1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Seyyar elektrik kablolarınde şantiye standardı nedir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mehmet Ata Tuncer tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126698
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EPY
  Çalıştığım şantiyede seyyar kablolar ile ilgili problemim var. kablo cinsi ? ebatları? rengi vs olursa markası ?

  ne olması gerektiği ile ilgili yönetmeliği bulamadım. En azından açık açık yazmamışlar. spiral, matkap ya da çanta kaynağı çalıştırabilecek standart kablo fiş priz özelliklerini bilen var mı ? kaçak akım rölesi var. seyyarlar uygunsuz
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kablo,dağıtım kablosu,fiş,priz ve elektrikli el aletleri kabloları özel kauçuktan imal edilmiş,çift yalıtkanlı sanayi tipi özellikte olmalıdır.ve etiketlenmelidir.
 3. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126698
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EPY
  Erkan bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim fakat tam olarak sormak istediğim 3x1.5 gibi sayısal olarak ebatları ile birlikte ne olmalı ? sonuçta 3lü kauçuk prize aynı anda kaynak spiral ve matkap bağlandığında taşıyabilecek dayanımda olmalı.
  şantiyemizde yamalı seyyar bulundurmuyorum. ama kabloların da tam olarak nasıl olması gerektiği ile ilgili yönetmelikteki kısmı bulamadım. taşeronlara mail atıp tamamıyla aynı tip seyyarları kullanmalarını sağlamaya çalışıyorum. biraz karıştı ama anlatabildim inşallah :)
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kullanacağın elektrikli el aleti,kaynak ve diğer iş ekipmanları kapasite ve sayıları belirlenir ve TSE standartlarına uygun elektrik panosu ve dağıtım panoları seçimi yapılır ve de bu iş ekipmanlarını kaldırabilecek donanımda olur.Elektrikçinize sorarsanız o herşeyi size aktaracaktır.