1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Serigrafi atölyesi risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Fatih AKÇAYIR tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, serigrafi atölyesinde risk analizi yapmış kimse varmı acaba? Bana buradaki risk ve önlemler acilen lazımda. Yardımcı olan arkadaşalara şimdiden çok teşekkürler
  2. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Fatih Bey, Boyaların içeriği ne?
  3. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    msds leri al üreticiden öncelikle yoksa risk analizi yapamazsın çünkü serigrafideki riskler tamamen msds(büyük ihtimalle kanserojen ve merdiven altı üretim olduğundan msds vermezler benim başıma çok geldi :( ) ile ilgili ve havalandırma koymalısın ne çünkü tinerle de çalışıldığından patlayıcı ortam oluşma ihtimali herzaman vardır bunun gibi riskler devam eder gider ama kısacası msdslerin tümünü okuyup oradan kendin yapmalısın bence çünkü kimyasallar ile değişir riskler
  4. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MSDS leri aldıktan sonra mı risk analizi yapayım?
  5. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabi ki öncelikle msds almalısın kimyasalın içindeki parametreleri bilmeden risk analizine işleyemezsiniz eğer kimsayal yanıcı ise farkli önlem almalısın uçucu ise farkli kimine pp2-3 maske yeterlidir kimine yarım yüz maske alman gerekebilir serigrafi de genelde tiner benzeri kimyasallar kullanılldığından uzun süre çalışanlar da bağımlılık bile başlayabilir ucucularla çalışıldıgından
  6. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim. Fakat boya firmaları MSDS in ne olduğunu bile bilmiyor :(.... Temin edemiyorum. O yüzden yarım bıraktım analizi. Ne önerirsin şuan için ?
  7. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bana ingilizce hammadde msdsleri göndermişlerdi 3 4 defa istedim bana gönderdikleri msdsleri içinde boş bi kağıda boyanın kapağını aç yeteri kadar dök kullan yazmıştı :D
    EK'te firmaya yazdığım bir tutanak var belki işine yarar firmaya en son olarak bunu yazdım ve msds hazırlayan firmaların telefonlarını verdim dönüşlerini bekliyorum bende[/quote]

Ekli Dosyalar:

8. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    odayı kolay alevlenebilir ve uçuçu madde içeren bir oda gibi varsay ve ona göre hareket et, tinerden dolayı çalışanların gözbebeklerinde büyüme varsa doktora bildir derim
  9. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence boyaların yada kullandıkları kimyasalların bileşimini versinler sizde ordan kendi imkanlarınızla tehlikeleri belirleyin.
    Aşağıda ekte kimyasalların tehlikeleri ile ilgili bir kataloğ ekliyorum. Umarım işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

10. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlarında dediği gibi bir araştırdım
    *kimyasallar (boyalar ,çözücüler) risk patlama, alev alma, vs. tehlikleri olabilir
    *Bundan dolayı iyi bir havalandırma , kkd seçimi
    *Sürekli ayakta durmaktan ve aynı işi yapmaktan kaynaklanan riskler
    *Nemli ortam
    *Makina ile ilgili riskler ( makina koruyucularını kullanma, talimatlar, bakımları , uyarı yazıları) işçilerde ellerini kesme ,yaralama, sıkıştırma vs olabilir
    *yangın tüpleri
    *elektrik tesisatları
    *Kompresör varsa onlarla ilgili riskler
    *Aydınlatmalar
    *Boşalan kimyasal kutuları içerisine farklı kimyasal konulmamalı, ağzı kapalı ve tanımlı olmalı, varsa riskleri yazılıp asılmalı
    Bende matbaa ile ilgili bir risk değerlendirmesi yapmıştım ortak olabilir diye ilk aklıma gelenler.
  11. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim. Genel riskler dışında, En büyük sorun kimyasallarda, orada tıkandım. Kompresorleri hallettim, makina ile ilgili kısımı hallettim, görünen tek sorun kimyasallar.
  12. Kayhan SÖNMEZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar uzun süredir cevap yazılmamış bir konuyu hortlatmış olabilirim lakin kullanılması gereken KKD'leri daha açık bir şekilde yazabilir misiniz? Yardımcı olan veya olamayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.