1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest igu olarak çalışmakmı, yoksa osgb kurmakmı daha avantajlı?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Murat Uğur100 tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ortamda sizden başka rekabet yaratacak, pazarın önemlice bir kısmını yapmış OSGB'ler varsa. Yeni bir OSGB kurmak mantıklı olmayabilir. Bu durumda bireysel çalışıp yarı zamanlı arada birde risk analizi vs ile makul bir gelir elde edilebilir.

Ama ortamda OSGB yoksa, pazar paylaşılmamışsa. Büyük ve orta boy işyerleri yoğunluktaysa, OSGB size ciddi paralar kazandırır. Bir süre sonra siz çalışmaz işi yönetir olabilirsiniz.
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Pazar 1 Ocak 2014 te oluşacak.

3. Paranız yok,portföyünüz var ise bireysel çalışın paranız var portföyünüz yoksa osgb kurun.Çünkü Erkan bey in dediği gibi osgb ile yeni kazanımlar yapmanız bireysele göre daha kolaydır ve daha fazla ciddiye alınırsınızAyrıca.Koray bey in dediği gibi doktorla mutlaka ortak olarak çalışın olası bir ayrılık durumunda osgb zor durumda kalacaktır.bunun yanında,unutmayın bir kere 40.000 tl batırmış iseniz batmamak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmişsinizdir.başarılı olacağınıza eminim yolunuz açık olsun:))
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Murat bey öncelikle bu hesaplara girmeyin ve o rakamları nereden buldunuz anlayamadım böyle bir eğitim saati hesabı yok
    çalışma süreleriyle karıştırıyorsunuz galiba
    osgb kurmaksa hem tecrübe hemde sorumluluk ister sorumlu müdür kim olacak bu soruya cevap bulursanız gerisi kolay.????
    50-50 ortak ta olabilirsiniz, yada firmayı ortak kurar hekim kendi işini uzman kendi işini ve kendi kazancını bilir, firma giderlerini kdv stopaj vergi muhtasar ssk vb.... ortak karşılarsınız, o zaman az çalıştım çok çalıştım olmaz herkes işini yapar kazancını bilir zira uzman ve hekime verilen ücretler bir değil dolayısıyla yarı yarıya ortaklığa hekimler yanaşmaz
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Teşekkür ederim.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Şu şekilde izah edeyim.
    Bir İGU'nun aylık çalışabileceği saat 217 ise çalışan sayısından kapasitesi buna göre belli olacak, keza iş yeri hekimi içinde benzer bir durum söz konusu, bir iş yeri hekimi tam kapasite çalıştığı zaman aynı çalışanlar için 2-3 arası İGU gerekiyor. Böyle bir denklem var yani. Benmi yanlış biliyorum.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yine kendim çalışıyorsam niye kendi işimi kuruyorum ki :)

Ben OSGB kursam kendim çalışmayı değil, başkalarını çalıştırmayı düşünürüm. Hedefim bu olur. Ben firma yöneticisi olarak iş akışısın düzenler, idare eder ve iş bağlantıları kurarım.
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru diyorsunuz
    bundan dolayıdır ki ortaklık karmaşaya giriyor
    ya patron olacaksın hekime maaş vereceksin yada Ezel hanım yazısında çok güzel açıklamış kendini içinde bulunduğun kritere göre yönlendireceksin.
    her halükarda önce iş güvenliği:cool:
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Önce bizim kendi güvenliğimiz. :)
    Espri gibi gerçeğin ta kendisi.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çevren varsa bireysel en mantıklısı uçuk rakamlar kazanmasanda devletin vergiyi ssk sı vb hiçbir derdin olmaz
    işveren sigortanı yapar sen maaşını alırsın buda bir seçenek
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bireysel daha mantıklı gibi gelmeye başladı.
    Bizim burası küçük yer. Şöyle bir organize sanayi turu fena olmaz. :)
    Ben bir bilgilendirme broşurü hazırlamayı düşünüyorum. Hiç bir işveren bi şey bilmiyor, şu anda kötü niyetli kimseler için tam bir yem durumundalar.
    SİZLERE TAVSİYE EDİYORUM ARKADAŞLAR, BUNU MUTLAKA YAPIN BENCE.
    HEM KAZANALIM, HEMDE ALDIĞIMIZI HELAL ETTİRELİM.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2013 ---
    Bir işyeri hekimi bulup, onla beraber işverenlere teklif vermek lazım.
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işverenleri bilgilendirirken örn.
    -risk analizi yaparken sadece uzman yapar diyerek çelişkiye düşmeyin
    yönetmelik işveren yapar veya yaptırır diyor bunu belirtmek bile işverene kendinizi kabul ettiriyor
    yaşanmış bir örnektir
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu dediğini ben mutlaka yapıyorum. Eğer kasıtla yapılmazsa bence bir tür ahlaksızlıktır.
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte tamda dediğiniz gibi kötü niyetliler için yem oluyorlar sonra işini düzgün yapanlara farklı gözle bakıyorlar
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bunu engellemek için okunması kolay, mevzuattaki dayanağını gösteren pratik bilgilerden oluşan bir broşür hazırlayacağım inşaallah.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru yoldasın bence devam et
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Eyvallah,
    Bitirebilirsem, sanada gönderebilirim Erdem Bey . :)
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eyvallah :)
    dağıtımı yapmadan belki burada yoruma da açabilirsin diyecem ama ticari boyutu var olmaz herhalde
    neyse yine de şahsen bekliyorum
  19. Filiz fırat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Serbest isg uzmanı olarak çalışabilmek için sınavı geçip para yatırdıktan sonra ne yapmamız gerekiyor
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kendinize ait bir şirket kurup, o şirket üzerinden size iş yaptıracak müşteriler bulmanız gerekiyor.