1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Servisleri kullanan formen ve mühendisler

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 11 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Merhaba arkadaşlar,

  İşyerinde alt işverenler işçi servislerini özellikle gece vardiyalarında kendi bünyesindeki formen yada mühendise kullandırıyorlar. Bu durumu " ........ plakalı servis aracını ......... kişi kullanmaya görevlendirilmiştir " diye kendi içlerinde imzalayıp bize sunuyorlar. Sizce bu durumun uygunluğu var mıdır ? Nihayetinde servisi kullananlar şöför değil. Fikirlerinizi bekliyorum.
 2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Servis konuları için zamanında baya doküman araştırmıştım ama yönetmeliklerimizde özel firmalar için yazan tek servis olayı " işveren işçinin evine sağ salim dönmesini sağlar" şeklinde. Yani net bir biçimde servis böyle olacak, şoför şöyle olacak diye bir şey bulamadım. Kamu kuruluşlarındaki servisler için çok net ayrı ayrı maddeler konmuş fakat özel firmalarda işverene sen bir şekilde bu adamları eve götür ama yolda bir şey çıkarsa da senin sorumluluğun demişler.
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Servis şoförlerinin ve servis araçlarının mevcut düzenlemelere uygun olup olmadığının tespiti olmaksızın bu durumun uygunluğuna karar vermek yanlış olacaktır. 6331 sayılı Kanun ve bağlı yönetmeliklerde servis araçlarına yönelik alınacak tedbirler doğrudan bulunmaz. Ancak Karayolları Trafik Kanunu'nda yazılı hükümler ve belediyelerin düzenlemeleri mevcuttur.

  Örneğin basit düşünüldüğünde, servis şofürlüğü yapacak kişide SRC belgesi, psikoteknik rapor olması zorunludur. Servis aracının da işe uygunluğuna ayrıca bakılmalıdır. Araçta takograf var mı, aracın kapıları şoför tarafından açılıp kapanabilecek şekilde otomatik veya mekanik mi vb.

  Servis şoförleri ve servis araçları ile ilgili kontrol edilmesi gereken çok daha fazla husus var. Sadece örnek olması açısından birkaç konuya değindim.
 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Servis şöförlerinde dediğiniz konular mevcut zaten. Benim değinmek istediğim nokta görevi başka olan birinin servis şöförlüğü yapması uygun mu ? Kaza sırasında servisin şöförü bir mühendis çıkarsa olası sonuçlar neler olabilir ?
 5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Niye mühendisler araç kullanamaz mı :) Kişinin görev tanımında var ve tebliğ yapılmışsa sorun çıkmaz. Aksini belirtilen herhangi bir kanun veya uygulama yok.
 6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Bahsettiğimiz konu binek aracı kullanmak değil yolcu taşımak. Mühendisler tabiki araç kullanacak :) ama yolcu taşıyabilecekler mi yada formen yada ustabaşı vb. ?
 7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ehliyet ve SRC şartlarını sağlıyorsa neden olmasın?