1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aylık gideri bir osgb nin olsun da 5000 tl olsun 10 tane ortak olsak ayda 500 tl düşer onuda osgb sayesinde aldığımız bir şirketin geliri bile öder
  2. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açılış için gidecek parayı ayarladıktan sonrası gelir bence.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu konuya 150 kişi bakmış ama birkaç kişi dışında hadi yapalım veya yapmayalım diyen olmamış ölece bakmış çıkmışlar ben bu konuyu laf olsun diye yazmadım gerçekten olabileceğine inanıyorum .herşey neden olmasın demekle başlar.sektörde bu kadar sıkıntı varken bizlerin birlik olmamız gerekiyor ben bize inanıyorum biraz destek!
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Temenniler güzel ama hayata geçirmek için kurulmuş dernekler var bu derneklere destek olmak lazım.derneklerimiz çalışıyorlar beklentisiz.İyi para kazanmak için birlik yada dernek kurulmaz ve çalışmaz o zaman bugünün mühendis odalarına döner,gördük odaları sonuçta.Kendimizi yetiştirelim ve dernekler çatısı altında çalışmalarımızı yapalım.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yazımın başında çözüm önerimin ilk maddesi dikkat ettiyseniz acil oda kurma talebi idi erkan hocam odalar derneklere göre daha resmi ve yaptırımı daha fazla kimyagerlerin meslek odası yok mesela derneğimiz var ve her konuda üvey evlat muamelesi yapılıyor bizlere odanıza söyleyin deniliyor herhangi bir sorunda, dernek çok kale ye alınmıyor uygulamada .yanlış anlaşılmasın bizim dernek yatıyor demiyorum canla başla çalıştıklarını biliyorum.mesela durumun iyi anlaşılması için bir olay üzerinden anlatıyım bu yıl sene başında epdk bir lpg gazları ve sorumlu yöneticilik hallında bir yönetmelik yayınladı bu yönetmeliğe göre kimyagerler sorumlu yönetici olabileceklerdi ama şart koşulmuştu sorumlu yönetici oda dan sorumlu yöneticilik eğitimini ve belgesini alması gerekiyordu.ve deniyorduki yönetmelikte bu kursları işte şu oda bu bu oda açabilir.durum böyle oluca biz bizim derneğe değil başka odalara başvurduk o eğitimi almak için ama kabul etmediler gerekçe olarakta oda üyeleri haricinde kursiyer alamayız dediler.kısaca durum özeti şu oldu bizler odamız olmadığı için yönetmeliğin bize tanıdığı hakkı kullanamadık.bu olayda bi yerde sinirlerim bozuldu bnde bıraktım şimdi son durum ne bilmiyorum

yani dernekler birbirimizle iletişim ve köprü kurmak adına önemli adres olabilir . ama bu anlamda forum daha ağır basar .insanlar derneğe her zaman uğramaz ama inanın forumlara hergün girip bakıyolar. önemli olan inanmaktır.

ama benim burdaki çözüm planım tabi sadece dernek yada oda kurmak değildi ben çalışma şartlarımı nasıl maksimum seviyesine çıkartabilirim noktasında bir öneride bulundum.para için demişsiniz hocam para için demeyelim biz onada mesleğimizi sağlıklı koşullarda icra etmek için diyelim ben osgb kurup köşe dönelim demedim.ortak osgb kurup çalışma şartlatımızı maksimize edelim dedim....
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSGforum OSGB....:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Haziran 2013 ---
    İSGforum sosyal bir ağdır ve şeffalık politikası vardır.bunun altında sizleri beslemek ve altyapınızı kurmanıza vesile olmaktır.Bakın piyasada herşeyden para kazanılmaya ve rant devşirilmeye çalışılıyor.Düşün ki formları falan cd kitap yapıp satan bile var.fakat bizler çalışıp hep iyisini yapıp burda paylaşacaz ilke ve gizlilik ihlalleri yapmadan.Biz İSG yi bu forumda gerçekten konuşmak için açtık.Sizlerin varlığı en büyük destek ve güç bizim için.çok mu duygusal konuştum gene,(halbu ki mizacım tersdir kimlere göre.)
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    a)öncelikle birlik olmamız ve kendi aramızda kurumsallaşmamız gerekiyor bu bağlamda meslek odası en acil ihtiyaçtır.(meslek odası olmak için iş güvenliği uzmanlıgının meslek sayılması gerek,bunu çok defa konustuk,dernekleşmek en basıt orgutlenme biçimi,derneklerin birleşmesi ile federasyonlar olabilir ki hali azirda pek mumkun görünmüyor)
    b)ikinci olarak bu forum bir köprü görevi görebilir aynı coğrafyada yada komşu coğrafyada ikamet eden arkadaşlar birbiriyle tanışarak kendi aralarında bir birlik sağlanabilir(bunu zaten yapıyoruz kocaeli,bursa,izmir organizasyonları yapılıyor ancak katılım az! )tanısan kişiler birbiri ile iş ilişkilerinede giriyor)
    c)madem ki devlet bizim osgb fatura kesen vergi mükellefi haline getirmek istiyor o zaman bizde yapalım nasıl mı şu anda bireysel çalışan veya çalışacaklar kendi aramızda bir osgb çatısı altında toplanalım ama nasıl br osgb patronun olmadığı bir çalışan herkesin hissedar olduğu bir kurum haline gelelim bir nevi koop. mantığı ortaklar olarak kuralım bu forumda hekim arkadaşlarda var eminim onlarda destek vereceklerdir yada bireysel çalışan arkadşların mutlaka işyerlerinde serbest çalışan doktorlar var onları da bünyemize alabiliriz (bir yönetici olmadıgında herkes bildiğini okur o firmada zamanla batar, deneyim ve gözlemlerime istinaden diyorum) her hekim zaten osgb kurma hayalı yaşıyor(büyük çogunlugu diyelim), birçogu yanaşmayabilir)
    d)süreç şu şekilde işleyecek herkes yine aynı şekilde çalışmasına devam edecek bireysel olarak herkes kendi müşterisini kendi getirecek ha bu bize ne sağlıyacak mesela yeni çıkan taslağa göre 10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin devlet desteği bireysel in önü kapanmış durumda osgb lerden hizmet alabiliyor.buralarla anlaşma fırsatı bulunabilecek.yada bağlı olmadığınız başka bir işyerine isg eğitim i verebilecek ve diğer olanaklara kavuşmuş olacağız..(bunları zaten bagımsızlar osgb ile kısmı surelı anlasarak yapabiliyorlar)
    e)diyebilirsinizki bu nasıl olacak ortakların belirlediği herkesin karşılayabileceği bir fiyat belirlenecek osgb nin her üye katılırken o parayı ödeyecek ve o para osg nin genel masrafları için kullanılacak ve herkes kendi işini yapmaya devam edecek.şimdi para deyince hemen gözünüz korkmasın bu para ödenebilcek bir tutar olacak , bireysel olarak işleri bu osgb olarak yapabileceksiniz yani bu yatırdığınız paranın çalışmanıza bağlı olarak bir kaç ayda size geri dönmesi demektir.
    f)ortaklar osgb de maaş diye birşey olmayacak herkes kendi parasını kazanmaya devam edecek sadece aylık giderler hesap edilerek üyelere eşit olarak paylaştırılacak...(şirket ortakları parayı kafasına gore cekemıyorlar diye biliyorum ancak emin değilim)

Ümitsiz bir profil çizmek istemem ama durum bu bana göre! bu proje için; reelde sözkonusu para olunca kaos çıkabilir
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tuğba hanım umutsuz bir profl çizmişsiniz gerçekten:)bahsettiğinz proplemler bu işin olabilirliğien inandığınız vakit aşılamayacak proplemler değil.bu proje ile ben forum yöneticilerine bir msyon yüklemiyorum niye bizi tanıştırmıyorsunuz gibi.ben bu yazıyı okuyupta bu işin olabiileceğine gerçekten olabileceğine inanan insanlar ile iletişime geçmek istiyorum.diğer bir nokta yöneticisiz olmaz demişsiniz ben yönetici olmasın demedim ki benim önerdiğim sistem tıpkı kooperatif sistemi gibi herkesin hissedar olması ve yönetim in de yönetim kuulunun olmasıdır muhasebeci arkadaşlar dediğine göre böyle bir sisteme kollektif şirket olabilir deniliyor.ayrıca şirket şekline göre kafamıza göre çekmeyeceğiz geliri muhtemelen

bireysel çalışanlar kısmi süreli osgb ler ile kısmi süreli sözleşme yapılabilir demişsiniz.osgb ler bu işi yapma işine çoksıcak bakmıyorlar bu işten onların menfaatine bir getirisi olmadığı için...
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    O zaman ümit ediyorum yaparsınız :)
    Şunu gördüm, o kadar çağrıda bulunuldu yok dernekleşme yok örgüt vb. adım bile attık bu konuda, kaç kişiyiz 2-5 kişi ee diğerleri? biz gaz adamıyız bir gazla atlar sonra ya işim çok bilmemne der çekilir kenara.. gönül ister emek ister,herkes birilerinden bekliyor bişeyler yapmasını.. ancak bu konuda hala ümidim var benim örgütlenmek konusunda yani..Kocaeli org. umuza sizide bekleriz(alt yapısını oluşturduktan sonra duyurumuzu yapacağız)
    Bireysllerin kısmi süreli anlaşma yapmaları aslında OSGB için daha karlı bireysellere gelen teklifler tanıdık hekim vb varmı yada çok tehlikeli sınıfa bakılmadıgından osgb ye yoneltmekte, hatta bırde osgb nın hastanesı de varsa tadından yenmez :) bireysel de yazık canım sadece legal iş yapmak için direnenlerden...
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaparsınız değil doğru kelime tuğba hanım inşallah hep beraber yaparız olsun:)inanın özelden birkaç meaj aldım bugün bence bu konu aktif oldukça bunu yapabiliriz. daha öncede dediğim gibi herşey neden olmasın demekle başlar.toptan ret etmek yerine konuşalım tartışalım çıkış yolu arayalım eminim burdan çıkacak sonuç bir kişinin ortaya koyduğundan çok daha güzel olacak.bu arada kocaeline yolum düşerse inş. ziyaret etmek isterim:)
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ümitlerin umutların kaybolmaması dileği ile :)
  12. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşlar neden OSGB yi düşünmüyoruz. burada amaç Osgb nin imkanlarına sahip olmak ( çok tehlikeli iş yerlerine verilen devlet desteğini portföyüne katmak), düzenli bir yapı içerisinde organize hareket edebilmek, ve sağlam bir uzman kitlesi oluşturmak değil midir...
    Limited şirketlerde ortak sayısı maksimum kaç olur bilmiyorum ama, eğer sınır yok ise herkes hem gelire hemde gidere ortak olur. belli bir katsayı oranında herkes eşit miktarda maaş ve ya adı her ne ise alabilir. Prim sistemi de geliştirilebilir tabi. dolayısıyla herkes hem patron hemde birer çalışan olur.. tabi sağlam sözleşmelerle teminat altına alınmalı diye düşünüyorum. Herkes bulduğu ek işten veya ssaati boş olan arkadaşına bulacağı işten prim veya pay alabilir.
    Burada amaç bir kurum kimliği kazanmak. Herkesin kendine çalıştığı bir ortamın ileride getireceği olumsuzlukları da düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Üstelik iş dağılımı da yapılan işin yükünü hafifletmek için çok gerekli olacaktır.
    -Örneğin Eğitim alanında Uzman arkadaşların Eğitim vermesi.. ( bu çok önemli bir konmudur arkadaşlar.. Çok iyi bilmek konuyu çok iyi aktarağımız anlamına gelmiyor)
    -Analiz yeteneği gelişmiş arkadaşların risk değerlendirmesi yapması ve yorumlaması (bizim bir denetçimiz vardı sağolsun nerede bir açığımız var onu direk sorar, minör yazar giderdi :))
    -Büro işleri ve yönetimi ( Buda çok önemli bir konudur. Çalışma trafiğini iyi yönetemezsek bir yerde çatlaklar oluşmaya başlar. konudan hiç haberi olmayan arkadaşında canının yanması söz konusu olabilir. Malum bazen işini çok iyi yapmak yetmiyor. Planlı iş yapmak gerekiyor..)
    -Müşteri ziyaretleri ....

vs.. vs..
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yavuz bey söylediğiniz sorunlar bir yönetim kurulu tarafından sürdürülebilir.zaten kaç tane çalışan olucak bir tane sağlık çalışanı bir tane de büro işleri.sanırım o kurul o iki kişinin yönetiminde çok zorlanmayacaktır.doktor sürekli osgb lerde durma zorunluluğu yok onlarda bizler gibi iş işyerlerine gidecekler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    neden osgb yi düşünmüyoruz? osgb ler fırsatçı bir genel tutum içerisindeler...
    ve bizler osgb lerde çalışmaktan korkuyoruz(neden mi 217 saatinizi dolduruyolar ve sizin işyeri seçme şansınız yok dolaysıyla işini bilmedğiniz işveren in sorumluluğunu siz sırtlanıyorsunuz ve osgb nin herhangi bir sorumluluğu yok)diye daha önceden konunun başında bahsetmiştim
  14. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fırsatçı olduğuna nasıl karar verdiniz
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    burada polemiğe girmek için açmadım bu konuyu beğenmedi iseniz bu fikri takip etmezsiniz olur biter benim konuyu tartışmaya açmamın sebebi bu fikrin olabilirliğini düşünen insanlarla ortak payda da olabilecek sorunlarda çözüm arayışına girmektir ayrıca açın bakın osgb ler ile görüşen forum da üye mesajlarına kendi deneyimlerime istinaden çok rahat söyleyebilirim bunu evet fırsatçılar neden mi
    bugün uzman satüsünde bir adama 1500 lira maaş teklif edip yol parasınıda onun üzerine yıkmak fırsatçılıktır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    ayrıca bu sorunun soruluş amacını anlamakta zorlanıyorum galiba sizinle aynı ülkede yaşamıyoruz
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Tam 13 firma var bende irili ufaklık:( gittiğim firmalarda artık odamı bulamaz oldum yüzleri unutur oldum niye gittiğimi bile unutur oldum yemin ediyorum öğlen yemeği yemeye vakit yok biri bir şehirde öbürü başka şehirde dediğin gibi çorba durumu oldu bende
  17. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Of 13 tane ne demek, benim 4 firmam olmasına rağmen zorlandıgım zamanlar oluyor.Fazla da almayı düşünmüyorum zaten..OSGB ye bağlı mı çalışıyorsunuz bireysel mi?
  18. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Osgb ye bağlıyım tabi firmalar hep 12 saat 10 saat 15 saat 4 saat vs.. böyle olunca zaten 13 tanesiyle başedemiyorum bir uzman daha aldık 3-4 tanesini ona vericem kısmet olursa
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ticaret ÖNE geçmiş..... :rolleyes:
  20. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bilmediğim için sordum
    1500 lirayı kabul edersen adam daha fazla vermez herhalde maaşımızı biz kendimiz belirliyoruz aslında bunun mücadelesini vermemiz gerekir
    forumda 1500 liraya hiç yoktan iyidir çalışılır diyen kişilere yazıklar olsun bu insanlar bu mesleğe ek iş olarak bakıyorlar bu işi doğru düzgün yapan insanlara saygınız olsun be bu kadar mı düştünüz
    bu insanlara söylüyorum kendi işinizi yapmanız sizin için daha hayırlı olacaktır