1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sendikalı olmayı düşünüyor musunuz?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve isa kurt tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Geyik eti konserveleme işini de düşünün. Başarılı olabilirsiniz.
  2. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşkolsun küçük işleremi layık gördünüz beni.. otomobil olmadı uçak üretibilirim. Arkadaşın dediği gibi herkes fabrika kursun :)
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Girişimcilikle çok büyük kuruluş arasında ayrılmaz bir bağ yok. 10 m2'lik dükkanda simit satmak da bir girişimcilik hikayesi olabilir.
  4. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet hep başarı hikayelerini dinleriz dimi.. başarısızlık hikayeleri anlatılmaz.
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tamam işte doğru noktaya geldiniz. İşte o olası başarısızlık neticesinde yatırımını kaybetme riskini göze alan kişilerden bazıları bir yerlere varabiliyor. İşte o bazıları işveren, patron, kapitalist, vb. olduğunda, aynı cesareti gösterememiş olanların onlara karşı fazla söz hakkı da yoktur. Piyasa ne veriyorsa onu alabilirsiniz.
  6. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    neyse uzun bir tartışma yapmak gerekir.. söze marks engels karışır artı-değer, ilk sermaye birikimi nasıl ortaya çıktı, işçilik bir kadermidir vs büyük bir tartışma başlar ve forum bunu kaldıramaz.

En iyisi susalım... bir isg uzmanı olarak benim işim çubuğu işçiden yana bükmektir. İsteyende patrondan yana büker beni ilgilendirmez.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben size başarısızlık hikayesi de anlatırım. Anlatırken isimleri değiştireceğim.

Ocak 2011'de Ankara'dan aradılar. Bir açık işletme kömür ocağı projesi düşünülüyormuş. Ayhan bey babama söylemiş. Ben de maden mühendisi olduğum için bana getirildi. Verileri istedim. 60 sayfalık fizibilite gönderildi. Çalıştım ve karlı olabilecek gibi görünüyordu. Sonra bir de Ayhan Beyin muhasebecisinin yaptığı çalışmayı gönderdiler. 3 sayfada, 3 ayda, 1 koyup 3 almanın nasıl mümkün olduğunu yazmıştı. Fakat fizibilitedeki rakamlarla örtüşmüyordu. Bunu bildirdim. Sonra o fizibilitenin yakında bulunan başka bir yere ait olduğunu söylediler. Yatırımın yapılacağı yerin verileri istedim. Başka bir firmanın yaptığı onlarca sondajdan 2 tanesinin verilerini gönderdiler. 2 sondajla hiçbir karar verilemez. Daha fazla bilgi almak için Ankara'ya gittim. Ben, babam, Ayhan Bey ve muhasebeci gölbaşındaki sahaya gittik. Şubatın soğuğunda yerler vıcık vıcık çamur araba kaya kaya gittik. Arazide daha önceden de çalışmalar yapılmış ve büyükçe bir çukur vardı. Bu çukurun bir kenarını kepçeyle açmışlar 60-70 santimetrelik bir kömür damarı görülüyordu. Tehlikeli ve saçma bir çalışma olmuş. Sırf yatırımcıları etkilemek için 90 derece dik olarak 7-8 metre yüksekliğinde gevşek bir yerin dibinde kepçeyle çalışmışlar. Bunu niye yaptınız diye sordum, kömürü göstermek için dediler. Ofise geçtik. İkramdan sonra, tek başıma çevrede gezindim, fotoğraf çektim. Sonra Ankara'ya döndük. Ben proje ofisi olan bir arkadaştan harita temin ettim. Kömürün nerden nereye hangi eğimle gidiyor olabileceği konusunda tahminde bulundum. Topografik haritadan da ne kadar kazı yapılacağını hesaplamaya çalıştım. Yapılan tahminler aşırı iyimserdi ve dayanağı da yoktu. Babama projenin kar etme ihtimalinin olmadığını söyledim. Ertesi gün bu arkadaşların şehirdeki bürolarına gittik. Masaya plan açtılar, çeşitli sorular sordum ve tatmin edici cevap alamadım. Babamla önceden konuşmuştuk. Bir iki olumsuz laf edip, sözü babama bıraktım. Babam biz bu işte yokuz dedi. Projeci arkadaş asabileşti. Sert bir hareketle projeyi masadan kaldırıp katlayıp dosyaya geri koydu. Biz kalktık. Ayhan Bey ben kalıyorum dedi. Biz girmeyince o da işe girmeyecek diye düşünüyorduk. Ama öyle olmamış. Muhasebeci işe zaten 125 bin TL koymuş, Ayhan Bey de o sabah 125 bin TL koymuş. Muhasebeci daha sonra tedarikçilere 125 bin TL'lik bir çek yazmış. Ayhan Bey'in çevresini ve itibarını da ondan izinsiz kullanarak 400 bin TL'lik de ayrıca Ayhan Bey'in bir arkadaşından mazot ve yağ almışlar. Birkaç ay sonra ortada 500 bin TL'den fazla borç ve sıfır kömür üretimi veya satışı vardı. Muhasebeci karşılıksız çekten içeri girdi. Ayhan Bey'in o alacaklı arkadaşıyla arası açıldı, mahkemelik oldular. Yara deşmemek için o konuda daha fazla soru da soramıyorum. Bildiğim bu kadar. Girişimcilerin çok az bir kısmı başarıya ulaşır.
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli arkadaşlar burada yazılanların hepsini değil ama bir kısmını okudum. asıl tehlike isg uzmanının kalitesi veya sendika falan değil kanunun uygulanması yönünde acil düzenlemeler yapılması gerekliliğidir.ha sizin yorumlarınız yanlışmı değil.dediğim şu, kanunun uygulanış bakımından bir bozukluk var bu düzende bizi koruyan sendika değil rockefeller ailesi olsa sonuç değişmez.kanunun acil düzenleme gerektiren uygulanış yönünden kişisel tespitlerim şimdilik şunlar,
    1)uzmanın işvereni çsgb ye bildirim yapma yükümlülüğü(böyle bir saçma bir madde yapıp sorumluluğu bir çalışanın kucağına bırakmak bu kapitalist düzende saçma ve art niyetli bir uygulamadır.burada eliboş ve canı sıkılan arkadaşlar anlamsız hede hödö ..diyecekseniz ben türkiye geneli için konuşuyorum herkezin çalışma şartları bakımından sizin kadar şanslı değil idealist fikirlerinizi kendinize saklayın)

2)osgb lere düzenlemeler getirilmeli sorumluluğu çalışanı ile birlikte firmada paylaşmalı(böylelikle sorumluluğum da yok uzman düşünsün ben aldığım paraya bakarım acaba ne yapsamda piyasanın nasıl ağzına tükürsem düşüncesindeki osgb leri ne dur denmiş olur.)

3)sorumluluk sadece uzmanın sırtına değil bir onun kadar işyeri hekiminede verilmelidir.ve diğer sağlık personeli uygulamasından vazgeçilmesi gerekir.(işyerinde doktor varsa hemşire neden olacak hiç bir mantığı olmayan saçma bir uygulama)
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Madem sordunuz söyleyeyim.
    Böyle bir konuda toplumumuzun çoğuna münafık denilmesi beni rahatsız ediyor. Hemen dini neden karıştırıyorsunuz? Sizin için olmayabilir ama benim için dinimin çok önemli bir yeri vardır bende ve bunu böyle bir konuya karıştırılması beni rahatsız ediyor.
    Diğer konunun da sonuna kadar arkasındayım.
    Öyle şöyleymiş, böyle olurdu demiyorum. Ben size yaşananları anlatıyorum. Yok şöyle olsa bu böyle mi olurdu, vb. hayali şeylerle zaman kaybetmek zamanı verimli kullanmak bakımından gereksiz oluyor. Örnek ortada, yaşananlar ortada. Siz kabul edersiniz veya etmezsiniz. Seçim sizin. Ama gerçekler böyle. Saygılar...
  10. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar sendikalı olma hakkı sizlerin de bildiği gibi yasal bir hak. ancak çoğu işveren sendikaya karşılar. sendikalılaşmamak için de ellerinden geleni yapıyorlar. ancak ülkemizdeki sendikaların hali de maalesef içler acısı. sendikalar gerçekten işçinin haklarını mı? yoksa kendi haklarını mı? koruyorlar. baktığınız zaman sendika yöneticileri son model arabalarla tabiri caizse cirit atıyorlar. en son memursen sendikası ile devlet arasında geçen görüşmeleri hepiniz hatırlarsınız. bence öncelikle bu yapının sağlıklı bir zemine oturması gerekiyor. sivil toplum örgütlerinin gelişmesi herkes için fayda sağlayacaktır....
  11. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Uzmanı arkadaşlar, kendinizi lütfen işveren yerine koymayın, unutmayın ki öncelikle SSK üzerinden sigortamız yapılıyor ve statümüz de "işçi".. Bundan sonra uzmanlığımız varsa devreye giriyor. Bireysel olarak hiçbirşeyi değiştiremeyeceğimizi düşünüyorum. Birlikte çok güzel bir ülke inşa edeceğimiz kanısındayım. Sendika işçi işveren ilişkisini dengeye oturtan bir düzen bence.. Ülkemizde daha çok ilerlemesi gelişmesi tabi ki mecburidir. Avrupa da ki ülkelere bakılırsa durum daha iyi anlaşılır.

Kominizmden bahseden arkadaşım, kominizmin neresi kötü açıklar mısın? Bilmediğimiz birşey varsa açıklarsan sevinirim.. Vahşi kapitalizmde yaşamak ABD gibi olmak istiyorsan sen de ABD ye gitmelisin..

Ben ülkemi seviyorum, insanlarımıza değer veriyorum. Herkesin işe, adil kazanca, eğitime, sosyal haklara hakkı olduğunu düşünüyorum.

Sen çok çalışıyorsun da diğeri neden az çalışıyor, girdiği üniversiteden aldığı eğitimden yaşamından memnun mu bakalım? İnsan hayatta mutlu olduğu şeyleri yapmak çalışmak ister. Ülkemiz daha eğitim konusunda vatandaşına adaleti sağlayamamış durumdayken, sen çıkıyorsun ben çok çalıştım diyorsun.. Ben de çok çalıştım ama bu ülkede istediğimiz herşey olmuyor işte.. Bazen çalışman bir nokta da tıkanıyor.. Çalışsan da olmuyor ağzınla kuş tutsanda..

İşin özü sivil toplum kuruluşları, sivil organizasyonların etkinliğinden geçiyor bence.. Toplumsal uzlaşı ve gelişim ülkemize çok şey kazandıracaktır, sendikalar tabi ki tek başına yetersiz ancak bir yerden başlamak gerek..
  12. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence buralara girmeye gerek yok.. komünizm insanların kaçmaya çalıştığı sarı devlet sendikası sendikaları dışında sendika kurmanın bile yasak olduğu bir diktaydı.
  13. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilüfer Hanım, komünizme geçelim demiyorum zaten, vahşi kapitalizme de esir olmayalım.. Bir ülkede güçler dengesi kurulumazsa orda sıkıntı başlar.. Sendikal haklar çalışanların işverenin gücünü otoritesini dengelemek için etkin bir yol gibi gözüküyor şu an..
  14. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sendika olmasın diyen yok ama sorun sendikaların sendika olmaktan çıkıp bir takım güçlerin ideolojik örgütsel ve mali gücüne dönüşmesi. Bu haliyle güven vermiyorlar.
  15. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İki kişi bir araya gelince bile siyaset politika vs konuşulurken, sendikalardan bundan ötesini beklemek yanlış olur zaten.. Sonuçta bu kuruluşlar üniversite enstitü vs akademik yerler değil sosyal bir olgunun dayanışmasının yapıldığı kurumlar..
  16. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sendikalar siyasete etki edebilirler ama bir siyasi parti gibi davranamaz karanlık güçlerin otokratik ideojilerin, darbelerin destekçisi olamazlar. Olurlarsa bu duruma düşer kimsenin güvenmediği ciddiye almadığı yapılar olurlar.
  17. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En üst düzey yöneticilerle toplantı yapacak veya birebir muhatap olacak bir insan, yani iş güvenliği uzmanı, nasıl oluyor da 5510 ve 4857 sayılı yasaları ezbere bilirken kendi derdini, ücretini, sosyal hakkını konuşamıyor?

Az eğitimli bir işçiyi anlıyorum. Diğer tüm işçiler başını önüne eğmiş çalışırken bir tanesi gidip işverenle kendi durumunu görüşemez. Dolayısıyla sendika ona gereken kolaylığı sağlar. Ama uzmanlar? Genelde her işletmede bir tane olup, işverenle iletişim içinde olmak zorunda. Bu ortamda yakınlık sağlamak yerine sendikalı olup araya mesafe koymak ve resmiyeti artırmak nasıl bir fayda sağlayabilir?

Evdeki eşinizle ilişkilerinizdeki dengeyi kurması için bir avukat tutsanız nasıl olur? Eşiniz karşısında bir sürü hak elde edebilirsiniz. Avukat "Müvekkilimin maça gitmesine karışamazsınız." dese ve çeşitli Yargıtay kararlarını eşinizin burnuna dayasa nasıl bir evlilik olur?
  18. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Patronla bir karı koca ilişmiz yok :)
  19. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    [quote="Evdeki eşinizle ilişkilerinizdeki dengeyi kurması için bir avukat tutsanız nasıl olur? Eşiniz karşısında bir sürü hak elde edebilirsiniz. Avukat "Müvekkilimin maça gitmesine karışamazsınız." dese ve çeşitli Yargıtay kararlarını eşinizin burnuna dayasa nasıl bir evlilik olur?[/quote]

Çok güzel olmuş. çok güldüm. elinize sağlık :):)
  20. harun kırlangıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim düşüncemi sorarsanız sendikalarda artık patrondan yana..