1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sektördeki olumsuzluklara karşı çözüm planı önerisi

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bireysel İş güvenliği uzmanlığının vergi kaydı var.
    örnek firma
    http://ozummuhendislik.com/

Burda Özüm mühendislik İGU hizmeti ve İşyeri hekimi hizmeti veriyorum diyecek.

veya

Kısmi süreli osgb ile bireysel uzmanlık düşünülebilinir mi?

Halil İbrahim Pak demiş ki:
    18 mayıs sınavını kazandım.sertifika elime daha geçmedi.ben bir osgb ile kısmi süreli anlaşıp,bir taraftan da bikaç firmaya dışarıdan bakabilirmiyim?osgb harici olarak.fikirlerinizi paylaşırmısınız?​

Ramazan Aktaş demiş ki:
    bakabilirsin.iş güvenliği uzmanı bir arkadaşım aynı durumda çalışıyor.​
    http://www.isgforum.net/threads/kısmi-süreli-osgb-ile-bireysel-uzmanlık-düşünülebilinir-mi.6481/
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o nasıl bişiy biraz açarmısınız?
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Haziran 2013 ---
    veya

Kısmi süreli osgb ile bireysel uzmanlık düşünülebilir.

Yani anlaştığın işleri onun adına yapıyorsun.İŞ seçme hakkın olur.​

Halil İbrahim Pak demiş ki:
    18 mayıs sınavını kazandım.sertifika elime daha geçmedi.ben bir osgb ile kısmi süreli anlaşıp,bir taraftan da bikaç firmaya dışarıdan bakabilirmiyim?osgb harici olarak.fikirlerinizi paylaşırmısınız?​

Ramazan Aktaş demiş ki:
    bakabilirsin.iş güvenliği uzmanı bir arkadaşım aynı durumda çalışıyor.​

[/quote]
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iyide forum da daha önce tartışılmıştı igu olarak kendinize ait bir büro açılamaz denilmişti hatta bunu kursta hocalara da sormuştuk onlarda hayır demişlerdi bize kaynak gösterirseniz sewiniriz...
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Merhabalar , ben mayıs sınavını geçtim.Şu an Antalya 'da mimarlık yapıyorum.^3 yıl şantiye şefliği yaptığım için A sınıfı uzman gibi imza atabileceğim.Bir osgb kurmak istiyorum.Osgb ofisi olarak kendi ofisimi düşünüyorum iş hekimi yada iş güvenliği uzmanı ortak arıyorum....
  7. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fikir çok güzel öncelikle tebrik ediyorum.
    Tüm uzman ve Doktorların ortak olduğu bir osgb yada koop. olduğunda, bir fatura kesilecek ücrette bu kuruma yatırılacak. bunun yanında herkesin sgk sı bu kurumdan yapılmalı. bu da büyük bir işlem. Muhasebe bilgisi olan biri yönlendirirse belki işimiz kolaylaşır.
  8. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Merhaba arkadaşlar,
    Biraz önce 18 mayıs sınavı sertifika numaraları belli oldu ve biz de Eskişehirde hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz Osgb yi açmak üzereyiz.2 doktor ve 2 isg uzmanı toplam 4 ortak giriyoruz. Eskişehirde 12. Osgb olacağız. Bu başlığın altındaki tüm yorumları okudum ve Osgb ler hakkındaki olumsuz yorumlarınıza katılıyorum. İlk etapta kendi saatlerimizi doldurmak ilk hedefimiz olacak ama sonrasında üç kuruşa uzman çalıştırmayı düşünmüyoruz. Bahsettiğiniz modellere uygun kendi işlerini bulmuş veya bizim bulacağımız işleri (ki o kişiye uygunsa) alacak arkadaşlarla ortaklık modelleri ile çalışmayı planlıyoruz.Ama heryerde olduğu gibi burada da ilginç bir şekilde gözleri para hırsı bürümüş Osgb ler mevcut. Son yaşadığımız olayı paylaşmak istiyorum;
    Meslek odaları ile bilgi kirliliğini gidermek ve kendimizi tanıtmak maksatlı yapmış olduğumuz ziyarette bir firmanın 1000 adet kuaföre 30+Kdv fiyat verdiğini (risk analizi için) 5 tl/kişi +kdv de İsg eğitimi için fiyat verdiğini öğrendik. Adam tüm esnaf odalarına bu fiyatı vermiş.ve 1 elemanı bu iş için görevlendireceğini ve 1yılda tamamlayacağını söylemiş.
    Biz kurumsal bir firma olmak, işi layıkıyla yapmak , hedefi ile yola çıkmaya hazırlanırken böyle çakallarla nasıl mücadele edeceğimizi düşünmeye başladık.
    Bizler bu konu da (İSG UZMANLIĞI KONUSUNDA) tecrübesiz olabiliriz ama en doğrusu nasıl olabilir konusunda çok istekli ve arzuluyuz.Ekibimiz İlaç firmalarında çalışmış ve pazarlama konusunda çok tecrübeli.Bu çakallarla mücadele edecek ve bunları saf dışı bırakacağız.Şu anda kafamızı sadece buna yoruyoruz.Çünkü bu iş onurlu bir iş ve biz onurumuzu yerlerde süründürmek istemiyoruz.
    Bu konu da bizlere vereceğiniz önerileri de bekliyoruz.
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    güncel diyelim..:)
  10. igu konya İSGforum Üyesi

Herkese merhabalar;
    internette sitemin durumuna bakarken forum da isminin geçtiğini gördüm.
    Gerçi 1 yıl olmuş ama sorularınız varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..
    http://www.ozummuhendislik.com
  11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Sanırım arkadaşlar bireysel olarak nasıl fatura kestiğinizi merak ediyorlar.
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şirket kurmak bir dert, yönetmek ayrı bir dert. Yazıların çoğunu okudum fatma hanım teoride çok iyi bir fikir düşünmüş ancak hayata geçirilse bile fazla yaşayacağını düşünmediğim bir firma modeli olmuş maalesef. Beş parmağın beşi bir değildir. İşin içine para girince insanlar değişiyor. Bir insanı tanımak istiyorsan onunla, ya yakın komşuluk yapacaksın veya alışverişte bulunacaksın yahut da beraber yolculuk edeceksin vs vs. uzayıp gider. Bence bir iş yapmak istiyorsan tek olacaksın Kimse olmayacak. Söz hakkı sende olacak ancak bütün fikirlere açık olacaksın.. Altında kararlarını uygulatacak 1 adet genel müdür olacak (Kötü adam) Onun altında koordinatörler. Bu olayın hayata geçirilmesi için büyük bir sermaye, kalabalık bir çevre (Dernekçilik) ve sabır gereklidir. Saydığım 3 husus sizde varsa zaten sistem sizi otomatik bu işi yapamaya zorlayacak Bu süreç sonunda çok başarılı olursun ama paranoyak olarak hayata noktayı koyarsın. Geride iyi bir miras bırakarak.
  13. igu konya İSGforum Üyesi

Bireysel olarak fatura kesmiyorum... Benim farklı bir durumum var... Ben Sektörde aynı zamanda Elektrik Tesisatı Kontrolleri gibi kontroller yapıyorum... Makine koruyucusu üretip satıyorum... Aynı zamanda iş güvenliği otomasyon sistemleri ve iş güvenliğine yönelik programlar hazırlıyorum, ve iş güvenliği uzmanıyım... İş güvenliği konusunda OSGB elinde sıkıntılı olan, büyük karmaşık olan firma mevcut ise bende hizmet alır, firmaların toplam atama süresi kadar bana SGK yatırır, maaş olarak da ücretimi alırım.... 50-60 gün sigortam da yatabilir 1 ayda... aynı zamanda bağkurumumu da yatırırım... TSE de dış uzman olarak asansör kontrolü ambulans uygunluk belgesi hyb için tesisat kontrolü gibi işlerde çalıştırır, onlarda maaşlıdır ve çalıştığım gün kadar sigorta yatırır... Benim pozisyonum farklı bu nedenle model alınması biraz zor.. benim irtibatta olduğum ve sürekli çalıştığım OSGB sayısı 15 civarı 2014 için... Bu çalışmam sayesinde çalışma yoğunluğumu kalitemi fiyatı-ücreti kendim belirliyorum, işveren istediğimi yapmazsa işi bırakabiliyorum, ücretimi yıllık peşin aldığım için genelde de bırakamıyorlar =) ... Meslek sayılabilecek yani para kazanabilecek 5-6 kola hakim olduğumdan ötürü ben birilerine uymak, uydurma iş yapmak, sistemin kölesi olmak durumunda kalmıyorum...

Anlamadığım olay şu; bir çok platformda bir çok uzmanla tartışıyoruz ve hala anlam veremiyorum; İş Güvenliği uzmanları bu ülkenin beyin olarak %10 luk kısmının içindeler, zeka olarak da öyle olduğunu düşünüyorum, NASIL OLUYOR DA BU KAPASİTE VE BU YETENEKLERİNE RAĞMEN BİRER KÖLE BİRER RANT KAYNAĞI OLABİLİYORLAR... ÜZÜLÜYORUM... BİR ADAM FİZİK BİTİRSİN, ATOMU PARÇALASIN, ÜSTÜNE UZMANLIK GİBİ 2. BİR MESLEK EDİNSİN, SONRA İŞVERENİN YADA OSGB NİN KÖLESİ KUKLASI OLSUN... BURADA SUÇ İŞVERENİN Mİ OSGB NİN Mİ YOKSA ATOMU PARÇALAYIP UZMAN OLAN FİZİKÇİNİN Mİ? BU KONUDA %100 HAKLI OLAN İŞVEREN VE OSGB SAHİBİDİR... KENDİSİNE KÖLE OLMA ŞARTLARINI KABUL EDEN BİRİNE KİMSE HAYIR DİYEMEZ... BİRİ BANA GELSE 1000 LİRAYA DELİ GİBİ UZMANLIK YAPAR KOŞARIM, İŞVERENİN EVİNE TEMİZLİĞE BİLE GİDERİM DERSE BEN ONU İŞE ALMAZSAM BANA EŞEK DERLER...

ne kadar uzattım farkında değilim, iyi çalışmalar... Tüm uzman arkadaşlara son olarak şunu söylemek isterim hepimiz birer cevher birer madeniz... kimisi değerini bilir ELMAS olur, kimisi kendinin farkında olmaz KÖMÜR olur...