1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sendikalı olmayı düşünüyor musunuz?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve isa kurt tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iş yerlerimizde sendikalı olabilmemizi sağlayan e devlet üzerinden tek tıkla yapabileceğimiz işlem var, bundan ne kadar haberdarız ve haklarımızı savunabilmek için işçi sendikalarına buradan kayıt olmak hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen gaipten sallamayalım, sendikalı olan varsa ve bunu bizzat yaşamış arkadaşlar varsa paylaşımda bulunurlarsa herkes için faydalı olacağına inanıyorum..
  2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işverenler sendikalıları pek sevmezler. enson duyduğum bi habere göre yüze yakın işçiyi çıkarttılar. benimde hep merak ettiğim şudur. 3 kişilik (sizde dahil) çalışanı olan bi firmanın partronuna diyeceksin ki ben sendikalıyım. onların vereceği tepki ne olurdu acaba? (yanındakini dürterek bu kafayı yemiş okumaktan diyerek pis pis sırıtırlardı herhalde:D )
  3. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O haberin linkini paylaşırsan daha iyi olur.. 3o kişinin altındaki firmalarda sendikalı olmak pek anlam ifade etmiyor, 3 kişilik firmada sendikalı olunur ancak işverene söylememek de fayda var, çoğu sendika zaten işçinin sendikalı olduğunu işverene bildirmiyor.. Sendikalı işçiyi işten çıkarmanın cezası bir yıllık ücreti tutarını ödemek olarak biliyorum.. İşverenlerin kendi borularını öttüremedikleri için işçi sendikalarını ve üye olanları sevmiyorlar ama kendileri işveren sendikalarına üye oluyorlar ve devlet buna müsaade ediyor..
  4. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yıldız holding. Fehmi Yıldız.
  5. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sanırım en güzeli devletin yasa çıkarıp tıpkı sigortasız çalışmanın yasak olması gibi sendikasız işçi çalıştırmanında yasak ilan edilmesi olacak. Hafızam beni yanıltmıyorsa norveç, danimarka gibi ülkelerde uygulama bu şekildeydi.
  7. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilüfer Hanım, dediğiniz çok mantıklı, olması gereken de bu yoksa işverenlerin bu şekilde insafına bırakılmış sendikalılık asla ülkemizde gelişmez..
  8. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Uygunsuz Uslup... Üye uyarıldı.
    Halkının %90'ı Müslüman olan bir toplumda paylaşım da bu oranda olması gerekmez mi? Sendikalaşmak; kanuna zorunluluğa gerek olmadan toplumumuzda gerçekleşmesi gerekirdi.. Burdan çıkardığım ya %90'ımız Müslüman değil ya da yalan söylüyor kibarcası, daha açıkcası toplumumuzun çoğu münafık demek ki.. :(
  10. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Konunun müslümanlıkla alakası nedir? Hristiyanlar yada mesela ateistler sendikalaşmıyor filan mı?
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sendikalı olmaktaki amacımız nedir mesela?
    Zaten ülkemizde holdingleşmiş büyük kurumsal şirketlerde sendikalı olunması için şirket yönetimi ısrar ediyor. En azından bizimkinde öyle. Ben çalıştığım yerden örnekler vereyim. Bizim işçilerimiz maalesef sendikayı kendilerine karşı siper olarak görüyorlar. ( 6 ay sabredin. sendikalı olduğumuz için daha sonrasında bizi atamazlar, istediğimize istediğimiz gibi davranırız) mantığı var maalesef. Personel kendi beceriksizliğine siper amacı ile sendikaya üye oluyor. Peki sendikalar ne yapıyor? Bilmiyorum ne kadar aktif çalışan sendika var ama ben üye olduğumdan beri sendikanın ismini sadece her ay maaşımdan yapılan kesintide görebiliyorum.
    Hatta bir aralar televizyonlara da çıktı. Kıbrısta oteller zincirleri falan. Bir sendika başkanımıza ait. Kendisnin savunması sendikalı işçilerimiz için bu tatil köyleri. Oysa kendi de çok iyi biliyor ki o astronomik fiyatlı otellerde bırak asgari ücretli işçinin 1 günlük tatil yapmasını, o işçi kıbrısa gelecek yol parasını bile bulamaz.
    Bizdeki sendikacılık sadece ismi var olan bir olgu. Maalesef bir yaptırım gücü yok. Tek yaptırımları işçiden alacakları kesintilerde. Onu da nerelere harcadıkları belli. Görüyoruz kıdem tazminatındaki gelişmeleri.

Sayın Kurt, sendikalı mısınız bilmiyorum ama bu dediğinizde hata var.
    Bordronuzu alırsanız sendika adına sizden yapılan kesinti 2 yere gidiyor. 1-İşyeri kesintisi , 2- Sendika kesintisi
    Örneğin ben ilk işe girdiğimde sendika noter onayı yaptırmadan önce( 2010 yılından bahsediyorum) benim maaşımdan işyeri sendika kesintisi adı altında 70TL gibi bir ücret kesintisi bulunuyordu. Ben de kendimi sendikalıyım zannettim. Meğerse o para sendikaya değil, işyerine ait kısım olduğunu, noter onayı ile sendikaya üye olduktan sonra öğrendim. Şu an yaklaşık 120TL kesiliyor.

Bir de münafık kelimenizden dolayı sizi kınıyorum. Dini bir olguyu böyle bir konuda insanlara benzetme yapmanıza üzüldüm. İşçinin aldığı zaten anca açlığını bastırmaya yetiyor. Birde dertlerine derman olmayacağını bildikleri bir topluluğa neden 3 kuruşunu kaptırsın ki? Dediğiniz gibi Avrupa ülkelerindeki yapı olsaydı haklıydınız. Ama bir bakın etrafınıza lütfen. Toplu iş sözleşmelerine kaç tane sendika başkanı, yöneticisi(kendisini işçi temsilcisi, hak savunucusu olarak iddia edenler) temsil ettikleri o grup gibi gidiyor? Kaçı toplu taşıma ile, şahsi araçları ile gidiyor? Patronun sendika başkanı olması size ne kadar mantıklı geliyor?
  12. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait Bey burda konuyu açarak sendikalılık kavramını ve ülkemizdeki durumu ayrıca düşüncelerimizi paylaşıyoruz, benim söylediklerim neden sizi rahatsız ediyor? Ben diyorum ki bu ülkenin geneli paylaşmaktan aciz.. Hele godaman işverenleri daha da aciz.. Eğer paylaşımcı olsalardı o savunduğunuz işçiler daha iyi şartlarda yaşıyor ve çalışıyor olurdu.. Söylediğim bu siz neyin derdindesiniz anlam veremedim?
  13. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bence bir sendikaya üye olmanın faydası var. Ammaa: Sendikanız dik duruş gösterebilmelidir, başınıza bir iş geldiği zaman size destek olmalıdır ve de özellikle durumunuz yargıya taşındığında size hukuki anlamda da destek olup, gerektiğinde işveren veya iktidarı karşısına alabilmelidir. (İktidar da kim olursa olsun parti ayrımı gözetmeksizin, iktidarın yalakası olan sendikalardan bir şey beklemeyin derim.)
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hep sendikalı yerlerde çalıştım. ben çalışanların sendikalı olmasından yanayım ama iş güvenliği uzmanı bağımsız olmalı. sonuçta sendikalı iş yerlerinde sendika temsilcisi de işveren de kurul üyesi, ve bu işler sadece hak savunmayla kalmıyor şirket içi bir siyaset var resmen. bu meseleye girmemek en iyisi
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yok öyle bir şey
    ayrıca işveren her türlü öttürür boruyu,
    ya hu şu sendika meselesi benim ülkemde ne kadar yanlış anlaşılıyor.
    ayrıca neden hep işveren canidir gaddardır kötü adamdır bakış açınız var???
    hepsini geçtim o adamların ekmeğini yiyorsunuz bir yandan da.
    ben işverenimden memnunum.
    sendika içeride hava 26 derece değil de 28 derece olmuş diye olay yaratırken biz içeride fabrika müdürü ile adamların ergonomisini nasıl geliştiririz, kazayı nasıl engelleriz diye kafa patlatıyoruz.
    sendikacılık ülkemde doğru işlemiyor bence. odakları kayıyor.
  16. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    canım işveren işçinin ekmeğini yiyor olmasın, emin misin?
  17. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kimse kimsenin ekmeğini yemiyor, ortada yapılacak bir iş var ve bunu işveren girişimiyle sermayesiyle yaparken işçi emeğiyle canıyla kanıyla yapıyor. Ben işverenin çok kar ettiği yerde işçinin asgari ücretle çalışmasına karşıyım arkdaşlar, karlılık ne kadar artıyorsa bunu işverenin işçisine yansıtması birliğin beraberliğin gereğidir diye düşünüyorum. İşveren çok kazanırken işçi zam istediğinde işinden oluyor bu yanlış birşey değil mi sizce? Bu durumda sendikalı olunmalı ki toplu ses çıkararak işverenle muhatap olunmalı, unutmayın ki sendikanın olmadığı işyerlerinde her zaman işverenin sözü geçer.. Adalet ve hakkaniyet anlayışınızı lütfen gözden geçirin..
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir de karşı açıdan bakalım. Mesela iş güvenliği uzmanı olarak değil de başvurduğumuz üretim tesisine mezuniyetimize uygun bir pozisyona alındık diyelim. O zaman çalıştığımız tesisteki iş güvenliği uzmanının bilgili, tecrübeli, akıllı, araştıran, kendini sürekli geliştiren bir insan olmasını istemez miyiz? Yoksa işsiz kalmamak için bu sektöre gelmiş, yangın görse butona bile basmadan kaçacak sertifikalı bir şahsın, sırf yasal formalitenin yerine gelmesi için işe alındığı bir yerde çalışmak ister misiniz? Nitelikli uzman tarafından korunmak isteriz değil mi?

Eğer işgücü arzı ve talebinin buluşmasını engelleyecek mekanizmalar oluşturursanız, yani iş güvenliği uzmanlarının yeteneklerine göre ücretlendirildiği ortamı engellemeye veya farklı seviyelerde dengeye oturtmaya kalkarsanız, iş güvenliğine hizmet etmezsiniz.

Uzmanlardan; görevini ihmal eden, kusuru olan hapse girebilir, görevinin gereğini yerine getiremeyen, gerekli çalışmayı yapmayan işini kaybedebilir. Bu bir dengeleme mekanizmasıdır.

Piyasada kendisinden daha nitelikli birisi boştaysa uzman iş bulamayabilir. Bu durumda, niteliklerini yükseltemiyorsa, talep ettiği ücreti düşürecektir. Kaliteyi değil de maliyeti ön planda tutan işverenler de bu yönde tercih kullanacaktır.

Sendika bu dengeyi bozmaya yönelik bir organizasyondur. Sendika kurup düşük nitelikli uzmanların daha iyi şartlara kavuşmasını sağlamak yerine, onların piyasada talep gören niteliklere kavuşmasını sağlamak gerekir.

Dil bilmeyenler, sağlık, güvenlik ve çevre konusunda bilgisi az olanlar, yönetim sistemlerini bilmeyenler, hadi herkes eksikliklerini tamamlasın. Böylece düşük ücret bir başkasının sorunu olacaktır.
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer herkesin eşit kazanması gerektiğine inanıyorsanız, daha komünizme yakın bir düzende yaşamalısınız. girişimcilik ayrı bir koldur. insan girişimci olduktan sonra her türlü işveren konumuna gelir.

yıllarca dirsek çürüttüm. bir zamanlar ben ders çalışırken kafe kafe gezip geyik yapanlar şu an asgari ücretle çalışıyor. kim ne kadar emek verirse o kadar yükselir.

ben çok çok aile desteği alarak okumadım. sadece yurt paramı ödedi ailem. babam da aynı şekilde üniveriste okurken dedemden bir lira bile almamış hem çalışmış hem okumuş. yani bir yerlere gelmek için birilerinin cebine para koyması gerekmiyor. o işveren de o emeği vermese idi, şu an işveren olmayacaktı.

size girişimciliğe soyunmanızı salık veririm.
    işçi 8*4 çalışıp giderken , her fazla dakikaya çift kat maaş alırken, sabahlara kadar çalışmanın, çocuğunuzun evde sizi beklemesinin ne demek olduğunu görmenizi öneririm.
  20. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yarın hemen bir fabrika açayım.. otomobil mi üretsem