1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Seyyar elektrik kablo ve ekipmanlarında şantiye standardı nedir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mehmet Ata Tuncer tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Çalıştığım şantiyede seyyar kablolar ile ilgili problemim var. kablo cinsi ? ebatları? rengi vs olursa markası ?

ne olması gerektiği ile ilgili yönetmeliği bulamadım. En azından açık açık yazmamışlar. spiral, matkap ya da çanta kaynağı çalıştırabilecek standart kablo fiş priz özelliklerini bilen var mı ? kaçak akım rölesi var. seyyarlar uygunsuz
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kablo,dağıtım kablosu,fiş,priz ve elektrikli el aletleri kabloları özel kauçuktan imal edilmiş,çift yalıtkanlı sanayi tipi özellikte olmalıdır.ve etiketlenmelidir.
  3. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Erkan bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim fakat tam olarak sormak istediğim 3x1.5 gibi sayısal olarak ebatları ile birlikte ne olmalı ? sonuçta 3lü kauçuk prize aynı anda kaynak spiral ve matkap bağlandığında taşıyabilecek dayanımda olmalı.
    şantiyemizde yamalı seyyar bulundurmuyorum. ama kabloların da tam olarak nasıl olması gerektiği ile ilgili yönetmelikteki kısmı bulamadım. taşeronlara mail atıp tamamıyla aynı tip seyyarları kullanmalarını sağlamaya çalışıyorum. biraz karıştı ama anlatabildim inşallah :)
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kullanacağın elektrikli el aleti,kaynak ve diğer iş ekipmanları kapasite ve sayıları belirlenir ve TSE standartlarına uygun elektrik panosu ve dağıtım panoları seçimi yapılır ve de bu iş ekipmanlarını kaldırabilecek donanımda olur.Elektrikçinize sorarsanız o herşeyi size aktaracaktır.
  5. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Erkan bey merhaba,
    Seyyar kabloların koruma altına alınması ile ilgili yönetmelik var mıdır? Yapı işlerinde İSG yön.ek 4 de seyyar iletkenlerden bahsetmiş kablolarla ilgili kauçuk olması gerektiği ve koruma altına alınması gerektiği ile ilgili yönetmeliği bulamıyorum.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Seyyar elektrik kabloları ve ekipman kablolarında kısaca;

1.çift yalıtkan ce markalı yumuşak malzemeden imal edilmiş olmalı
    2.yalıtkanlığı gitmiş eskimiş yıpranmış kablolar değiştirilmeli ve asla ek yada yama yapılmamalı.
    3.mümkün mertebe kablolar yüksekten taşınmalı.yerden olanlar muhafaza içinde olmalı.
    4.gerekirse paslanmaz çelik tavalar kullanılmalı.
    5.aylık yada 3 aylık renk kodlaması yapılarak kablolar etiketlenmelidir.
    6.açıkta fiş piriz kullanımına izin verilmemelidir.
    7.elk. El aletleri ve uzatma kabloları iş bitiminde toplanmalı ve depoya kaldırılmalıdır.
    Bu maddelere eklemek iisteyen varsa artırabilir.....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2016 ---
    Faydalı kaynaklar...

Ekli Dosyalar:

7. kenan aldemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23242
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    monofaze için 3 x 1.5 (buradaki 3; nötr, faz, topraklama) olmasına dikkat edin. kablo kesitinin çok ince olması gerekli enerjinin çekilememesine sebep olur ve sorun yaşatır. 2 x olması olması ise topraklamasının olmadığı anlamını taşır. Ayrıca pano topraklaması olmadığı durumda kaçak akım rolesi işlevini yerine getiremez. seyyar prizlerin kauçuk olmasına ve priz kapakları olmasına dikkat edin. Şantiye seyyarlarının kablosunun su hortumu ya da spiral boru içine alınması faydalı olur çünkü üzerine malzeme düşmesi riskine karşı kabloların zarar görmesini önler. Bantlı kablolara özellikle dikkat edin hatta prizden çıkarıp kontrol edin; damarları zarar görmüş ise kullanımını önleyin.