1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sertifika bedeli açıklanmış

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aynı anlamsız otomatik cevap bana da gönderilmiş.
  2. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çüş!!! dicem de demiyeyim ayıp olur şimdi ohaa!!! dicem de onu da demeyeyim o da ayıp olur ne desem bilemedim :/
  3. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    TÜRKÇEMİZİ KATLEDEN ARKADAŞLARI UYARIYORUM.KENDİNİZE GELİN LÜTFEN..HERKES KARİYER SAHİBİ AMA KURULAN CÜMLELER TAM TERSİNİ GÖSTERİYOR.KİMSE KİMSEYİ SUÇLAMASIN.ÖNCE KENDİMİZİ DÜZELTELİM..ELEŞTİRİYİ DE SONRA DÜZGÜN CÜMLELER İLE İFADE EDELİM.RİCA EDİYORUM
  4. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    medya verdi gazı verdi gazı bütün haber kanalları isg şöyle önemli şöyle para var iş kapısı vs. vs...
    bir çok işsiz demek istemiyorum ama iş bulmakta zorlanan arkadaşlar bu medya gazıyla gidip paralar döküp kurslara yazıldılar + sınav paraları + ankara paraları ( yollar oteller vs.. eziyet) yetmedi bide sertifika parasını yüklediler...
    yine yetmedi herkese her mesleğe sertifika verdiler (hemen her mesleğe) medya verdi gazı yok apartman yok kuaför yok kasaba bile isg lazım bıdı bıdı....hooop ertelendimi uygulama yok altı ay yok iki yıl ertelendi... sebep yeterli isg uzmanı yok bu ülkede aaaa baksen!!! ( kasa dolmadı ) o zaman napalım çalışsın çalışmasın c sertifikasını alsın sonra nerede çalışırsa çalışsın sigortası olana ver bi daha sertifika isg nin ''i'' sini bilmeyen ( uygulamada ) alsın a sınıfı sertifika !!! zaten bu ülke de insan hayatından değersiz ne var sakız bile daha değerli... neyse 40 bin kişinin girdiği sınava 100 bin kişi girsin ooohh!! bakanlığın kasa dolmuştur sayemizde...

SONUÇ: isg den büyük paralar kazananlar zaten kazandı onlar o güzel atlara binip gittiler bizlerde kaldık 1500-2000 ( max) maaşla çalışmalara üstelik sorumluluk allah affetsin allah korusun boyutunda...
  5. Yahya Fırat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72916
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Erişler Gıda San. Tic. A.Ş.
    Sertifika bedeli İSG-KATİP'te 413 tl oldu diye mesaj gelmiş.
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    başvuru sürecinde benzer bir sıkıntıyı ben de yaşadım, kendim de devlet memuru olmama rağmen orada garip bir yaklaşımla, olacak şeyi nasıl oldurmasam yaklaşımıyla karşılaştım. en nihayetinde bazen söyleyene değil söyletene de bakmak gerekiyor.
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  8. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki bu sınav sonuçlarından sonrakı yapmamız gereken seylerın suresı ne zaman açıklanacak sınav acıklanınca mı duyuru yayınlanıcak?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ocak 2014 ---
    inşaat mühendisliğine devam edin kendi mesleğinize bu isg uzmanlığı furyası beklenenden daha erken patladı çünkü...
  9. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana da cevap geldi arkadaşlar şöyle demişler;

Bilindiği üzere İş güvenliği uzmanlığı belgeleri ile ilgili son düzenlemeler 30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile yapılmış olup, söz konusu kanunun 31 nci maddesindeki “….yetkilendirme ve belgelendirme bedelleri…...ne dair usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, belge bedelleri yukarıda bahsi geçen hüküm gereği alınıp yapılan son düzenleme ile 2014 yılında kişilere düzenlenecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve eğitici belgesi ücreti Bakanlığımızca 413 TL olarak belirlenmiştir.

Sorumda neye göre hangi gerekçeyle yapıyorsunuz diye sormuştum. Ben bakanlık neye göre belirliyor diye soruyorum, onlarda aldığımız yetkiye göre diye cevap veriyorlar..

Demek ki Bakanlık bunu para kazanma yolu olarak görüyormuş..
  10. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hiç bir hizmet bedava değil. Bir bedeli var ve bu hizmetten yararlanan kimse onu ödemeli. Burada bu hizmetten yararlanan İSG uzmanı. Devletin bundan para almasında sorun yok.

Devlet bu gibi belgeleri ilk kez vermiyor. Bu güne kadar oluşmuş kabul görmüş bir fiyatlandırma var dünyadaki benzerleriyle uyumlu, 200 dolar makul bir rakam.

Burada sorun enflasyon üzeri bir zamdı ve bizler demokratik tepkimizi gösterince devlet geri adım attı ve hatadan döndü. Bu iyi bir şey.

Devletin para kazanması da kötü bir şey değildir dimi?
  11. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilüfer Hanım devletin ilk amacı para kazanmak değildir. Devlet dolaylı dolaysız vergilerden zaten her vatandaştan işçiden sizden benden bunu her yolla alıyor. İSG gibi çok geç kalmış bu uygulamanın gelişimini teşvik edici kararlar alacağına, renkli çerçeveli bir A4'ten 413TL alınması mantıklı ve makul değil.

İSG ile zaten devletin kasasına iş kazalarından ve meslek hastalıklarından kaynaklı kayıplar engellenerek yerine fazlasıyla koyulacaktır. Bakanlığın sistemine TC kimliğimiz ve ad soyadımız yazılması ile bu belgenin verilmesi hizmeti 413TL tutarmı size soruyorum? Bu bankaların kredilerden "dosya masrafı" adı altında aldıkları fahiş saçma sapan paraların aynısıdır..
  12. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu belgeyi alarak yaşam kalitemizi artırıyoruz yada artırmayı umuyoruz. Böyle bir beklenti olmasa sanırım bizi kimse bir daha ders çalıştırıp sınavlara sokamazdı. Bunun içinde bizden iki türlü bedel isteniyor biri kurs parası biri de sertifika bedeli. Bence gayet makul ve tüm dünyada da uygulama bu yönde. Dedim gibi 200 dolar dünya fiyatıdır.

Bunu bedava yapsın derseniz bu işin masrafını tüm vatandaşlar ödesin demiş olursunuz bu adil değil.

Bir dil kursuna gitseniz buda sizin yaşam kalitesinizi artırır ve belge devlet onaylı olsun derseniz kurs parası artı belge parası ödersiniz. Bununla ilglii çok örnek verebiliriz değil mi?
  13. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm dünyada böyle derken bilerek mi söylüyorsunuz, biryerden mi duydunuz? Siz böyle söylüyorsunuz diye tüm dünyada böyle olduğunu sanmıyorum, dayanağınız neresi bizimle paylaşır mısınız?

Sizce makul olabilir ancak bence makul değil.. Eğitim ücreti ödemek tabi ki doğru ancak sertifika ücreti ödemek hem makul değil hem de adil değil.. Dil kursuyla bunun benzer yanları olabilir ama alakası yok.. Dil kursunda ki sertifikanızı devlet vermiyor, kamu adına yapılan bir iş bu İGU..

Bu işlerin yani iş kazalarının ve meslek hastalıklarının bedelini kim ödüyor acaba sorarım size?
  14. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sizde araştırın isg işi dünyada epeydir var uygulamada bize benzer ülkelerde var.

Üniversite bitirkende diploma parası ödediniz.

200 dolar size çok mu geldi? Sizce kaç dolar olmalı peki
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    500 lira para deil 2 sene çalışacaksınız
  16. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizde araştırın derken söylediğiniz iddianın sahibi ben değilim kendi iddianızı kendiniz ispat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle kaynak göstermesi gereken kişi sizsiniz..

Üniversite bitirirken diploma ücreti ödemedim. Öğrenci işlerinden gittim direkt aldım. Ücret felan istenmedi.. İstenmesi de mantıklı ve makul ve adil değil zaten..

200 dolar neye göre çok neye göre az bu göreceli bir kavram.. Eğer İSG sertifika bedeli olarak soruyorsanız evet çok.. Sebeplerini gerekçesini yukarıda belirtmiştim.. Devlet bir A4 ü ve bilgisayara bir kaç veri girişini 413TL ye veya sizin tabirinizle 200 dolara yapmamalıdır..

Sizin bu söylediğiniz mantık eskiden nüfus dairelerinde de vardı. Bir ikamet belgesini almak için para ödemeniz gerekiyordu, bunu kaldırdılar.. Bu iş de böyle, DEVLET; vatandaşına verdiği bu tip belgeler için ÜCRET ALMAMALIDIR..

Sertifikayı alınca ne olacak? En fazla çerçeveletip duvara asarsın.. Sertifika iş yapmayacak. Bizim bakanlığa kaydımız üzerinden girdiğimiz verilerden iş yapılacak..

Devlet; eğer ben bu sertifikayla iş yaparsam zaten sigortamın yatmasıyla, işçi ve işveren vergileriyle ben maaş alırsam bunun üzerinden alınan vergiyle para kazanacak ve bu katlanarak artacak..

Daha ne belge ücreti isteniyor alınıyor arkadaşım?
  17. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sertifayı altın varakla işleyip kestane çerçeve ile verecek halleri yok. A4 kağıt denen belge size yeni bir meslek sunuyor. Bir risk analizi yapsanız 500 tl kazanırsınız.

Bu belgeyle yaşam kalitinizi artıyorsunuz ve siz artırıyorsunuz başkası değil. Bununda bedeli var ödeyeceksiniz. Zorla vermiyorki belgeyi. Bu para bana çok, kurtarmaz diyorsanız kursa da gitmezsiniz belge de almazsınız. Zaten bir başka mesleğiniz var onu yaparsınız.

Bizim üniversitede diploma için para ödeniyor sizdende kayıtta almışlardır.

Sizinki nasıl desem "Şöfor mahalli olsun 3 kuruşa hatta bedava olsun" demek.. olmuyor ama dimi
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    isa bey siz doğrularınızı tutarlı biçemde aktarıyorsunuz takibettim günler evelinden..çatışmalar yaşandı..ben size fikren katıldım..irdelememek lazım, olumlu taraftan bakalım..bize kimlik veriyorlar ve bunun bedeli 500 lira..nüfusumuzu çıkartsak 100 lira sadece bizi tanıtıyor..500 lira yerine getirilmesi süreç bakımından çok bana çok fakat genele yayarak bakınca 2-3 yıl çalışılacak..yapılacak işe göre düşününce gayet normal bir ücret
  19. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilüfer Hanım söylediğiniz hiç hoş değil ama uzatmaya gerek yok. Siz hayatta zorluk yaşamamışsınız sanırım. İnşallah benim yaşadıklarımı yaşarsınız o zaman anlarsınız anyayı konyayı..

İGU'larının çoğaldığı ve iş bulma sıkıntısının artık bu meslek içinde başladığını bilmenizi isterim ve ilerde üç kuruşu dahi arar olduğunuz da bu konuları tekrar tartmanızı tavsiye ederim..
  20. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İyide bu mesleği seçerken kursun paralı olduğunu, iş bulmanın çok kolay olmadığını ve sertifikanın ücretli olduğunu biliyordunuz. Sizi kimse zorlamadı buna dimi.. herşeyin bir bedeli var haksızmıyım.

Bu para bana yüksek diyen bu mesleği seçmezdi.