde gelişme ve iyileşme sağlanmakta ve böylece maruz kalınabilecek risklerde azaltılabilmektedir.
    OHSAS 18001 standartı, kuruluşlara ekonomik ve iş sağlığı ve güvenliğine yönelik amaçlarına ulaşabilmeleri konusunda yardımcı olmak için, diğer yönetim gerekleriyle bütünleştirilmiş olan etkin bir İSG yönetim sisteminin başlıca unsurlarını sağlama niyetiyle düzenlenmektedir. Bu yaklaşımın temeli PUKÖ döngüsüdür. “PUKÖ” döngüsü değişkenliğin sebeplerini tespit etmek ve kaliteyi iyileştirmek için kullanılan sistematik bir
    yöntem olarak tanımlanabilir. Bu döngü organizasyonların üretim sistemlerini iyileştirmenin bir yolu olarak Walter Shewhart (1939) tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Şekil-11’ de Deming tarafından uyarlanmış PUKÖ döngüsü görülmektedir.

Şekil - 11: PUKO Döngüsü​
    PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;
    PLANLA

§ İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    § Mevcut durumu analiz etme (D ŞIKKI)
    § Hedeflerin belirlenmesi
    § Kayıtların analizi
    § Tehlikelerin Belirlenmesi
    § Risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    § Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    § İç talimatlar hazırlama

UYGULA

§ Riskleri Değerlendirme
    § Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme (A ŞIKKI)
    § Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    § Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama (B ŞIKKI)
    § Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme (C ŞIKKI)
    § Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

KONTROL ET

§ Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    § İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    § Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    § İlgili kişileri bilgilendirme

ÖNLEM AL

§ Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    § Etkili önlemleri standartlaştırma
    § Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama

OHSAS 18001’in oluşturulmasına katkıda bulunan organizasyonlar aşağıda sıralanmıştır.

§ İngiliz Standartları Enstitüsü (British Standards Institution)
    § Avustralya Standartları (Standards Australia)
    § İrlanda Ulusal Standart Kurumu (National Standards Authority of Ireland)
    § Güney Afrika Standart Bürosu (South African Bureau of Standards)
    § Malezya- Endüstriyel Araştırma ve Standart Enstitüsü (Standards and Industry Research Institute of Malaysia-Quality)
    § İspanya Standart ve Sertifikasyon Birliği (Asociacion Espaola de Normalizacion Certificacion)
    § Uluslararası Güvenlik Yönetimi Organizasyonu (International Safety Management Organisation Ltd)
    § SFS Sertifikasyon (SFS Certification)
    § SGS Yarsley Uluslararası Sertifikasyon Servisi (SGS Yarsley International Certification Services)
    § Ulusal Kalite Güvence (National Quality Assurance)
    § Güvence Servisleri (Assurance Services)
    § Uluslararası Sertifikasyon Servisleri (International Certification Services)
    § Bureau Veritas Uluslararası Kalite (Bureau Veritas Quality International)
    § Det Norske Veritas (Det Norske Veritas)
    § Lloyds Register Kalite Güvence (Lloyds Register Quality Assurance)

OHSAS Spesifikasyonu geliştirilirken referans alınan dokümanlar aşağıda sıralanmaktadır.
    § BS 8800 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Rehber (BS 8800: 1996 Guide To Occupational Health and Safety Management Systems)
    § Taslak AS/NZ 4801: AS/NZ 4801 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi
    § Spesifikasyonu ve Kullanma Kılavuzu (Draft AS/NZ 4801 Occupational Health and Safety Management Systems - Specification With Guidance For Use)
    § NPR 5001 : 1997 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Rehber (Technical Report NPR 5001 : 1997 Guide To an Occupational Health and Safety Management System)
    § BVQI İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Standardı (BVQI Safety Cert: Occupational
    § Safety and Health Management Standard)
    § Taslak NSAI SR 320 : İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi İçin Öneriler (Draft
    § NSAI SR 320 : Recommendation For an Occupational Health and Safety (OH and S)
    § Management System)
    § SGS & ISMOL ISO 2000 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Şartlar (SGS & ISMOL ISO 2000 : 1997 Requirements For Safety and Health Management Systems)
    § Taslak BS I PAS 088 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi (Draft BSI PAS 088 Occupational Health and Safety Management Systems)
    § * DNV İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgelendirme Standardı (DNV
    § Standard For Certification of Occupational Health and Safety Management Systems
    § (OHSMS):1997)
    § Taslak LRQA SMS 8800 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Denetim Kriterleri(Draft LRQA SMS 8800 Health & Safety Management Systems Assessment Criteria)
    § UNE 81900 Serisi İş Riskleri Önleme Ön- Standardı (UNE 81900 Series of Pre-Standards On The Prevention of Occupational Risks)
    § İşçi Sağlığı ve Güvenliği Değerlendirme serisi (OHSAS) spesifikasyonu, bir kuruluşun
    § İS&G risklerin kontrol etmesini ve performansının iyileştirmesini sağlamak için bir İşçi
    § Sağlığı ve Güvenliği (İS&G) yönetim sistemine dair şartları verir. Belirli İS&G performans kriterleri belirtilmediği gibi, bir yönetim sisteminin tasarımına dair detaylı spesifikasyonlar da vermez.
    OHSAS 18002’ye göre OHSAS spesikasyonu, aşağıdakileri yapmak isteyen her kuruluşa uygulanabilir:
    a) faaliyetleriyle ilişkili olarak İS&G risklerine maruz kalabilecek çalışmaları ve diger ilgili taraflar üzerindeki riski bertaraf etmek üzere en aza indirmek amacıyla bir İS&G yönetim sistemi oluşturmak;
    b) Bir İS&G Yönetim sistemini uygulamak, muhafaza etmek ve sürekli iyileştirmek;
    c) Kendisinin belirlediği İS&G politikasına kendisinin uyduğundan emin olmak;
    d) Böyle bir uygunluğu başkalarına göstermek;
    e) İS&G yönetim sisteminin dışardan bir kuruluşça belgelendirilmesini / tescilini istemek:

veya
    f) Bu OHSAS spesifikasyonuna uygunluğu kendi kendine tespit ve beyan etmek.
    OHSAS 18001, 09 NİSAN 2001'de TSE tarafından Türk standardı olarak kabul edilmiştir(TS 18001). Ancak şu husus da unutulmamalıdır ki OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği değerlendirme serisi yayını ile uyumlu olmak, tek başına yasal gerekliliklerin yerine getirildiği anlamına gelmemektedir.
    Kaynak: İş Sağlığı Ve Güvenliği, Yönetim Sistemleri Ve Risk Değerlendirme Metodolojileri
    Yazar: Özlem ÖZKILIÇ
    http://www.isveguvenlik.com/index.p.../29-ohsas-18001-sal-ve-gvenlii-ynetim-sistemi

A KİTAPÇIĞINDA 20.SORU İPTAL EDİLMELİ

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları. (ŞIKLARDA VARSA DİYOR)
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

A KİTAPÇIĞI 22.SORU İPTAL EDİLMELİ
    A Şıkkında işyerinin kısımları olması gerekken işyerinin kısıtları denilmiş. İşyerinin kısıtlarından kasıt maddi imkansızlık mıdır?nedir? Muallakta bir şık olmuş.

22-İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi
    Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi işyerinde belirlenen riskleri analiz ederken kullanılacak yöntemi seçerken esas alınacak faktörlerden değildir?

A) İşyerinin kısıtları
    B) İşletmenin faaliyetine ilişkin özellikleri
    C) Resmî makamlarca yapılan denetimler
    D) İşyerindeki tehlike veya risklerin nitelikleri

A KİTAÇIĞI 27.SORU İPTAL EDİLMELİ

D ŞIKKINDA işyerinden alınan örneğin laboratuvar incelemesini yapmak denilmiş. Fakat İş hijyeni ölçüm ve analiz yönetmeliğinde; iş hijyeni düzenine engel olabilecek ve çalışma ortamında bulunan numunelerin alınarak laboratuvarda incelenmesi hakkında bilgiler verilmiştir. İşyerinden örnek alımı çok açık olmayan bir tabirdir. Dolayısıyla sadece iş yerinden örnek alınarak denildiği zaman; boyama işlemi yapılan mobilya, aksesuar, metal parçalar vb. malzemelerin üretimi yapıldığı yerlerde bu malzemelerinde alınıp incelenmesini kapsar.

A KİTAPÇIĞI 35.SORU İPTAL EDİLMELİ
    Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.
    http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm

Bölüm 3 - Radyasyon "Radyasyon ve Biz"​
    2. Radyasyon Çeşitleri
    Radyasyonu ortamda yol alan enerji olarak tanımlamak mümkündür.Bu tanım kapsamında doğal ya da yapay radyoaktif çekirdeklerin kararlı yapıya geçebilmek için dışarı saldıkları hızlı parçacıklar ve elektromanyetik dalga şeklinde taşınan fazla enerjileri de “radyasyon” olarak adlandırılır.
    Radyasyonu temel olarak iki şekilde sınıflandırabiliriz. Bunlar “parçacık” ve “dalga” tipi radyasyonlardır. Parçacık radyasyonu; belli bir kütle ve enerjiye sahip çok hızlı hareket eden minik parçacıkları ifade eder. Bunlar hızla giden mermilere benzerler, ancak gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Dalga tipi radyasyon; belli bir enerjiye sahip ancak kütlesiz radyasyon çeşididir. Bunlar, titreşim yaparak ilerleyen elektrik ve manyetik enerji dalgaları gibidir. Görünür ışık dalga tipi radyasyonun bir çeşididir. Bütün dalga tipi radyasyonlar ışık hızıyla (3x108 m/saniye) hareket ederler.
    Gözlerimizin fark edebileceği en yüksek enerjili ışık mor renkli ışıktır. Radyasyonun enerjisi arttıkça ışık rengi mor renk ötesine gider ve morötesi olarak adlandırılır. Morötesi ışığı göremez veya hissedemeyiz, ancak ortamda mevcuttur ve eğer şiddeti büyükse ciltte bırakacağı güneş yanığına benzer yanık izleri ile varlığı hissedilir.Parçacık ve dalga tipi radyasyonları da yine iki gruba ayırmamız mümkündür. Bunlar, “iyonlaştırıcı” ve “iyonlaştırıcı olmayan” radyasyonlardır.
    Buraya kadar radyasyon kavramını genel olarak anlatmaya çalıştık. Ancak, bundan sonra konumuz gereği radyasyon kelimesini kullanacağımız her yerde “iyonlaştırıcı radyasyon”u kastedeceğiz. İyonlaştırıcı radyasyon, çarptığı maddede yüklü parçacıklar (iyonlar) oluşturabilen radyasyon demektir. İyon meydana gelmesi yani iyonizasyon olayı herhangi bir maddede meydana gelebileceği gibi insanlar dahil tüm canlılarda da oluşabilir. O halde iyonlaştırıcı radyasyonlar, önlem alınmadığı takdirde tüm canlılar için zararlı olabilecek radyasyon çeşitleridir. Başlıcabeş iyonlaştırıcı radyasyon çeşidi vardır. Bunlar, Alfa parçacıkları, Beta parçacıkları, X ışınları, Gama ışınları ve Nötronlardır.
    2.1 Alfa Parçacıkları
    Alfa parçacığı iki proton ve iki nötrondan oluşmuş bir helyum (2He4) çekirdeğidir ve pozitif yüklüdür. a işaretiyle sembolize edilirler. Çekirdeğin,alfa çıkararak parçalanması olayı atom numarası büyük izotoplarda görülür ve genellikle doğal radyoaktif atomlarda rastlanır. Alfa parçacıklarını çok küçük kalınlıklardaki maddelerle (örneğin ince bir kağıt tabaka ile) durdurmak mümkündür. Bunun sebebi, diğer radyasyon çeşitlerine göre sahip oldukları nispeten büyük elektrik yükleridir.Sahip oldukları bu elektrik yükü, alfa parçacıklarının herhangi bir madde içerisinden geçerken yolları üzerinde yoğun bir iyonlaşma meydana getirmelerine ve bu yüzden de enerjilerini çabucak kaybetmelerine yol açar. Enerjilerini bu şekilde çabucak kaybeden alfa parçacıklarının erişme uzaklıkları da dolayısıyla çok kısadır. Bu yüzden de normal olarak dış radyasyon tehlikesi yaratmazlar. Ancak, mide, solunum ve yaralar vasıtasıyla vücuda girdiklerinde tehlikeli olabilirler.
    2.2 Beta Parçacıkları
    Çekirdekteki enerji fazlalığı çekirdek civarında, E = mc2 eşitliğiyle açıklanabilen, bir kütle oluşturur. Bu kütle çekirdekteki fazla yükü alır ve dışarıya bir beta ışını olarak çıkar. Bunlar pozitif veya negatif yüklü elektronlardır. Pozitif yüklü elektronlar “b+”ile, negatif yüklü iyonlar ise “b-" işaretiyle sembolize edilirler. Çekirdekteki enerji fazlalığı proton fazlalığından meydana geliyorsa b+, nötron fazlalığından meydana geliyorsa b-çıkar.
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    2.3 X Işınları
    Röntgen ışınları da denilen X ışınları, görünür ışık dalgaları ve mor ötesi ışınları gibi dalga şeklindedir. Bir atoma dışarıdan gelen veya gönderilen yüksek enerjili elektronlar o atomun ilk halkalarından elektronlar koparırlar. Atomdan kopan bu elektronun yerine daha yüksek seviyelerden (üst halkalardan) elektronlar atlayarak kopan elektronun yerindeki boşluğu doldururlar. Bu sırada ortaya çıkan enerji fazlalığı X ışını şeklinde dışarı salınır.
    Çekirdek içerisinde bulunan protonlardan bir tanesi hareketi esnasında atomun ilk halkalarındaki elektronu yakalar ve nötrleşir. Yakalanan bu elektronun halkasındaki boşalan yere diğer bir halkadan bir elektron atlamasıyla X ışını meydana gelebilir.
    Bunların dışında da X ışını yapay olarak, röntgen tüplerinde de elde edilir. Şekil 2.1 de görüldüğü gibi, tüp içerisinde ısıtılmış katottan yayılan elektronlar, onbinlerce voltluk gerilimle hızlandırılarak karşıdaki hedef anotaçarptırılır. Bu çarpışma sonucu elektronlar durdurulurken elektronların kaybettiği enerji X ışınları olarak yayınlanır. Bu olaya Bremmstrahlung (Frenleme ışını) olayı, çıkan X ışınlarının oluşturduğu sürekli spektruma da Bremmstrahlung adı verilir.
    2.4 Gama Işınları
    Gama ışınlarının kaynağı atomun çekirdeğidir. Bu ışınlar atom çekirdeğinin enerji seviyelerindeki farklılıklardan meydana gelir. Çekirdek bir alfa veya bir beta parçacığı çıkarttıktan sonra genellikle kararlı bir durumda olmaz. Fazla kalan çekirdek enerjisi bir elektromanyetik radyasyon halinde yayınlanır. Gama ışınları, beta ışınlarından daha yüksek enerjili ve dolayısıyla daha girici (nüfuz edici) ışınlardır. g sembolize edilirler.
    Gama ve x ışınlarının, alfa ve beta parçacıklarına göre madde içine nüfuz etme kabiliyetleri çok daha fazla, iyonlaşmaya sebep olma etkileri ise çok daha azdır. Ancak birkaç santimetre kalınlığındaki kurşun tuğlalarla ve sadece belli bir kısmı durdurulabilir. Madde içerisinden geçerken üstel bir fonksiyon şeklinde bir şiddet azalmasına uğrarlar. Yüksüz olduklarından elektrik ve manyetik alanda sapma göstermezler.
    2.5 Nötronlar
    Nötronlar yüksüz parçacıklardır. Bu özelliklerinden dolayı herhangi bir madde içerisine kolaylıkla nüfuz edebilirler. Doğrudan bir iyonlaşmaya sebep olmazlar. Ancak atomlarla etkileşmeleri, iyonlaşmaya neden olan alfa, beta, gama veya x ışınlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler. Şekil 2.2 de çeşitli radyasyonların giricilik özellikleri şematik olarak topluca gösterilmektedir.

Şekil 2.2 İyonlaştırıcı radyasyonların giriciliği

İçindekiler
    Bölüm 1 2 345678
    < Geri | İleri > | Kapat

A KİTAPÇIĞINDA 40.SORU İPTAL EDİLMELİ

A Şıkkında yazan madde 6331-Biyolojik-Etkenlere-Maruziyet-Risklerinin-Onlenmesi-Hakkinda-Yonetmelik te(aşağıdaki kısımda) geçmektedir. Dolayısıyla iptaldir.

Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
    (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
    (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
    (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
    (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A KİTAPÇIĞINDA 44.SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
    Klavye resminde kişinin eli yönetmelikte de söylendiği gibi klavyenin önündeki özel destek kısmına konulmuştur.

c) Klavye
    Klavye, operatörün/çalışanın el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır.
    Klavyenin ön tarafına, operatörün/çalışanın bileklerini dayayabileceği özel destek konulmalıdır.
    Operatörün/çalışanın elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk olmalıdır.
    Klavye yüzeyi ışığı yansıtmayacak şekilde mat olmalıdır.
    Klavye tuşlarının özellikleri ve yerleri klavye kullanımını kolaylaştıracak şekilde olmalıdır.
    Klavye tuşları üzerindeki semboller, çalışma pozisyonuna göre kolaylıkla okunabilir ve seçilebilir nitelikte olmalıdır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    AKİTAPÇIĞI 47.SORU İPTAL EDİLMELİ

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A KİTAPÇIĞINDA 50.SORU İPTAL EDİLMELİ

Genel Havalandırma:
    Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50 m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları etkilemektedir.Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.
    Bunlar:
    a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.

http://www.isgforum.net/threads/kaynak-dumanina-karşi-alinacak-önlemler.7500/
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a24563c56310002_ek.pdf?dergi=896

A KİTAPÇIĞINDA 58.SORU İPTAL EDİLMELİ
    I-Numaralı maddede açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır ibaresi yanlıştır olarak değerlendirilmiştir. Cevap B şıkkı olmalıdır.

KALDIRMA MAKİNALARI

1475 SAYILI İŞ KANUNUN 74. MADDESİNE GÖRE;
    11.01.1974 Tarih ve 14765 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ’ nün Kaldırma Makinaları ile ilgili maddeleri:

- VİNÇ KABİNLERİ:
    Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. ( Madde:387)

A KİTAPÇIĞINDA 68.SORU İPTAL EDİLMELİ

68.Soruda D şıkkında ‘‘Yangın söndürücü öncelikle yangının başladığı noktaya tutulur’’ ifadesi tam açıklayıcı değildir. Bu ifade de başlangıç noktası derken yangının alt kısımdan söndürülmesi kastediliyorsa o zaman B şıkkı ile birlikte iki cevap olur. Ya da yangın eğer kaçak bir gaz yada sıvı yangını ise yangına müdahale başlangıç noktasından yapılmalıdır. Aksi halde yangın fabrika deposunda bulunan odun istiflerinde çıkmış bir yangın ise o zaman başlangıç noktasının önemi yoktur.

A KİTAPÇIĞINDA 82.SORU İPTAL EDİLMELİ
    82.Soruda kuvvetli rüzgar ile ne kastedilmektedir. B şıkkında gerekli önlemler alındıktan sonra çalışma başlatılmalıdır denilmiş. Yönetmelikte kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz deniliyor bu her kuvvetli rüzgarda çalışma yapılacağı anlamını taşımamaktadır. Kuvvetin limiti neye göre belirlenmektedir. 50km/s hızdaki rüzgarda çalışma durdurulmaktadır. Bu hızdaki rüzgarın tanımında süper kuvvetlimi denilecek o zaman kuvvetli kelimesi muallakta ve kesin olmayan bir ifade olduğundan soru iptal edilmelidir.

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    Hava koşulları
    15–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyebilecek her türlü hava koşulundan korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz

A KİTAPÇIĞINDA 85.SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
    CO2 ifadesi yerine CO ifadesi kullanılmıştır.

A KİTAPÇIĞI SORU 32
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI
    30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

A kitaçığı 51.soru
    51. Kesme ve kaynak işlerinde kullanılan gaz tüp-lerinin kullanılmasında hangisinin yapılması
    yanlıştır ?
    A) Önce oksijen tüpü açılmalıdır.
    B) Önce asetilen tüpü açılmalıdır.
    C) Asetilen tüp valfleri bir veya bir buçuk turdan
    fazla açılmamalıdır.
    D) Oksijen tüplerine ve cihazlarına yağlı el veya
    eldivenlerle dokunulmamalıdır

VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : A
    YAPILMASI GEREKEN : SORUNUN İPTALİ
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA 2005 YILINDA YAYINLAMIŞ OLDUĞU MODÜLÜN UYGULAMA FAALİYETLERİ KAPSAMINDA 5. KISIMDA (11. SAYFADA) YAZI OLARAK DA ŞEKİL OLARAK DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÖNCELİKLE OKSİJEN TÜPÜ AÇILMALIDIR.
    İLGİLİ RESİM AŞAĞIDADIR.

A KİTAPÇIĞI
    56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.

A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A KİTAPÇIĞI 62.SORU
    Korkuluklu platformlarlaçalışılması imkanı sağlanamayan ve ….. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde bakım veya onarım işleri ile her türlü bina sökme ve yıkım işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel koruma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    Doğru cevap D , 4 metre denmiştir. Fakat yapı işleri tüzüğünde de, 3 m üzeri yüksekliklerde emniyet kemeri kullanımı zorunluluğu getirilmiştir, soru yükseklik ifadesi ve emniyet kemeri ifadesi içerdiğinden, hem 3 metre hem de 4 metre doğru cevap olarak verilebilir. Tüzük ismi verilmediğinden soru iptal edilmelidir.
    Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.78602.pdf

İçerik :
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 13 - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 521-Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

-A-67
    67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.
    A KİTAPÇIĞI 69.SORU
    69. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz et -kilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boş-luğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Teh -like Sınıfını belirleyerek
    B) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder ve
    C) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar ve
    D) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar

VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : D
    YAPILMASI GEREKEN : İMLA HATASI YÜZÜNDEN ANLAM KAYBI OLMUŞ SORUNUN İPTALİ GEREKİR
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : MADDE 11 / B BENDİNDE GEÇEN CÜMLE AŞAĞIDA Kİ GİBİDİR;
    MADDE 11 – (1) İşveren;
    a) Çalışma ortamı, kullanılan maddeler, iş ekipmanı ile çevre şartlarını dikkate alarak meydana gelebilecek acil durumları önceden değerlendirerek, çalışanları ve çalışma çevresini etkilemesi mümkün ve muhtemel acil durumları belirler ve bunların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı tedbirleri alır.
    b) Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar, acil durum planlarını hazırlar.

B BENDİNDE GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE "gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar" YAZILDIKTAN SONRA VİRGÜL KONULARAK PEŞİNDEN GELEN "ACİL DURUM PLANLARINI HAZIRLAR" İLE BİRLEŞTİRİLMİŞTİR ve ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLANMIŞTIR.
    SINAVDA ÇIKAN D ŞIKKININ SONUNDA HERHANGİ BİR NOKTALAMA İŞARETİ GÖRÜLMEDİĞİNDEN ANLAM DÜŞÜKLÜĞÜNE SEBEP OLMUŞTUR ve SORUNUN YANLIŞ İŞARETLENMESİNE SEBEBİYET VERMİŞTİR. ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAYAN NOKTALAMA İŞARETİ OLAN VİRGÜL SORUNUN İÇERİSİNDE KULLANILMADIĞI GİBİ CEVAP ŞIKLARINDA DA KULLANILMAMIŞ ve BU DA ADAYIN YANLIŞ ŞIKKI İŞARETLEMESİNE SEBEP OLMUŞTUR. AYNI ŞEKİLDE HAZIRLANAN 70. SORUDA BU ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ HEM SORUNUN İÇERİSİNE KONAN NOKTALAMA İŞARETİYLE HEMDE BÜTÜN ŞIKLARIN SONUNDAKİ NOKTALAMA İŞARETİYLE SAĞLANMIŞTIR. İTİRAZ EDİLEN 69. NUMARALI SORU İÇİN ÖRNEK TEŞKİL ETMEKTEDİR.
    A KİTAPÇIĞI
    SORU81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.

A-83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir
    A-84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÖNAL AKADEMİ

DUYURU !!! 18 Ağustos IGU Sınavı İtiraz Edilebilecek Sorular İçin Tıklayın!!!

http://www.onalakademi.com/haber-du...tiraz-edilebilecek-sorular-icin-tiklayin!!!-7

Değerli Önal AKADEMİ’li kursiyerlerimiz,

18 Ağustos 2013 te yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına dair Bakanlık Tarafından açıklanan soru ve cevaplar eğitim kurumumuz tarafından incelenmiş ve aşağıdaki sorular ve cevapları hakkında belirtmiş olduğumuz gerekçelerle itirazlarda bulunabileceğinizi bildirir, yapacağınız itirazlar hakkında Ek’te belirttiğimiz bilgi dahilinde itirazlarınızı yapmanızı önemle rica ederiz.

18 Ağustos 2013 te yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığında ,

6, 17.47,50,54,58,59,62,75,79,85,87,94 no’lu sorular.

6. Soru: Aşağıdakilerden hanisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerinden biri değildir?

Cevap: A verilmiş,

Ancak; Bütün hukuk kuralarının Anayasaya uygun olması gerekir ve anayasa üç erkten biri olan yasama organı tarafından yapılır. Uluslararası sözleşmeler dahi yasama tarafından bir kanun çıkarılarak yürürlüğe konur. Hiçbir hukuk kuralı; Hukuk kuralı anayasa, Kanun ,Tüzük yönetmelik, genelge ve tebliği hepsi bu silsilesi dışında olamaz.

17. Soru: Doğru cevap: A verilmiş,

PUKO:

Planla: İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman ), Mevcut durumu analiz etme, Hedeflerin belirlenmesi, Kayıtların analizi, Tehlikelerin Belirlenmesi, Risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi, Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı ), İç talimatlar hazırlama

Uygulama: Riskleri Değerlendirme, Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme, Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması, Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama, Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme, Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

Kontrol et: Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?, İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme, Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme, İlgili kişileri bilgilendirme

Önlem al: Kalıcı bir denetleme sistemi kurma, Etkili önlemleri standartlaştırma, Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama

Planlama aşamasında yer almaz:

Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme,

Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama,

Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme,

Sadece: Mevcut durumu analiz etme Planlamada yer alır, 3 doğru cevap verilmiştir. İptal edilmeli

47. Cevap: A olarak verilmiş.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi

MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:

a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,

b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,

c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

Elle taşıma işleri yönetmeliğine göre bütün şıklar verilmesi gereken bilgidir. Doğru şık yok

50. Cevap: D olarak verilmiş:

Tavan yüksekliğinin 5 metre olması gerektiği ve her kaynakçıya 284 m3 hava düşmesi gerektiği iş sağlığı güvenliği mevzuatlarımızda yoktur. Normal çalışma ortamında işçi başına 10 m3 hava yeterli olurken bir kaynakçıya 284 m3 hava düştüğü nerede görülmüş bu soru tamamen yanlış.

54.Cevap: A olarak verilmiş

D şıkkı toprak kaçak akım rölesi de elektrik hatlarını kısa devreden korur.

2 doğru cevap var.

58. Cevap: C verilmiş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

MADDE 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.

MADDE 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

B şıkkı olması gerekir.

59. Cevap: B olarak verilmiş

Ancak soruda neyi sorduğu belirtilmemiştir. Ney, işçinin kolay kullanabileceği yerde bulunacak, neyin çalıştırma düğmeleri kırmızı, durdurma düğmeleri yeşil renkte olacaktır…….

62. Cevap: D İşçi Sağlığı İş Güvenliği Tüzüğü 521. Maddesindeki şıkta boş bırakılan yere 4 konulmalı ancak, bu hiç kullanılmamaktadır. Yapı işleri tüzüğünde yükseklik 3 metre olarak verilmektedir. Doğru kabul edilmemeli.

YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞGÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düş- me veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

75. Cevap: A verilmiş, ancak yönetmeliğin 16. Maddesinde işyeri havasında azot bulunması halinde cebri havalandırma yapılmaz denilmemektedir. Azot gazı da basit boğucu gazlardandır. Azotgazı ile doldurulan kapalı ortamda ısıl işlem yapılır çalışana dışardan hava beslemeli maske verilir. Aksi halde işçi oksijensizlikten ölür. Bu soru iptal edilmelidir.

Madde.16 - Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve artıkların derhal dışarı atılması sağlanır. Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.

79. Cevap: C şıkkı verilmiş. (İskele çaprazları sökülmemeli)- 13 Mayıs 2012 C sınıfı sorusu: 79. İskele sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır? Burada doğru cevap “B” şıkkı verilmiş, yani bağlanarak indirilecektir. Bu durumda 2 doğru şık olur. Sorunun iptali gerekir.

B şıkı sökülen parçalar bağlanarak indirilmeli

A) Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.

B) Sökülmüş olan malzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.

C) Sökülmüş olan malzeme uygun bir yere istif edilecektir.

D) İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.

85. Cevap: D verilmiş, soru yanlış, madenlerde %0,5 den çok olduğunda çalışılmaması gereken gaz karbon monoksit değil, karbon dioksittir. Soru iptal edlmeli. Souda 4 boşluk var 3. Boşlukta ne sorduğu belli değil.

87.Cevap: A verilmiş, ancak; Bir cümle boşluğuna kelime koymak soru değildir. Burada KKD tanımında ayrılabilir ve ayrılamaz parçalarda KKD ‘dir.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,

b) Kişisel koruyucu donanım: 29/11/2006 tarihli ve 26361 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği esas alınmak üzere;

1) Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazları,

2) Kişiyi bir veya birden fazla riske karşı korumak amacıyla üretici tarafından bir bütün haline getirilmiş cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş donanımı,

3) Belirli bir faaliyette bulunmak için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzemeyi,

4) Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür donanımlarla kullanılan değiştirilebilir parçalarını, ifade eder.

94.Cevap: B verilmiş, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir. Ancak bu belirlemede işyerinin tehlike sınıf listesine göre en tehlikeli faaliyet dikkate alınır. Bu inceleme de asıl amaç işyerinde yapılan işin en yüksek tehlike sınıfına göre belirlenmesidir. “D” şıkkı doğru olmalı.

MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.

(2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirir.

(3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır. 6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.

MADDE 3 – (1) İşyeri tehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.

(2) Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.(3) Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması halinde, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KALİTE AKADEMİ

http://www.kaliteakademi.com/2013/0...lan-csgb-is-sagligi-ve-is-guvenligi-sorulari/

18.08.2013 Tarihli İtirazı Söz Konusu Olan ÇSGB İş Sağlığı ve İş Güvenliği Soruları
    Aşağıda İşçi Sağlığı Tüzüklerine İlişkin yer alan sorular daha önce kamuoyuna eğitim kurumları aracılığı ile duyurmuş olduğunuz mer’i mevzuattan sorumlu olunacağı bilgisi ile çelişmektedir. Zira aşağıdaki sorular Mülga Mevzuata ilişkindir. Gerekli bilgi ve belgeleri Ek-I’de bulabilirsiniz.

A Kitapçığı/B Kitapçığı
    A 30. Soru/ B 40. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 58. Soru/ B 49. Soru
    Soruda yanlış olarak addedilen “I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.” İfadesi aşağıda da yer aldığı üzere iş ekipmanının niteliğini açıklayıcı bir biçimde ifade edilmemesinden dolayı doğru kabul edilmelidir. Bu gerekçeye dayanarak sorunun iptalini talep ederim.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nde Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Maddesine dayanmaktadır.
    Konu edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.

A 59. Soru/ B 50. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 78. Soru/ B 67. Soru
    Söz konusu sorunun doğru kabul edilen şıkkının 30.12.2012 tarihli yürürlükten kaldırılan Yapı İşleri Tüzüğü ile bire bir örtüştüğü görülmektedir.
    YİT/Madde 64 – İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirlerine bağlanacaktır. İskele yapılacak taban yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta, ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    Buna istinaden sorunun dayandırılacağı herhangi bir dayanak olmadığından sorunun iptalini talep ederim.

A 82. Soru/ B 91. Soru

Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 85. Soru/ B 95. Soru
    Konu edilen Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağılığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    Aşağıdaki soruların bilgi yetersizliği/yanlışlığı nedeni ile itirazı talep edilmektedir.
    A 75. Soru/ B 64. Soru
    Doğal olarak havanın muhteva ettiği azot üzerindeki/altındaki bir konsantrasyon havalandırma kalitesini etkileyeceğinden soruda belirtilen “Havada azot bulunması” seçeneği yetersiz bilgi içermektedir. Bu sebep bağlamında sorunun iptalini talep ederim.
    A 35. Soru/ B 25. Soru
    Türkiye atom enerjisi kurumu sitesinde Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır. Yani yoğun beton blok ile durdurulabilir ve beton blok tarafından beta ışınları soğurulur.
    Nötron ışınlarının soğurulabilmesi için kalın beton, su veya parafin kütlelerine ihtiyaç vardır.
    Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu durumda nötron ışıması durdurulamamaktadır.
    Dolayısıyla doğru cevap D seçeneği olmalıdır.
    Aksi taktirde soru dayanağının kamu ile paylaşılmasını arz ederim.
    A 17. Soru/ B 7. Soru
    TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ standardının 4.3 Planlama başlığının 1. maddesinde açıkça belirtildiği üzere; “Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.” Şeklinde açıklamıştır.
    Buna rağmen “Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme” olarak işaret edilen şıkkın yanlış bilgi içermesinden dolayı iptalini talep ederim.

12.06.2013

EK-I

Eğitim Kurumlarının Dikkatine – 59 (Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında)*

Eğitim Kurumlarının Dikkatine!!!
    Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.
    Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Güncellenmiş programlara, İSG-KATİP’in ilgili kısmında yer alan (Yeni) ibaresinden ulaşılması mümkündür.
    Örnek: (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı (Yeni) Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta** yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Bilgileriniz rica olunur.
    * (http://isgkatip.csgb.gov.tr/KurumSecimi.aspx)
    ** Yürürlükteki/güncel mevzuat
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    GAZİANTEP İŞ GÜVENLİĞİ MERKEZİ,

http://www.isguvenmer.com/18-agustu...iraz-edilebilecek-sorular-ve-gerekceleri.html

18 Ağustus 2013 İSG Uzmanlık Sınavında İtiraz Edilebilecek Sorular ve Gerekçeleri

21 Ağustos 2013 - İlk yorumu yapın
    18 Ağustus 2013 İş Güvenliği Uzmanlık Sınavı sürpriz bazı sorularla yapılmıştır.
    C sınıfı uzmanlık sınavında, eksik ya da yanlış olan, 6 adet iptal edilmesi gereken soru olduğunu düşünmekteyiz. Bu sorulara itiraz edilebilir.
    Bu sorular ve itiraz gerekçeleri aşağıdaki gibidir.

KİTAPÇIK TÜRÜ-A-

İTİRAZ-1
    32. Gürültü Yönetmeliği’ne göre, “Günlük gürültü
    maruziyetinin günden güne belirgin şekilde
    farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit edil-diği işlerde ve aşağıdaki şartlara uyulmak kay -dı ile maruziyet sınır değerleri ve maruziyet et -kin değerlerinin uygulanmasında ……………..
    maruziyet değerleri yerine …………….. maruzi-yet değerleri kullanılabilir.”
    Yukarıdaki cümledeki boşluklara sırasıyla
    aşağıdakilerden hangisi gelir?
    A) Haftalık / Günlük B) Saatlik / Günlük
    C) Günlük / Haftalık D) Günlük / Aylık

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP : C
    İTİRAZ GEREKÇESİ : 23/12/2003 tarihli ve 25325 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gürültü Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır: (Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmelik Madde-14)
    28.07.2013 tarih ve 28721 sayılı Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmelik kapsamında aşağıda yazılı Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin 4.bendinde görüldüğü üzere eski yönetmelikte geçen “gürültü maruziyet değeri” ibaresi “gürültü eylem değeri” olarak değiştirilmiştir. Ancak soru içerisinde yürürlükten kalkmış eski yönetmelikte geçenmaruziyet etkin değeri ifadesi kullanılmıştır.
    Ayrıca “düzey” kelimesi yerine de “değer” kelimesi kullanılarak anlam değiştirilmiştir. “Değer” ve “Düzey” aynı anlamlı kelimeler değildir. Dolayısıyla bu soru iptal edilmelidir

Eski Yönetmelik : Gürültü Yönetmeliği (Madde-5 C bendi)

Yeni yönetmelik;

Maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri

MADDE 5 – ….

(4) Günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin şekilde farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit edildiği işlerde, maruziyet sınır değerleri ile maruziyet eylem değerlerininuygulanmasında günlük gürültü maruziyetdüzeyiyerine, haftalık gürültü maruziyetdüzeyikullanılabilir.
    İTİRAZ-2

58. I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri
    kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler bin -melidir.
    III- Hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına
    izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle il -gili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    A) I, II ve III B) I ve III
    C) Yalnız III D) Yalnız

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP :C
    İTİRİRAZ GEREKÇESİ : 11/01/1974 Tarihli 14765 SayılıİŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ”NE GÖRE;
    Madde 387 –Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Açıkça görüleceği üzere sorunun cevabı B seçeneği olmalıdır. Cevap anahtarında ise doğru cevap C seçeneği olarak belirtilmiştir.
    Dolayısıyla bu soru iptal edilmelidir.
    İTİRAZ-3
    17. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kont-rol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planla -ma aşamasında yer almaz ?
    A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir
    olup olmadığına karar verme
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğit-me ve katılımını sağlama
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP :A
    İTİRAZ GEREKÇESİ:A, B ve C şıkkı PUKO döngüsünün uygulama aşamasında yer almaktadır. Dolaysıyla A seçeneğinden başka B ve C seçeneği de Planlama aşamasında yer almadığından sorunun doğru cevabı A, B ve C seçeneğinin üçü de olabilir.
    Ayrıca yine aşağıdaki linkte de (Milli Eğitim Bakanlığının Resmi Sitesi) bu sorunun iptalinin gerektiğini desteklemektedir.
    KAYNAK: http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/34/34/969687/icerikler/puko-dongusu_456479.html
    Bir diğer kaynakta aşağıda belirtilmiştir.
    Kitap Adı:İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ
    Yazar: Özlem ÖZKILIÇ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı
    Kimya Yük. Mühendisi
    Bakanlık Teknik İş Müfettişi
    Kitapta konu şu şekilde açıklanmıştır;
    PLANLA
    İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    Mevcut durumu analiz etme
    Hedeflerin belirlenmesi
    Kayıtların analizi
    Tehlikelerin Belirlenmesi
    Risk değerlendirme metotlarının belirlenmesi
    Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    İç talimatlar hazırlama
    UYGULA
    Riskleri Değerlendirme
    Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    Yukarıdaki bilgiler kaynağı belirtilen kişi tarafından hazırlanmış kitaptan aynen alınmıştır. Soru şıkları ve kaynakta yer alan cümlelerin aynı olması soruların bu kaynaktan hazırlandığının açık bir kanıtıdır. Ancak bu kaynağa bakarak Planla aşamasında sadece D şıkkı bulunmaktadır ve diğer bütün şıklar Planlama aşamasında yer almaz. Soru büyük ihtimalle hangisi Uygula aşamasında yer almaz diye sorulacakken Planla aşamasında yer almaz diye sorulmuştur.
    Dolayısıyla bu soru iptal edilmelidir.

İTİRAZ-4

6. Aşağıdakilerden hangisi hukuk kurallarının
    sahip olduğu ortak özelliklerden biri değildir?
    A) Yasama organı tarafından konulmuş olmak
    B) Devlet destekli yaptırıma sahip olmak
    C) İnsan davranışını konu almak
    D) Normatif olmak

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP :A
    İTİRAZ GEREKÇESİ :Bu soruda A ve C olmak üzere iki adet doğru seçenek vardır.
    A şıkkında yer alan yasama organı tarafından konulmuş olmak içtihat vb. yollarla oluşmuş hukuk kurallarına aykırı olduğu için hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir. Yasama organı kanun yapar ancak hukuk kuralları dediğimizde tüzük ve yönetmelik gibi kurum ve kuruluşların yapabileceği kurallar da akla gelir ve bunlar da hukuk kuralıdır.
    B şıkkında yer alan devlet destekli yaptırıma sahip olmak hukuk kurallarını din, örf, adet ve geleneklerden ayıran en önemli özellik olduğu için kesinlikle ortak özelliklerden biridir.
    Ancak;
    C şıkkında yer alan insan davranışını konu almak her hukuk kuralının ortak bir özelliği değildir. Şöyle ki; Hayvanları Koruma Kanunu ve Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu insan davranışlarını konu almaz. Anayasanın değiştirilemez maddeleri devlet yapısı ile ilgilidir ve insan davranışını konu almaz. Yani insan davranışlarını konu almak hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir.
    D şıkkındaki normatif olmak hukuk biliminin esas özelliğidir. Dolayısıyla hukuk kuralları normatiftir.
    Yukarıda sıralanmış nedenlerden dolayı bu soruda doğru cevap A ve C seçeneğidir ve çift cevap olduğundan iptali gerekmektedir.

İTİRAZ-5
    62. Korkuluklu platformlarla çalışılması imkânı
    sağlanamayan ve …………….. den fazla
    yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,
    çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım
    veya onarım işleriyle her türlü bina sökme
    ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri
    alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, em-niyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel
    korunma araçları verilecek ve işçiler bunları
    kullanacaklardır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakiler-den hangisi gelmelidir?
    A) 1,2 metre B) 2 metre
    C) 3 metre D) 4 metre

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP :D
    İTİRAZ GEREKCESİ : Soruda cevabın hangi tüzük veya mevzuat göre verileceği belirtilmemiştir. Cevap D seçeneği,4 metre olarak verilmiştir. Ancak İSG Tüzüğü madde 521 de 4 metre, Yapı İşleri Tüzüğü Madde 13 te 3 metre olarak verilmiştir. Yani C seçeneği de doğru cevaptır.
    Ayrıca, aynı tarihte yapılan B sınıfı uzmanlığı sınavında, A kitapçığı 76. soruda aynı konu sorulmuş ve cevabı da 3 olarak verilmiştir. Bu sebeple 3 metre cevabı da doğru cevaptır.

İTİRAZ-6

85. Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel
    Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güven-liği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Hava-sında ………….. dan az oksijen, ………….. den
    çok metan, ………….. den çok …………..’den
    çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar
    bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıy-la aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) % 18 / % 1 / % 0,05
    B) % 19 / % 1 / % 0,5
    C) % 19,5 / % 2 / % 0,5
    D) % 19 / % 2 / % 0,5

CEVAP ANAHTARINDA CEVAP :D
    İTİRAZ GEREKCESİ : Soruda referans alınan tüzük ve sorulan madde şu şekildedir: “Madde 162 – Havasında % 19′dan az oksijen, % 2′den çok metan, % 0,5′den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Görüldüğü gibi sorudaki “ ‘den çok karbonmonoksit” ifadesi yanlıştır ve doğrusu; “ ’den çok karbondioksit” olmalıdır.
    Ayrıca doldurulacak boşluk sayısı dört adet iken seçeneklerde boşluklara gelecek değer sayısı üç adettir.
    Dolayısıyla sorunun kendisi ve kurgusu yanlıştır.

.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    TEPE AKADEMİ

http://akademitepe.wordpress.com/2013/08/21/hocalarimiz-sorulari-degerlendirdi/

A kitapçığı için;
    *17.ve 47. Sorular Süleyman Ersöz
    *35.Soru İbrahim Ocak (Cevap A seçeneği olarak verilmiş D olmalıydı Nöronlar Betonda Soğurulur, Beta Betonda soğurulur)
    *58.ve 62.sorular Engin Çebi
    58. soruda doğru cevap C şıkkı olarak verilmiş. Ancak yükün üzerine kimse binemeyeceğinden doğru cevap şıklar arasında yoktur.
    62. soruda doğru cevap 3 metre yani C şıkkı olması lazım ancak D şıkkı doğru verilmiş (BENİM DERSİMLE İLGİLİ DEĞİL BUNU GENEDE O DERSİ ANLATAN HOCAYA SORMAK LAZIM AMA 3 METREDEN SONRA EMNİYET KEMERİ KULLANILIR)
    Yangınla ilgili LPG ve Doğal gaz yangınlarında kullanılan yangın söndürücü tipleri de muhtemelen çok tartışılacak çünkü bana göre diğer şıklardakilerle de oksijen kapatılarak yangın söndürülebilir.
    *85 ve 90. Sorular Ali Fuat Güneri
    * 59. Ve 15. Sorular Hasan Selçuk Selek
    59.Soru için; Cevap B şıkkı açıklanmış ancak A şıkkında “kolayca kullanabileceği yerde bulunacak olan NEDİR?” Tüzük’ten alırken bir kısmı unutulmuş. Bence soru hatalı olduğu için İPTAL olabilir.
    15.soru için; Cevap C doğru ama yanlış yapan çok ise, İSG Kurul üyesi olan “insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli kişi” olmalı. Yönetmelikte kimler kurul üyesidir yazdıktan sonra Kurul başkanı ve sekreteri konularında yazar.
    Tepe Akademi’de hocalarımız bireysel olarak değerlendirdi hocalarımız bu soruları hatalı bulmaktalar.
    İyi çalışmalar dileriz…

5. SAVAŞ CAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65846
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Elinize sağlık...
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ANKARA İŞ GÜVENLİĞİ AKADEMİ

18 AĞUSTOS 2013 TARİHİNDE YAPILAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA HATALI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLEN SORULAR:
    1- (A KİTAPÇIĞI 17. - B KİTAPÇIĞI 7. SORU): Kitapçıkta doğru cevap olarak belirtilen A Şıkkı-“Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme” planlama aşamasında yer almaktadır. (TS 18001-2008) Cevap yanlış
    2- (A KİTAPÇIĞI 30. – B KİTAPÇIĞI 40. SORU): Soruda yer alan bilgiler “Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü”nde yer almamaktadır. Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’nin EK IV-A-3. Maddesinde yer almaktadır. İlgili mevzuatın adı yanlış yazılmış.
    3. (A KİTAPÇIĞI 62. - B KİTAPÇIĞI 72. SORU) : Soruda yer alan metinin hangi mevzuata ait olduğu belirtilmemiştir. Soru metni “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü” nün 521. Maddesinde yer almaktadır. Ancak soruda anılan Tüzük referans olarak gösterilmemiştir.
    4. (A KİTAPÇIĞI 78. - B KİTAPÇIĞI 67. SORU): Şıkların hepsi doğru olduğundan, en önemli nedeni vb. açıklama olması gerekirken böyle bir vurgulama yapılmamıştır.
    5. (A KİTAPÇIĞI 50. - B KİTAPÇIĞI 70. SORU): Kaynak atölyelerinde lokal havalandırma etkin koruma yöntemlerindendir. Sorunun doğru cevabı olarak belirtilen (D) şıkkında genel havalandırma ile birlikte lokal havalandırma da yer almaktadır. Dolayısıyla 4 seçenek de doğru kabul edilmelidir.
    6. (A KİTAPÇIĞI 51. - B KİTAPÇIĞI 42. SORU): Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ders notlarında; yanıcı yakıcı gaz tüplerinin kullanıldığı kaynak işlerinde önce oksijen tüpü vanasının açılmasın gerektiği belirtilmektedir. Doğru cevap (B) şıkkı olmalıdır.
    7. (A KİTAPÇIĞI 58. - B KİTAPÇIĞI 49. SORU): Doğru cevap (C) olarak belirtilmiştir. Ancak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 387. Maddesine göre, doğru cevap (B) şıkkı olmalıdır.
    8. (A KİTAPÇIĞI 59. - B KİTAPÇIĞI 50. SORU): Cevap şıklarından (A) da, özne yoktur.
    9. (A KİTAPÇIĞI 75. - B KİTAPÇIĞI 64. SORU): Ortam havasında Azot miktarı belirtilmediğinden ve Azot’un da boğucu gaz olması nedeniyle cevap şıklarının tamamı doğru olmalıdır.
    10. (A KİTAPÇIĞI 85. - B KİTAPÇIĞI 95. SORU): Soru metninde 4 (dört) boşluk, cevap şıklarında ise 3 (üç) değer verilmiştir. Soru ve cevap uyumsuz.
    11. (A KİTAPÇIĞI 65. - B KİTAPÇIĞI -75 SORU): Sorunun (D) şıkkında 4-12 kg belirtilmeksizin cevap oluşturulmuştur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 99.madde 5 inci fıkrada kg özellikle belirtilmiştir.
    Ayrıca; Tüzük hükümlerine ilişkin soruların, Tüzüklerin yürürlükte olmaması nedeniyle iptali gerekmektedir.
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İRİS AKADEMİ

(İtiraz edilen soru 1.)B KİTAPÇIĞI 95.SORU:
    Maden ve taş ocakları işletmelerinde ve tünel yapımında alınacak işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine ilişkin tüzük’e göre”havasında ……dan az oksijen,……den çok metan ,…….den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılmaz” noktalı yerlere sırasıyla ne yazılmalıdır?
    A-)%18,%1,%0.05
    B-)%19,%1,%0.5
    C-)%19.5,%2,%0.5
    D-)%19,%2,%0.5 Doğru cevap
    Açıklama 1:
    MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE
    TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ
    SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ
    ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN
    TÜZÜK
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 13.8.1984, No : 84/8428
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No : 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 22.10.1984, No : 18553
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi : 24, S. 2024 Madde 162 – Havasında % 19 dan az oksijen, % 2 den çok metan, % 05 den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.
    (İtiraz edilen soru 2.)B KİTAPÇIĞI 100. SORU
    1-)Kalıtsal ve sosyal çevre
    2-)Kişinin hatası
    3-)güvensiz hareket ve koşullar
    4-)kaza
    5-)yaralanma
    Açıklama 1:
    Domino Kuramı
    İlk geliştirilen kaza sebep teorilerinden biridir.Teori, yaralanmaların bir dizi faktörlerden meydana
    geldiğini savunur. Bu teori (domino theory) endüstriyel güvenliğin aksiyonları olarak tanımlanan on ifadeden oluşur. Bu teoriye göre kazalara yol açan beş temel faktör vardır:
    1-) İnsanın tabiat şartları (doğa) karşısındaki zayıflığı,
    2-)insan hatası,
    3-)güvensiz eylemler
    4-)mekanik veya fiziksel tehlikeler,
    5-) kaza ve yaralanma.
    (İtiraz edilen soru 3.)B KİTAPÇIĞI 72. SORU
    Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve …………den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A-)1,2 metre
    B-)2 metre
    C-)3metre
    D-)4metre
    Açıklama 1:
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/12/1973, No: 7/7583
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/8/1971, No: 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 11/1/1974, No: 14765
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 443
    Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    HANGİ YÖNETMELİĞE GÖRE SORULDUĞUNUN BELİRTİLMESİ GEREKLİ !!!!!
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ
    GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 2.7.1974, No : 7/8602
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No : 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 12.9.1974, No : 15004
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 2614
    Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düş- me veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

(İtiraz edilen soru 4.)B KİTAPÇIĞI 44. SORU
    Aşağıdaki maddelerden hangisinin elektriksel direnci en büyüktür?
    a) Su
    b) Islak tahta
    c) Demir
    d) Kauçuk
    Açıklama 1:
    Saf su yalıtkandır, şebeke suyu (çeşme suyu) iletkendir. A şıkkında şebeke suyu mu yoksa saf su mu olduğu belirtilmemiştir.
    Açıklama 2:
    Direnç Formülü
    "R" veya "r" harfi ile gösterilir ve birimi Ohm(Ω)'dur. Direnç, iletken yolun yüzeydirenci, ısıl direnç gibi yönlere ayrılır. Teoride direnç ısıyla doğru orantılıdır.
    Dikkesit alanı S (metrekare), uzunluğu L (metre) ve özdirenci ρ (ohm.metre) olan bir iletkenin direnci,

R = L . ρ / S

ile hesaplanır.
    Soruda hiçbir veri yoktur. Ortam ile ilgili hiçbir veri verilmemiştir. Bu veriler olmadan direnç hesaplanamaz.

(İtiraz edilen soru 5.)B KİTAPÇIĞI 45. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi elektrik hatlarını kısa devrelere karşı korur?
    a) Sigorta
    b) Elektrik anahtarı
    c) Topraklama levhası
    d) Toprak kaçak akım koruma rölesi
    Açıklama 1:
    Sigorta üzerinden sadece faz geçer. Toprak kaçak akım rölesi üzerinden faz ve nötr geçer. Örneğin bina ana girişinde sigortadan önce kaçak akım rölesi kullanılır. Sigorta girişlerde faz dağıtımları için kullanılır. Bu sebepten kısa devrelere karşı koruyan toprak kaçak akım rölesidir. NOT YÖNETMELİK BULUNACAK
    (İtiraz edilen soru 6.)B KİTAPÇIĞI 16. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerden biri değildir?
    a) Yasama organı tarafından konulmuş olmak.
    b) Devlet destekli yaptırıma sahip olmak.
    c) İnsan davranışını konu almak.
    d) Normatif olmak.

Açıklama 1:
    Verilen cevap A şıkkı hukuk kurallarının sahip olduğu ortak olmayan özeliklerden değil kanun koyucu erkin çeşitliliği anlamındadır.
    Açıklama 2:
    Sorunun kurgusu hukuk kurallarının ortak özelliği üzerinedir. A şıkkında erkler ayrı başlıklar halinde düşünülmüştür. Eğer bu kurgu doğruysa C şıkkı insan davranışını konu almak tek ortak özellik değil hukuk aynı zamanda tabiat ve doğayı da inceler. D şıkı Normatif olmak Normatif bilim üzerine kurulmak demektir. Normlar hiyerarşisini temel alır ve hukukun normatif bilim üzerine kurulmasını öngörür. Normatif olmayan hukuk düzenleri de vardır. Eğer A şıkkındaki çeşitlendirme mantığı geçerliyse B ve C şıkkı da sadece …………… anlamına gelir ki bu da C ve D şıklarının da yanlış olduğunu gösterir.
    (İtiraz edilen soru 7.)B KİTAPÇIĞI 7. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

a) Riskleri değerlendirmek, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    b) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama,
    c) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    d) Mevcut durumu analiz etme
    Açıklama 1:
    OHSAS 18001 STANDART MADDELERİ

1.KAPSAM
    2.ATIF YAPILAN STANDARDLAR VE/VEYA DOKÜMANLAR
    3.TERİMLER VE TARİFLER
    4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI
    4.1 GENEL ŞARTLAR
    4.2 İSG POLİTİKASI
    4.3 PLANLAMA
    4.3.1 TEHLİKE TANIMLAMASI, RİSK DEĞERLENDİRMESİ VE KONTROLLERİN BELİRLENMESİ
    4.3.2 YASAL VE DİĞER ŞARTLAR
    4.3.3 HEDEFLER VE PROGRAMLAR
    4.4 UYGULAMA VE İŞLETME
    4.4.1 KAYNAKLAR, GÖREVLER, SORUMLULUK, HESAP VERME VE YETKİ
    4.4.2 EĞİTİM, BİLİNÇ VE YETERLİLİK
    4.4.3 İLETİŞİM, KATILIM VE DANIŞMA
    4.4.4 DOKÜMANTASYON
    4.4.5 DOKÜMAN KONTROLÜ
    4.4.6 İŞLETME KONTROLÜ
    4.4.7 ACİL DURUM HAZIRLIĞI VE BU HALLERDE YAPILMASI GEREKENLER
    4.5 KONTROL
    4.5.1 PERFORMANS ÖLÇÜMÜ VE İZLEME
    4.5.2 UYGUNLUĞUN DEĞERLENDİRİLMESİ
    4.5.3 KAZALAR, OLAYLAR, UYGUNSUZLUKLAR, DÜZELTİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER
    4.5.4 KAYITLARIN KONTROLÜ
    4.5.5 İÇ TETKİK
    4.6 YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRMESİ

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardının
    4.3. Planlama, 4.3.1. Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi maddeleridir. Dolayısıyla risk değerlendirmesi planlama aşamasında yapılır. Yanlış olan sorulduğundan cevap anahtarında verilen “A” şıkkı doğru cevap değildir. Doğru cevap “D” şıkkı olmalıdır.
    (İtiraz edilen soru 8.)B KİTAPÇIĞI 8. SORU
    Risk değerlendirmesi ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

a) Tehlikenin tanımı yapılır.
    b) Tehlikelerin gerçekleşme olasılığı hesaplanır.
    c) Tehlike potansiyelinin şiddet derecesi belirlenir.
    d) Risk ile şiddet derecesinin çarpımıyla riskin düzeyi belirlenir.
    Açıklama 1:
    Soru şıklarında yer alan; “Tehlikelerin gerçekleşme olasılığı hesaplanır.” ve
    “Tehlike potansiyelinin şiddet derecesi belirlenir.” ifadeleri de yanlıştır. Risk değerlendirmesinde tehlikeden kaynaklanan risklerin gerçekleşme olasılığı ile tehlikeden kaynaklanan riskin şiddet derecesi belirlenir.

Soruda yanlış olan sorulduğundan, D) şıkkı ile birlikte C) ve B) şıkları da yanlıştır ve bu nedenle soru iptal edilmelidir.

(İtiraz edilen soru 9.)B KİTAPÇIĞI 24. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi çalışma ortamında termal konforu etkileyen sebeplerden değildir?

a) Bağıl nem
    b) Hava akım hızı
    c) Termal radyasyon
    d) İyonize olmayan radyasyon

Açıklama 1:
    Cevap anahtarında doğru cevap olarak D) şıkkı belirtilmiştir. Ancak, İyonize olamayan radyasyon içinde yer alan ultraviyole ışınlar (morötesi ışınlar) ve ınfrared ışınlar (kızılötesi ışınlar) çalışma ortamına yaydıkları enerji ve ısı ile çalışma ortamında termal konforu etkilerler. Bu nedenle sorunun doğru cevabı bulunmadığından, soru iptal edilmelidir.
    (İtiraz edilen soru 10.)B KİTAPÇIĞI 25. SORU
    Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?

a) Beta: Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğrulur.
    b) Alfa: İnce bir kağıt tabakası ve cildimiz tarafından soğrulur.
    c) Gama: Kurşun ve beton gibi malzemelerde soğrulur.
    d) Nötron: Plastik ve benzeri malzemelerde soğrulur.

Açıklama 1:
    Cevap anahtarında doğru cevap olarak A) şıkkı verilmiştir. Ancak, beta ışınları yoğun beton tarafından soğrulur. Dolayısıyla yanlış olan sorulduğundan sorunun doğru şıkkı bulunmamaktadır ve soru iptal edilmelidir.
    Hızları bu ışınların kaynağına göre 120.000-299.000 km h-1 arasındadır. Şiddeti bilinen bir alanda sapma miktarlarından da ışınlarının elektronlar olduğu anlaşılmıştır. Havada metrelerce, madenlerde ise birkaç santimetre yol alırlar. Yolları üzerindeki atomlaraçarptıklarında onları iyonlaştırabilirler. Ancak çarpmalar sırasında kendileri de saparlar bu nedenle ışınlarının yolu kırık doğrular şeklindedir.
    (Kaynakça: Vikipedi Özgür Ansiklopedi)

(İtiraz edilen soru 11.)B KİTAPÇIĞI 42. SORU
    Kesme ve kaynak işlerinde kullanılan gaz tüplerinin kullanılmasında hangisinin yapılması yanlıştır?

a) Önce oksijen musluğu açılmalıdır.
    b) Önce asetilen musluğu açılmalıdır.
    c) Asetilen tüp ventilleri bir veya birbuçuk turdan fazla açılmamalıdır.
    d) Oksijen tüplerine ve cihazlarına yağlı el veya eldivenle dokunulmamalıdır.

Açıklama 1:

Cevap anahtarında doğu cevap A) olarak verilmiştir. Soruda yanlış olan sorulmaktadır. Gaz kaynak işlemlerinde aşağıda detaylı olarak açıklandığı gibi önce oksijen musluğu açılır. Bu nedenle A) şıkkında belirtilen ifade yanlış değil, doğrudur. Soruda yanlış olan sorulduğundan doğru cevap B) şıkkı olmalıdır.
    “Hamlaç çıkışında oksijen ve asetilen karıştırılarak bek ucundan çıkar ve bir kıvılcımla bek ucunda alev oluşturur. Bek ucunda meydana gelen alevin sıcaklığı 3250’C° dir. Kaynak alevinin elde edilmesi için önce hamlaç üzerinde bulunan oksijen musluğu (valf) açılır.

Ardından asetilen musluğu açılır ve zaman kaybedilmeden ateş(çakmak, kibrit) yardımıyla karışımın alev alması sağlanır. Bu kuraldır. Oksijen musluğu açılmadan asetilen musluğunu açıp yanmayı gerçekleştirseniz bile başarılı bir yanma elde edemezsiniz; Hemen oksijeni açsanız bile alev çoğu zaman sönecektir. Söndürme işleminde ise öncelikli olarak yanıcı gaz olan asetilen musluğu kapatılır. Daha sonra oksijen musluğu kapatılır.

(Kaynak: T.C. Millik Eğitim Bakanlığı – MEGEP Temel Oksi-Asetilen Kaynağı Ders Notları)

(İtiraz edilen soru 12.)B KİTAPÇIĞI 49. SORU

I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.

Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?

A) I, II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I

Açıklama 1:

Cevap anahtarında doğru cevap C) olarak verilmiştir. Ancak, açık havada çalışan vinçlerin kabinleri çalışanı/operatörü olumsuz dış etkenlerden korumak için kapalı olmalıdır. Bu nedenle sorunun doğru cevabı B) şıkkı olmalıdır.
    (Kaynakça. İSG Tüzüğü 397. Maddesinde ; “ …..…operatörlerin bulunduğu kabinler , yanmaz malzemeden ve açık havada çalışanlarınki de ayrıca dış etkenlere dayanıklı malzemeden yapılmış olacaktır.”)

(İtiraz edilen soru 13.)B KİTAPÇIĞI 73. SORU
    Yanan maddeyi kapladığında hava ve ısı ile teması keser. Ortamda oksijen olmadığından ısı, yanan maddeye ulaşsa dahi yanma olmaz. Kaplama oksijeni saf dışı bırakır.

Yukarıda bahsedilen yangın söndürücü madde aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kuru kimyevi toz B) Köpük C) Kum D) Karbondioksit

Cevap anahtarında doğru cevap olarak B) şıkkı belirtilmiştir. Karbondioksitli yangın söndürücüler de B) şıkkında belirten etkiye sahiptirler.
    Aşağıda belirtilen özellikleri nedeniyle hem oksijenle teması keserek hem de soğutarak söndürme yaparlar. Bu nedenle sorunun birden fazla doğru cevabı bulunduğundan iptal edilmelidir.
    Yoğunluğu 1.52 Kg /m3 olup havadan ağırdır.
    Tüplere 20 ºC de 57 bar basınçta sıvı halde doldurulur.
    Alçak basınçlı tanklarda ise -18 ºC da normal basınçta depolanır.
    1Lt sıvı CO2 500 Lt gaz haline dönüşür.
    Boğma etkisi ile yangını söndürür. Kapalı hacimlerde %30 konsantrasyon gerekir.
    Kısmen soğutma , kısmen de engelleme etkisi vardır.
    Söndürme maddesi dışında itici gaz olarak da kullanılır.
    CO2 nin kritik sıcaklığı 31 ºC dır.Bu sıcaklığın üstünde gaz olarak bulunur. 65 ºC de basınç 250 Bar olup 190 Bar basınçta açılan emniyet valfi bulunur CO2 tüpleri boşalma sırasında – 78 ºC ye soğur. Bu nedenle çıkan gazın % 25 i kar haline dönüşür.
    (Kaynak: İstanbul Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü Eğitim Notları)
    (İtiraz edilen soru 14.)B KİTAPÇIĞI 62. SORU
    Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ‘ne göre çalışma ortamı havasına ilişkin “Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek artık ve pislikler ............” ifadesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir.?

Yukarıda bahsedilen yangın söndürücü madde aşağıdakilerden hangisidir?

a) Her gün temizlenerek hijyene dikkat edilecektir.
    b) hakkında risk değerlendirmeleri yapılacaktır.
    c) rutin olarak kontrol edilecektir.
    d) derhal dışarı atılacaktır.
    Açıklama 1:
    Cevap anahtarında doğru cevap olarak D) şıkkı belirtilmiştir. C) şıkkı da doğrudur
    Yönetmelikte C) şıkkını belirtenler.
    Resmi Gazete Tarihi: 21.02.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25380
    YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİKŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİ İLE BUNLARIN YERÜSTÜ TESİSLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ GENEL HÜKÜMLER
    1. Organizasyon ve gözetim
    1.1. İşyerlerinin organizasyonu
    1.1.1. İşyerleri tehlikelere karşı yeterli koruma sağlanacak şekilde organize edilecektir.
    İşçilerin sağlık ve güvenliğini tehlikeye atmamak için işyerindeki tehlikeli veya atık maddeler uzaklaştırılacak veya kontrol altında tutularak işyerinin her zaman düzenli bir durumda olması sağlanacaktır.
    Yanıt olarak derhal dışarı atılacaktır verilmiştir ancak “veya kontrol altında tutularak“ ibaresi de vardır Doğru şık D ile birlikte “rutin olarak kontrol edilecektir.” olan C de olabilmektedir.

(İtiraz edilen soru 15.)B KİTAPÇIĞI 10. SORU
    İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre risk değerlendirmesi ekibinde aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?

a) İşveren veya işveren vekili
    b) Risk değerlendirme uzmanı
    c) İşyerindeki çalışan temsilcisi
    d) İşyerinde varsa destek elemanı
    Açıklama 1:
    Yönetmeliğin 6. Maddesinin 1. Fıkrasının a,b,c,ç,d bentlerine göre bu ekibin içinde olan kişiler belirtilmiştir, fakat madde 6 nın 3. fıkrasına göre işveren bu ekibin içinden herhangi birine de bu görevi verebilir. Buradan şu anlaşılmaktadır ki soruda zorunlu değildir ifadesi B şıkkı hariç diğerlerinin bulunması zorunlu anlamına gelmektedir. Bu da yanlıştır.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
  8. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim anladığım ve inandığım kadarıyla %100 en az 10 tane soru iptal olmalı ve olacaktır inşallah,bu kadar alenen,bariz hatalar gözden gelinemez,onca kişi tarafından da mahkemeye verilirler yoksa,geçenn sene 5 iptal oldu halbuki daha fazla olması lazımdı,bu sınavda ise bariz daha fazla var,analiz ettiğim kadarıyla yazım hatalrıyla olan hatalar gözardı ediliyor
  9. Fth.ylmz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar İSGGM yi aradım evrakları cuma 17:00 a kadar kabul ediyorlar. garanti olsun die mail de attım cvp vermelerini bekliyorum forumda paylaşacam
    ya parayı sınava girmemiş bi arkadaş yatırsa ve ya ben yatırıp dekontun çıktısını götürse olur mu?
  10. Derya Çeçan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31083
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    IZELA TARIM GIDA
    Neden para yatırıyoruz? ÖSYM sınavlarında soruya itiraz para ile değil, sadece sınav sonucuna itiraz etmek istersen para yatırman gerekiyor, bu bir derece daha makul bir uygulama. Zaten düzeltmesi gereken veya iptali gereken soru varsa iptal ediyorlar. Bize bu sınavı yapanlar da ÖSYM gibi bir devlet kurumu değil midir? Neden farklı bir uygulama söz konusu?
    Ayrıca herkes Ankara'da oturmuyor, itiraz için 3 işgünü vermek haksızlık olmuyor mu?
    (Emek ve zaman harcayıp, itiraz edilecek soruları irdeleyen herkese çok teşekkürler!)
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ZİNDE EĞİTİM KURUMU

Değerli Zinde & İstanbuluzman Kursiyerleri;

Aşağıdaki metinde, Soru itirazları için dilekçe örneği ve Zinde olarak iptali gerektiğini düşündüğümüz soruları bulabilirsiniz.

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, en geç 23 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir. Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları,
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün;
    Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “SORULARA İTİRAZ ÜCRETİ” adı altında yatırarak alınan BANKA DEKONTU VE DİLEKÇE ile kabul edilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

İtiraz Adresi:
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    Genel Evrak Servisi
    İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (02 Eylül 2013 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak, adayların kendilerine yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

NOTLAR:
    1) Bakanlıkça yapılan önceki Sınav Duyurularında:
    Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru Şık/Şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
    Değerlendirme sonrasında, hatalı soru/sorular çıkması halinde; hatalı bulunan soru/soruları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

2) Adayların sınav sonuçları 12 Eylül tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek, http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde aynı anda yayımlanacaktır.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ:
    22/08/2013

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

18 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilen C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına, aldığım temel eğitim sonrası girmiş bulunmaktayım. Bu sınavda; soru anlatım bozukluğu, doğru seçenek tespitinde yanlışlık, çoklu seçenekte doğru cevap vb. hatalı olduğunu düşündüğüm; ekli dosyada yer alan soruların ve cevaplarının tarafınızdan yeniden incelenmesi, bu inceleme sonunda iptal vb. değişikliklerin sınav sonucuma yansıtılması hususlarında gereğini arz ederim.

Saygılarımla,

İmza :
    Ad-Soyad :
    T.C. Kimlik No :
    Adres :

EKLER:
    1) Sorulara İtiraz Ücreti Dekontu
    2) 18.08.2013 tarihli C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı olası hatalı soruları

İTİRAZ EDİLEBİLECEK SORULAR:

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Olası Hatalı Soruları:

1) A Kitapçığı’nda 17. Soru (B Kitapçığı’nda 7. Soru):
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisinde Planlama aşamasında yer almaz?
    A) Riskleri Değerlendirme, Risklerin Kabul edilebilir olup-olmadığına karar verme,
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımı sağlama
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

Cevap Anahtarında, doğru şık olarak A şıkkı olarak belirtilmesine rağmen;
    A) Riskleri Değerlendirme, Risklerin Kabul edilebilir olup-olmadığına karar verme, (PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI)
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımı sağlama (PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI)
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme (PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI)
    D) Mevcut durumu analiz etme (PUKÖ DÖNGÜSÜ PLANLAMA AŞAMASI)

Dolayısıyla; doğru seçenekler A, B ve C şıklarıdır.Sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

2) A Kitapçığı’nda 35. Soru (B Kitapçığı’nda 25. Soru):
    Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?
    A)Beta : Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğrulur.
    B)Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğrulur.
    C)Gama: Kurşun ve Beton gibi malzemelerde soğrulur.
    D)Nötron: Plastik ve Benzeri malzemelerde soğrulur.

TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) internet sitesinde Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır. Yani yoğun beton blok ile durdurulabilir ve beton blok tarafından beta ışınları soğurulur.
    Nötronlar yüksüz parçacıklardır. Bu özelliklerinden dolayı herhangi bir madde içerisine kolaylıkla nüfuz edebilirler. Doğrudan bir iyonlaşmaya sebep olmazlar. Ancak atomlarla etkileşmeleri, iyonlaşmaya neden olan alfa, beta, gama veya x ışınlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.
    Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu durumda nötron ışıması durdurulamamaktadır.
    1-Türkiye Atom Enerjisi Kurumu: http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    2-Radyasyondan Korunma Derneği http://www.trkd.org.tr/terimler-ve-tanımlar/209-notron.html

Dolayısıyla; D seçeneği de doğru şık olarak kabul edilerek, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

3) A Kitapçığı’nda 47. Soru (B Kitapçığı’nda 57. Soru):
    Güven Bey'in Çalıştığı İş Yerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine göre işveren çalışanlara hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    A) Yükün Ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler

Elle Taşıma Yönetmeliği
    Madde 8- Çalışanların Bilgilendirilmesi ve Eğitimi
    (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    Soru kitapçığında; ardarda gelen 5 soru, ortak metinli sorulardır. Bir önceki soruya göre yükün ağırlığının verilebilmesi mümkün gözükmektedir.

Dolayısıyla; bu soruda doğru cevap olmadığından sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

4) A Kitapçığı’nda 51. Soru (B Kitapçığı’nda 42. Soru):

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi kapsamında 2005 yılında yayınlamış olduğu yayının uygulama faaliyetleri kapsamında 5. Kısımda (11. Sayfada) yazılı ve şekil temalı olarak görselde görüleceği üzere; öncelikle oksijen tüpü açılmalıdır.
    Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığı MEGEP (Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme – Temel oksi-asetilen kaynağı) yayınında 15. sayfadaki “2.2. Bekler ve Çeşitleri” başlığı altında aşağıdaki paragraf:
    http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...isat/moduller/temel_oksi_asetilen_kaynagi.pdf
    “Kaynak alevinin elde edilmesi için önce hamlaç üzerinde bulunan oksijen musluğu(valf) açılır. Ardından asetilen musluğu açılır ve zaman kaybedilmeden ateş(çakmak, kibrit) yardımıyla karışımın alev alması sağlanır. Bu kuraldır. Oksijen musluğu açılmadan asetilen musluğunu açıp yanmayı gerçekleştirseniz bile başarılı bir yanma elde edemezsiniz; Hemen oksijeni açsanız bile alev çoğu zaman sönecektir. Söndürme işleminde ise öncelikli olarak yanıcı gaz olan asetilen musluğu kapatılır. Daha sonra oksijen musluğu kapatılır.”

Dolayısıyla; bu sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

5) A Kitapçığı’nda 58. Soru (B Kitapçığı’nda 49. Soru):
    I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    A) I ,II ve III
    B) I ve III
    C) Yalnız III
    D) Yalnız I

Cevap Anahtarında, doğru şık olarak C şıkkı olarak belirtilmesine rağmen;

ISCI SAGLIGI VE IS GUVENLIGI TUZUGU
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

Dolayısıyla; gerek sorunun hangi tüzük ve yönetmeliğe göre sorulduğu belirtilmemiş olması, gerek sorunun kaynağı olabilecek İSİG Tüzüğü’ne göre cevabın yanlış olduğunun(doğru seçenek; B şıkkı olmalıdır) anlaşılması ve gerekse de bu Tüzüğün yürürlüğünün kalkması nedenleriyle, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

6) A Kitapçığı’nda 62. Soru (B Kitapçığı’nda 72. Soru):
    Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve …………. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisidir?
    A) 1, 2 metre
    B) 2 metre
    C) 3 metre
    D) 4 metre

Cevap Anahtarında, doğru şık olarak D şıkkı olarak belirtilmesine rağmen;

YAPI İŞLERİ TÜZÜĞÜ
    Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremitdöşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlaragüvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

ISCI SAGLIGI VE IS GUVENLIGI TUZUGU
    Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

Aynı soru; 18 Ağustos 2013 B sınıfı İş Güvenliği sınavı A kitapçığı – 76.soruda da sorulmuş ve doğru cevap “3 metre” olarak verilmiştir.

Dolayısıyla; gerek sorunun hangi tüzüğe göre sorulduğu belirtilmemiş olması, gerek C seçeneğinin de doğru şık olabilmesi nedenleriyle, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

7) A Kitapçığı’nda 75. Soru (B Kitapçığı’nda 64. Soru):
    Doğal olarak havanın muhteva ettiği azot üzerindeki/altındaki bir konsantrasyon havalandırma kalitesini etkileyeceğinden; soruda belirtilen “Havada azot bulunması” seçeneği yetersiz bilgi içermektedir.

Dolayısıyla; sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

8) A Kitapçığı’nda 85. Soru (B Kitapçığı’nda 95. Soru):
    Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında …… dan az oksijen, …………. den çok metan ………den çok ……………’den çok karbon monoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) %18 / %1 / %0,05
    B) %19 / %1 / %0,5
    C) %19,5 / %2 /%0,5
    D) %19 / %2 / %0,5

Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağılığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    İÇİNDE ÇALIŞILMAYACAK HAVA
    MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.Soruda tüzükte bulunan değerler sorulmuştur ancak soruda karbondioksit yerine karbonmonoksit yazılmıştır. Aynı soruda bir diğer hata ise; soru içerisinde 4 boşluk olmasıdır.

Dolayısıyla; gerek yukarıda dillendirdiğim hatalar, gerekse Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağılığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nün yürürlükten kalkması nedenleriyle, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca; bu 8 soru haricinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yürürlükten kalkan Mevzuat'a dayandırılan soruların iptal edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde iptal edilmesi için itiraz edilebilecek diğer sorular da aşağıda sıralanmıştır:

A 30. Soru / B 40. Soru
    A 32. Soru / B 22. Soru
    A 56. Soru / B 47. Soru
    A 59. Soru / B 50. Soru
    A 78. Soru / B 67. Soru
    A 82. Soru / B 92. Soru
    A 83. Soru / B 93. Soru
    A 84. Soru / B 94. Soru
    A 85. Soru / B 95. Soru

İşyeri Hekimliği Sınavı'nın soru-cevap anahtarı incelendiğinde;
    iptal edilmesi Bakanlıkça muhtemel 1 soru olabileceği görülmektedir.
    A Kitapçığı’nda 30. Soru (B Kitapçığı’nda 40. Soru)'nun D seçeneğinde; "...altında olması" gereken yere "altıda olması" ifadesi yazıldığından soru iptal edilebilir.

Saygilarimizla,
    ZİNDE
    444 18 17​
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    https://www.facebook.com/kariyerakademiisg?hc_location=stream

KARİYER

Kariyer Akademi İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları
    18 AĞUSTOS 2013 TARİHİNDE YAPILAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA HATALI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLEN SORULAR:
    Öncelikle itirazlarımızı 6331 sayılı yasanın 37. Maddesi ç fıkrası ile 4857 sayılı yasanın geçici 2. Maddesi iptali ile hiçbir dayanağı kalmayan TÜZÜKLER sorularda sıkça (en az 7 soruda) kullanılmıştır. Bakanlık meri mevzuattan sınav yapılacak denmesine rağmen Tüzükler kullanılmıştır. Bu nedenle Tüzük ile ilgili tüm soruların iptali gerekir.
    1- (A KİTAPÇIĞI 17. - B KİTAPÇIĞI 7. SORU): Kitapçıkta doğru cevap olarak belirtilen A Şıkkı-“Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme” planlama aşamasında yer almaktadır. (TS 18001-2008) Cevap yanlış
    2- (A KİTAPÇIĞI 30. – B KİTAPÇIĞI 40. SORU): Soruda yer alan bilgiler “Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü”nde yer almamaktadır. Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’nin EK IV-A-3. Maddesinde yer almaktadır. İlgili mevzuatın adı yanlış yazılmış.
    3-(A KİTAPÇIĞI 35. – B KİTAPÇIĞI 25. SORU):Doğru cevap olarak Beta şıkkı verilmiş, Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler. Doğru cevap Nötron olmalıdır.
    4-(A KİTAPÇIĞI 40. – B KİTAPÇIĞI 30. SORU): a kitapçığına göre doğru cevap c olmalıdır.
    5-(A KİTAPÇIĞI 47. – B KİTAPÇIĞI 57. SORU): cevaplardaki tüm seçenekler doğrudur.
    6. (A KİTAPÇIĞI 50. - B KİTAPÇIĞI 70. SORU): Kaynak atölyelerinde lokal havalandırma etkin koruma yöntemlerindendir. Sorunun doğru cevabı olarak belirtilen (D) şıkkında genel havalandırma ile birlikte lokal havalandırma da yer almaktadır. Dolayısıyla 4 seçenek de doğru kabul edilmelidir.
    7. (A KİTAPÇIĞI 51. - B KİTAPÇIĞI 42. SORU): Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ders notlarında; yanıcı yakıcı gaz tüplerinin kullanıldığı kaynak işlerinde önce oksijen tüpü vanasının açılmasın gerektiği belirtilmektedir. Doğru cevap (B) şıkkı olmalıdır.
    8. (A KİTAPÇIĞI 58. - B KİTAPÇIĞI 49. SORU): Doğru cevap (C) olarak belirtilmiştir. Ancak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 387. Maddesine göre, doğru cevap (B) şıkkı olmalıdır.
    9. (A KİTAPÇIĞI 59. - B KİTAPÇIĞI 50. SORU): Cevap şıklarından (A) da, özne yoktur.
    10. (A KİTAPÇIĞI 62. - B KİTAPÇIĞI 72. SORU) : Soruda yer alan metinin hangi mevzuata ait olduğu belirtilmemiştir. Soru metni “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü” nün 521. Maddesinde yer almaktadır. Ancak soruda anılan Tüzük referans olarak gösterilmemiştir.
    11. (A KİTAPÇIĞI 65. - B KİTAPÇIĞI -75 SORU): Sorunun (D) şıkkında 4-12 kg belirtilmeksizin cevap oluşturulmuştur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 99.madde 5 inci fıkrada kg özellikle belirtilmiştir.
    12. (A KİTAPÇIĞI 75. - B KİTAPÇIĞI 64. SORU): Ortam havasında Azot miktarı belirtilmediğinden ve Azot’un da boğucu gaz olması nedeniyle cevap şıklarının tamamı doğru olmalıdır.
    13. (A KİTAPÇIĞI 78. - B KİTAPÇIĞI 67. SORU): Şıkların hepsi doğru olduğundan, en önemli nedeni vb. açıklama olması gerekirken böyle bir vurgulama yapılmamıştır.
    14. (A KİTAPÇIĞI 85. - B KİTAPÇIĞI 95. SORU): Soru metninde 4 (dört) boşluk, cevap şıklarında ise 3 (üç) değer verilmiştir. Soru ve cevap uyumsuz.
  13. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SES AKADEMİ
    İTİRAZ

Ekli Dosyalar:

14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı: