1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest çalışanların durumu

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve kaansekban tarafından 19 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. ozgurtirink İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1735
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  Arkadaşlar ne kadar çok bilgi kirliliği var.
  İş Güvenliği uzmanı firmada iki şekilde çalışabilir.
  1- Yetkili OSGB firmaları tarafından dışa görevlendirme yapılarak.
  2- Firmada kısmı süreli olarak SSK'lı (4A üzerinden İş Güvenliği Uzmanı yada İşyeri Hekimi) olarak çalışabilir.

  Bunun haricinde başka bir şekilde yada pozisyonda çalışması söz konusu olamaz.
 2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Ha OSGB ler işverene kafa tutuyor yani öyle mi ? hahaha :D Traji-komik siniz ...
  Burada ki arkadaşların zekasını küçümsememenizi öneririm.
 3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Sayın Hocam(işyeri hekimlerine öyle diyorum:) )

  Siz adamı uyarmıyorsunuz genelde SGK'yı bilmediği için adam o yüzden anlamıyor. Yoksa çalışan arkadaşlar söylerse bak SGK mı yatırman lazım o zaman yatırmazsa sorun yok. Adama SGK yatır deyince işveren bir kıllanıyor önce sonra otur ona dil dök saatlerce:) Hemen hesap yapıyor SGK sı bana şukadar gelsi OSGB fatura kesse gider göstersem şu kadara gelse vs vs vs.

  Normalda fatura kesmemek için can atan şirketler bu iş olunca faturasız çalışmıyorlar:=))) Kendilerince güvende hissediyorlar...
 4. kaansekban İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47591
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Muhasebeci tanıdık, bir amiral gemisi olacak 1.500-2000TL'lik firma veya firmalar, geniş ve artırılabilir çevre, en az 2 tane 30 saati boş olan işyeri hekimi olmadan OSGB harici çalışmak mümkün değil.
  Herkes de size karşı olacak çok doğru, kişiliğinize laf atacaklar, onur haysiyet mücadelesi de vereceksiniz yeri geldiğinde, sürekli OSGB'ler gittiğiniz firmaları arayıp " memnun musunuz ?" diye soracaklar. Hepsinin altından kalkmak için epey bir bilgili olmak lazım, kararlı duruş lazım, en önemlisi direkt olarak patronlar ve CEO'lar ile SİZ muhatap olacağınız için hiç hata yapmamanız ve biraz da esnaf olmanız lazım. Yani bu işin zorlukları anlatmakla bitmez amma velakin patron da sensin, gününü ayarlarsın, işlerini halledebilirsin, eşine dostuna vakit ayırabilirsin. Sakin sakin yavaş yavaş çalışırsın, oturtursun zamanla parasını da. Yeterki işini iyi yap.
 5. vagus61 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8564
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Serkan bey zaten bireysel anlaşma yaptığınız zaman patrona ben artık sizin işçinizim o yüzden sgk girişimi yapın diyorum yapmazsanız mevzuata aykırı olur, buna itiraz ederse zaten benimle çalışmıyor bu konuda ben işi alayımda banane demiyorum kesinlikle anlatıyorum uzun uzun muhasebeci denen ama mevzuattan bi haber adamlarınada 2 saat dil döküyorum bazen anlamak istemiyorlar o zaman da hadi eyvallah diyip çıkıyoruz mecburen yoksa sgk mı yapsada yapmasada bana bir faydası yok ama yapmazsa ona zararı çok olabilir
 6. cemcim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  27986
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Firma / Kurum:
  EgeTim OSGB
  İstediğinize inanmakta serbestsiniz ama bunu yapan düzgün firmalar da mevcut.
  Eğer bireysel olarak bile çalışsanız bunu yapmak durumundasınız ve yapmıyorsanız başınızın belaya girmesini kabul etmişsiniz demektir.
  En azından OSGB'lerin firmayı ÇSGB'ye bildirip, 12 aylık ücretlerini de alıp o firmayı bırakma yolu mevcut.
  Bireysel olarak bunu yapabilecek delikanlı var mı bilemiyorum.
  Belki aşırı tehlikeli bir yerde çalışan arkadaşlar en fazla işi bırakabilir.
  Bildiğim, ilk eğitimde işçilerin bilgilendirilmesi aşamasında işçilerin HAK ve SORUMLULUKLARI eğitiminde HAK bölümüne dahi patron baskısı nedeniyle pek değinilmediği veya genel bilinen şeylerin söylenmesiyle geçiştirildiği.
  Öncelikle biz kendi işimizi tam yapıyormuyuz, onu kendi öz eleştirimizi yaparak yanıtlayalım.
  Kimsenin zekasını küçümsediğim falan yok ancak sizlerde işverenleri salak zannetmekten vaz geçseniz iyi olacak, çünkü SGK'lı olarak bir İGU ve İH+ İS çalıştırmanın maliyeti size ödenmiş olan paranın %50 fazlasına gelir. OSGB den bu hizmeti aldığında ise SGK, kıdem tazminatı, adamı işten çıkarma sorunları, vs gibi dertleri olmadığı için ve fatura direkt gidere atıldığı için OSGB'lerden hizmet almak patronun işine geliyor.
  Maalesef bizim de serbest çalışma alanımız gittikçe daralıp ancak tanıdık, eş-dost la sınırlı olmaya doğru gidiyor.
  Kısacası bizim 300 tl'ye yaptığımız işi OSGB 450 tl'ye bile yapsa işveren açısından daha karlı.
  Sevgiler
 7. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79749
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bende bireysel çalışan B sınıfı uzmanım. Sizinle aynı sorunları yaşıyorum, OSGB ler ile rekabet, işveren ikna etme vs. Bireysel çalışan daha çok eski A plus uzmanlar. Yani eski bakanlık çalışanları. Bakanlıkla ilişkileri de çooook iyi. Öyle ki yönetmelikler çıkarken bile onların etkisi oluyor. Dolayısı ile onlar bu piyasada oldukça bireysel çalışma bitmez. OSGB lerin daha çok pazar bulmak için dileklerinden öte bir durum değil sizin kulağınıza gelen.
 8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Değerli Arkadaşlar,

  Herhangi bir taraf olmadığım için yorum da katmadan yönetmeliği paylaşıyorum. Serbest çalışma diye bir durum yok. Yönetmelik net. Ya bünyesinden yada OSGB den. Bünyesinde olmak için SGK şart. Serbest meslek makbuzunda ayrıca stopaj var faturada ve bunu müşteri vergi dairesine kendi yatırmak zorundadır.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
  (2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  İşini düzgün yapanlara kimsenin bişey dediği yok zaten. Burada mevzu bahis tam tersi durum.
  OSGB firmayı bildirince parasını alıyor da bireysel çalışan uzman alamıyor mu ?
  OSGB bildirdi parasını alsın ya da almasın firma OSGB değiştirme hakkına sahip değil mi ? Ha bireysel ha OSGB !!! Delikanlılıkla ne ilgisi var. Sonuç aynı değil mi ? İstediği zaman OSGB yi ya da bireysel çalışıyorsa uzmanı/hekimi değiştirebilir.
  Firma seçimini maliyete göre yapıyorsa, OSGB ler arasında rekabet var ise bu rekabette bireysel uzmanlar yok mu ? Bir uzman+ bir hekim anlaşmalı beraber çalışıp aynı paraya hizmet veremiyor mu ? Bunun girdi çıktısıymış, SGK sıymış zaten işveren takip etmiyor, muhasebe gerekeni yapıyor. İş muhasebecide biter.
  Her işveren her işini muhasebeciden bilir, muhasebeciler işvereni yönlendirir. Muhasebeci istesin OSGB den alır firmayı bireysel çalışanlara verir ya da tam tersini yapabilir. Piyasada çoğunluk böyledir.
  Kurumsal, bilinçli firmalarda böyle değil tabi. Bunların da sayısı az maalesef.
 10. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  insanların sağlığı ve güvenliği bu işe ticari boyutta yapanlarla yapılamaz. Bireysel olarak piyasada tutunmaya çalışan bir insanım ve 6 yıldır bu işi yapıyorum. 6 ay önce ölümlü iş kazası olmuş ve 3 ay kapatılmış olan çok tehlili sınıfında olan işyerine hekim +uzman 700 tl teklif veriyorsa bu iş de başka bir şey ararım. Hiç kimse kusura bakmasın ama OSGB veriyor uzmana 1000-2000 tl arası para, bağlıyor ona 20 tane işyeri ee hepsine koş. Ben 4 tane fabrikanın işlerini yetiştirmek için pazar günleri bile çalıştığım oldu. O zaman demek ki OSGB ler tarafından bazı şeyler eksik yapılıyor. Benimde 20 tane işyerim olsa ben de yetişebildiğim kadarını yaparım çünkü vaktim, gücüm kalmaz. O yüzden bireysel çalışma olması gerekendir.
 11. vagus61 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8564
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  kazın ayağı öyle değil hocam yanlış bilgilendirme yapmayalım bireysel çalışan bir isg uzmanı 300 tl aldığı bir işyerine maliyeti 300+sgk (yaklaşık %37.5 ) =412.5 tl dir osgb den 300 tl +kdv şeklinde alırsa=354 tl dir öyle arada uçurum yok fiyat arttıkça aradaki fark artıyor tabiki her 100 tl için ortalama 20 tl lik fark oluşuyor ancak saçma sapan osgb hizmeti yerine kaliteli hizmet almak isteyen 20 tl farkı ödeyecek artık
 12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bireysel çalışmak can dır.Bu ancak kısmi sgk lı olarak yapılır.
 13. münevver çetiner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45223
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Değerli arkadaşlar,

  6. maddenin lafzında açıkça belirtilmediğinden iş güvenliği uzmanlarının serbest meslek makbuzu kesmek suretiyle bağımsız çalışamayacağına dair görüş; bu algıyı maksatlı olarak yayanların katkısıyla oluşmuştur. "…hizmet alarak yerine getirebilir" denilmekte. Bu söylemde zorlayıcı bir hüküm yoktur, işveren tercihini serbest meslek makbuzlu uzmandan yana da kullanabilir. Kaldı ki aynı yasanın çeşitli maddelerinde ve yönetmeliklerinde: “işyeri dışındaki uzman kişi” ve “Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi” terimlerinin kanunun ruhuna ve uygulamaya uygun olarak serbest çalışan iş güvenliği uzmanını kast ettiği anlaşılmaktadır. Bu durum, anayasa, vergi usul yasası, ve benzeri yasalarca doğal bir hak olduğundan, yasada ayrıca belirtilmemiştir.

  Yasayla imtiyazlı bir ticari sınıf-zümre oluşturulamaz. Zaten oluşturulmamıştır da "…hizmet alarak yerine getirebilir." söylemi böyle okunabilir.

  Herkesin eşit rekabet ortamında çalışabilmesi; serbest iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin OSGB'ler gibi fatura yada serbest meslek makbuzu ile bağımsızca hizmet verebilmesiyle mümkün olabilecektir. Bu durum etik değerleri ve uzman bağımsızlığını da daha iyi koruyacaktır.

  Herkesin yolu açık olsun. Kazasız günler dilerim.
  Saygılarımla
 14. erdinç öztura İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  131846
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Kayan OSGB
  Merhaba arkadaşlar, serbest çalışmanın alternatifi olarak kollektif osgb sizce ne kadar işlevsel olur? kooperatif biçiminde oluşturulan osgb ve uzmanlara standart maaş yerine baktığı iş yeri başına hakediş usulü ödeme yapan bir osgb fikri sizlere sıcak gelir mi?
 15. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Ben de @münevver Çetiner gibi düşünüyordum fakat, bugün tesadüfen aşağıdaki bilgiye ulaştım.

  http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/alo170FAQ-0804

  14. SORU İş güvenliği uzmanlarının istihdam biçimleri nelerdir?
  İLGİLİ MEVZUAT 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  AÇIKLAMA 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ve 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğe göre bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verecek kişilerin ya o işyerinin çalışanı olması ya da ortak sağlık ve güvenlik birimi çalışanı olarak görevlendirilmesi gerekmektedir. Serbest meslek makbuzu keserek iş güvenliği uzmanlığı yapılamaz.
 16. münevver çetiner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45223
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  açıklamayı yapanların mevzuat yorumlamaya tam olarak vakıf olmadıklarını düşünüyorum