1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serbest uzman olarak çalışmak

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Tuba ER tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu gün büro tarzı bir işyerinin bir osgb tarafından yapılmış risk analizi inceledim. Bakanlığın sitesindeki risk analizi örneğini çıktısını alıp gerekli yerlere tik işaretini koyup imzalayıp vermişler. 250 tl ye yapmışlar. Yazık günah. Bu işi mahvedenleri osgb yada bireysel olarak değilde kişilik yada çalışma tarzı olarak ayırmak gerekir.
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bireysel ile çantacılık karıştırılmasın birbirine lütfen, nice OSGB ler biliyorum kapı kapı uzman dolaştıran,nice uzman biliyorum kopyala yapıştır yapan
  3. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesela 10 dan az olan iş yelerıne eğitim vermek istiyorum bırısle sozlesme ımzalayıp hepsıne egıtım verebılıyormuyuz
  4. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    c sınıfı uzmanım.bireysel olarak 10dan az çalışanı olan tehlikeli sınıfta olan yerlere risk analizi yaparsam,faturayı başka herhangi bir firmadan yaptırabilir miyim?
  5. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Başka firma derken? Yani bir çalışma ofisi,bir danışmanlık firmasında veya osgb de çalışmanız lazım,vergi veriyor olmanız lazım.
  6. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Hepsiyle ayrı ayrı kısmi süreli iş sözleşmesi yapmalısınız...
  7. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    Bir güzel de suç işlemişler. O formların altında "TICARI OLARAK KULLANILMADI YASAKTIR" yazıyor

O arkadaşlar bari onu okusalarmış.
  8. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendislik mimarlık ofisi olabilir mi?

9. Serbest meslek erbabı olarak sizin kesmeniz gerek . Yani benim bildiğim bu şekilde yoksa herkes gidip tanıdığının dükkanı adına makbuz kesip verir :)
  10. Oğuzhan Hüsemoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest olarak Risk Değerlendirmesi ve Acil Eylem Durum Planı hazırlayabiliyorsunuz. Eğitim için ise ya OSGB'de çalışıyor olmanız gerekli ya da eğitim verdiğiniz işletmenin İş Güvenliği Uzmanı olmalısınız. Bunun içinde işletme tarafından bir günlükte olsa sigorta girişinizin yapılmış olması yeterlidir.
  11. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bilgiler için teşekkür ederim
  12. görkem demirörs İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

aynen bende bu şekilde çalışıyorum
  13. GoncaUysal85 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34633
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    serkan bey ben ssk lı olarak kendi firmamızda çalışıyorum (ama uzman olarak tanıtmadım) tanıdık birkaç firmaya risk analiz raporu ve acil eylem planı yapıcam, yanlız eğitim için isg katipten genede onların beni tanıtması gerekir mi yada ssklaması sonuçta firmada ssk lıyım ? yardımlarınız için teşekkür ederim :)
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladığım kadarıyla firmada sgk lısınız ama isg katipten onayınız yok. Bu durumda siz bu şirketin sadece sgk lı bir çalışanısınız.
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    Umarım sorunuza cevap olmuştur...
  15. GoncaUysal85 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34633
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani işyerinde görevlendirilmediğim sürece eğitim veremem illaki eğitim süresince beni ssk ya giriş çıkış yapmalılar öyle mi ?
  16. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim verebilmeniz için o iş yerinin iş güvenliği uzmanı olmalısınız. Yani isg-katip üzerinden sözleşmenizin yapılması gerekir. O iş yerinin iş güvenliği uzmanı; sözleşme ile birlikte olduktan sonra verdiğiniz eğitim geçerlilik kazanır. O işyeri eğitimleri verdikten sonra sizin de onayınızı alarak sözleşmeyi feshedebilir.
  17. GoncaUysal85 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34633
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    son sorum :) az tehlikeli grupta olsada sözleşmemi yapmam gerekir, onların bir uzmana bağlanma zorunluluğu ertelendiği için. birde ssk ile alakalı bir şey yapmalarına gerek yok ozaman çalıştığım firmada ssklıyım sonuçta.
  18. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gonca Hanım size yanlış bilgi vermeyeyim. Fakat gerçek şu ki çalışan sayısı 50 kişi altındaysa şu anlık iş sağlığı ve güvenliği kapsamı dışındalar. Burada önemli olan 50 sayısı.. 1 ocak 2014 den sonra tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftakiler çalışan sayısı kaç olursa olsun iş sağlığı ve güvenliği kapsamına girecekler. Fakat az tehlikeli sınıftakiler bu işten yine muaf (50 sayısının altında olmak kaydıyla).. Az tehlikeli sınıftakiler yanlışım varsa düzeltin temmuz 2016 den sonra sistemin içine dahil olacaklar (50 sayısının altında çalışanı olan da..)
  19. GoncaUysal85 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34633
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet ama risk analizi ve acil durum eylem planını yaptırmaları gerekiyor ben onun için soruyorum, eğitim almalarıda gerekiyor ama bünyelerinde olmadığım için verdiğim eğitim geçerli olmuyor dendi yukarda kafam karıştı.
  20. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildiğim kadarı ile eğitim gerekmiyor. Fazlada kafanıza takmayın. Yönetmelik net açıklıyor kimlerin eğitim vereceğini.. Ve bu iş yeri az tehlikeli ve çalışan sayısıda 50 nin altında olduğuna göre iş sağlığı ve güvenliği kapsamından muaf.. Sadece acil eylem planı ve risk analizi isteniyor. Eğitim isteniyorsa; eğitimi yönetmeliğe göre sizin veremeyeceğiniz zaten belirtilmiş