1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sigortasız eleman kaçak çalıştırılırması esnasında ölümlü iş kazası

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve ekecık tarafından 27 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar Merhaba.
    İş güvenliği hizmeti verdiğiniz işyerinde (örnek ayda 10 saat gibi)sigortasız eleman kaçak çalıştırılırsa yada ziyaretçi amaçlı gelir ölürse işgüvenliği uzmanı ne kadar sorumludur?
    Düşüncülerinizi bekliyorum.
  2. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tavsiye defterine sigortasız olarak işletmeye hiç bir personelin alınmamasi gerektiğini vurgulayabilirsiniz.Alınmamış tedbirlerden sorumlu tutulabilirsiniz.Sigortasız personele sonuçta siz iş yaptırmıyorsunuz.
  3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    öncelikle işveren her şekilde sorumludur. Detaylara indiğimizde elbetteki işveren sigortasız işçi çalıştırmaması gerektiğini biliyor zira zaten kanunlarla bu işverene tebliğ edilmiş durumda. Yani ölen kişinin 'SİGORTASIZ' olmasından kaynaklı bir sorumluluğu uzmanın üzerine yıkamayız. Fakat uzman buna benzer durumları fark ettiğinde de işvereni uyarmalıdır.ziyaretçi konusu bence biraz farklı çünkü bence burada uzmana sorumluluk gelmeye başlıyor. Hangi hallerin iş kazası sayılabileceği 5510 sayılı sgk kanunda yazılarak işverene tebliğ edilmiş olsa bile uzman şantiye alanı içinde oluşabilecek ter türlü olumsuz durumda işverenin sorumlu olduğu konusunda işvereni bilgilendirmeli, bilinçini arttırmalı diye düşünüyorum. Tüm bunların dışında asıl önemli olan ÖLÜM SEBEBİNE bakmak gerekir. Tehlikeli durum mu yoksa tehlikeli davranıştan mı kaynaklanmış? Kkd mi kullanmamış, eğitim mi almamış, iskele mi iyi kurulmamış, uygunluk belgeleri varmıymış, periyodik muayeneler yapılmış mı vs.... İşte o zaman söz uçar yazı kalır. Belgeler konuşur. Uzmanın kusuru olup olmadığı bu belgeler sonucunda ortaya çıkar. Ama işveren her şekilde kusurludur.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sigortasız personele eğitim verip,kkd zimmeti veya talimat imzalatıyorsa iş güvenliği uzmanı da duruma ortak olmuyor mu? O nedenle sigortasiz calistigini bilmedigini ispat etmesi gerekir diye dusunuyorum.
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teoman Bey eleman zaten sigortasız ise adı çalıştığımız firmanın elemanı olmaz. Elemanın sigortasız olması da uzmanı bağlamaz. Bu tamamen işverenin sorumluluğunda olan bir durumdur. Ayrıca sigortasız olması eğitim alamayacağı anlamına da gelmez. Hem eğitimi atamalı bir uzmandan alma zorunlulukları da yok. İşi gücü olmayan bir adam gelip sizden iş güvenliği eğitimi almak istediğini söyledi diyelim ki OSGB nize başvurdu. Önce git bir iş bul kendine işe gir ondan sonra eğitim veririm demek ne kadar abes bir durum ise iş güven. uzmanının da sigorta takibini yapması o kadar abestir. Burada asıl sorumlu işveren ve ekibidir. Diğer sorumlu da bence çalışanın ta kendisidir çünkü sigortasının olup olmadığını takip etmesi, aksi halde şikayet etmesi gereken kişidir. Zaten eleman yontulmamış kereste bile olsa siz eğitim verdiğiniz zaman, iş kazalarından, meslek hastalıklarından bahsederken muhakkak sigortalı olması gerektiğine değiniyorsunuzdur az çok buradan bile sigortalı olması gerektiğini anlaması gerekir.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    e katip üzerinde işyeri onaylamamış bir sözleşme uzmanı yasal olarak bağlamaz demi. Bu durumda sigortasız çalışanlardan biri vefat ederse ve risk analizi ,acil durumun olmaması sorun teşkil etmez diye düşünüyorum doğru değil mi?
  9. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Anıl bey işverene vereceğiniz hizmeti kişi sayısına göre dk üzerinde yapmìyormusunuz? Bir sirkete hizmet vermeye giderken çalisan sayisi ve aylik ne kadr hizmet verilmesini gerektigini bilmezseniz bu detayida kacirirsiniz.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kişi sayısı arttığı zaman atamayı otomatik iptal eden veya uyarı veren bir sistem yok şu An için. Ancak haberiniz olacak işveren Size söyleyecek ona göre atamayı silip yeni atama yaparken sürenin farkına varacaksınız. Veya her ay atamayı silip atama yapacaksınız ki yeni süreyi göresiniz. İsgkatip ve sgk entegrasyonu sorunludur. 10 kişinin çalıştığı bir yere 50 kişi alırlarsa tabiki farkederiz ama 500 kişinin çalıştığı yerde sirkülasyonun fazla olduğu yerlerde süre takibi yapmak sıkıntıdır. Bizim gibi binlerce firmayla çalışıyorsanız Süre - kişi takibinin manuel yapılmasının imkansız olduğunu anlarsınız
  11. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sizin gibi binlerce firma ile çalışmam.Ama çalıştigim firmada kaç kişi işe yeni girmiš işverenden öğrenmek isterim.Suistimal görürsem yada sezersem deftere yazarım.Ben sadece böyle bir durum varsa işvereni bilgilendirmenin uzmanın yararına olacağını düşünüyorum.
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabiki bu çok faydalı olur da işveren işe 100 kişiyi almış Size de birşey söylemedi nerden anlayacaksınız bunu adamlarda o sgk altında ama şehir dışında çalışıyorlar buradaki suistimali nasıl sezeceksiniz paranoyak gibi haftada 1 sgk numaralarını tekrar girip kontrol mü edeceksiniz bunu ne kadar süre yapacaksınız 1 ay 1 yıl 10 yıl? İsgkatip düzenlenmediği sürece saat olayını yasal açıdan takmam takan bir müfettiş oldu denetimimizde o da anladı süre olayındaki bu açığı sesini çıkartmadı
  13. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tabi sistemde bir çok hatalar olabilir katılıyorum,iyileştirme çalışmaları yapılması gerekiyor.Ama bu işi yapan insanlarda paronayaklık ta olması gerekiyor ;)
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Zaten işveren çok üç kağıtçılık yapmaz çünkü adam seni zaten zorunluluktan ve korkudan tutmuş olsa dahi o kafada bile olsa sürelerle ilgili yapacağı üç kağıtçılığın sonucunu pek kestiremeyeceği sonucunun kötü olacağını düşündüğü için yanaşmaz bence 3-5 eksik versem davasına ama böyleleri de var mıdır olabilir. Nasıl ki işverenler müşavirlerine şirketi emanet ediyor bütün hesapları müşavirlerin kontrolüne bırakıyor mali müşavir ne derse he diyor çünkü bu hesapları birinin döndürmesi lazım ve işveren bu konuda bilgi sahibi değil. İSİG işleri de böyle olacak ne dersek he diyecekler birgün fazla kasmaya paranoya olmaya gerek yok bence :) Hadi kolay gelsin hocam ;)
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    uzmanın farketmesi en güzelidir. Ama uzmanın görevi dedektiflik değildir. Görevini layıkı ile yapmıştır. Kimse 'sen herşeyi yapmışsın ama çalışan sigortasız olduğu için kusurlusun' diyemez. Sigortasız olması uzmanı bağlamaz, işvereni bağlar.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    En azından sigortasız çalışan olmasının kabul edilemeyeceği konusunda hemfikiriz. :D
    Neyse. Benim yapacağım şey eğer kalabalık ve kontrolünü sağlayamayacağım bir işletme var ise karar defterine şirketin muhasebe, insan kaynakları departman yöneticilerine sigortasız işçi çalıştırma, sigortasız işçi ile ilgili yasal mevzuat ve cezalar konulu bilgi paylaşımında bulunduğumu yazardım. ( Tabi gerçekten bunu yapardım) İlgili sayfaya da bu bölüm yetkililerin onaylarının alındığına dair imzalarını da alırdım.
    Ziyaretçi konusu ise çok çetrefilli bir konu gerçekten. Sonuçta bir iş sahasına konu ile alakası olmayan bir kişi geliyor. Olayın meydana gelme olasılığı dolayısı ile tavan yapar. Risk değerlendirmesindeki durumlar çalışanlar için hazırlanıyor. Çalışan için matristeki olasılık derecelendirmemiz 2 ise, ziyaretçi için bu değer 3-4 olabilir. Görüldüğü üzere sonuç 1,5-2 kat daha yüksek değerde çıkacaktır.
    Bunun önüne çeşitli önlemlerle geçilebilir. Özel bir ziyaretçi alanı yaparsınız(tehlikeden arındırılmış bir bölgede), ziyaretçiye uygun KKD temin edersiniz, çalışma alanındaki tehlikeler, karşılaşılabilecek durumlar, acil durumlar ve uyulması gerekli olan kurallar konusunda küçük bir eğitim verirsiniz. Ziyaretçiye bir de nezaret edecek birisini görevlendirirsiniz.
    Tüm bunlara rağmen bir kaza meydana geliyorsa, kaza ile ilgili olarak yine sorumluluk mevcuttur fakat her durumda işveren sorumludur. Tabi işveren sorumlu diye sizin bu önlemleri göz ardı etmemiş olmanız gerekmektedir.
  17. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak. Örneğin inşaatlarda çok fazla giren çıkan işçi oluyor. Rutin saha kontrollerimizi yapıyoruz ama bir sonraki gelişimizde bir bakıyorum yeni kişiler işe alınmış 3-5 gün çalışmış sigortadan çıkışı verilmiş ve bizim haberimiz dahi yok haliyle eğitim, talimat, zimmet tutanakları vesaire hiç bir işlem yapılmamış. İşe girişinden haberimiz dahi olmayan bu çalışanın başına bir kaza gelse iş güvenliği uzmanı olarak sorumluluğumuz nedir? Bu tarz durumlara karşı işverenin yeni girişleri bildirmesi için ne gibi yollar izliyorsunuz.? Özellikle eğitim konusu direkt olarak iş güvenliği uzmanının sorumluluğundadır benim bu çalışandan haberim yoktu demek mazeretmidir?
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Maalesef böyle bir mazeretimiz olamaz.
    İşverene konu hakkında bilgi verip işyerinin ilgili departmanlarını böyle bir personel hareketinde size bildirilmesi yönünde önerilerde bulunun. Yapılacak işlem çok da zor değil. Zaten çalışanın özlük dosyası için sizin o kişi ile ilgili bilgilere de ulaşmanız gerekmekte. Gerekli bilgilendirmeleri sizin mail adresinize CC yaparak verebilir ve siz de gerekli personel hareketini bu şekilde takip edebilirsiniz.
  19. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanının şirket içindeki tüm gerekli bilgilere ulaşma hakkı vardır.Bunun için hakları kısıtlanamaz.Soracaksın,Öğreneceksin gerekirse dedektiflik yapacaksın.Yada yapmayacaksın benim sorumluluğum değil deyip kendini savunacaksın,tercih sizin.
  20. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşverenin mali müşavirini arayarak şu T.C numaralı kişinin işe girişini yap 3 gün sonrada çıkışını yap dediği ve öyle bahsettiğiniz gibi ilgili departmanların falan olmadığı özlük dosyası nedir neden hazırlanmalı diye bilmeyen hatta içlerinde okuma yazması olmayanlarında olduğu mütaitlerden ve küçük çaplı inşaatlardan bahsediyorum.
    Belkide içlerinde bir iş kazası olunca sorumluluğu üzerinden atmak o iş güvenliği uzmanının işiydi yapmamış sorumlu odur diyebilmek için kasti olarak işe girişleri haber vermemiş olan mütaitlerde olabilir. velhasıl nasıl bir önlem? Tespit ve öneri defterine veya aramızda düzenleyeceğimiz sözleşmemize personel hareketlerinde bilgilendirilecek diye yazılsa yeterlimidir?