1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sgk ödenmesi gereken 1 günlük prim

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Raziye Yurt Yavaş tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Raziye Yurt Yavaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77230
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İsg uzmanı olarak, İşverene yansıyacak bir günlük sgk ücreti 83,9 tl imiş.(sgk nın belirlediği taban brüt üzerinden). Böyle bir maliyet varken işveren neden bireyselleri tercih etsin. Osgb ler işverene paket fiyat sunuyorlar . Misal İSGU+İYH+DSP = 600 TL gibi .Açıkcası bireysel çalışmayı düşünen biri olarak bu sigorta olayını nasıl hallediyoruz. Bilen varmı acaba ? işveren bu 3 personeli osgb den almayıp bireysel çalışanlardan toplasa, herbirine bir günlük sigorta yapacak. İşverenden talep ettiğim saatlik ücretten daha fazla sigorta maliyetim var. Bu hususta bilgisi olan, bireysel çalışan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Günlük sigorta maliyeti 25+8 gibi bir rakamdan bahsetti muhasebeci . 89 tl gercekten yüksek kaldiki asgari ucretlinin 1 aylik sigorta isveren payi 150 tl civarinda gunluk 89 tl yuksek geldi biraz
  3. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İGU ya da İH'nin asgari ücretten işverene maliyeti 16,43 TL'dir. AGİ (Asgari Geçim İndirimi) tek işverenden talep edilebildiği için dikkate alınmamıştır. Ekli dosyayı işverene gösterebilir, ayrıca ekli linki inceleyebilirsiniz.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/cgm.portal?page=asgari

Ekli Dosyalar:

4. Raziye Yurt Yavaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77230
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    T.Ulus teşekkürler tablo için. 83.9 tl şurdan çıktı , başka bir forumda bahsediliyordu, isg uzman sgk primi 2517 tl brüt üzerinden hesaplanıyomuş. Yani uzmanın e bildirgesini yaparken sgk kodu seçminde uzman olarak seçilmesi gerekiyormuş. Gidip işçi taban brüt üzerınden sgk primini yatırırsan devlet işverene dava açabiliyormuş. Gerçi 2517 tl den hesaplama yaparsak senin tablonda, 23,66 tl çıkıyor. Neyse belkide o forumda yazılan yanlıştı.
  5. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    25 + 8 gibi birakam soyledi muhasebeci demistim 8 tl de bişey vergisi dedi ama hatirlamiyorum yani 30 tl civarı bi rakami reddetmez is verenler
  6. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    İşverenden talep ettiğim saatlik ücret ne olmalı? Veya 10 kişinin altında çalışan işyerinden ne kadar ücret talep edilmeli. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?