1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest çalışanların durumu

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve kaansekban tarafından 19 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. kaansekban İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47591
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Merhaba ,

Ben serbest çalışan B sınıfı uzmanım, firmalar ile adam-saat-tehlike sınıfı oranında İSG Katip üzerinden yarı zamanlı çalışmaktayım. yakında serbest çalışma kaldırılacak diye bir duyum aldım bir OSGB'den, bilgisi olan var mı?
  2. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bende serbest çalışanım ama hiç böyle bir duyum almadım. Kaynağınız güvenilir mi?
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest çalışmıyorsunuz ki. Sigortanız yapılıyor. İsg katip onaylaması yapılıyor. Maaş yatırır gibi hesabınıza para düşüyor. Sorumluluk cabası. Böyle serbest çalışmamı olur :)
  4. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB baskısı olayan her iş bize serbest :)
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonrasında OSGB size işte teklif etti mi :) hani kalkacak açıkta kalma falan ;)
  6. kaansekban İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47591
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    hayır teklif gelmedi, uzman bol şu an :)

Kaynağım sonuçta OSGB ortağı, bilemiyorum tabii, ayrıca böyle bir uygulama ne kadar mantıklı, bir de hayata geçmesi uzun süre alabilir doğru olsa bile. Dilerim doğru değildir, araştırmaya devam edeceğim. Freelance çalışmak çok zor, piyasa fiyatları çok düşük, pek çok zorluğu var tabi. En büyük zorlukda OSGB'lerin işleri döndürebilmek adına çok fiyat kırması. İnşallah hakkımızda hayırlısı diyelim.
  7. ozgurtirink İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1735
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Bugun çalıştığım bir firmaya OSGB Bilgilendirme ekibi geldi;
    Firmanın tehlike sınıfının SSK kodundan bulamayacak kadar da bilirkişi idi arkadaşlar.
    OSGB Firması geldi ve benim ne iş yaptığımı bilmeden benimle pazarlık yaptı.
    Bireysel çalışan iş güvenliği uzmanlarının yetkisinin olmadığını, hatta ileri giderek kalpazan olduğunu söyledi.
    Onun için bu günlerde bireysel uzmanlıkların kaldıralacağı gibi bilgiler çok fazla dolaşması normaldir ortalıkta.
  8. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar bireysel iş güvenliği uzmanlığının kalkması diye bir şey olamaz. Çünkü bünyesinde uzman çalıştıran firmalar ve mühendisleri zorda kalır. Bu söylenti olup, duyumlardan ibarettir. Amaç bireysel çalışan meslektaşlarımızı kötüleyerek, OSGBlerin kazançlarını arttırmaktır. Benim fikrim; OSGB'ler olmasa da İş Güvenliği Hizmeti devam eder. Serbest çalışma daha çok teşvik edilmelidir.
  9. Serkan Birçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOFAŞ A.S
    Bende OSGB denen düzenbazlar dansa Bireysel ISG uzmanlığının arttırılması gerektiğine inanıyorum. 200-300 tl aylık ödemeye ISG desteği veren kurumların benim gözümde düzenbaz dan başka bir sıfatı yoktur.
  10. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Sadece komik ve OSGB lerin isteği ama böyle birşey mümkün değildir.
  11. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nasıl daha çok insanları sömürüp parama parama katarım diyen kötü niyetli bazı osgb sahiplerinin yeni müşteri avlama tekniğidir.
  12. kaansekban İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47591
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    sayımızın tahmin ettiğimden fazla olması beni çok sevindirdi :))

Bizler serbest çalışan olarak OSGB'ler için böyle konuşmuyoruz herkes efendice işine bakmalı. Yukarıda biri güzel söyledi aslında OSGB ler olmadan bu iş devam eder ama biz uzmanlar olmadan devam e-de-mez
    Neyse işlerini düzgün yapan OSGBler de var aslında, fakat sayısı çok artan şirketler artık mecburen agresifleşmeye başladı. Fakat arkadaş her yerde söylüyorum şunu, mesleğin tadını kaçırıyorlar kendileri de keyif almıyor bu durumdan biz de doğru dürüst para kazanamıyoruz. Yani işin geldiniz tadını kaçırdınız kısacası bu kadar. Bari bizi rahat bırakın da çalışalım
  13. cemcim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27986
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    EgeTim OSGB
    Çoğunluk işveren İGU istihdamı yerine kendi çalışanlarından birini kursa gönderip uzman olarak göstermekte.
    Böyle olunca o kişinin ne kadar uzmanlık yapacağı soru işareti olmakta, zaten adamın kendi işini yapmaktan vakti yokken birde bu işi yapabilmesi imkansız olduğu için ayrıca patrona kafa tutabilmenin imkansızlığı nedeniyle bu işlerin OSGB lerce yapılması şeklinde bir duyum mevcut ama doğruluk derecesini bilemem.
    Bence bu işlerin sıkı bir denetime girmesi şart.
    Bunu devlet gerçekleştiremediği için OSGBler üzerinden yapmaya çalışması söz konusu.
    Bir yerden sonra da aynı Mali Müşavirlerde olduğu gibi işletmenin kendi İGU+İH'su olup OSGB lerin denetim yapması söz konusu. Ancak bu aşamaya daha epey var.
  14. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlet osgbler üzerinden patronları denetleyecekse vay halimize
  15. Gülşah CAN Sofuoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar freelance calısırsak faturalandırmayı nasıl yapıcaz
  16. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    BİRKAÇ SEÇENEK VAR.

1) uzman olduğun firma senin hizmet saatine uygun şekilde seni sigortalı olarak gösterecek.
    2) kendi adına şahıs firması kuracak ve vergi numarası alacak, her ay serbest meslek makbuzu keseceksin, vergi ve stopaj ödeyeceksin
    3) tek başına veya ortaklı olarak limited şirket kuracaksın, vergi kaydın olacak, her ay fatura keseceksin, her ay kdv, muhtelif zamanlarda gelir vergisi ve kurumlar vergisi ödeyeceksin..

1. seçeneğe her işveren sıcak bakmayabilir...

detaylar ve her birinin maliyetleri ile ilgili mali müşavire danışmanız uygun olur...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2015 ---
    şehir efsanesinden başka bişey değil, dikkate almayın, dürüst çalışan birkaç osgb yi tenzih ederim, çoğu osgb lerin yaptığı yamyamlıklar az gelmiş demek ki, daha çok çalıp çırpmak ve dolandırmak için böyle söylentiler yayıyorlar...
  17. kaansekban İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47591
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Risk analizi ve eğitim verecekseniz yukarıda belirtildiği gibi ya şahıs şirketi veya ortaklı şirket kurmanız lazım, ki fatura kesebilin, ya da böyle firması olan bir tanıdığınızdan fatura bulacaksınız. Bu durumda fatura bulduğunuz firmada SGK'lı olmanız lazım, eğer bu tip elinize çok iş geliyor ise yarı zamanlı çalışan olun, ya da risk analizini yapacağınız firmaya SGK'lı olun. Fakat Teftişlerde bu risk analizi ve eğitim yapacağınız firmaya SGK lı olup sonra oradan çıkmanızın hoş karşılanmadığını biliyorum. Hatta eğitim ve risk analizi iptalleri bile olabiliyor. Ben şahsen artık risk analizi-eğitim işi yapmamaya karar verdim, fiyatlar çok düştü, 50-100 TL'ye risk analizi, adam başı da 15 TL'ye eğitim veriliyor, diyelim 8 kişilik az tehlikeli firmaya bu hizmeti verdin ; 8x15= 120 , RA de 100, toplam 220TL alacaksın, 20% stopaj kesintisi oluyor, 25% de bir kesinti daha hatırlıyorum, e bir de fatura aldığın yere pay verdin diyelim hadi 20%, hop elde kaldı sıfır.
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bu konu daha önce ele alınmıştı aslında, bireysel uzman diye bir kavram yönetmeliklerde geçmiyor ki! bizim uydurduğumuz bir tabirdir o. 6311 sayılı kanunda açıkca bu hizmeti vermenin 2 seçeneğinden bahsetmiş. 1. firmada çalışan iş güvenliği belgeli çalışan varsa, 2. si ise OSGB'lerden alınabilir diyor.
    Firmada çalışan uzmanın olma şartıda iş sözleşmesi ve SGK'lı olmaktır. Bunun başka bir yolu yok. Bireysel fatura saçmalıgınıda boşuna yapmayın artık, sizin açtığınız danışmanlık şirketi, iş güvenliği hizmeti fatura altında keserek veremezsınız buna yetkili OSGB'lerdir.
    Eğitim, yarı zamanlı veya tam zamanlı uzman olmanız durumunda fatura kesemezsınız. Sadece RD ve isg prosedürleri hizmeti verirseniz danışmanlık adı altında birseysel fatura olabilir. Danışmanlık gibi yol gösterdim diyebilirsiniz.
    OSGB 2 fatura kesiyor,
    Uzman atamadığı yere RD ve Acil durum gibi prosedürleri kurduysa danışmanlık hizmeti diyor,
    Eğer uzman atadıysa aylık olarak danışmanlık değil İş güvenliği hizmet bedeli olarak fatura kesiyor.

Ayrıca hatırlatmak istiyorum bireysel olarak uzman çalışan arkadaşların eğer şirket SGK'sını yatırmıyorsa ve siz boşboş bireysel fatura kesiyorsanız. SGK denetiminde iş müfettişleri firmaya SGK'sız adam çalıştırdığı için ceza işlem uygulayacaktır. Firmaya bunun en büyük cezası ise yıllık yüzde 5 olan SGK indirim payının iptal olması demekttir ki bu bazı firmalar için büyük bir miktardır. Bu durumda firma sizi ne yapar bilemem:=)))
    SGK müfettişlerine bu konuda CSGM eğitim düzenledi haberiniz olsun;)
    Ayrıca CSGM, uzmanın SGK sına bakmaz sadece E-katip üzerinden sözleşmesine bakar yani birseysel çalışan arkadaşların mumu SGK müfettişlerinin denetime gelmesine kadar yanar:=)))
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    bireyselliği kaldırmak şeklinde bir terim olamaz, bireysel uzman şeklinde bir tonlama zaten yoktur..kişi uzmanlık belgesine yetisine sahiptir fakat firmaya bağlı çalışmıyordur ve birey( kendine) kalıyordur. istanbul da aralıktan itibaren şahit olduğum hatta 4 tanesinden teklif aldığım yaklaşık 30 şantiye tam zamanlı c sınıfı iş güvenliği uzmanı arıyor ve alıyor tecrübe olayına hiç girmiyor, şirketler istiyor ki bu kişi kendine bağımlı olsun bünyemize bireyimize katalım, osgb lere fazladan kese dağıtmayalım bunu istiyorlar.
  20. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Serkan beye katılıyorum bu işin 2 yolu var başka kapılardan girmeye çalışmayın boşuna ya osgb olacaksınız yada çalıştığınız firmanın sgk lı personeli ancak anlamadığım şirket uzmanın sgk sını nasıl yatırmaz? yatırmazsa bunun uzmana ne gibi bir zararı olabilir o kısımları biraz saçma olmuş hocam ister uzman ister müh. ister hekim ister usta ne farkeder firma sizi sgk lı gösteriyor ama sgk primini yatırmıyorsa o firmanın sorunu cezada ona gelir sgk lı olarak çalıştığım yerede fatura kesmem çalıştırdığı işçiler fatura mı kesiyor firmaya? firma size ödediği ücreti zaten personel gideri olarak gösteriyor başkada bir şey yapmanıza gerek yok yalnız bu bireysel çalışma zor arkadaşlar firmalar-muhasebeciler(kan emici-komisyoncu)-osgb ler-sgk-maliye hepsi size karşı o yüzden zor işiniz