1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"sendikalar ve iş güvenliği" engin konyaligil yazdı...(haberexen)

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Engin KONYALIGİL
  samsunisg@gmail.com
  Sendikalar Yasası’nın il maddesinde belirtilen hükme göre “ Çalışma ilişkilerinde ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerin korunması ve geliştirmesi” zorunluluk olarak tutulmuştur. Bu tanım doğrultusunda sendikaların çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak adına çalışmalar yapması gerekmektedir.

  Bu haftaki konumuz Ülkemizdeki sendikaların İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında ki yeri ve önemi olacağı için kısa bir giriş yapmak istedim. Yukarıda belirttiğim mevzuat maddesi oldukça önemli olmakla birlikte laf olsun diye koyulan bir madde değildir. Türkiyenin de imzaladığı birçok uluslar arası anlaşma ve sözleşmelerde, Anayasamızda “ Sağlık yaşama, işyeri ortamının geliştirilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi birçok ana unsur üzerinde durulmaktadır. Buradan anlaşılan sendikaların İnsan hakları ve iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına yönelikte üyelerine hizmet ve rehberlik etmesi gerekliliği olmalıdır.

  İş sağlığı ve güvenliği çok boyutlu bir bilimsel yöntemdir. Birçok kişi tarafından safiyane teknik boyutlu görünen bu kanunun, yoğun bir toplumsal içeriği olduğu, ağır bir hukuksal temasının olduğu gözlerden kaçırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki İş sağlığı ve güvenliği, insan hakkıdır.

  Yaşama ve alışma koşullarının bir birinden ayrılması oldukça güçtür. Her ne kadar yaşama koşullarında yapılacak iş güvenliği önlemleri maddi kaynaklara dayansa da sendikalar bu sayede daha gerçekçi ve çözümleyici odaklı çalışmalara imza atmış olacaklardır. Örneğin;

  Üyelerinden beslenme sorunlarının çözümlenmesinde, Kreş ortamının sağlanmasında istekte bulunan sendika, yapılan çalışmalar sonucunda çözümleyici bir yöntem bulup sonuçlandırdığında üyelerinin cebinden daha az para çıkmasını sağlayacak ve imaj sağlayacaktır. Bu sayede sendikalar üyeleri ile birlikte sosyal projelere imza atacaklar, çalışma koşullarının geliştirilmesinde de üyelerin yanlarında olduklarını hissettireceklerdir.

  Sonuçta çalışma koşullarının takibi ve iyileştirmesi işlemlerini takip etmesi gereken başlıca kuruluşlardan bir tanesi de çalışanların üye oldukları sendikalardır.

  Bu konuda işçi veya memur ayrımı yapmak hiç etik olmadığı gibi, yeni iş Kanunumuzca da buna müsaade edilmemektedir. Çalışan kavramının gelmesiyle birlikte tüm işçi ve memur ayrımı ortadan kalkmalıdır.

  İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinde sendikaların özellikle özelde veya kamuda kurulan iş sağlığı ve güvenliği kurullarında çalışan temsilcileri olarak aktif rol oynamaları gerekmekte olduğu da unutulmamalıdır. Alınan her bir kararın çalışan nezdinde nasıl değerlendirileceği, Çalışanların bilgilendirilmesi gibi konularda sendikaların oldukça paylaşımcı olmaları önemelidir.

  Sendikaların İSG faaliyetlerine destek amaçlı üyelerine yönelik yapacakları bir diğer başlıkta eğitim faaliyetleri olmalıdır. Sonuçta Yasalarında eğitim faaliyetleri için ayrılan bir pay olduğu bilinmekte!

  Bu konu da ve diğer konularda sendikaların teknik ağırlığı yüksek olan iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine katkı sağlamaları açısından uzman ve hekim desteği almaları gerekmekte olduğunu düşünüyorum.

  Saygılarımla.

  “Kalbinizin asıl sahibine emanet olun.”
 2. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sendikacılık Türkiyede sadece adı olan bir kurum,
  İşçi ve çalışan kardeşlerimizin hangi istegini yerine getirmiş sendika, patron dan yana olmayan bir tane söyleyin. Zam vakti gelince istedigimizi alıcaz diyipte %3 evet diyen bizim sendikalarımız. anlaşamazsak greve gideriz diyipte patronlarla anlşanlanlarda sendika. iş güvenliği için hangi sendika çalışma yapmışki paşalar gibi yıllardır hep aynı başkanlar. sendkilara bu işe el atmadıgı için zaten iş güvenliği bu halde. İşçi kardeşlerimizi rabbim kazalardan korusun.

  Saygılarımla,
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mehmet Bey aynı kalede savaşması gerekirken kaleyi içten satanlar desek ayıp olur işçiyi koruyacaklarına işçiyi ekmneksiz rızıksız bırakmak adalet deyil. Sendikalar bu işin peşinde olmalı yanında değil
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  biraz daha açar mısınız ? İş Güvenliği için yapılan pratik çalışmalar açıklanmış yukarda Peşinden olmak, yanında olmak derken ne demek istediniz anlamadım açıkçası