1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sigortalı gözükme durumları

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 7 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar çok tehlikeli bir firmada a sınıfı uzman olarak çalışmaktayım. İlk defa taşerona bir iş aldık bu arkadaşlarında bildiriminin bende olması istendi. Ben kendi firmamda tam zamanlı sigortalıyım diğer firmada bizim firmanın sahasında çalışacağı için diğer firmada sadece isg katip üzerinden gösterip devam etsem olur mu? Yoksa illa görev sürem kadar kısmi zamanlı sigorta yapmam gerekiyor mu ?
  2. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu durum benide alakadar ediyor. bildiğim kadarı ile sgk lı olman lazım..
  3. Mustafa Gözübenli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53918
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İsg katip de atamanız olduğu gibi alt tasaron şirket tarafından sigortanız çalıştırdığınız gün kadar yatmalıdır.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  4. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sigortalı olmanız gerekmektedir... Fakat tam zamanlı çalıştığınız için başka bir firmada çalışamazsınız... Ancak tam zamanlı çalıştığınız firmanın isg sözleşmesini çalışan sayınıza bakarak gözden geçirmeniz gerekmektedir... Tam zamanlı olduğunuz sürece başka bir firmada çalışamazsınız
  5. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çalışırsın yada çalışamazsın. 400 küsür saa aylık primi yatanlar var biliyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ocak 2016 ---
    mesele bunu denetleyen yok. denetlerlermi, yada denetlenen olmuşmu ona bakmak lazım
  6. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu işler kişisel sorumluluk ister üstat, kanun dışı iş yapanlar herhangi bir olumsuz durumda yani ALLAH korusun iş kazasın da kanun karşısında haksız duruma düşerek hatasını katlamış olur ve ceza almaktan kurtulamaz... Bu mesleği yapanların kesinlikle olumsuzlukları düşünerek hareket etmesi lazım, illa devletin denetimine gerek yok.
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Anladim fakat isyeri ayni yerde cok sikinti olmaz diye dusunuyorum kendi firmamdan eksik sigorta yatmasini istemiyorum acikcasi
  8. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sizin isg katipte saat boşluğunuz varsa taşeron firma tarafından atamanızı yapın.Taşeron firmada yapılan atama ile kullandığınız saate tekabül eden kadar gün sigortasını part time iş sözleşmesine dayandırıp, kendinizin ayrıca taşeron firmadan sgk girişinizi yaptırın. Sizin fazladan yatan sigorta piriminiz gün olarak hesaba katılmaz fakat parasal olarak hanenize işler.Sgk sizin aynı anda kaç işyerinde sigortalı olduğunuzla ilgilenmez.
  9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar bu konu hakkında benim iddaam şudur normalde işveren 1 gün dahi olsa sigorta yapmalıdır. ama herhangi bir olumsuzluk durumunda sizin isg katipte sözleşmeniz sizi bağlayıcıdır. fakat sigorta yapılmamışsa bu şirketin sorunu sigortasız adam çalıştırmaktan ceza yer isg uzmanını bağlamaz. bu benim fikrim sadece hikaye uzunda detaylara girersem yazı bitmez :)
  10. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar fazla fazla sgk ya prim ödemek sıkıntı değil. sgk yaptırım uygulamıyor bunun için.. ama eksik olursa sorun var.
    benim tam zamanlı prim ödenen firma dışında 3 gün lük sgk primim yatmıştı. asgariden gösterdiler. bu emekli maaşımı her ay 3-4 tl düşürdü.. emekli maaşı hesaplama yazın. sgk sitesinde çıkar. yatan primler görünüo. o 3 günlükleri çıkarınca emekli maaşım ayda 3-5 tl artıo.. ikinci sgk primi bürüt 3500 altındaysa emekli maaşı düşer, katkı sağlamaz söyleyim.. ben bu riski göze alarak ikinci sgk yı yaptrıcam mecbur.. yoksa cezası var..
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ya arkadaşlar acayip şeylere takılıyosunuz 1 gün sigorta yatması mı lazım yatmaması mı lazım evet kanunen kesin yatması lazım ama önce isg sistemi tam otursun buna takılırız mesela isg katipten atama yapacaksın 3000 dk gerekyo normalde ama 2500 dk gir kabul ediyor diye biliyorum bu kadar saçma bir açık olamaz göz göre göre süreler kısa kısa giren osgbler var .
  12. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    süreyi sen hesaplayıp giriyorsun.. sistemin böyle bir kontrolü yok ki.. daha sonra denetim olduğunda, 100 kişilik bir iş yer iiçin 90 kişi girmen sebebi ile ceza yersin.. yada osgb ler aa personel 10 kişi artmış, atlamışız abi die müfettişi ikna ederse bilemem..
    belkide eder.. ama edemezse güm..
    ayrıca 25 aralıkta duyuru yayınlandı. isg katip te kaç saat çalışıyorsan o kadar sgk lı olacan.. bu kadar basit.. ister aylık 180 saat sgk lı ol, ister 400 saat. kimse bunu kontrol etmiyor ve cezası yok.. umarım anlamışındır dostum..:cool:
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    katip sistemindeki atamalarda dediğiniz gibi bir hata/açık olduğunu sanmıyorum,
    ayrıca
    kanun ve yönetmeliklerde belirtilen net ibareler mevcut,
    ya osgb hizmeti alacaksın yada sigortalı elemanına bu işi yaptıracaksın. 2 sinde de isg katip ataması ve sgk olmazsa olmazlardır
    işveren sigorta yatırmasa olur mu gibi sorular da soruluyor, ki bu şekilde çalışan uzmanlar mevcut, ama buda onların sorumluluğu
    birşey diyemiyorum
  14. yaşarsalur İSGforum Üyesi

uzman diyecek ki ben yatırıyor zannediyordum hiç kontrol etmedim der geçer yıllarca bu ülkede sigortasız çalıştırılan insanlar oldu bilmediler isg uzmanı saftır belki hiç kontrol etmemiştir isg uzmanı ne yapsın işverenin sorunu :)
  15. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çalışana bişi olmaz zaten. işveren çatlar..