1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sigortasız işçi çalıştırma

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 17 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    [​IMG]Merhaba Nevzat Bey,
    8.5 ay çalıştığım iş yerinde sigortam hiç yapılmadı. Bende bu gerekçeyle işverene haber vermeden işi bıraktım. Maaşımı almaya gittiğimde sözleşmede geçen madde bahane edilerek 15 günlük ücretim verilmedi ve bayram süresinde verilen 10 günlük izinin ücretsiz olduğunu söylediler. Bende bir sonra ki gidişimde telefonumun kamera ve ses kaydını açarak sigortasız olduğum için bu eylemin haksız olduğunu belirttim. İşverense benim çalışma sürecimde sadece 1 aylık sigortamın yapılı olduğunu söyleyerek bu eylemin kanuni olduğunu belirtti ve sözlerine “hiçbir elemanın ilk 3 ay sigortasını yapmayacağımı herkese sözlü olarak beyan ettim kimsenin sigortasını da o süreden önce yapmadım ” diye ekledi ama internet üzerinden yaptığım araştırmada sigorta girişimin dahi yapılmadığını gördüm. Ses kaydı ve şahitle işvereni dava ederek 15 günlük kesinti ücretini ve tazminat alabilmem mümkün müdür?
    Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılarımla,

Orhan YILDIRIM[divider style="dashed"]
    Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :
    [box style="note"]
    Merhaba Orhan Bey,
    İş kanunumuzun 11. Maddesinde şöyle denmektedir:
    – (1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.
    - (2) İş verenler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının;
    (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanları, çalışmaya başladıkları tarihten önce, kuruma e-sigorta yoluyla bildirmekle yükümlüdür demektedir.
    Yani işverenin iş kanununa göre işe başlamadan bir gün önce işe girişinizi yapması yasal zorunluluktur. Sigortasız işçi çalıştıran işveren 1 yıl için asgari ücretin 38 katı ceza öder. İşveren defter tutmuyorsa özel inşaat gibi 1 yıl için 28 asgari ücret katı ceza alır. Fakat anladığım kadarı ile sizin beklentiniz işverenin cezalandırılması değil alacaklarınızı tahsil etmek işvereniniz sizi sigortasız çalıştırmakla kalmayıp alacaklarınızı da ödemiyor ise 8,5 aydır sigortasız olduğunuzu ve alacaklarınızı tahsil etmediğinizi ispatlayabiliyor iseniz;
    Önce noterden ihtar ile alacaklarınızın ödenmesini talep edin ödenmez ise,
    Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat edebilirsiniz iş müfettişleri firmayı incelemeye sevk eder ve inceleme sonucunda işverene yukarıdaki cezaları kesmenin yanında firmayı ödemelerinizi yapmaya zorlayabilir.
    Ayrıca tahsil edemediğiniz alacaklarınız ve sigortasız çalıştırılmış olmanızın tazmini için işverene dava açabilirsiniz. Tabi ki tüm iddialarınızı ispatlamanız gerekecektir.
    Fakat ses kaydı yapmış olmanız sıkıntı olabilir şöyle ki,
    Yeni 6100 sayılı HMK ispat hakkını açıklayan 189. maddesi şöyledir:
    (1) Taraflar, kanunda belirtilen süre ve usule uygun olarak ispat hakkına sahiptir.
    (2) Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz.
    (3) Kanunun belirli delillerle ispatını emrettiği hususlar, başka delillerle ispat olunamaz.
    (4) Bir vakıanın ispatı için gösterilen delilin caiz olup olmadığına mahkemece karar verilir.
    Gerekçesinden; ikinci fıkra ile ispat hakkının delillere ilişkin yönünün hukuki çerçevesi çizilmiş, bir davada ileri sürülebilecek her türlü delilin mutlaka hukuka uygun yollardan elde edilmiş deliller olması esası getirilmiştir.
    Yine 133. maddede - (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    demektedir yani yapmış olduğunuz ses kayıtları kanuni değil o yüzden işverenin şikayetinde sizi hukuki açıdan sıkıntıya sokabilir tavsiyem ses kaydını karıştırmadan Çalışma Bakanlığına müracaatta bulunun.

[/box]
    Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.