1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Seyyar elektrikli el matkabi kullanimi talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1. AMAÇ : Seyyar matkap kullanımında uyulacak kuralların ve yapılacak kontrollerde dikkat edilecek hususların belirlenmesi.
  2. KAPSAM : Seyyar elektrikli matkap kullanımı
  3. SORUMLULAR : Çalışanlar
  4. TALİMAT
  Bütün uyarıları ve talimat hükümlerini okuyun. Açıklanan uyarılara ve talimat hükümlerine uyulmadığı takdirde elektrik çarpmalarına, yangınlara ve/veya ağır yaralanmalara neden olunabilir.
  Matkabın A olarak değerlendirilen gürültü seviyesi tipik olarak şöyledir: Ses basıncı seviyesi 95 dB(A); gürültü emisyonu seviyesi 106 dB(A). Tolerans K=3 dB. Darbeli delme yaparken koruyucu kulaklık kullanın. Çalışırken çıkan gürültü işitme kayıplarına neden olabilir.
  Daima kişisel koruyucu donanım ve bir koruyucu gözlük kullanın. Elektrikli el Matkabının türü ve kullanımına uygun olarak; toz maskesi, kaymayan iş ayakkabıları, koruyucu kask veya koruyucu kulaklık gibi koruyucu donanım kullanımı yaralanma tehlikesini azalttır.
  Aşırı sıcaklık farkı elektrik ileten parçalar üzerinde su damlacıklarının oluşmasına yol açar. Matkabı çalıştırmadan önce Matkabın çalışacak yerdeki oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
  Bu talimatla ilgili eğitimi almamış kişilere matkap kullandırmayın. Deneyimsiz kişiler tarafından kullanıldığında elektrikli el aletleri tehlikelidir.
  Matkabı kullanmadığınızda, mola verdiğinizde, ayar çalışmalarında, aksesuar değiştirmede ve bakım çalışmalarında daima kablo fişini prizden çıkarın.
  Çalıştığınız yeri temiz tutun ve iyi aydınlatın. Çalıştığınız yer düzensiz ise ve iyi aydınlatılmamışsa kazalar ortaya çıkabilir.
  Yakınında patlayıcı maddeler, yanıcı sıvı, gaz veya tozların bulunduğu yerlerde elektrikli el Matkabı ile çalışmayın. Elektrikli el aletleri, toz veya buharların tutuşmasına neden olabilecek kıvılcımlar çıkarırlar.
  Elektrikli el Matkabı ile çalışırken başkalarını uzakta tutun. Dikkatiniz dağılacak olursa Matkabın kontrolünü kaybedebilirsiniz.
  Elektrikli el Matkabının bağlantı fişi prize uymalıdır. Fişi hiçbir zaman değiştirmeyin. Koruyucu topraklanmış elektrikli el aletleri ile birlikte adaptör fiş kullanmayın. Değiştirilmemiş fiş ve uygun priz elektrik çarpma tehlikesini azaltır.
  Borular, kalorifer petekleri, ısıtıcılar ve buzdolapları gibi topraklanmış yüzeylerle bedensel temasa gelmekten kaçının. Bedeniniz topraklandığı anda büyük bir elektrik çarpma tehlikesi ortaya çıkar.
  Matkabı yağmur altında veya nemli ortamlarda bırakmayın. Suyun elektrikli el Matkabı içine sızması elektrik çarpma tehlikesini artırır.
  Elektrikli el Matkabını kablosundan tutarak taşımayın, kabloyu kullanarak asmayın veya kablodan çekerek fişi çıkarmayın. Kabloyu ısıdan, yağdan, keskin kenarlı cisimlerden veya Matkabın hareketli parçalarından uzak tutun. Hasarlı veya dolaşmış kablo elektrik çarpma tehlikesini artırır.
  Bir elektrikli el Matkabı ile açık havada çalışırken, mutlaka açık havada kullanılmaya uygun uzatma kablosu kullanın. Açık havada kullanılmaya uygun uzatma kablosunun (EPR/CSPE Kablolar) kullanılması elektrik çarpma tehlikesini azaltır.
  Elektrikli el Matkabının nemli ortamlarda çalıştırılması şartsa, mutlaka arıza akımı koruma şalteri kullanın. Arıza akımı koruma şalterinin kullanımı elektrik çarpma tehlikesini azaltır.
  Dikkatli olun, ne yaptığınıza dikkat edin, elektrikli el Matkabı ile işinizi makul bir tempo ve yöntemle yürütün. Yorgunsanız, aldığınız hapların, ilaçların veya alkolün etkisinde iseniz elektrikli el Matkabını kullanmayın. Matkabı kullanırken bir anki dikkatsizlik önemli yaralanmalara neden olabilir.
  Matkabı yanlışlıkla çalıştırmaktan kaçının. Akım ikmal şebekesine bağlamadan, elinize alıp taşımadan önce elektrikli el Matkabının kapalı olduğundan emin olun. Elektrikli el Matkabını parmağınız şalter üzerinde dururken taşırsanız ve alet açıkken fişi prize sokarsanız kazalara neden olabilirsiniz.
  Elektrikli el Matkabını çalıştırmadan önce ayar aletlerini veya anahtarları aletten çıkarın. Matkabın dönen parçaları içinde bulunabilecek bir yardımcı alet yaralanmalara neden olabilir.
  Çalışırken bedeniniz anormal durumda olmasın. Çalışırken duruşunuz güvenli olsun ve dengenizi her zaman koruyun. Bu sayede Matkabı beklenmedik durumlarda daha iyi kontrol edebilirsiniz.
  Uygun iş elbiseleri giyin. Geniş giysiler giymeyin ve takı takmayın. Saçlarınızı, giysileriniz ve eldivenlerinizi Matkabın hareketli parçalarından uzak tutun. Bol giysiler, uzun saçlar veya takılar Matkabın hareketli parçaları tarafından tutulabilir.
  Matkabı aşırı ölçüde zorlamayın. Yaptığınız işe uygun elektrikli el aletleri kullanın. Uygun performanslı elektrikli el Matkabı ile belirlenen çalışma alanında daha iyi ve güvenli çalışırsınız.
  Şalteri bozuk olan elektrikli el Matkabını kullanmayın. Açılıp kapanamayan bir elektrikli el Matkabı tehlikelidir ve onarılmalıdır.
  Alette bir ayarlama işlemine başlamadan önce, herhangi bir aksesuarı değiştirirken veya Matkabı elinizden bırakırken fişi prizden çekin. Bu önlem, elektrikli el Matkabının yanlışlıkla çalışmasını önler.
  Elektrikli el Matkabınızın bakımını özenle yapın. Elektrikli el Matkabınızın kusursuz olarak işlev görmesini engelleyebilecek bir durumun olup olmadığını, hareketli parçaların kusursuz olarak işlev görüp görmediklerini ve sıkışıp sıkışmadıklarını, parçaların hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Matkabı kullanmaya başlamadan önce hasarlı parçaları onartın. Birçok iş kazası elektrikli el aletlerinin kötü bakımından kaynaklanır.
  Kesici uçları daima keskin ve temiz tutun. Özenle bakımı yapılmış keskin kenarlı kesme uçlarının malzeme içinde sıkışma tehlikesi daha azdır ve daha rahat kullanım olanağı sağlarlar.
  Elektrikli el Matkabını, aksesuarı, uçları ve benzerlerini, bu özel tip alet için öngörülen talimata göre kullanın. Bu sırada çalışma koşullarını ve yaptığınız işi dikkate alın. Elektrikli el aletlerinin kendileri için öngörülen alanın dışında kullanılması tehlikeli durumlara neden olabilir.
  Elektrikli el Matkabınızı sadece yetkili personele ve orijinal yedek parça kullanma koşulu ile onartın. Bu sayede Matkabın güvenliğini sürekli hale getirirsin.
  Elektrikli el Matkabı ile birlikte teslim edilen ek tutamağı kullanın. Matkabın kontrolünün kaybı yaralanmalara neden olabilir. Elektrikli el Matkabınızı her zaman ek tutamakla kullanın.
  Alet ucunun görünmeyen elektrik kablolarına veya Matkabın kendi şebeke bağlantı kablosuna rastlama olasılığı bulunan işleri yaparken elektrikli el Matkabını izolasyonlu tutamağından tutun. Gerilim ileten kablolarla temas elektrikli el Matkabının metal parçalarını da elektrik akımına maruz bırakabilir ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
  Görünmeyen ikmal hatlarını tespit etmek üzere uygun tarama cihazları kullanın veya mahalli ikmal şirketlerinden yardım alın. Elektrik kablolarıyla temas yanıklara ve elektrik çarpmasına neden olabilir. Bir gaz borusuna hasar vermek patlamalar ortaya çıkarabilir. Bir su borusuna girmek maddi hasara veya elektrik çarpmasına neden olabilir.
  Elektrikli el Matkabını sıkıca tutun. Vidalar takılıp sökülürken kısa süreli yüksek ters tepkiler ortaya çıkabilir.
  Çalışırken elektrikli el Matkabını iki elinizle sıkıca tutun ve duruş pozisyonunuzun güvenli olmasına dikkat edin. Elektrikli el Matkabı iki elle daha güvenli kullanılır.
  İş parçasını emniyete alın. Bir germe tertibatı veya mengene ile sabitlenen iş parçası elle tutmaya oranla daha güvenli tutulur.
  Elinizden bırakmadan önce elektrikli el Matkabının tam olarak durmasını bekleyin. Alete takılan uç sıkışabilir ve elektrikli el Matkabının kontrolünü kaybedebilirsiniz.
  Elektrikli el Matkabının kendinde bir çalışma yapmadan önce her defasında fişi prizden çekin.
  Uç değiştirme işlemi sırasında koruyucu eldiven kullanın. Mandren uzun süre kullanıldığında oldukça fazla ısınır.
  Mil kilitleme sistemi olmayan elektrikli el aletlerinde mandren mutlaka yetkili bir serviste değiştirilmelidir.
  Kurşun içeren boyalar, bazı ahşap türleri, mineraller ve metaller gibi maddeler işlenirken ortaya çıkan toz sağlığa zararlı olabilir. Bu tozlara temas etmek veya bu tozları solumak alerjik reaksiyonlara ve/veya kullanıcının veya onun yakınındaki kişilerin nefes alma yollarındaki hastalıklara neden olabilir.
  Kayın veya meşe gibi bazı ağaç tozları kanserojen etkiye sahiptir, özellikle de ahşap işleme sanayiinde kullanılan katkı maddeleri (kromat, ahşap koruyucu maddeler) ile birlikte. Asbest içeren malzemeler sadece uzmanlar tarafından işlenmelidir.
  Çalıştığınız yerde tozun birikmesini önleyin. Tozlar kolayca alevlenebilir. Çalışma yerinizi iyi bir biçimde havalandırın P2 filtre sınıfı filtre takılı soluk alma maskesi kullanmalısın..
  Dönme yönü değiştirme şalterini sadece elektrikli el Matkabı dururken kullanın.
  Uç malzeme içinde sıkışırsa veya takılırsa matkap miline giden tahrik kesilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan kuvvetler nedeniyle, elektrikli el Matkabını daima iki elinizle sıkıca tutun ve duruş pozisyonunuzun güvenli olmasını sağlayın. Elektrikli el Matkabını kapatın ve elektrikli el Matkabı bloke olursa ucu gevşetin. Uç blokeli durumda iken elektrikli el Matkabını tekrar çalıştırmak yüksek ters tepkilere neden olur.
  Taban, merdiven ve iskele üzerinde çalışırken sağlam durmaya dikkat edin.
  Elektrikli el Matkabını sadece kapalı durumda somun ve vidaların üzerine yerleştirin. Dönmekte olan uçlar kayabilir.
  Düşük devir sayısı ile uzun süre çalıştığınızda, soğutma yapmak için elektrikli el Matkabını boşta en yüksek devir sayısı ile yaklaşık 3 dakika kadar çalıştırın.
  Beton, taş ve duvarda çalışırken sert metal matkap uçları kullanın. Metalleri delerken sadece kusursuz bilenmiş HSS matkap uçları kullanın (HSS=Yüksek performans hızlı kesme çeliği).
  Elektrikli el Matkabının kendinde bir çalışma yapmadan önce her defasında fişi prizden çekin.
  İyi ve güvenli çalışabilmek için elektrikli el Matkabını ve havalandırma deliklerini daima temiz tutun.
  Dikkatli biçimde yürütülen üretim ve test yöntemlerine rağmen elektrikli el Matkabı arıza yapacak olursa, onarım yetkili bir serviste yapılmalıdır.
  Matkap üzerinde delik delmeye çalışmayın. Matkabın üzerine sert cisimle vurmayın. Elektrik, su vb. tesisat olan duvarda önce tesisatın yerini belirleyin ve tesisata yakın delik delmeyin.

  Matkabın ekipmanlarını matkap üzerinde bırakmayın. Bu ekipmanlar için hazırlanmış yerlerde tutun.

  Ekli Dosyalar:

 2. ÖZCAN ŞAHİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11111
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  cömertliğinize teşekkür ederim...
 3. hacerako İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür Ederim...Süper...