1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest uzman olarak çalışmak

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Tuba ER tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Tuba ER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öncelikle bu konu hakkında herkes farklı birşey söylüyor net bir bilgi henüz oluşmadı. benim sorum şu bir osgb ye bağlı olmadan serbest olarak bir uzman risk analizi, acil eylem planı hazırlayıp eğitim verebilir mi?( 50 nin altında çalışanı olan yerlerden bahsedeiyorum). bir diğer sorumda şu bu raporların altına işveren ve uzmanın imzasının olması yeterlimidir? Destek elemanı, çalışan temsilcisi olması şartmı olmazsa geçersiz mi sayılır. ayrıca bu ekipler 50 nin altında çalışanı olan yerlerde nasıl belirlenir ve kaç kişiden oluşur. lütfen cevaplarsanız sevinirim bu konuda çok farklı fikir var şuan.
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tuğba Hanım Eğitim verme şansınız bence yok. Yönetmeliği açıp okursanız kafanızda netleşir diyorum. Risk analizi ve acil eylem planı yapabilirsiniz. İmza konusuna geldiğinde ise risk analiz yönetmelinin son gecici maddesini çok iyi sorgulayın derim.
  3. Tuba ER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece işveren sve uzman imzası yeterlidir diyenler de var ve o şekilde yapanlar var hangisi doğrudur
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tuğba hanım kafanız çok karışık belli ki fakat bütün sorularınızın cevapları var tek yapmanız gereken okumak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği-29.12.2012 Risk değerlendirmeleri için

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik-15.05.2013 Eğitimle ilgili sorularınız için

İş yerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik-18.06.20113 Ekipler ve nasıl belirleneceği hakkında

İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Çalışan Temsilcisinin Nitelikleri ve Seçilme Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğ-29.08.2013 Çalışan temsilcisi ve nasıl belirleneceği hakkında
    bunlardan sonra yine aklınıza takılan bir şey olursa biz buralardayız ;)
  5. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    CC sınıfı serbest çalışan uzman cok tehlikeli bir işyerinde 6 kişilik çalışana belirli süreli iş sözleşmesi veya kısmi süreli iş söz.yaparak eğitim verebilir mi eğitim verdiği süre zarfında işveren sigortalı göstermesimi gerekir?yoksa ben fatura kessem yeterli olur mu?kısaca bu sekilde verdiğim sertifika geçerli olur mu?
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sizce geçerli olurmu? tehlike sınıfınız uymadan
  7. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence geçerli olmaz ama forumda bir cok yorum var kafam karıstı
  8. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha nerede eğitim verip, nerede veremeyeceğini bilmeyen ve mevzuat içerisinde bulamayan kişi bence eğitim vermemeli.
  9. burcu kırtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kısmi süreli iş anlaşması yapıp işyerinde bikaç gün sigortalı gösterilip eğitim verebilirmiyiz diye alo 170e sordum (işyerinde kendi iş hekimleri mevcut) henüz bir fikirleri yok. her aradığımda cevap vermiyolar
  10. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Merhabalar,

*Serbest bir uzman 50 nin altında çalışanı olan yerlerde hizmet verebilir tabi ama ama bunun için İşyerlerine yasal bir zorunluluk henüz getirilmedi diye biliyorum. 1 temmuz 2014 de gelecek. 50 kişi altındaki yerler yasa gereği sürelerini bekleyebilir. 10’dan az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için bakanlık maddi destek veriyor.
    Ama risk analizinin özel bir durumu var sanıyorum. Bunun için bölüm yöneticisi Mine hanımın güzel bir paylaşımı var okumanızı tavsiye ederim.
    http://www.isgforum.net/threads/50-den-az-çalışanı-olan-yerlerde-risk-değerlendirmesi-muamması-üzerine.4280/

*Raporlarda İsg kuruluna katılan herkesin imzası olması gerekir. Ve her bir katılımcıya bu verilir. Nasıl belirleneceği konusunda bir fikrim yok ama olağan dışı bir durum yoksa yasa daki gibi belirlenebilir.

Not: Ve ayrıca sorulan bir soruya "Açın okuyun" demek bence bu foruma yakışmıyor. O an merak etmiştir, buna vaki yoktur vs. durumlar olabilir.
  11. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tuba hanım ben şuanda kendim çalışıyorum. 50 kişinin altında çalışanı olan yerlere Risk analizi, Acil durum planı ve eğitim veriyorum. Nasıl veriyorum hemen anlatayım. Risk analizinde veya acil durum planında bir problem yok imzayı rahatlıkla atabilirsiniz. Eğitimde ise yönetmelikte diyor ki; ya osgb olacaksın yada işyerinin isg uzmanı olacaksın. Bunu da işyerinin tehlike sınıfına göre 8-12-16 saat eğitim vermen gerektiği için 1-2 günlük isgkatip üzerinde sözleşme yapıp sigortanın yatırılması gerekiyor.
    Aksi takdirde yaptığınız eğitimler şuan için geçersiz. Birde çok tehlikeli yerlere C sınıfları bakamıyor. Unutmamak gerekir.
    Bu raporlarda ve eğitim belgelerinde sizin imzanız yeterli.Ancak işyerinde çalışan mühendis benzeri teknik eleman varsa destek elemanı olarak imzanı alabilirsiniz.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    başara
    başarabiliyorsanız ne mutlu size !!! ben her zaman bireyselden yanayım
  13. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bir broşür ve kartvizit bastırdım. Çevre esnafa dağıttım. İşverenler çok bilinçli olmadığı için tek tük işler çıkıyor. Kurumsal bir yerde iş bulana kadar aynı zamanda da tecrübe kazanma açısından iyi bir alternatif. İşverenler bilinçlenip devlette denetleme yaptığı zaman işler dahada açılacak.Şuan kimse kontrol etmiyor niye o kadar masraf yapayım diye düşünüyor esnafların bir çoğu. Ayda 10 yer alsam piyasadakinin 2-3 katı para kazanılabiliyor.
  14. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha nerede eğitim verip, nerede veremeyeceğini bilmeyen ve mevzuat içerisinde bulamayan kişi bence eğitim vermemeli.​
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Eylül 2013 ---
    forumdaki yorumlaı okursanız yerinizi bulamama konusunda sizde kararsız kalabilirsiniz,nerede eğitim verip nerede veremeyeceğimi araştırıyorum sizce sakıncası yoksa....
  15. Piyasada yapılan bir şey daha var. Eğitimi rd yapan uzman veriyor. osgb den aldığı sertifitayı osgb uzmanı kaşesiyle veriyor.her şey legal.atıyorum 50-100 tl osgb ye veriyor setifikalar için. faturayı da bir mühendislik bürosuna kestiriyor.her şey legal.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    biliyorum onun içindir ki "yaşasın bireysellik"
  17. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok acımasızca bir yaklaşım. Kapsam çok geniş ,konu fazla, çok fazla yönetmelik vs var. Tecrübesizlik var. O yüzden tecrübe sahibi olana kadar bu tarz soruları hepimizin sorması normal bence.
    Birde pek çok kişi bu işi ek olarak asıl işinin yanında yaptığı için tüm vaktini isg kanunlarına ayıramıyor diye düşünüyorum.
  18. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilim ama bu işi serbest yapmak OSGB lerin olma sebebine ve mantığına aykırı duruyor. insan böyle bir şey yapmayı düşündüğü zaman kendisini alemin akıllısı gibi hissediyor. Overlokçılar mahalle arasında dolaşıp overlok makinesi ayağınıza geldi diye bu da biraz ona benziyor İGU ayağınıza geldi risk değerlendirmesi
  19. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilim ama bu işi serbest yapmak OSGB lerin olma sebebine ve mantığına aykırı duruyor. insan böyle bir şey yapmayı düşündüğü zaman kendisini alemin akıllısı gibi hissediyor. Overlokçılar mahalle arasında dolaşıp overlok makinesi ayağınıza geldi diyor ya bu da biraz ona benziyor İGU ayağınıza geldi risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planı 5 dakikada yapılır hemen teslim edilir :). Bence ciddi yükümlülükleri ve sorumlulukları olan bu iş bu şekilde yapmak hem İgu hemde işveren açısından sıkıntı çıkaracaktır.
  20. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu işi insafsızca yapan osgb Ler 5 dk risk analizi yapan onlar serbest çalışanlar 35 tl ye risk değerlendirmesi yapacak kadar değiller