1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Sgk risk değerlendirme raporlarını isteyecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SGK İşyeri Ortam Analizi ve Risk Değerlendirme Raporlarını İsteyecek

sgk_4-600x330.png

İş Kazası İnceleme ve Soruşturmalarına Önemli Sınırlamalar Getirildi başlıklı haberimizde, Sosyal Güvenlik Kurumunun yayımladığı 2013-31 sayılı ve “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Soruşturmaları” konulu Genelge ile iş kazası ve meslek hastalığı konusunda önemli düzenlemeler yapıldığını belirtmiştik.

Aynı Genelge uyarınca;
    Bakanlık iş müfettişlerinin mevzuatları gereği işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı yönünde düzenlemek zorunda oldukları denetim raporlarından, sigortalının meslekle kazanma gücü kayıp oranının tespiti için gerekli ortam analiz raporlarının, risk değerlendirme raporlarından iş kazası ve meslek hastalığı vakaları ile ilgili olanların, ilgili birimlerce Kurum sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine gönderilmesi gerekecek.

Meslekte kazanma gücü kayıp oranlarının tespiti için gerekli olan; risk durumlarına göre yıllık, altı ayda bir veya daha kısa sürelerde düzenlenmesi zorunlu işyeri ortam analizlerinin, risk analizlerinin ya da işyerine ait çalışma ortamı ile ilgili diğer bilgilerin yer aldığı iş güvenliği uzmanları veya iş müfettişleri tarafından düzenlen raporların sosyal güvenlik il müdürlükleri ile sosyal güvenlik merkezlerine gönderilmemesi durumunda, söz konusu ortam analizi raporları veya risk değerlendirmesi raporları, Kurum tarafından işverenlerden veya çalışma bölge müdürlüklerinin yerini alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinden yazıyla istenecek.
    Risk analizi ve değerlendirmesinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili yönünü daha önce SGK Risk Değerlendirmesinin Neresinde? başlıklı yazımızda belirtmiştik.
    KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      47,2 KB
      Görüntüleme:
      16.931
  2. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman fason risk değerlendirmeler patlayacak.. erkan bey geçen gün teknik nezaretcilik yaptığımm taş ocağının taşoron firması risk değerlendirme yaptırmıs 23 madde. 2 yaprak .... bir kereste fabrikasına gittim adam tek yaprak vermiş .. yazık güzelim meslek ne hale geldi
  3. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onların niyeti herhangi bir kaza olduğunda arşivlerinden alıp güzelce işveren-uzmanın karşısına dikilmek bence ama risk analizinin yaşayan ve değişebilen bir rapor olduğunu birileri tarafından hatırlatılması gerekiyor. Yoksa firmalara 1ay gidelim yapalım bitsin ne diye aylık şu kadar saat gideceksin diyorsun o zaman
  4. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    umarım uygulama düzgün işler de iş yeri ile alakasız risk değerlendirmeleri güncellenir...
  5. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar merhaba oncelikle engin bilgisi olan arkadaslarimiz bu haberi bi yorumlayabilirlermi?yani simdi soyle bir ornek vermek istiyorum.diyelimki antalyada herhangi bir otel calisan sayisida 80 kisi olsun.bu otelin normal sartlarda is guvenligi uzmani bulundurmasi gerekiyor fakat bulundurmuyor.simdi bu haber dogrultusunda bu otel risk degerlendirmesi ve acil eylem raporlarini hazirlatip sgk ya mi gondermesi gerekecek? Eger boyle ise bu otel bu raporlari daha once hazirlatmadigi ortaya cikinca ceza almayacakmi?(cunku bu otelin yukumlulugu 2013 ocakta baslamis oluyor) bu durum kendi kendini ihbar etmek olmuyormu? Ayrica isyerleri bu bildirimleri sgk ya ne zamana kadar bildirmek zorundadirlar? Bir arkadasim beni aydinlatirsa cok memnun olurum simdiden cok tesekkurler iyi geceler...
  6. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uzman ocak da gelmiş olsa da 80 kişi zaten ayda ne kadar gelecek hemen ocak da risk değerlendirmesi yapacak diye bir şart yok zaten gelecek tanıyacak eğitim di kurul du hop 1-2ay bitiyor zaten
  7. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Aynı Genelge uyarınca;
    Bakanlık iş müfettişlerinin mevzuatları gereği işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı yönünde düzenlemek zorunda oldukları denetim raporlarından, sigortalının meslekle kazanma gücü kayıp oranının tespiti için gerekli ortam analiz raporlarının, risk değerlendirme raporlarından iş kazası ve meslek hastalığı vakaları ile ilgili olanların, ilgili birimlerce Kurum sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine gönderilmesi gerekecek.

Altı çizili kısımdan anladığım kadarıyla sadece kaza veya hastalık durumu olduğunda o kısımla ilgili risk analizi gönderilecek. Kazasız bir şekilde işine devam eden kurumların bildirilmesine gerek yok.
  8. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Valla simdi benimde kafam cok karisti. Ya su maddeleri neden anlasilir bi dille yazmazlar cok garip. Neyse anlayan arkadaslar bi zahmet anlamayan arkadaslara anlatsinlar(yani bu belge bildirimleri sgk ya is kazasi veya meslek hastaligi meydana geldigindemi bildirilecek yoksa genel olarakmi bi bildirim yapilacak?
  9. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yokmu bilgisi olan bir arkadas?
  10. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yokmu bilgisi olan bir arkadas?
  11. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Demekki bilgisi olan arkadas yokmus...
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  13. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey ben burda sunu sormak istemistim. Yukarida yazildigi gibi sgk risk degerlendirme evraklarini is kazasi veya meslek hastaligi meydana geldigindemi isteyecek yoksa butun isletmelerdenmi isteyecek? Bunu ogrenmek istemistim...
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/iş-...rmalarına-önemli-sınırlamalar-getirildi.7711/
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2013 ---
    Ciddi iş kazalarında tüm işyerlerinden isterler..Çünkü bu belegeler doğrultusunda denetim yapmadan iş kazası olduğuna karar verebilecekler ve SGK iş görmezlik ve rucu davalarında bu raporları değerlendirecekler.Risk değerlendirme raporları,kaza olay araştırma tutanakları,jandarma tutanakları daha da önem kazanmıştır.Ama diğer yönden Genelge çok tartışmalı ve iş kazası geçiren çalışanlara avantajından çok dezavantajları olacak.yayınlanan SGK haber ve köşe yazılarını iyi okumak lazım.
  15. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş kazası veya meslek hastalığı olduğunda İşveren SGK ya ortam ölçüm belgelerini Risk değerlendirmelerini gönderecek.
    Amaç İşverene Rucü edebilmek.
    Bakacak Risk değerlendirmesine bakacak ortam ölçümlerine ona göre dicek ki gel kardeş Senin ortam ölçümlerin kötü yada Risk değerlendirmesine göre şu şu önlemleri almamışsın.Ver bakayım bana paramı geri dicek.

İşveren ne yapacak ?
    Bence diyorum ; Ben risk değerlendirmesi yaptırdım kardeşim ama burda bana bu konuyla ilgili uyarıda bulunulmadı? Uzman söyleseydi bende hemen önlemimi alırdım diyerek oda Uzmana rücu açacak.

Bu yüzden risk değerlendirmeleri öyle hafife alınmamalı.
    Adam gibi yapılmadıgı takdirde ileride bir gün kapınıza mahkeme celbi bulabilirsiniz.
  16. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    :) Yav arkadaş SGK bu risk analizlerini isteyip de ne yapacak gece gece ne güldüm ya :) oturdukları yerden hımmm falanca fabrikanın risk analizi ne kadarda afilli bu geçer not aldı hımm falancanın ki hiç hoş değil sınıfta kaldı mı diyecek :D SGK kendi sorunlarını çözdü de şimdi bu kaldı. Vallaha çok anlamsız bir durum SGK birbirine iş gönderen memurların ulan bana niye iş gönderiyorsun aynı işi sende yapıyorsun diyen ve kaosun en fazla yaşandığı devlet kurumlarından birisi. Şu halde bu konu hakkında nasıl böyle bir saçmalığa girişirler anlam veremiyorum. Umarım böyle bir uygulama olmaz. olursa da umarım hakkı ile olur ve hakkı ile takip edilir. Sap ile saman birbirinden ayrılır o zaman. Ne diyelim umut işte.. saygı ile.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2013 ---
    Zaten hali hazırda denetim yapmak için kurulan iş teftiş kurulu var. Eğer devlet bu işi çözmek takip etmek istiyorsa SGK ile olur çalışma bölge müdürlükleri olur, kadro açar, uzmanı alır bünyesine, yapar denetimini, çözer işi. Üstelikte yedirtmez uzmanını işverene para babalarına. bakın görün o zaman iş güvenliği kültürünün nasıl oturduğunu...
  17. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortam analiz raporundan kasıt ortam ölçümleri midir?
  18. servet yortumluk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45819
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar,
    risk analizlerinin amacına uygun yapılması demek, o risk analizinin işi bitti bir daha dokunulmazlığı var anlamına gelmesin,
    yönetmelik risk analizlerinin güncel tutulması konusunda bir çok ip ucu vermektedir,
    buradaki ise; sgk nın hangi durumlarda, bu veya buna benzer gerekli belgeleri kimlerden isteyeceği konusudur,
    sgk kurum olarak önce belgeleri inceler, bilirkişi raporları var ise onları değerlendirir, tabi ki risk analizlerinin ışığında olur bütün bunlar, sonra da kendi müfettişlerinin ve de şahitlerin görüşleri değerlendirilir, sonuç kısmına ancak bu şekilde doğru bilgi ve belgeler ile ulaşılabilir, aksi halde ortam ve olaya karışan teçhizat ile oynamak vicdansız olanlar için çok kolay, risk analizi de kusurlu ve eksik olabilir, önemli olan o makine ve teçhizattan bahsetmesidir, referans noktası doğru ise iş müfettişleri iyi niyete ve emeğe bakar, öyle 1 sayfa 5 sayfa risk analizleri ne isg uzmanını ne de iş vereni kurtarır,
    kazasız günler dilerim,
  19. Zaten şunu yazalım bunu yazmayalım muhabbetine risk analizleri çok cılız kalıyordu. Şimdi işveren SGK ya göndereceğimize bunları yazma önemsizleri ve önlem alınmışları yaz. Diye baskı yapacak. Bu bizim işimizi daha zorlaştırır. Bizi arada kalmaktan kurtaracak ikilemde bırakmayacak bir mevzuat değişikliği şart.
  20. servet yortumluk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45819
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    mevzuat da değişse ekmek kimin elinde ona bakmak lazım,
    kazasız günler dilerim,