1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest çalışan uzmanın fatura ibraz etme zorunluluğu

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ömer F. Demir tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest çalışan uzmanların risk değerlendirme ve eğitim hizmeti verdiği işyerlerine fatura ibraz etme zorunluluğu hakkında çeşitli söylentiler var. Bu işin en sağlam yasal dayanağı ve yükümlülüğü nedir ? Bu durumdan kurtulmak için rd yapılacak ve eğitim verilecek işyeri için 1 günlük işe giriş-çıkış yapılarak uzmanın işyeri çalışanı olması ve yükümlülükten kurtulunmasının önünde herhangibir yasal engel var mıdır ?
    Teşekkürler
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bence en mantıklı yöntem bu zaten
  3. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    insanlar bir çok firmaya rd yapıyorlar kasap,restorant vb. fatura kesmek isteseler firmaları yok nasıl olacak bu durum her firmada sigortalı göstermek istemeyecektir.
  4. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rd yi sadece işveren ve çalışan (ya da çalışan temsilcisi) yapmış olarak gösterecekler. bunun önünde herhangibir mevzuat engeli yok.
  5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dışardan hizmet alsa iş veren osgb Yada serbest çalışan bir uzmandan sonucunda fatura talep etmese uzaman Yada osgb için ne gibi sıkıntı olur
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şöyle basitçe düşünüyorum da, sanırım bu hizmet için yaptığı harcamaları vergilendirme kolaylığı için gider olarak gösteremeyecek.
    Müfettişler veya maliyeciler OSGB veya Uzmanın peşine düşerler mi? Çok küçük bir ihtimal. Sonuçta adam hizmetini vermiş. Sertifika numarası vb. yazmış. Tespit edilse bile bu işvereni bağlamaz sanırım.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sait beyin dediği gibi fatura sadece işverenin harcadığı ücreti resmi olarak göstermenin yolu. işveren sıkıntı çekmez, uzman ise sigorta müfettişleri tarafından takip edilebilmesi için çok ciddi bir şikayet lazım
  8. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Peki uzman bir kişi kendi adına şahıs şirketi kursa hizmet verip faturasını kesse olay biter doğru mu?
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet ,fakat anladığım kadarıyla bu konuyu açanlar bir yerde çalışırken başka bir yere hizmet vermeyi soruyor. bir yerde sigortalı çalışırken kendi firmasında sigortasını bağkurdan yatıramaz ki
  10. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tamam anladım o kısmı onlara ve kendime yardımcı olmak adına soruyorum.

Başka bir yerde SSK lı olarak çalışıp başka bir firma üzerinden ay da bir gün dahi başka bir firma SSK mızı yaptırmamaz mı?
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bir yerde ssklı çalışırken başka bir yerden ssk yatırılırsa sorun yok diye biliyorum fakat bir yerde ssklı çalışrken kendi adınıza firma kurup bağkur yatıramıyorsunuz onu biliyorum.
  12. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar öğrenmek istediğim şey ; "serbest çalışan uzman, uzmanlık hizmetlerinden rd, acil durum planı ve eğitim için fatura vermek zorunda mı ?" şeklindeydi. anladığım kadarı ile 3 yol var ; birincisi maliyeye gidip şahıs şirketi kurarak fatura kesmek, ikincisi hizmet verdiğiniz işyerlerine günlük sigorta giriş çıkışı yapmak, üçüncüsü ise rd ve acil durum planına imza atmamak.
    zaten uzman olarak çalıacaksanız şirketle sözleşme yapma zorunluluğunuz var ve kaç gün çalışıyorsanız o kadar süre sigortanızı yatırmak zorunda işveren.
  13. hakan tekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba ,
    SERBEST UZMANLIK İLE İLGİLİ ALO 170 İN CEVABI: Henüz iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü gelmemiş 50 den az çalışanı olan az teh. ve teh. sınıftaki iş yerlerinin bile risk değerlendirmesi , acil durum planı ve eğitim çalışmasını yapabilmek için isg katipten sözleşme imzalayarak o iş yerinde çalışan sayısına göre hizmet verdiğiniz süre zarfında sigortalı olmalısınız diyor.Şahıs şirketi kurup faturalandırma ile ilgili bizim mevzuatımıza girmediğinden maliye bakanlığı ile görüşün dediler.İlk aradığımda sadece eğitim ve acil durum planı için sözleşme imzalamalısınız demişlerdi .Malesef bakanlığın vermiş olduğu yanıtlar bir nevi tutarsızlık içeriyor.

Diyelim ki henüz uzman ve hekim bulundurma yükümlülüğü gelmemiş az teh. sınıfta 3 sigortalı çalışanı olan bir iş yeri ile anlaştınız (risk değ. , acil durum ve eğitim için ) ve bu işi de 3 günde bitirdiniz 3 gün sigortalı görüneceksiniz yani iş yeriyle anlaşmanıza bağlı diyor.Çalışan sayısına göre isg katipten kaç saatlik hizmet verileceği görülecekmiş.Ve iş bittikten sonra o iş yeri ile sizin işiniz bitmiyor.İsg katipten de sözleşmeyi iptal edemiyorsunuz o zaman yeniden risk analizi yapılıp başka uzmanın iş yerini üzerine alması gerekecekmiş.Bahsettiğim örnek aylık hizmete başlamış ve uzman bulundurmak zorunda olan bir iş yeri için çok doğru ancak henüz uzman bulundurma zorunluluğu olmayan az teh. ve teh. sınıfta 50 den az çalışanı olan iş yerleri için bu işin yapılması demek tamamen işin OSGB lere kalması anlamına geliyor bence çünkü serbest uzman 3 kuruş alacağı yeri ( az teh. sınıfta 3 sigortalı çalışanı olan) en az 3 yıl takip mi edecek bir de ? (2016 ya kadar) kaldı ki iş yeri henüz uzman bulundurmak zorunda değilse OSGB ile 3 yıl önceden neden anlaşsın ? 01.01.2013 itibariyle de yaptırmadığı her ay için katlamalı ceza yiyeceğinden , İşi ucuza yaptırmanın yoluna gidecektir haliyle... kafaları karıştıran bir çok çelişki var malesef. iş yapmaktan çok nasıl çalışacağımızı tartışıyoruz.Bakanlıkta malesef nasıl olması gerektiği konusunda tutarsız ve tam aydınlatamıyor...
  14. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 yıl geriden takip edersek olacağı bu maalesef,
    içinden çıkılmaz bir hal almasıydı bari
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bakanlığın yanıtları tutarsız çünkü bize cevap verenler işin ehli insanlar değiller bildikleri kadar, biri başka biliyor diğeri başka