1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Seni hiç unutmadık unutmayacağız da

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 17 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Yalova'da 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depreminde hayatını kaybedenler düzenlenen törenle anıldı.

45 saniyede 40 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminin 14. yıldönümü nedeniyle Yalova'daki Deprem Anıtı'nda anma töreni düzenlendi. Depremin anısına yapılan ve Yalova'da depremde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu mermer bloklardan oluşan Deprem Anıtı'nda fotoğraf sergisi de açıldı. Vatandaşlar depremde kaybettikleri yakınlarının isimlerinin yazılı olduğu bloklara çiçekler koydu.

Depremde 5 katlı apartmanın çökmesi sonucu eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Sinan Kol, gözyaşları arasında depremde yaşadıklarını anlattı. Kol, "Ben deprem olduğunda Çınarcık'taki iş yerimden eve dönüyordum. Geldiğimde evi bulamadım. 5 katlı bina çökmüştü. Sabaha kadar enkazın başında bekledim. Enkazdan sadece birkaç çocuk canlı olarak çıkabildi. Enkazdan gelen o birkaç çocuk sesinin benim çocuklarıma hayat olması için çok bekledim ama olmadı. Çıkan çocukların annesi babası sevindi elbette ki. Ama ben sevinemedim. Türkiye de çok üzüldü ama yapacak bir şey yoktu. 14 yıldır hep böyle gidiyor. Umarım bir daha yaşanmaz. O bir felaketti. İnanılmaz bir felaketti" diye konuştu.

Bu arada Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) üyeleri de meşalelerle depremde ölenler anısına yürüyüş yaptı. Yalova Belediyesi ve Yalova Müftülüğü tarafından düzenlenen programla devam edecek olan anma töreninde ölenlerin ruhları için Kur'an-ı Kerim okunacak ve helva dağıtılacak. - YALOVA
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2013 ---
    17 ağustos.jpg
    http://www.sondakika.com/haber/haber-yalova-da-marmara-depreminde-olenler-anildi-4948989/

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      60,4 KB
      Görüntüleme:
      30.568
  2. Ebru Işıker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26750
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    IŞIKER MÜHENDİSLİK
    17 Ağustos 1999;saat 3.00 acımızın hiçbir yerde telafuzu olamaz.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    2969_17_06_38.jpg
  4. Yenal SARAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yaşamayan bilemez. Bu acıyı yaşamamıza sebep olanlar hâlâ aynı şekilde devam ediyorlar... Deprem yönetmeliği ve yapı denetim(!) anlayışı değişmiş olsa da eski uygulamaları ve zihniyetleri hâlen daha görmek mümkün... Yarın akşam deprem uzmanları çıkar TV kanallarında anlatırlar tabi. Şöyle bir deprem bekliyoruz falan filan... Deprem öldürmez, depreme dayanıklı olmayan yapılar öldürür. İnsanlar öldürür. Mühendisliğini, maddi menfaatler uğruna satanlar öldürür. Devlet önlem almadığı için öldürür. Ama ölen hep biz oluruz.

Yapı denetim firmasında çalışmıştım bir süre.. Denetlediğimiz bir binanın donatıları inanılmayacak derecede kötü işlenmişti. Çağırdık demirci ustasını. Nerelisin diye sorduğumda Van'lı olduğunu öğrenmiştim. Van depremi olalı birkaç ay olmuştu.. O demirciye "Senin hiç yakının falan ölmedi herhalde" dediğimde suratıma bakmıştı aptal ve umarsız bir şekilde.. Yani demem o ki: ‪#‎17ağustos‬ hiçbirşey değişmeme gününüz kutlu olsun.
  5. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen hıc unutmadık unutturmayacagız
  6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Unutmadık unutturmayacağız yerine, yaşanan bu acıyı bir daha yaşamamak için bu deprem sırasında binaların neden yıkıldığını çözüp, depremde yıkılmayacak binalar yapmamız gerekiyor. Hemen herkes saçmalama diyecek. Ama bu mümkün.

Depremde binaların yıkılmasının nedeni, deprem anında binanın temeli depremde oluşan yer hareketlerini yaparken, bina gövdesinin ilk konumunu korumaya çalışmasıdır. Depremdeki yer hareketleri sırasında binanın gövdesi ile temelini birleştiren noktalara çok yüksek çekme ve basınç kuvvetleri arka arkaya biner. Bu yükün bindiği nokta genellikle zemin katın yer aldığı duvar ve kolonlardır. Ayrıca bina yüksekliği arttıkça, bu yükün değeri inanılmaz artar.

Eğer depremi unutmadığımızı iddia edeceğimize az katlı (2-3 katlı) ve zemin ve birinci katlarının duvarları perde betonlu olan evler alırsak bu evlerin depremde yıkılmadığını görebiliriz. Ek önlem olarak bina temelinin altına da fore kazık çakılmışsa deme keyfine. Bu durumda bina yıkılmaz ama, bina içindeki dolapların, yüksek eşyaların devrilme riski ortaya çıkıyor. Bu durumda devrilme ihtimali olan tüm ekipmanında duvara veya yere sabitlenmesi gerektiğini de unutmayalım.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru olan da bu zaten
    fakat müteahhitler belediyeler ve cebini doldurma hırsıyla cebelleşen şahıslar olduğu sürece
    binayı yapan kişi kendi denetler uygundur der rapor yazar
    2 kat ruhsatına 5 kat verir proje kat ruhsat parasının getirisini düşünür
    gel vatandaş 1+1, 2+1, söyle kampanya böyle kampanya kredi faizi düştü derken
    bakmışız bir 17 ağustos bir 12 kasım klasiği daha yaşanır
    ineriz meydanlara feryat ederiz