1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sendikalı olmayı düşünüyor musunuz?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve isa kurt tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bundan bir kaç ay önce Düzce de bir firmada sendika ile işveren şartlarda anlaşamadı. bunun üzerine sendika greve gitme kararı aldı. greve gideceği günün sabahında; yani sabah 5'de sendika yetkililerinin işverenle anlaşmaya vardığı öğrenildi. herkes greve gideceğiz sanıyordu ama sabah işe geldiklerinde aslında iş işten geçmişti... bunun üzerine çalışanlar adeta deliye döndü. gidip sendika binasını bastılar. anlaşmayı yapan sendika yöneticileri istifa ettiler. ancak anlaşma yapılmış olduğundan ve iki yıllık yapıldığından sonuç değişmedi. işçiler istedikleri şartları konuşabilmek için 2 yıl daha beklemek zorundalar. Nasrettin hoca fıkrası gibi oldu ama ülkemizdeki gerçekler maalesef bunlar...
  2. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sendikaların daha kontrollü olması gerekli, işçilerin bulunduğu işyeri için %51 katılım oranı aranmalı mevzuatta bu olmalı işte.. Toplu iş sözleşmesi yaparken %51 oranının olmaması sözleşmeyi geçersiz kılmalı..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ocak 2014 ---
    Sendikalar o zaman belirsiz siyasi davranışlar göstereceğine açık ve net bir şekilde ne siyasi ideolojik düşünce ve yapıda olduklarını topluma açıklamalıdır.. İşçiler de buna göre tercih yaparlar, bu şekilde olamaz mı?

Ya da tamamen siyasetten ve ideolojiden uzak mı durmaları gerekir? Nasıl?
  3. harun kırlangıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nilifer hanım az önce yaptığım açıklamada sendikaların patronlara deynekçilik yapmaktan başka birşy yapıyorlar bizim ülkede bir günde gündem değişebiliyor buda aslında kağıt üzerinde bir hukuk devleti olduğumuz. icraatlar sıfır pratikte hiç birşey yok, ama ben bunun eski dinazorların temizlenmesiyle düzeleceğini inanıyorum çünkü gençler artık araştırıyor sorguluyor ve en azından hakkını arıyorlar yani zamanla herşey yerine oturacak ve insanlar bu yaptıklarından utanacaktır.
  4. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dünyadaki pek çok örnekte sendikalar siyasal partilere dönüşmüşlerdir. İktidar hedefi olan her sivil toplum örgütü siyasi parti kurmalı ve seçmenden oy istemelidir. sendikalar her siyasal görüşten işçilerin sendikal haklarını savunan yapılardır. Siyasi bir amaç güttükleri takdirde sendika olmaktan çıkarlar. İşçiler arasında güvensizlik tohumları ekerler.

sendikalar işçi hakları ve kazanımları dolayımıyla siyaseti etkilemeye çalışmalı ama iktidar hedefleri olmamalıdır. Mevcut sendikaların tümü bir siyasal yapıya endekslenmiş bu nedenle sendika özelliğini yitirmiş bürokratik aygıtlardır.
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konu başlığında sorulan soruyu anket haline getirir misiniz? Bakalım sendika isteyen kaç kişiymiş? Katılım az ise veya cevap negatif ise sendika yürümez.
  6. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gavur adeti zaten ne gerek var değil mi? (Osmanlının çöküş nedenlerinden biri dikkatinizi çekerim)
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sermaye kesimine bakışınız ile ilgili fikirlerimiz uymuyor. kafadan düşman bellemişsiniz işveren kesimini.

Ama bu konuda size katılıyorum.
    Şu anda ülkemizde yapılan tam olarak sendikacılık değil. İş tamamen siyasete dönmüş durumda. her siyasi görüşün bir sendikası-sendikalar gurubu var.

oysa sendikalar siyasetle bu kadar ilgileneceklerine hak savunmaları konusunda daha lokale inse, adilane davransa, sendikalara katılan kişilere sendikanın öncelikle ne anlama geldiği anlatılsa daha faydalı oluşumlara dönüşeceklerdir.
  8. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siz hangi sendikadan bahsediyorsunuz? Her sendikayı kötülemek işin içine girmeden ne kadar doğrudur? Herkesi aynı kefeye koymayınız, bilmeden ahkam kesiliyormuş gibi bir hissim var, bildiğiniz varsa link ve belgeyle bizzat yaşadıklarınızla paylaşırsanız daha iyi olur kanımca..
  9. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hepsi 3 aşağı 5 yukarı aynı.. ve toplumda bir ağırlıkları ciddiye alınır yanları yok...
  10. harun kırlangıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakın benım eşim tıpfakültesnde çalışıyor yani devlet memuru o sendikaya üye ama ben hiç bir konuda sendikaların eşimin hakkını savunduğunu söyleyemem seneleri dolunca aldıkları ücretten başka bir iş yapmıyorlar. bende aynen nilüfer hanıma katılıyorum halk tarafıdan da ciddiye alındıklarını düşünmuyorm...
    Ayrıca şuan çalıştığm firmada 100 kişi sendikaya üye oldu neden se o çalışanlar bu durum öğrenildikten sonra çalışmıyorlar..
  11. Ayhan MİLLİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14382
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sendika denince aklıma Memur sen in Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU geliyor adam gelecekte alacağı koltuk uğruna tüm memurları verilenin altında bir fiyata resmen sattı...
    İlerleyen dönemde siyasete girdiği zaman milletvekilliği ve çalışma bakanlığı koltuğu GÜNDOĞDUYU beklemektedir.
  12. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    Sendikalar; üst yönetime girenlerin gelecek makam hedef yerleridir.Oradaki siyasete teslimiyetleri gelecekteki mevkileri için bir araçtır o kadar..
  13. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sendikalara pek sıcak bakmıyorum. şu sebeple ülkemizdeki kokuşmuşluk maalesef bu kurumlarda da var, menfaat ve götürme temelli bir ortam var. Ama Avrupa ve Amerika standartlarında ve sürekli sağlam denetim yapılan siyasallaşmamış sendikacılık olsa bende evet derdim.
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bende bu konuda önceki sayfalarda örnek vermiştim.
    Kıbrıs'da dahl olmak üzere oteller ve tatil köyü zincirleri,
    Altlarında son model arabalarla ömrü boyunca çalışsa o arabanın yanından bile geçemeyecek olan işçinin haklarını savunduğunu iddia eden başkanlar falan.
    Özellikle isim vermek olur mu bilemem ama bu arama kriterlerinden bir yada birkaçını yazın arama motorlarına zaten size istediğiniz ismi verecektir.
    Bakın asıl kuruluş amacı bakımından gayet mantıklı bir oluşum sendikalar ama maalesef amaçları dahilinde çalışmadıklarından dolayı hiçbir faydası bulunmuyor.
  15. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar söylediğiniz bizzat yaşadığınız gördüğünüz anlattığınız sendikalarla ilgili problemlerin çoğu denetimsizlik gibi algılıyorum. Yani yanlış anlamadıysam SENDİKALAR yeterince DENETLENMİYOR... Ülkemizin hemen hemen her konusunda olduğu gibi burda da denetimler yetersiz ya da hiç uygulanmıyor demek ki..
  16. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sendikayı kim denetleyecek... ayrıca sendikaların bu durumu sadece türkiyeye özgü değil tüm dünya genelinde böyle
  17. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Denetim her zaman kamu tarafından yapılmalıdır. Denetim sadece devletin tekelinde olması gerekir..
  18. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu problem.. sendikalar devlet dışı oluşumlar ve esas olarak kendiside bir büyük işveren olan devlete karşıda işçiyi temsil ediyorlar. Dünyada da bu bir sorun olarak alıglanıyor. Sendikalar devlet ile bağlarını kopardığında gerçekten sendika olabiliyorlar.

Bizdeki sendikalar tam tersi devlet ile (yada devletin içindeki hakim ideolojiyle) göbekten bağlılar. Bu tarz bir denetim vahim sonuçlar doğurur/doğurdu.

Bence siz sendikacılık üzerine ayrı bir başlık açsanız bu konuyu enine boyuna tartışsak.
  19. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu bence en az İSG kadar önemli. Bunu iyi anlamak ve doğru bir şekilde ülkemizde uygulayabilirsek işte o zaman iyi bir yapı ortaya çıkar ve bu İGU'ları olarak bizlere ve İSG'nin gelişimine katkıda bulunabilir inancındayım..
  20. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman