1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Server odalarına yangın söndürme sistemi kurmakla ilgili bir zorunluluk var mı?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Gökhan Maho tarafından 3 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Gökhan Maho İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  105050
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar, server odalarına yangın söndürme sistemi kurmakla ilgili bir zorunluluk var mı? Bu konuda bilgisi veya dökümanı olan arkadaş yardımcı olabilirse sevinirim. Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte bir şey göremedim
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  27001 Bilgi Yönetim Sistemini uyguluyorsanız var. Bunun dışında olmasına dair bir zorunluluk görmedim. Ancak Sistem odaları şirketlerin bir nevi bilgi havuzu olduğundan değerlidir ve aklı başında her işletmeci buraya söndürme sistemi kurar :)
 4. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  Madde 98 - Köpüklü, gazlı ve kuru tozlu sabit söndürme sistemleri, tesisin nitelik ve ihtiyaçlarına bağlı olarak uygun, güncel, sertifikalı ve ilgili TSE standartlarına göre tasarlanacaktır.

  Server odanızın yeri ve iş yerinin Tehlike sınıfına göre sizden istenebilir. İlla ki olacak diye bir şey yoktur. Ayrıca otomatik söndürme sistemi kurmasanız bile server odalarında insan her zaman olmadığından algılama sistemi kurmak zorundasınız.
 5. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe göre server odası diye bir tabir geçmez.Algılama ve söndürme sisteminin yapılması zorunlu olan yerler olarak bakarsanız daha yararlı olur.Tabiki bu tür yerlerin alanı,kullanım şekli vb... gibi durumlar önemlidir.Görmek gerekir.Şahsi fikrim yapmakta yarar vardır.Server odaları için söndürme sistemi maliyeti yüksek tutar diye düşünüyorum.Gazlı söndürme sistemi kurulmalı ve en iyi söndürme gazlarından biri olarak fm200 kullanmakta fayda vardır.
 6. Tülin Erdoğan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
 7. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çok değerli bilgilerini destekleyerek:
  Novec yada FM 200. Sızdırmazlık testi olmalı. Bina NFPA e göre dizayn edilmiş ve izole edilmiş olmalı ki işe yarasın.
  CO2 nin tercih edilmeme sebebi: Ekipmanla zarar veriyor diye biliyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2016 ---
  Bu arada bu işler İSG uzmanının işi değildir. Bu işler elektrik ve I&C departmanının sorumluluğunda ve iş alanındadır. İçinde ''yangın'' kelimesi geçen herşeye zıplamayın. Sigortacılar sorar ve ister aslında. Sormamışlar mı? lan bi bize mi denk geliyor böyle adamlar anlamadım. Adamlar yangın çıkmasın diye ellerinden gelse kapatın işyerini yangın çıkmasın dicekler.
  Zorunluluk konusuna gelirsek eğer: Ekipman işverene ait. Kendisi bilir. Zamanında müdahale olmaza kül olur. Onu geçtim yangın büyürse vay haline. Ayıca yönetmeliğe göre bir maddeye uydurabilirsin server odasını.
 8. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  BYKHY te Köpüklü, Gazlı ve Kuru Tozlu Sabit Otomatik Söndürme ve Önleme Sistemleri (Madde 98)

  Suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya su ile reaksiyona girebilecek maddelerin bulunduğu, depolandığı ve üretildiği hacimlerde uygun tipte söndürme sistemi tesis edilir. denilmekte ,

  Sürekli insan yaşamının olmadığı kapalı alanlarda (depo, arşiv, bilişim sistem odaları ve benzeri) yangın oluşumunu önleyen ve akreditasyona tabi ulusal veya uluslararası sertifikasyon sistemine sahip oksijen azaltma sistemleri uygulanabilir. denilmektedir.

  Buna istinaden yaptırabilirsiniz...
 9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Siz olaya server odası olarak değil de bina dahilinde standart bir oda olarak yaklaşın isterseniz.
  Yani metrekaresine göre yönetmelikte özel bir hüküm var ise onu uygulayın bu oda için.
  Kişisel olarak da diğer arkadaşlarımın belirttiği gibi bu özel oda için siz bireysel koruma önleminizi almalısınız.