1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli arkadaşlar forum u uzun zamandır takip ediyorum hepimizin ortak rahatsız olduğu tespitlerim şunlar sizde ekleyebilir yada üzerinde tartışabilirsiniz saygı duyarım
    1)bireysel çalışmanın önü bir şekilde engelleniyor yayınlanan mevzuat larda bu yönde..
    2)uzmanlar osgb lerde çalışması konusunda resmen yönlendiriliyor....(neden bireysel çalışan arkadaşların yetkileri kısıtlanarak)
    3)osgb ler fırsatçı bir genel tutum içerisindeler...
    4)bizler osgb lerde çalışmaktan korkuyoruz(neden mi 217 saatinizi dolduruyolar ve sizin işyeri seçme şansınız yok dolaysıyla işini bilmedğiniz işveren in sorumluluğunu siz sırtlanıyorsunuz ve osgb nin herhangi bir sorumluluğu yok)
    bunlar alt alta daha çok sıralanabilir şimdilik aklıma gelen bunlar

o zaman şu soru çıkıyor ortaya NE YAPMAK LAZIM?
    değerli arkadaşlarım benim bir çözüm planım var bu plan üzerinde tartışılmalı eminim ortak akıldan daha süper bir plan çıkacaktır.şöyleki
    a)öncelikle birlik olmamız ve kendi aramızda kurumsallaşmamız gerekiyor bu bağlamda meslek odası en acil ihtiyaçtır.
    b)ikinci olarak bu forum bir köprü görevi görebilir aynı coğrafyada yada komşu coğrafyada ikamet eden arkadaşlar birbiriyle tanışarak kendi aralarında bir birlik sağlanabilir
    c)madem ki devlet bizim osgb fatura kesen vergi mükellefi haline getirmek istiyor o zaman bizde yapalım nasıl mı şu anda bireysel çalışan veya çalışacaklar kendi aramızda bir osgb çatısı altında toplanalım ama nasıl br osgb patronun olmadığı bir çalışan herkesin hissedar olduğu bir kurum haline gelelim bir nevi koop. mantığı ortaklar olarak kuralım bu forumda hekim arkadaşlarda var eminim onlarda destek vereceklerdir yada bireysel çalışan arkadşların mutlaka işyerlerinde serbest çalışan doktorlar var onları da bünyemize alabiliriz
    d)süreç şu şekilde işleyecek herkes yine aynı şekilde çalışmasına devam edecek bireysel olarak herkes kendi müşterisini kendi getirecek ha bu bize ne sağlıyacak mesela yeni çıkan taslağa göre 10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin devlet desteği bireysel in önü kapanmış durumda osgb lerden hizmet alabiliyor.buralarla anlaşma fırsatı bulunabilecek.yada bağlı olmadığınız başka bir işyerine isg eğitim i verebilecek ve diğer olanaklara kavuşmuş olacağız..
    e)diyebilirsinizki bu nasıl olacak ortakların belirlediği herkesin karşılayabileceği bir fiyat belirlenecek osgb nin her üye katılırken o parayı ödeyecek ve o para osg nin genel masrafları için kullanılacak ve herkes kendi işini yapmaya devam edecek.şimdi para deyince hemen gözünüz korkmasın bu para ödenebilcek bir tutar olacak , bireysel olarak işleri bu osgb olarak yapabileceksiniz yani bu yatırdığınız paranın çalışmanıza bağlı olarak bir kaç ayda size geri dönmesi demektir.
    f)ortaklar osgb de maaş diye birşey olmayacak herkes kendi parasını kazanmaya devam edecek sadece aylık giderler hesap edilerek üyelere eşit olarak paylaştırılacak...
    yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla
  2. yusuf aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen hazır toplumca bir direniş içindeyken isg alanında da direniş gösterelim. Destekliyorum. Fikir güzel :)
  3. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Haziran 2013 ---
    Henüz kariyerimi uzmanlık noktasına taşımadığım için , sizin kadar detaylı öneriler getirmem söz konusu değil. henüz sektörde değilim . Ama anlaşılan o ki ; ortak idealler etrafında toplanılsın ve resmi / gayriresmi kimlik birlikte harmanlansın istiyorsunuz. Hiçbir öneri getirmemektense , getirlen bu öneri karşısında saygıyla eğilmek gerek.
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hadi arkadaş bu konu burda kalmasın konuşalım tartışalım bir an önce uygulanabilir hale getirelim
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Toplum sağlığı merkezinde çalışan hekimler işyeri hekimi olabiliyor değil mi ?
    Onlardan istifade edilebilinir...

OSGB zorunluluğu nasıl aşılabilir

OSGB kollektif şirketten oluyormu ? Bakanlık LTD harici şirketi kabul ediyormu ?

Çünkü Kollektif şirket 2 bağımsız kişinin tek çatıda ayrı ayrı durmasıdır.

Bir ara ben mühendislik firması için kurmuştum.

EĞER kollektif şirket olursa , her katılan İGU aldığı işe bağımsız fatura kesebilir
    Her işyeri hekimi aldığı işe bağımsız fatura kesebilir

Muhasebe yönünden araştırmak gerekiyor.
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte böyle devam edelim ben bir taslak sundum ayrıntılara kafa yormamız gerekli
  7. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kollektif şirket olmaz sanırım sonuçta işyeri hekimi ve uzmanı olan bi şirket olmalı bireysel faturada olmaz sonuçta osgb hizmeti verip bireysel çalışmanın sıkıntılarını aşmak amaç. Ama sağlam bi ortaklık sözleşmesi olabilir.
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri hekimi ve uzman olan şirket derken bunlar sahibi mi olmalı diyosunuz yani ?
  9. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ortaklardan olmalı diyorum. evet
  10. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Bence bu aşılması biraz güç bir sorun çünkü iş güvenliğinden önce, muahebe kısmındaki mevzuat hükümlerine takılyırouz. Benim fikrim de şu yönde; sözleşmelerin düzenlenmesi. Örneğin sabit 1500 TL maaş, alınan firma başına ve hizmet süresine göre %10 prim şeklinde... Teşvik primlerinin bu ülkede ne kadar işe yaradığı biliniyor :) hem bu sayede bence uzmanların da şevki artacak, moral ve motvasyonu yükselecektir. Şahsen her işini yaptığım firmayı kendimin gibi sahiplenebilmem için, sözleşmedeki maaş haricinde bir prime de manevi olarak ihtiyaç duyarım...
  11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendinizin gibi sahiplenilecek firma değil. Kendinizin olan bi firmadan bahsediyoruz
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Burda en büyük sıkıntı iş güvenliği uzmanının OSGB de İSTEMEDİĞİ firmanın SORUMLUĞUNU alması...
    Bu firmaların bir kısmı iş güvenliğinden uzak...
  13. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    giderlerine ortaksınız. gelir kendinizin yanlış anlamadıysam
  14. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Çünkü bu sektör klasik iş hayatından biraz farklı... Sabit bir fabrika, bir işyeri olsa ve o firmaya bağlı çalışsam tamam. Ancak OSGB'lerde bir terslik var ve düzenleme yapılması şart. Benim sigortam OSGB'den yatacak ama ben 8 tane firmaya İSG hizmeti vereceğim.. Arı gibi bi ona bi ona koşturucam. Kafa çorba olacak. Madem ben o firmalara çalışıyorum, bence prim tam bu sektör için ortaya çıkmış bir icat...
  15. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emine hanım osgb ler ile nasıl anlaşmalıyızı konuşmuyoruz. Bireysel çalışan uzmanlar bi arayagelip osgb hizmeti nasıl verir onu konuşuyoruz
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    acaba açılan osgb ler i ne çeşit açıyorlar?bizim ortaklar osgb ye ne çeşit bir şirket uygun düşer?
  17. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birbirine komşu olan illerden uzmanlar bir araya gelecek bi işyeri hekimi ile anlaşılacak ve giderlerine ortak olduğunuz ama her uzmanın kendi müşteri portföyünü oluşturduğu ve kazancının kendine kaldığı bi OSGB kurulacak. Ve bu şekilde hizmet verilecek. Olursa
  18. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    istenilen şu olabilir herkes hissedar ve yönetim kurulu var bu ne çeşit bir şirkettir bilen varsa aydınlatabilirse sevinirim...
    evet kooperatif sistemi ni ne çeşit bir şirkette uygulayabiliriz
    evet kooperatif sistemi ni ne çeşit bir şirkette uygulayabiliriz​
  19. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çeşit derken ltd kollektif gibimi
  20. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O çokta önemli değil bence. bir araya gelinebilirse Osgb nin açılacağı il belirlense Şirket türüne pek takılmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bi mali müşavir den destek alınabilir son aşamada