1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    önerime sıcak bakıyorsunuz yani?bunumu anlayayım
  2. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    kesinlikle
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biraysel çalışan arkadaşlar işyerlerin de mutlaka serbest çalışan hekimler olmalı onlarıda bu işe dahil edebilirsek olmaması için br engel yok ben şu anda birkaç hekimle görüşüyorum onlarda sıcak bakıyorlar.tek sorun şirket şekli kurulum masrafı kimlerin ortak olacağı vs onuda düzgün bir araştırma ile üstesinden gelinebilinir
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    olay şekillenmeye başlamış. maşallah
  5. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Peki illa bir OSGB kurmak mı şart... Yani farzedin benim bir işyeri hekimi arkadaşım var 3 de uzmanız. 4 kişilik bir ekip düşünün. OSGB kurmak yerine, gittiğim firmada İSGB kurmak niye olmasın??? Atıyorum, benim hizmet sürem ayda 5 gün, hekim arkadaşımın da 4 gün çıktı. İşveren bizi İSGB'sinde istihdam edebilir. Yani biz OSGB'nin değil, ayın belli günlerinde hizmet vereceğimiz işyerlerinin çalışanları olsak? :cool:
  6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunu yapabiliyosanız zaten olası bi durum. önünde hiç bi engel yok. ama yeni çıkan yönetmelikler hep osgb leri destekler nitelikte. Örneğin en son çıkan taslak 10 kişi alt isg hizmetlerini desteklemek için osgb den hizmet alma şartı koyuyor bakanlık.
  7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Tabi burada hekim ve uzman sayısının paralelliği de gündeme geliyor.. Birlikte iş alabilmek için sayıda oran lazım. 3 uzmana 1 doktor dedim ama, doktor bir süre sonra tıkanırsa uzmanların da işi olmayacaktır... hizmet süreleri aşağı yukarı paralel çıkıyor çünkü
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyeri sağlık ve güvenlik birimi kurma yükümlüğü

MADDE 6 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
    yani isgb tam zamanlı olarak isg uzmanı ve hekimin çalışması gereken işyerlerinde kuruluyor
  9. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    OSGB kurmak durumunda şu risk olabilir (mi?):
    Ortaklardan herhangi birinin sorumlu olduğu bir işyerinde ağır bir iş kazası olduğunda sorumluluk bireysel mi olacak yoksa tüzel kişilik olan OSGB mi olacak? Eğer OSGB sorumlu tutulacaksa bu çok riskli, bireysel sorumluluk olacaksa problem yok;)
  10. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam zamanlı şartı yok sanırım 50 kişi üstü çalışanı olan yerlerde isgb kurulması gerekli
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bu işi bireysel yapmak istiyorum ve emeğimin osgb ler tarafından sömürülmesine ve dayatmalarına karşı durmak istiyorum diyen arkadaşlar bu fikri yani çözüm önerisini düşünmeliler
  12. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence fikir oluşmuş. artık nerde yapılacak nerden başlanacak konusuna geçip somut adımlar atmak lazım.
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorumluluk hiç bir yerde osgb dedeğilki zaten yönetmeliğe göz atın osgb iş alıyor sadece sorumluluk uzman ve hekimde
  14. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    Mevzuata göz atmadım ama sizin dediğiniz gibi OSGB'nin hiç sorumluluğunun olmayacağını sanmıyorum.
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eski yönetmeliğe göre öyleydi sınava çalışırken o şekilde çalıştık dolaysıyla bu şekilde bilmenizz normal ama yeni yayınlanan isg uzmanları görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmeliğe göre li yürülükte olan bu şimdi burda aynen yukarda alıntı yaptığım madde yazıyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    ne deyim o zaman hocam bi okuyun daha sonra konuşalım o zaman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    maalesef devlet osgb yi hiç bir şekilde sorumlu tutmayacak bir mevzuat çıkardı.sorumluluk var ama nasıl kurumun sorumluluğu değil, orada çalışan sorumlu tutulan kişi mükellef kılındı
  16. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    Peki... :)
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani bizim ortaklar osgb:)vergi kaçırmadığı sürece sorun yok:D
  18. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    O zaman İSGB kurma zorunluluğu olmayan yerlerde, işverene hekim + uzman teklifini bizler sunalım. Hekime de ihtiyacı olduğunu söyleyelim. Hizmet süreleri hesaplansın ve hekim arkadaşımla birlikte orada aynı 5 6 günü hizmet vereyim... Yani kanun diyor mu ki, bünyende İSG uzmanı ve İşyeri hekimin varsa bile OSGB'den hizmet alacaksın??
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır demiyor bu şekilde çalışabilirsiniz zaten bir kısıtlama yok.ama sorun şurdan çıkıyor bu şekilde çalışılan işyerlerine osgb ler o kadar cazip fiyatlar götürüyolarki bireysel i yani ayrı ayrı para ödemeyi ve sigorta olayını düşünmek istemiyor işveren.yani en azından büyük kısmında çünkü osgb fatura kesiyor ve işveren bu faturayı giderlerinde gösterebiliyor.birde bireysel olarak çalıştığımız zaman yeni çıkan mevzuatlar bireyselliğin önünü kapatıp işveren i tamamen osgb ye yönlendirme çabası içerisinde neden çünki devlette alacağı vergi nin peşinde vergi mükellefi haline getirmek istiyor.mesela yeni çıkan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda 10 dan az çalışanı olan işyerleri için devlet desteği taslağında incelerseniz resmen osgb ler adres gösterilmiş.veya isg eğitim leri yönetmeliğine bakarsanız bireysel olarak bir bağka firmaya oranın çalışanı olmadığınız takdirde hizmet veremiyorsunuz daha bunun örnekleri çok şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  20. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    O zaman becburen OSGB... Hekim ve uzmanlar da ortak bir paydada birleşmek suretiyle bu taşın altına elimizi koyacağız...