1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest iş güvenliği uzmanları niçin serbest meslek faturası ile çalışamazlar?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Murat Uğur100 tarafından 19 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar şu anda mevzuata göre ya OSGB bünyesinde yada Direkt işveren bünyesinde iş sözleşmesi ile çalışabiliyoruz. OSGB bünyesinde çalışırsak SGK, vergi mevzuatı yönünden önemli bir prosedür oluşmuyor ama diğer şekilde aylık kısmi süreli olarak işverenlerle anlaşırsak her ay periyodik belli günlerde sgk gösterme, bordro düzenlemesi gibi kılçık konular gündeme geldiği için işverenler bu işe sıcak bakmadığı için rekabet eşitsizliği ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. Hatta bu konuda İGUnun serbest meslek makbuzu ile çalışabilmesinin önü açılsın diye kanun da ufak bir değişiklik yapılması için BİMER'e yazdım. Nasıl osgb den hizmet alınıyorsa aynı şekilde bu hizmetleri sağlayacak şekilde uzman veya hekimden hizmet alınabilmeli diye düşünüyorum.
    Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, öğrenmek istiyorum.
    Saygılarımla.
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu şekilde çalışan arkadaşlar var ..fakat sonucunun ne olacağı tam bir karmaşa...Serbest meslek makbuzu ile çalışanların bir çoğu şahıs şirketi kurarak yollarına devam ediyorlar ..Burada ki asıl sorun OSGB lerin çok düşük ücretlerle işverenlere hem hekim hem uzman fiyatı sunması,Siz ister sgklı olun, ister serbest meslek makbuzu ile çalışın, isterseniz şahıs şirketi kurup fatura kesin İşverene sunacağınız hizmet vergisi,sigortası,kırtasiyesi, yolu vb giderleri üst üste koyduğunuzda her şekilde OSGB nin sunduğu hizmetten pahalıya geliyor..Hep diyorum bu OSGB lere bir düzenleme gelmeden iş güvenliğinde bir arpa boyu yol gidilemez ...
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Daha önce de buna benzer konular paylaşılmıştı sanırım forumda.
    Hatta serbest meslek makbuzu ile çalışan üyelerimiz de var forumumuzda ve şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadıklarını da belirttiler zaten.
    Önemli olan şey maliyetler konusu.
    OSGB'ler uzmanların son dakikalarına kadar kullanırken, bireyseldeki arkadaşlar daha insaflı olup sorumluluğu kadar iş yeri alabileceğinden kazançları da görece düşük olacaktır. Sanırım sorun da bu zaten.
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kanunun mevcut hali serbest meslek makbuzu ile çalışılmasına izin vermiyor. Evet doğrudur bu şekilde çalışan arkadaşlarımız olabilir ama usül yönünden hatalı oluyorlar. Mesela sgk giriş çıkışı yapılmıyorsa bu denetimlerde ceza nedenidir. Bordro düzenlenmiyorsa buda ceza nedenidir. Başa gelirse işverenle fena papaz olabilirler.