1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sertifikam gelmeden risk analizi yapabiliyor muyum?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve user555 tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. user555 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar sertifikayi bakanliktan teslim almadan risk degerlendirmesi yapamiyor muyuz.18 mayis sinavini kazandim sertifikami bekliyorum.kuaforde risk degerlendirmesi yapmak istiyorum fakat sertifika bekledigim icin yapamiyorum
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Sanırım belge numaran olmadan yapamıyorsun, sonuçta risk değerlendirme formunda belge numarası falan istiyor.. Bende sertifika bekleyenlerdenim:)
  4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bende merak ediyorum evet yapılamaz diyecek var mı?
  5. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yapılamaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Haziran 2013 ---
    1. iş güvenliği uzmanı olarak imza atamazsınız
    2. eğitimleri vermeye yetkiniz yok. işyeri hekimi uzmanı veya osgb ler verir diyor yönetmelik bu iş te risk analizinin içinde olduğuna göre işveren yükümlülüğünü eksik yapmış olur.
  6. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Diyelim ki başladık, hazırlık vs, eğitim, risk analizi yapıyoruz ve bu süreçte belge geldi imzalayıp veririz.;) olmaz mı?
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

Kuaförde işveren yapabilir

KAYNAK:ÇSGB internet sayfası
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ya mübarekler neye istinaden öyle diyorsunuz. Risk değerlendirmesini illa iş güvenliği uzmanı yapcak diye bi kaide yok. Yeterli teknik bilgisi olan birisi yapabilir.
  9. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizini yapar ama
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    kaynak çsgb :)
  10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sınav sonucu için bakanlığı arayan bir arkadaş, henüz risk analizi yapamazsınız cevabını almıştı
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    :) yönetmelikte öyle demiyor ama...
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşveren yükümlülüğü

MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

(2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

(3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
  13. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yapar verirsin işveren kendisi işleme geçer :D
  14. Mehmet Demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar tabi ki yapılabilir. Siz yaparsınız ama altına işveren imzayı atar. Siz de bu durumda danışmanlık yaparak bu işlemi sürdürmüş olursunuz. Nede olsa işverende kanun gereği kendi analizini yapabilir. Ama çok büyük çoğunluk olarak işverenler bu işi bilmediklerinden dolayı yardım almaktadırlar.. Ertelenecek kanun gereği de eğitim zorunluluktan ( belli bir süre için) çıkmaktadır.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çıkmamaktadır..yalnış bilgi yazmayın..kanun yürülüğe girmesiyle beraber ki yönetmeliklerde çıktı;

1 kişi dahi işveren çalışanı varsa;

Risk değerlendirmesini,
    Acil durum Faaliyetlerini,
    Sağlık Gözetimi ve Sağlık Raporlarını,
    İŞ Güvenliği Eğitimlerini ki Tahlike Grubuna Göre yönetmelik belirlemiş,

Yukardaki tüm çalışmaları Yönetmeliklere uygun olarak yapar ve yaptırır..Ayrıca Manset ilk haberimizde detaylı olarak haber yapılmış ve yazılmıştır herşey..
  16. Timur GÜNVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece sahibi ve aile üyesi bir kisinin calistigi bakkal tarzi bir markette risk analizini market sahibi kendisi yapabilir degil mi? İsyerinde sadece kendisi çalıştığı icin de egitim soz konusu degildir sanirim? Acil durum plani da gerekmez degil mi?