1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    fatma hanım söyledikleriniz katılıyorum. ben OSGB derken bir birim olarak bahsettim. yoksa içeriğinde farklı bir yönetim şeklinden bahsettim. Herkesin ortak olduğu bir yönetim şeklinden..
  2. İş yeri hekimleri bir kaç fabrikaya birden bireysel olarak bakabiliyorlar. Aynı şekilde iş güvenliği uzmanları çalışamaz mı? İllaki bir işyerinde tam zamanlı çalışmak mı gerekiyor yada OSGB'demi çalışmak gerekiyor.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır işyerinde tam zamanlı çalışmak yada OSGB de çalışmak gibi bir sadece iki seçeneğimiz yok.bu işi bizde hekimler gibi birkaç fabrika ile anlaşarak bireysel olarak yapabiliriz.sunduğum öneri hakkında ne düşünüyorsunuz bari cevap yazanlaa teker teker sorayım:)baya bi kişi okuyup çıkmış fikirlerini yazmamışlar...
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar mesele nin bir yönüde şudur.

OSGB firmaları işverene verdikleri teklifleri cazip hale getirmek için ;

Yetkisi olmadığı halde ;

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ
    BASINÇLI KAPLARIN PERİYODİK KONTROLÜ
    KALDIRMA İLETME MAKİNALARININ PER.KONTROLÜ

GİBİ

birçok ekstra işide bu teklife dahil ederek biz şunuda yapıyoruz bunuda yapıyoruz onuda yaparız gibi İŞVERENE PAKET TEKLİF SUNMAKTADIRLAR.

Geçenlerde bir konu açmıştım bununla ilgili

Aslında biz bu PAKETİ yıkabilirsek OSGB nin avantajları azalır. ----ANAHTAR

OSGB nin ölçüm yapma , periyodik kontrol etme , gibi işleri yapmaması gerekiyor.

İLGİLİ KONU

http://www.isgforum.net/threads/osgb-firmalarının-ölçüm-yapma-yetkisi-hakkı-varmı.6186/#post-31263
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb lerdeki sorunlar saymakla bitmiyor en büyük darbeyide bizler yiyoruz.en büyük soru şu NE YAPMALIYIZ?
  6. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    3000-4000 TL'ye de iş bulan arkadaşlarım var. kurumsal firmalar. ancak o noktaya gelmek için en az 1 yıl tecrübe istiyor işveren. çünkü işveren de haklı olarak verdiği paranın karşılığını almak istiyor. yeni bir İGU olarak bu kurumsal firmalara girip rezil olmayı göze alabiliyor musunuz... çok özür diliyorum rezil olmak tabirini kullandım ama, işverene arkamdan "bu da birşey bilmiyo, bu koltukta ne işi var" dedirtmem... o yüzden, devlet memuru olmadığımız için güzel ücretlerle iş hayatına atılma hayali kurmayın demek istedim. gönül ister ki ücretimizi biz belirleyelim elbette ama ben bir çıkar yol göremiyorum işverenlerin kafa yapısı değişmedikten sonra...
    fatma hanım yine konu dışına çıkıyorum ben :) ama bu cevabı vermek istedim
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte benim sunduğum öneri bir çözüm planıdır günlerdir düşünüyorum başka çıkış yol bulamadım
  8. Pekala öneri sunalım O zaman.
    Belki bir çoğunuza uçuk bir fikir olarak gelebilir ama olursa ve dürüstçe yönetilirse iş güvenliği uzmanları çok karlı çıkar.
    Oda başka formalarda da gördüm bu konuyu kimisi oda kuralım demiş kimisi oda kurmanın önünde engeller var. kimiside dernek olalım demiş.

Şimdi bende diyorum ki vakıf kuralım.
    Türkiye iş sağlığı ve güvenliği vakfı.
    Çevre alanın da faaliyet gösteren çevko gibi bir vakıf olsun.
    Bizim farkımız şu olsun.
    Vakıf tarafından Her ilde bir OSGB kurulsun. Bireysel iş güvenliği uzmanları bu vakfın sunduğu OSGBlerde çalışsın. İşverenle anlaşmayı vakıf yapsın. uzman ve hekimlere de ücretlerini vakıf versin. Hizmet karşılığı işverenin ödediği tutarda vakfın hesabına yatırılsın. Vakıfta çalışmak isteyen belgesini yeni almış uzman en az 6 ay hiç bir sorumluluğu olmadan 1000-15000 tl gibi bir maaşla hem vakıfta staj yapsın hem mesleki yeterlilik eğitimi görsün.(işkurun yaptığı gibi)

Anlayacağınız devletin yapamadığını bizler yapalım.
  9. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    staj fikrini beğendim...
  10. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu ülkede özel güvenlikçiler 1000 ile 1200 lira arasında para alıyorlar bu arkadaşlarımız lise veya önlisans mezunu
    gelelim bize bizler mühendisiz kimyacıyız fizikçiyiz öğretmeniz aynı zamanda iş güvenliği uzmanıyız bu ne demek işçilerin güvenliği canı bize emanet demek
    siz emine hanım kalkmışsınınz 1500 lirayı savunuyorsunuz utanmadan sıkılmadan yazık be
  11. İş güvenliği işi bir sosyal sorumluluk olduğu için vakıf olması daha hayırlı işlere vesile olacaktır.
  12. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    üzerinize aldığınız emaneti 2000 tl ile mi koruyacaksınız Allah aşkına... bir kişinin bile canı bana emanet edilse ben 10 milyarlarla ancak karşılığını verebilirim (belki). 2000-3000 daha alıcam diye emanetinize az mı sahip çıkacaksınız anlamadım? fiyatları onaylamıyorum diye kaç kez söyledim. bu sektörün rayına oturması içinn daha çok yol kat edilecek. bundan 5 sene önce işverenler baretin ne işe yaradığından habersizdi. bizi hala iş güvenliği değil de kapı güvenliği sanan insanlar var karşımızda. fiyatların tatmin edilir düzeyde olduğu kurumsal firmalar var ki bunlar İSGde zaten öncü firmalardır. Türkiye'de bir süre daha bu sıkıntı sürecek dialkil. siz isterseniz protesto edin ve ben 1500 tlye çalışmam evde otururum diyin...
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    vakıf olayını açarmısınız vakıf nedir nasıl kurulur diğer teşkilatlanmalardan farkı bize sağlyacağı imkanlar vs vs yani kısaca neden vakıf olmalıyız biraz bilgi verirmisiniz sanırım vakıf olalım dedi iseniz bu konuda bilginiz var ve araştırmışsınız demektir.bizide bilgilendirirseniz mutlu oluruz...
  14. http://www.vgm.gov.tr/sayfa.aspx?Id=3
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    Bu konuda tecrübeli değilim ama vakıfların kar amacı gütmeden odalara ve derneklere kıyasla daha kurumsal çalıştıkları da ortadadır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    İsg alanında böyle bir vakıf kurulabilir mi kurulamaz mı bilmem ama mümkünse ses getirir.
  15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Vakıfın kurulma aşamalarına bakmak lazım. ancak bana kalırsa bu iş için vakıf değilde tıpkı mühendislik odaları olduğu gibi İSG odaları kurulması daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
  16. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işvereni bu kadar düşünmeyin ya yoksa bir yıldır çalışıyorum diiyorsunz işverenin durumuna göre mi hareket ettiniz
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    araştırdım kurdurtmuyolar çünki meslek dalı olarak kabul edilmiyoruz
  18. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Anladım.. Vakfın kurulum amacı daha farklı oluyor diye düşünüyorum. Ama tabi emin değilim. Kurulmasını düşündüğümüz Kurumun ticari faliyetler yürütmesi sanki vakıf mantığına ters gibi geliyor bana..
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    banada öyle geliyor o zaman çözümsüzlük noktasında benim önerimde bir çözümdür onun üzerinde çalışalım o zaman
  20. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Fatma Hanım,

Bildiğiniz gibi yeni kanuna göre (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği) çalışan istihdam eden herkes bu hizmeti alacak. Kanun 2012 Haziran sonunda çıktı ve 1 temmuz 2012den beri yürürlükte. Çalışan sayıları ve tehlike sınıflarına göre kanun işyerlerinin kimini 6 ay sonra (1 ocak 2013) kimini 1 yıl sonra (1 temmuz 2013) kimini de 2 yıl sonra (1 temmuz 2014) kapsamına alıyor. Lakin bu tarihler kanunun tamamı için deçerli değil. Öyle ki bazı maddeler var ki (4., 5., 6., 7., ve 8. maddeler) bunlar kanununun yürürlüğe girdiği tarih olan 1 temmuz 2012den itibaren tüm çalışan istihdam eden işyerlerini kapsadı. neler bu maddeler peki?
    Özellikle 4. maddede işverenin yükümlülükleri arasında Risk değerlendirmesi yaptırması, çalışanlarını eğitime tabii tutulmasını sağlaması ve çalışanlarının işe uygunluk muayenelerini yaptırması gibi ifadeler var. Burada şunu belirtmek istiyorum; sadece ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak kişiler için (bu tanım tehlike sınıfları ile karıştırılıyor. Ağır ve Tehlikeli İş, Çok tehlikeli demek değil. Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kalkmış da olsa bi inceleyin derim) rapor vermesi gerekir. Tabi ki ATİ kapsamına girmeyen işler için de muayene yapabilir ancak bence ATİ (ağır ve tehl. işler) kapsamında olmayan işyerleri için illa işyeri hekiminden rapor alınması zorunluluğu yok... Sağlık ocaklarından, üniversite, araştırma hastanelerinden de alınacak reporlar geçerli olabiliyor...

Fakat işverenlere sunulan teklifler öyle cazip ki, PAKET hizmet anlayışı işte burda önümüzü kesiyor. Uzman+İşyeri Hekimi teklifi işverene daha az zahmetli geliyor. Siz işveren olsanız bunu tercih etmek yerine, uzmanı ayrı, hekimi ayrı mı istihdam edersiniz...?

İSG katip sisteminden haberiniz de vardır sanırım.. Uzman ve İşyeri hekimlerinin bildirimlerini buradan yapmak zorunlu. İşvereni de haliyle uzmanı ve hekimi birlikte sunan OSGB'lere yönlendiriyor.

Şimdi önerime gelecek olursak, bence gerçekten emeğimizin karşılığını almak istiyorsak, mutlaka bir de yanımıza işyeri hekimi almamız lazım. Hekim arkadaşlar birlikte bu yola çıkılırsa bence tam bir başarı elde edilebilir.