1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
    Bence bu yeni sektör asla düzelmez, ülkemizde ticari ahlak çok nadir firmalarda herşeyden önde geliyor, bu ahlak da bir kültür olduğundan ülkemizde de yıllardır bu kültür bir türlü yerleşmediğinden gerçek olacak olursa bir çözum yok. Keşke olsa :D
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her ne kadar meslek hayatlarımızda umduğumuzu bulamayıp umutsuzluğuda sürüklensek ortak aklımız ve zekamız bunun üstesinden gelecektir.umut hayattır umutlarımızı kaybetmeyelim...
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada yapılacak en önemli mevzu şudur ;

OSGB'lerin dezavantajlarını , açıklarını bulmak.
    -Mevzuat Yönünden
    -Pratik Uygulama Yönünden

Bu paylaşımda toplayabiliriz.

Toplanan bu açıklardan hareketle ; Bireysel çalışmayı güçlendiren yaklaşımlar ortaya çıkarmak.

Bunu ara ara yönetmelik ve kanun yapıcılara tebliğ etmek.

Yönetmelik için Bakanlık
    Kanun İçin Meclis

sonuç alınabilecek durum bence budur.

Teknik öğretmenlerin Mühendis tamamlama programı gibi bize İş Güvenliği Birimi (İGB ) anlatmak ,

defalarca işlemek ile olur.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Haziran 2013 ---
    OSGB lerin 1. AÇIĞI

İŞ ALMAK İÇİN YETKİLERİ DIŞINDA İŞLER YAPMAK

OSGB firmaları işverene verdikleri teklifleri cazip hale getirmek için ;

Yetkisi olmadığı halde ;

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ
    BASINÇLI KAPLARIN PERİYODİK KONTROLÜ
    KALDIRMA İLETME MAKİNALARININ PER.KONTROLÜ

GİBİ

birçok ekstra işide bu teklife dahil ederek biz şunuda yapıyoruz bunuda yapıyoruz onuda yaparız gibi İŞVERENE PAKET TEKLİF SUNMAKTADIRLAR.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
    OSGB lerin 2. AÇIĞI

Bir çalışan uzmanına farklı uzak mesafelerde iş güvenliği uzmanlığı sorumluğu yükleyerek ,
    haddinden fazla güvensiz çalıştırmak.
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI = TAMAMEN TİCARİ

Bir iş güvenliği uzmanına 13 yer verilirmi ?
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB lerin 3. AÇIĞI NEDİR?
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tamamen bir çoğunun uygunsuz çalışmaları sahte raporlar hazırlamaları ve bunun sorumluluğunuda uzmana yada hekime yüklemeleri
    forum 004 bey :)isminizi bilmiyorum neyse dediklerinize kısmen katılıyorum kısmen katılmıyom durum tesbiti yapmakla ve bakanlığa bildirmekte sonuna kadar destekçinizim ama oturuup bekleyelim devlet büyükleimiz ne uygun görürlerse mantığına karşıyım benim çözüm önerim bu durumda bizlerin çalışma şartlarında iyileşmeyi nasıl maksimize edebiliriz mantığıdır
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bekleyelim düşüncesinde değilim.

Alternatif yollardan biride MEVZUAT DÜZENLEMESİ

bunuda ihmal etmemek için söylüyorum.Bir kanalda da MEVZUAT düzenleyicileride bilgilendirelim.

Burda sizin belirttiğiniz,
    mevzuat düzenlemesi olmadan da her türlü legal çözümleri bulmak gerekiyor.
  7. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yetkilerin askıya alınması ve iptali
    MADDE 22 (1) Bu Yönetmelik uyarınca yetkilendirilen OSGB’lerin yetki belgelerinin geçerliliği;
    a) İhtarlar puanlarının toplamının 200’e ulaşması,
    b) Denetim veya kontrollerde tespit edilen noksanlıkların giderilmesi için verilen en fazla 30 günlük süre sonunda noksanlıkların devam etmesi,
    hallerinden birinin gerçekleşmesi durumunda altı ay süreyle askıya alınır.
    (2) Yetki belgesi askıya alınan OSGB’ler, askıya alınma süresince bu Yönetmelik kapsamındaki yetkilerini kullanamazlar.
    (3) Bu Yönetmelik uyarınca OSGB’lere verilen yetki belgesinin geçerliliği;
    a) Bakanlıkça belirlenen esaslara aykırı şekilde şube açmaları, yetki aldığı adres veya il sınırları dışında hizmet vermeleri,
    b) Sunmakla yükümlü oldukları hizmetlerin tamamını veya bir kısmını devretmeleri,
    c) Şirket ortaklarında yapılan değişikliğin zamanında bildirilmemesi veya uygunsuzluğun bildirilmesine rağmen durumun 30 gün içerisinde düzeltilmemesi ve gerekli bildirimlerin zamanında yapılmaması,
    hallerinden birinin varlığı halinde doğrudan iptal edilir.
    (4) Bu Yönetmelik uyarınca OSGB’nin ilgili birimine verilen yetki belgesinin geçerliliği;
    a) Askıya alınma işlemini gerektiren durumların aynı vize dönemi içinde tekrarı,
    b) Yetki belgesinin amacı dışında kullanıldığının tespiti,
    c) Belgesinin geçerliliğinin askıda olduğu süre içinde sözleşme yaptığının veya hizmet verdiğinin tespiti,
    ç) Bu Yönetmelik gereği düzenlenen evrakın gerçeğe aykırılığının tespiti, hallerinden birinin varlığı,
    halinde doğrudan iptal edilir.
    (5) Yetki belgesi iptal edilen OSGB ve şubelerinin kurucu veya ortakları başka bir ticari işletmenin bünyesinde yer aldıkları takdirde bu ticari işletmenin iptal tarihinden itibaren iki yıl içerisinde yaptığı başvurular, iki yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır. Bahsi geçen kurucu veya ortakların yetkili bir OSGB’ye ortak olmaları halinde, buOSGB’nin yetki belgesi birinci cümlede belirtilen sürenin sonuna kadar askıya alınır.
    (6) Kendi isteği ile yetki belgesini iptal eden OSGB’ler, aynı şirket veya kurucular ile altı ay içerisinde OSGB başvurusunda bulunduğu takdirde başvuru bu sürenin tamamlanmasına kadar askıya alınır.
    (7) Belgelendirme ve vize aşamasında gerçeğe aykırı belge ibraz ettiği veya beyanda bulunduğu sonradan tespit edilenlere ait belgeler Genel Müdürlükçe iptal edilir.
    (8) Belgesinin geçerliliği askıya alınanlar veya iptal edilenlere Genel Müdürlükçe yazılı bildirim yapılır ve internet sayfasında ilan edilir.
    (9) Yetki belgesinin iptali veya geçerliliğinin askıya alınması durumunda önceden yapılan hizmet ve işsözleşmelerinden doğan hukuki sonuçlardan OSGB’ler sorumludur.
    ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ VE SORUMLU MÜDÜRLER İÇİN İHTAR TABLOSU

Sıra No.
    İhlalin Adı
    İhlalin Derecesi
    İhtar Puanı
    1​
    Yetki alınan yer ve donanım ile ilgili belirtilen şartlara uygunluğunun devamının sağlanmaması
    Hafif​
    10​
    2​
    19 uncu maddenin ikinci fıkrasının ihlali durumunda aykırılık başına
    Hafif​
    10​
    3​
    Ek-8’de yer alan tabela haricinde Bakanlık logosunun veya unvanının kullanılması
    Hafif​
    10​
    4​
    Yerleşim planında onay alınmadan değişiklik yapılması
    Hafif​
    15​
    5​
    Hizmet verilen işyerlerine dair sözleşmeler ile personel sözleşmelerin ve bunların feshinin zamanında bildirilmemesi durumunda aykırılık başına
    Hafif​
    15​
    6​
    Sorumlu müdürün ayrılmasına rağmen 15 iş günü içinde yeni sorumlu müdür görevlendirilmemesi
    Hafif​
    15​
    7​
    OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları olarak belirtilen hususlara aykırılık durumunda her bir aykırılık başına
    Hafif​
    15​
    8​
    Sorumlu müdürün görev, yetki ve sorumlulukları olarak belirtilen hususlara aykırılık durumunda sorumlu müdüre aykırılık başına
    Hafif​
    15​
    9​
    Tabela, basılı evrak veya elektronik yazışmalarda yetki belgesinde belirtilen isim veya unvandan farklı isim veya unvan kullanılması
    Orta​
    20​
    10​
    Hizmet verilen işyerine zorunlu haller dışında, aynı işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin hizmet vermesinin sağlanmaması durumunda aykırılık başına
    Orta​
    20​
    11​
    Sözleşme yapılan işyerlerine ve OSGB personeline ilişkin kayıtların eksik tutulması veya tutulmaması durumunda her bir işyeri ve personel başına
    Orta​
    30​
    12​
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmeleri konusunda planlama yapılmaması durumunda her bir işyeri için
    Orta​
    30​
    13​
    Ek-8’deki örneğine uygun tabela düzenlemesinin yapılmaması
    Orta​
    30​
    14​
    Hizmet sözleşmesi süresi sonunda elinde bulundurduğu kayıt ve dosyaların ilgili işverene teslim edilmemesi durumunda işyeri başına
    Orta​
    30​
    15​
    Hizmet verilen işyerinin çalışan sayısına ve tehlike sınıfına uygun sürelerde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalışmasının sağlanmaması
    Orta​
    30​
    16​
    Henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilmesi durumunda aykırılık başına
    Orta​
    30​
    17​
    Çalışma saatleri içerisinde OSGB’nin kapalı olması
    Orta​
    30​
    18​
    Tam süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilmesi gereken kişilerin ayrılmasına rağmen 30 gün içinde yenilerinin görevlendirilmemesi durumunda kişi başına
    Orta​
    30​
    19​
    Reddedilmiş sözleşmelerle hizmet verilmesi
    Ağır​
    40​
    20​
    Yetki aldığı mekânda Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunulması
    Ağır​
    40​
    21​
    Kontrol ve denetimlere engel olunması
    Ağır​
    50​
    22​
    Kontrol ve denetimlerde istenen bilgi ve belgelerin verilmemesi veya görevin tamamlanmasına engel olunması
    Ağır​
    50​
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    acil çözüm gerekiyor yaşananlar hep aynı
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Derneklerin bu işlere el atması ve fedakarlık yapması şart ama zırt bırt dernek kurmayla olmuyor var olan derneklere destek olmak söz sahibi olmak için..söz söylemek için...
  10. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB lerin 3. AÇIĞI NEDİR?

OSGB de bulunan A SINIFI uzman sorumlu olduğu fabrikaya gitmiyor.
    Yerine C SINIFI uzmanı gönderiyor.
    C sınıfı uzman A sınıfının imzasını taklit ederek imza atıyor...
  11. bu sahtekarlık ve çokda riskli değil mi? nerden duydunuz bunu
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Şu anda bildiğim bir fabrika var.
  13. o zamn bu işte biraz formaliteye döndü desenize :(
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    offf offff çok işimiz var çooooook ! yıllardır kemikleşmiş işveren ve işçi mantığını bizlerden yıkmamız bekleniyor gülsemmi ağlasammı bilemedim...
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haydi arkadaşlar girip sadece beğenip veya okuyup çıkmayın yorumlarınız çok değerli bu fikrin şekillenmesi açısından ve bir an önce somutlar adımlar atabilmemiz için....
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İlk önerimiz uzmanların yada isg profesyonellerinin bir araya gelip örgütlenmesi, stk veya oda olarak.

Daha sonra ayrıntılı öneriler sunacğım..Sizlerden ricam forumu aratıp benzer önerilerin tartışıldığı konualra da bağlantı (link) verebilir misiniz?

Bu arada Fatma hanım siz hangi şehirdesiniz?

Ayrıca arkadaşlar, İSG örgütlenemsi konusun da ilerliyoruz..Lütfen sizler de desteklerinizi verin :)
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sonuna kadar destekçinizim onur bey örgütlenme konusunda.konyadayım:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Haziran 2013 ---
    sizler nerelerdensiniz
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Şu an soru hazırlamasam döktüreceğim de, neyse artık yarın döktüreyim..Evvela her İSGcinin sorumluluk alması gerektiğini iyice özümsetmek gerekcek.. Yani" Onur, FAtma yapsın ben alkışlarım" la sorunlar çözülmüyor. Bol bol siyaset tartıştık geçen hafta, hatta farklı görüşlerdeydik..Ama ben bile örneğin olumsuzlukları ne kadar bildiriyorum devletin sorumlu organlarına, ne kadar vatandaşlık görevimi yapıyorum? ÇSGB' ye ulaşmaya çalışıyor muyum?
    Biz önyargıyla diyoruz ki: "Kurumlar bizi dinlemez"

Bu çok yanlış. Kurumlarda herkes üçkağıtçı, düzenbaz veya gevşek sorumsuz olabilir mi? Bence olamaz..Evvela biz vatandaş oalrak görevimizi yapacağız. Mesela yere çöp atanı uyaracağız..gibi..gibi:):)
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olumsuzlukları devlete bildirmek önemli.peki sorunlar çözülünceye kadar ne yapacağız işte bu çözüm planı biz uzmanları korumayı hedefleyen bir çözüm planıdır.ha başka çözüm gelir başım gözüm üstüne her zaman söyledim ve yine söylüyorum ortak akıl her zaman daha mükemmeldir.sorunlar noktası o kadar fazlaki nerden başlasam nasıl anlatsam diye hakikaten düşünüyosunuz.ama ne yapabiliriz sorusu nun cevabıdır önemli olan.bu konuda yoğunlaşmak gerekiyor bu konuyu sadece okuyup çıkan arkadaşlar sözüm size bu sorumluluk hepimizin onur beyin de dediği gibi şu soruyu kendimize sormalıyız ben ne yapabilirim çözüme ne kadar katkıda bulunabilirim.lütfen rica ediyorum bu konu burda kalmamalı biraz destek bu sorunlar senin benim sorunları değil bu sorunlar hepimizin sorunları bunu çözmek te yine bize düşer.ha sen ben tek başımıza çok etkili olamayabiliriz.ama el birliği ile aşılmıyacak proplem göremiyorum.....DESTEK DESTEK DESTEK
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Zaten kastım oydu..Sorunlara karşı kolayı seçip topu başkasına atıyoruz millet olarak. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşaasın eğilimlerimiz var.. Hata bana da dokunsa da az dokunsun yine yaşasın bile diyebiliyoruz:) Evet konuyu İSG özelinde tutalım tabii.Ama herşey birbirini etkiliyor. İlkokuldan üniversitelere eğitim sistemine İSG kültürü ve hukuk u koymak en büyük çözüm olacaktır. Lakin bunun için de çabalamak gerekir. Bİlimsel araştırmalarda bulunmak, somut konuşmak gerekir. Yani benim bu önerim ne getirir ne götürür? Her projemide bunu koymalıyız..Çok okumalı çok araştırmalıyız..