1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sgk e-bildirge sırasında isgu belge no zorunluluğu..

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ali Ustun tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhabalar Arkadaşlar,
  isgu çalıştırma zorunluluğu olan şirketlerde (50 ve üstü) yasa yürürlüğe girdiğinden beri firmalar SGK primlerini yatırmak için e-bildirge verirken isgu belge no girmek zorundaymış. Bunu bir mali müşavir tanıdığım söyledi. Ardından kurumsal bir firmada çalışan arkadaşıma sordum. evet biz bildirge yaparken isgu muzun adı çıkıyor dedi.
  Peki bu nedemek? e-bildirge sırasında isgu yoksa sgk primlerini ödeyemiyorlar. Böylece firmaların yana yakıla isgu bulmaları gerekecek.
  Şimdi, 1 ocakta 50 ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta isgu çalıştırma zorunluluğu devreye girdiğine göre, bu zorunluluk bu firmalar içinde geçerli olacak mı? Olacaksa şubat primleri yatarken sistemde zorunluluk ibaresi çıkabilir dedi müşavir arkadaşım. Bununla ilgili sgk dan bilgilendirme istedim.
  Bana çok alakasız bir yanıt geldi.
  işte yolladığım e-posta ve yanıtı:
  Soru : Sayın Yetkili, Bilindiği üzere 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında 50 ve daha az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 ocak 2014 tarihi itibarıyla başmaıştır. Bu kapsamda, sgk prim borcu ödeme sırasında iş verenlerin iş yerlerinde çalıştırdıkları isgu belge no girme zorunluluğu olacağına ve bu belge numarasını giremeyen iş verenlerin prim borçlarını ödeyemeyeceklerine dair bir duyum aldım. Bu duyumun hem doğru olup olmadığını hemde doğru ise ne zaman işleme konacağı hakkında tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz eder iyi çalışmalar dilerim.
  Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
  6331 sayılı Knun uyarınca , 1-9 sigortalı çalıştıran ve tehlikeli /ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YERALAN İŞYERLERİNİN İŞ SAĞLIGI HİZMETLERİNİN 24/12/2013 Tarihli ve 28861 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan işsağlığı ve Güvenliği hizmetlerin desteklenmesi hakkında yönetmelik hükümlerinde öngörülen kısmının Devlet tarafından KARŞILANMASI YÖNÜNDE DÜZENLEME BULUNMAKTADIR.İşsaglığı ve Güvenliği hizmetlerinin karşılanmasına ilişkin usul ve asaslar hakkında tebliğ çalışmaları ise devam etmektedir.
  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
  Bilgi Edinme Birimi
 2. dilek_çetin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  59165
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Soruyu okumadan cevabı yapıştırmışlar
 3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ben bir konuyu araştırırken muhasebe forumunda bunun tartışıldığını görmüştüm. Yani bildirgede uzman zorunluluğu olduğunu muhasebeciler biliyor.
 4. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Şu anda uygulandığını sanmıyorum,çünkü çoğu işveren uzman arama derdinde değil.
 5. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  aynen öyle.. komik bir durum.. inanamadım zaten yanıt gelince.. :eek:
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2014 ---
  doğru.. ama 50 ve üzeri iş yerlerinde uygulanıyor.. bizzat müşavirden sodum.. sonra tanıdık bir kurumsal firmanın sgk işlerinden sorumlu çalışanına. bu e bildirge işinde isgu seçmeleri gerekiyormuş..
  bu durumda ocak primleri şubat 20 sine kadar yatacak.. yani 20 şubat gibi bir tarih son bence.. eğer o tarihten sonra kimseden ses çıkmazsa küçük işletmleer için bu zorunluluğu başlatmadılar demektir :(
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Ali bey umarım uygularlar yoksa 2014 yılı İSG açısından kayıp olacak
 7. Ali Ustun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  geçen haftalarda bir inşaat firmasına, hemde büyük. ismi bende saklı kalsın, 600.000 TL ceza gelmiş. müfettiş teftişinden sonra. üstelik igu olduğu halde.. sebep çok manidar. yönetmelik değişmiş. değişen yönetmeliğin değil bir öncekinin şartlarını sağlamışlar..
  hatırlarsanız bir ara her hafta 2 yönetmelik değişiyordu..
  şimdi orada çalışan igu arkadaşım, sana demezlermi mevzuatı neden takip etmiyorsun diye?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2014 ---
  bende umut ederim uygularlar ama çok emin olamadım şimdi... zira sayın kasım özer, bir toplantıda, 2014 yılı küçük işletmelere konuyu anlatacağımız uygulamalı bir yıl olacak demiş.. sakin geçecek yani.. 2015 te de genel seçim var.. sonra nolur bilemicem..