1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sertifika verme ne zaman bitecek?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Arkadaşlar öncelikle bu tartışma konusu açmak istiyorum

Malum sene de 2 defa merkezi sınav ile İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ve İŞYERİ HEKİMİ sertifikası için sınav yapılıyor ve başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor.

Peki bu sınavların ve sertifikaların bir sonu var mı? Olmalı mı?

Ya da bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tabiki bir sonu olmalı ve olacaktırda.. piyasada yeter sayıda uzman olduğunda sınavlar kesilecektir...ne zaman tekrar ihtiyaç duyulur yapmayanlar da olacaktır o zaman tekrar açılır...

Mesela eşim sigorta eksperi onların sınavı 7 senede filan açılıyor.. Segem ihtiyaca göre düzenliyor, bunun gibi olacaktır diye düşünüyorum.
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

mesela şimdilik bir önlem alınsa ve senede 2 yerine 1 sınav yapılmaya başlansa çünkü gün geçtikçe eğitim kurumu artıyor
  4. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Eğitim aldığım kurumdan sınavların kesileceğini duymuştum zaten senede 2 sınav hakkı ibaresi yeni yönetmelikte 3 yılda 2 sınav şeklinde değişti farkındaysanız bu da en azından 2 yada 3 yılda bir sınav olacağına işaret gibi geliyor bana!
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

burada benim anladığım kursiyer eğitimden sonra 3 yıl içinde 2 defa sınava girer eğer başarılı olamazsa 3 yıl dolana kadar bir daha eğitime ve kursa giremez

kursiyer eğitimden sonra 3 yıl sınava hiç girmezse yeniden eğitim almak zorundadır

yani eski yönetmelikte yılda iki sefer yapılır bunlar mayıs ve ekim aylarında gerçekleştirilir ibaresi kalkmış bu madde gelmiş

6. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    temenninize inanıp sonradan zarara uğramayın derim 10 binlerce işsiz var öss sınavları bitiyor mu :))
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    nasıl bir zarara uğrarım inanırsam ? anlamadım da!
  8. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    sonradan akın akın isg ci geldiğini görünce üzülmeyin diye söyledim sertifika başı 300 küsür lira alıyor bakanlık tamam yetti diyip sınav bitirdiğini bugüne kadar hiç görmedim
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ben SEGEM 'i örnek verdim. Ve duyumlarımı söyledim... İsterse herkes uzman olsun üzülmem merak etmeyin :D
  10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bence eğitim kurumu açmak zorlaştırılırsın artık
  11. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu maddeden anlaşılan, sınav için alınan eğitimden sonra sınava başvuru sürenizi söylüyor, örnekle açıklayacak olursak daha iyi anlaşılır diye umuyorum, mesela 2013 şubat-mart eğitim aldınız Mayıs 2013, Ekim 2013, Mayıs 2014,Ekim 2014, Mayıs 2015,Ekim 2015 sınavlarından herhangi 2sine girebilirsiniz, mayıs 2013 sınavına girdiniz hemen peşine Ekim 2013 e girmek zorunda değilsiniz, sınava hazırlanıp Ekim 2014 sınavına başvurabilirsin. Aldığın eğitim hala geçerli,

3 yılda 2 sınav hakkı "alınan eğitimle" sınırlandırılmış, yani herkes yılda bir kez eğitim aldığında sınav hakkını peşpeşe kullandığında her yıl 2 sınavada girebilir...
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Evet bende böyle anlıyorum ..yalnız bu süreyi uzatmalarındaki maksadın sınav sayısını düşürmek için bir ön hazırlık olarak görüyorum ben...yani dediğiniz aralıkta 6 sınav değil daha az sınav olabilir sanki ilerde!
  13. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınavı biraz daha zorlaştırmak yada baraj puanı yükseltmek daha kolay, sınav sayısının azaltılması eğitim kurumlarının da bakanlığında zararına net bişi söylemek şimdilik mümkün görünmüyor. Sınavın yılda bir kez gibi yada 70 baraj puanının yükseltilmesi gibi alternatif fikirler çıkabilir.
  14. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

kademeli olarak her sene belli bir artış olabilir

2013 için 70

2014 için 75

2015 ve sonrası için 80
  15. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İSG lisans eğitim programı açılıp mezun verene kadar kurslar devam eder. 2 yılda 3 sınav olayı 2 yıl sonra yılda bir sınav olur.
  16. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar bu dönem geçiş dönemi 2014 den itibaren çasgeme bir şekilde görüş bildirmemiz gerekir burada konuşarak bişey olmaz fikir verilmeli çasgeme 2014 itibari ile bu konuyu tekrar değerlendirriz yetkililere ulaşırız.
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arakadaşlar devletin sınav konusunda uyguladığı geleneklere göre piyasada ihtiyaçın 2 katı uzman olduğunda sınavlar sona erdirilir, tekrar ihtiyaç olduğunda açılır.
  18. bence her ay sınav olsun akın akın gelsin uzmanlar kaliteli olan kaliteli yerde çalışsın kalitesiz firmalar kapansın herkes kendini geliştirmek için çalışsın
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2013 ---
    ayrıca is güvenliği lisans eğitimi almış olanlar her yerde çalışsın ancak yanında sektörel bir uzman bulumalı ki işi gereği gelebilecek tehlikeleri ve potansiyel riskleri değerlendirebilsinler
  19. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    peki
  20. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buradaki konuşmamız fikir üretmemizdir. ayrıca casgeme fikir verilmeli demişsin, kimin hangi fikrini vermeyi düşünüyorsun? diğerlerinin fikrinide öğrenebileceğin platformlardan birisi burası. kaldıki casgem 10000 isg uzmanını dinlemez.