1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sigara içilebilir alan

Konusu 'Etiket ve Posterler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sigara içenleri bir alana tıkmak istiyorsanız tam aradığınız levha.​
    İşveren olarak ben size alan belirttim bunun dışında yassak kardeşim dersiniz. Taze taze tasarladım paylaşıyorum ;) A4 ebatındadır direk renkli çıktı alabilirsiniz... Afiyet olsun.​
    Sigara-İçilebilir-Alan.jpg
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bizim gemide buna gerek yok ki. Alan belli. Dışına çıkınca BOOOOM!
    Malum. Petrol tankeri. Her yer petrol buharı. :D
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sağlık ve Güvenlik işaretleri yönetmeliğine göre yeşil renk acil durum ve ilkyardım işaret ve levhalarnda kullanılabilir.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Google görsellerde hep bu renkte yapılmış bende teamülleri zorlamamak adına aynından yaptım. Aslında dediğiniz gibi ya mavi emredici olmalı ya da sarı uyarıcı şekilde olmalı. Bilemedim çok sıkıntılı bir mevzu... Yasaklasan bi dert içilebilir yer göstermesen bi dert...

5. Sigara icme ihtiyacida bazen acil durum kapsamina girmiyomu :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Örnek Sigara İçme Alanı​
    Sigara icme alani.JPG
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    süpeermiş bu yaa :)
  8. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Hazır konu açılmışken bende bir şeyler sorayım bu konu ile alakalı, bazı fabrikalarda açık yerde çalışanlar üşümesin diye kamelya gibi yerler branda veya naylon gibi şeylerle kapatılmış( yazın açık alan kışın kapalı alan) ve içeride sigara içilebilir deniliyor, peki burası kapalı alana girmez mi içeri de herkes sigara içiyor olsa bile ??
  9. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    bir köşesine de çayocağı koysunlar bari diyecem ama, bu sefer sigarayı özendirici olur. bana uymaz :D ben bundan 13 sene önce müdürlüğünü yaptığım, mermer fabrikasında sigara içmeyi yasaklamıştım.. yakaladığıma basıyordum cezayı, epey hizaya getirmiştim çalışanları.. ;)
  10. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki Sigara içilebilir alan oluşturma zorunluluğu var mıdır?
    Ben işyerinde sigara içme alanı oluşturmak istiyorum fakat işveren yasal zorunluluk yoksa böyle bir alan yapmam diyor, bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Ne yapmalıyım dersiniz?
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kırmızı renk olarak zaten yasak olan yerde asılıyor
    içilebilir yerde de bence mavi renk olmalı emredici olur
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Risk değerlendirmesinde iş yeri hekimi ile beraber bir madde düşebilirsiniz.
    Sigara dumanına maruziyetten dolayı akciğer hastalıkları vb. şeklinde. Öneri olarak da ayrı sigara odası taleplerinizi belirtirsiniz.
  13. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yangın için gerekli önlemleri almalısınız isg uzmanı olarak.Haliyle yangınların çoğu insan ve sigara kaynaklı olduğu için kontrollü olması gerekir der işvereni ikna ederim.İkna olmazsa etrafı ateşe ver çık sigaradan oldu dersin:)
  14. hüseyin seke İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90979
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar yasa ve yönetmeliklerde işyerlerinde sigara içilmesi ve cep telefonu yasaklanması ile ilgili bir yaptırım var mı, ben bulamadım. Yani işveren bunlarla ilgili resmi bir yazı soruyor.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bunu direk olarak içemezsiniz veya kullanamazsınız diye direk olarak bir madde yok fakat iş yerinizin faaliyet alanına göre çeşitli yönetmelik ve kanunlardan bu maddeler çıkarılabilir.
    Örneğin;
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği, Madde 8, 3- f bendi;İşyerinde yanma, parlama veya patlama ihtimali olan maddelerin işlenmesi, kullanılması, taşınması, depolanması ya da imha edilmesinden kaynaklanabilecek tehlikeler diye tanımlama yapmış. Alın size sigara ve cep telefonu için Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinden Madde. Her iş yerinde yanıcı madde, elektronik cihazlar. olabilir.
    Veya 3. fırka genel amaçlı olarak da kullanılabilir; Toplanan bilgiler ışığında; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatta yer alan hükümler de dikkate alınarak, çalışma ortamında bulunan fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikososyal, ergonomik ve benzeri tehlike kaynaklarından oluşan veya bunların etkileşimi sonucu ortaya çıkabilecek tehlikeler belirlenir ve kayda alınır. Bu belirleme yapılırken aşağıdaki hususlar, bu hususlardan etkilenecekler ve ne şekilde etkilenebilecekleri göz önünde bulundurulur.

Eğer iş yerinde bu durumdan rahatsız olan çalışanlarınız var ise onlar aracılığı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin, Madde 11, 1) Sağlık ve güvenliği önemli derecede etkileyebilecek herhangi bir önlemin alınmasında bendi esas alınarak isteklerinin ve eksikliklerinin giderilmesi yoluna gidilebilir.

Aynı Yönetmelik kullanılarak, eğer iş yerinde özel çalışan grubu bulunuyorsa ( gebe, emziren, yaşlı, genç gibi) , Madde 15 gereği , ilgili düzenlemeler yapılır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama eminim ki detaylı bir inceleme ile buna benzer maddelere 6331 Sayılı Kanunda da bulabilirsiniz.
  16. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    SİGARA İÇİLEBİLİR DİYE BİR ALAN YOKTUR.ZATEN İŞYERLERİNDE SİGARA İÇMEK YASAKTIR.YASAK OLAN BİR ORTAM İÇİN ÇALIŞANLARIN KEYFİYETİ ADINA MAZUR GÖRMEYE ÇALIŞMAK,KANUNU YUMUŞATMAYA ÇALIŞMAKTIR.SİGARA KAYNAKLI BİR CİDDİ OLAY MEYDANA GELSE SİZCE BİLİRKİŞİ NASIL BİR TESPİTTE BULUNURDU ? YASAK YASAKTIR.YAKINDA EV ORTAMINDA BİLE YASAK OLACAK BİR SİGARAYA SİGARA İÇİLEBİLİR ALAN YERİNE İÇMEKTEN MEN ETMEYE ÇALIŞACAK KURALLAR BULMAK-ÖRNEĞİN ÖDÜLLENDİRMEK- DAHA FAYDALI OLUR KANATİNDEYİM. GELİŞMİŞ VE KURUMSALLAŞMIŞ BÜYÜK FİRMALAR SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNİ BİLE İŞYERİNDE YASAKLIYORKEN...
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yemek-öğle arası saatlerinde fabrikaların açık alanlarında sigara içme alanları olarak tanımlanan yerler bulunmaktadır
  18. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nikotin ihtiyacı da bence acil bir durumdur :) Ama bende o kriz yok artık 5 gündür içmiyorum devir tasarruf devri :)
  19. hüseyin seke İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90979
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Aralık 2014 ---
    teşekkür ederim, firma içinde sigara içilmiyor, dışarda içiliyor. sorun molalar dışında sigara içilmesi. haklı fesih nedenlerine baktım ama bunlarla ilgili bir şe göremedim. Tahminimce iş sözleşmesine bu maddeler yazılıp, oradan bir yaptırım uygulamak heralde. kolay gelsin
  20. conqueror7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    benim ilçe saglık grup başkanlığında görüştügüm yetkili sigara açma alanlarının %49 u kapalı olabilir dedi. ama tente, pncere açılır kapanır sistemde kapalı alan sayılır dedi. tavan ve soguk, yagmur gelen kısımlar 49 u gecmemek üzere kapatılabilir dedi. yönetmelik 4207 dedi. ama ben birşey bulamadım.