1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sgk sicil no ile nace kodu ve tehlike sınıfı tesbiti

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve İpek Yetiş tarafından 29 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Burak Tükenmez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar çok tehlikeli işler yapan bir şantiye,yapılan iş az tehlikeli diye bildirimde bulunmuş, sgk da az tehlikeli olarak kodunu verdiyse
    1. bunu düzeltmek kimin sorumluluğu
    2.osgb'nin iç görevlendirmeyle yönlendirdiği c sınıfı isg uzmanı ne yapabilir
    3.herhangi bir kötü durumda c sınıfı isg uzmanının sorumluluğu nedir
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren veya vekili dilekçe ile il SGK müdürlüğüne başvuru yaparak SGK Sicil ve Nace kodunu güncellemeli ve düzeltmelidir.
  3. Burak Tükenmez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dündar bey düzeltme olmaz veya düzeltme yapılıncaya kadar bir iş kazası olursa sonuçları ne olur. teşekkürler
  4. oezguel oezguel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    52.21.02 diye bir nace kodu yok ama listed :(
  5. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Yapılan iş esastır. C sınıfı uzamn yada a sınıfı farketmıyor kazada zaten. a yerıne c calısmıs olması mufettıs acısında para cezası ve uzmanın ıhmalı ıle ıhtar. ama kaza olması durumunda c ve ya a savcı ve polıs ıcın fark yapmıyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Aralık 2013 ---
    (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden
    fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır.
    6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet
    alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 26.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28509 www.bilgit.com
  6. Özlem TURAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Meraba.Benim iş güvenliği uzmanığını yaptığım firmada tehlikeli sınıflar tebliğine göre tehlikeli görünmektedir.Ancak şirketin nace kodu az tehlikeli olarak gözükmektedir.Bu durumda ne yapmalıyım, nace kodunu değiştirmek gereklimidir.Bu değişikliğin şirkete maliyet vb. giderleri nasıl olur?
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    teftiş yazarsa değiştirin. maliyeti olmaz. ama sen gerekleri (risk analizi, acil durum, meauyene, periyodik , eğitim vb tehlikeliye göre yağ kendini sağlama al. iş ne? faaliyet ne üzerine?
  8. Özlem TURAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapılan iş motorlu kara taşıtlarının genel bakım ve onarım hizmetleri (aynı işletmede mekanik, elektrik sistemi, kaporta, boya, fren sistemi, cam, pencere vb. bakım ve onarımının yapılması) .Eğitim, risk analizi ve acil durumlarla ilgili herşeyi tehlikeliye göre yapıyorum.
    Denetimci isterse mi değiştirin diyorsnuz yani? denetim sırasında teftişci sıkıntı çıkarmaz mı daha önceden haber verilmediği için.
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 26.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28509 www.bilgit.com
    MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.
    (2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına
    bildirir.
    (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden
    fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır.
    6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet
    alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.
    MADDE 3 – (1) İşyeri tehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca
    değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate
    alınarak sonuçlandırılır.
    (2) Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.
    (3) Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı
    olması halinde, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir.
    (4) Alınan karar işyerine tebliğ edilir. Kararın işyerinin tehlike sınıfı değişikliğine neden olması halinde
    tehlike sınıfının gerektirdiği iş ve işlemleri, işverenler 90 gün içinde yerine getirmek ve İş Sağlığı ve Güvenliği
    Genel Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.
    (5) İşyeri Tehlike Sınıfları Listesindeki faaliyet kodunun tehlike sınıfına ait itirazlardan, İş Sağlığı ve
    Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Komisyonda alınacak karar sonucunda, itiraza ilişkin
    faaliyet kodunun tehlike sınıfının değişmesi halinde bu Tebliğde gerekli değişiklik yapılır.
  10. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Özlem hanım, nace koduna faaliyet belgesınden mı bakıyorsunuz? bir de herhangi bir calısanın yada firmanın sgk bordrosundan bakınız. ilk rakamı atın, sonrakı 6 rakamı 2 şerli alın. yıne az tehlıkelı mı?
  11. Özlem TURAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz osgb olarak çalışıyoruz.İSG katibe giriş yapılırken şirketten verilen sgk numarasından nace kodunu tespit ettik ve dediğiniz gibi 6 rakamı aldık ve az tehlikeli görünüyor.
  12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Sorumluluk işverende. ancak risk analizleri vb esas işe göre yapılır. işvereni yazılı uyarın sorumluluk üzerinizden kalksın. işveren isterse yapar isterse yapmaz
  13. Özlem TURAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ok O zaman ben bugün uyarımı yazılı şekilde yaptım, çok teşekkürler..
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar
    Nace Kodu malum SGK işyeri numarası ile belirleniyor
    22511010 ... nace kodu : 2511 tehlikeli sınıf
    ancak işletmenin Vergi Numarasında Faaliyet kodu olarak 22230... şeklinde ve NACE kodu yer almıyor.
    Bu durumda NACE kodunu belirlerken ne yapabiliriz.
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Aklımın erdiği kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım;
    1. Eğer işletmenin faaliyet kodunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız, işletmeci de böyle düşünüyorsa bunu vergi dairesinden/defterdarlıktan düzelttirmeniz gerekir.
    2. İşletmenin faaliyetini tam olarak tanımlayamıyorsanız Türkiye İstatistik Kurumunun aşağıdaki linkinden girip, sınıflama sunucusundan koda ya da faaliyet tanımına göre arama yapıp nace kodunu nokta atışı belirleyebilirsiniz.
    http://tuikapp.tuik.gov.tr/DIESS/GenelAramaSayfasiGetirAction.do?
  16. ismail ince İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim anlaştığım firmanın sgk sicil numarası e-devlette kayıtlı fakat,isg-katip sisteminde nace kodu ve tehlike sınıfı yazan yerde hiç bir şey yazmıyor. Bu yüzden uzman ve hekim ataması yapamıyoruz. Bunun için ne yapabiliriz. Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.
  17. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @ismail ince Firma muhasebecisi sgk ya dilekçe yazacak. Sisteme teh sınıfı ve naceyi işleyecekler. düzelir.
  18. ismail ince İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. isa durmuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TEŞEKKÜRLER
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emin olun o kadar da basit değil. Bunu farklı illerde işletmeleri olan bir firmadan çalışan uzman olarak söylüyorum.
    Her SGK farklı bir uygulamaya sahip oluyor kimi Vergi dairesine göndererek tespit yazısı istiyor Kimi ise kendi giderek tespit ediyor ve ona göre değişikliği gerçekleştiriyor.