1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Siz hükümet olsaydınız isg ve isg uzmanlığını nasıl düzenlerdiniz?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Forum sayfalarında mevcut düzenlemeye pek çok eleştiri ve öneri var.

Ancak bunlar dağınık haldeler. Evet siz olsanız nasıl bir düzenleme yapardınız. Hem İSG politikası hem de Uzmanların organizyonu nasıl olurdu?
  2. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence isg uzmanligi memurluk kategorisine alinabilir ve butun bu curcunayi devlet tek elden yonetebilir en azindan butun bu kanunlar oturana kadar sonrasinda herseyi yaptiklari gibi bunuda ozellestirsinler su anda ortalik karisik ne oldugu belli degil ucretler o kadar dengesizki osgbler her gecen gun mantar gibi cogaliyor hani ajanslar gibiler eskiden unideyken tek gunluk falan ise gittigim ajans gibi insan tuccarligi yapiyorlar fahis fiyatlarla 15 isyerine bakmak zorunda birakiliyor ayrica en azindan bu meslegin belli standartlarinin oturtulmasi gerekli nasil isyeri hekimleri belli fiyatlarin altina imza atmiyorlarsa isg uzmanlarida ole olmasi gerekli ve geerekli calisma sureleri gercekten uzman kisiler tarafindan incelenip en iyi sekillere getirilmelidir

Ayrica isg uzmanlari icin bi odanin kurulmasi acil olup artik sart olmustur..
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    öncelikle işverenler, işçiler, sendikalar, uzmanlar, bakanlık yetkilileri, işyeri hekimleri, osgb'ler gibi tüm paydaşlarla bir toplantı yapılmalı veya böyle sürekli bir komisyon oluşturulmalı. nereden nereye gelindi, kimin ne sıkıntısı var ortaya konulmalı.

uzmanlar açısından ise uzmanların acilen ulusal çapta örgütlenmesine ihtiyaç var. çoğu düzenleme uzmanlara sorulmadan yapılıyor. bunun aşılması lazım.

uzmanlar genel müdürlüğün bünyesinde oluşturulacak bir uzman havuzunda yer almalı, iş güvenliği uzmanından hizmet alacak işverenler bu havuzdan liste halinde gösterilen a-b-c uzmanını seçerek anlaşmalı, ücret bakanlık tarafından oluşturulan havuza yatırmalı, bakanlık buradan uzmana ödeme yapmalı. böyle olursa hem uzman hem işveren hem de bakanlık tarafında yapılan işin ciddiyeti artar.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    1- Tüm üniversite mezunlarına İSG uzmanı olma hakkı verirdim.

2- Kurs süresini 6 aya çıkartır. Kurs ders içeriğini merkezi olarak hazırlar daha sıkı denetlerdim.

3- Kurs sonunda 2 ay zorunlu staj koyar. İşyerlerine işçi sayısına göre zorunlu stajer alma kanunu çıkarır. Naylon stajları engellemeye çalışır yaptırımlar koyardım.

4- Kurs ve staj sonunda merkezi sınav koyar. Sınavda başarılı olanların tümüne sınıf ayrımı olmayan İSG uzmanlığı verirdim.

5- Tüm isg uzmanları bakanlığa bağlı yarı özerk bir kuruma kayıtlı olur. İş sözleşmeleri bu kurum üzerinden yapılırdı.

6- İşverenlere ve işçilere tıpkı zorunlu trafik sigortası gibi belli oranlarda isg vergisi koyar. İSG uzman ücretlerini bu fon üzerinden öderdim. İşverenle uzman arasındaki para alışverişini ortadan kaldırırdım.

7- İşveren çalıştığı İSG uzmanından memnun değilse makul gerekçeler sunup, özerk kurumdan yeni bir isg uzmanı talep ederdi.

8- Tüm isg uzmanları için 2 yılda bir mesleki zorunlu eğitim koyar, eğitim sonunda sınav yapardım. Sınavda başarılı olamayanlara ikinci bir sınav onda da başarısız olursa belge iptali yapardım.

9- İSG uzmanlığını müstakil bir meslek olarak tanımlar İSG sendikası kurmalarını teşvik ederdim.

10- İSG uzmanlarının mesleki hatalarında parasal destek amacıyla zorunlu kesintisi olan bir sigorta sistemi kurulmasını teşvik eder. Bunu özel sektöre ihale ederdim.

11- Uzmanların kendini geliştirip uzmanlığına yeni sertifikalar eklemesini teşvik eder bu yetenekleri karşılığı ücret artışı verirdim.

12- Denetimler sonucu İSG uzmanlarına puanlama sistemi getirir. Belli puanın altında kalanları zorunlu kursa yollar. Belli puanı geçenlere ikramiye öderdim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  5. sebnem777 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben hükümet olsaydım birincisi teorik eğitim değil uygulamalu staj modunda eğitim alınmasını sağlardım 2. si ise işverenin uzmana ödeyecekleri maaşları bir havuzda toplardım uzman işverenden değil direk devletten alırdı maaşını böylece rahat hareket edebilirdi yani kolaylıkla uğgunsuz ortamları şikayet edebilirdi ayrıca uzmanları a,b,c diye ayırmazdım eğitim süresini uzun tutup kaliteli uzman yetiştirirdim işi tamamen öğrettikten sonra tek bir belge verirdim
  6. özge sağanak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence bu iş üniverstelerde verilmeli, çünkü her ilde özel veya devlet ünv si var, başvular ve eğitimler yüksek lisans gibi olmalı, ve üniversite kalitesinde olmalıdır, daha sonraki süreçlerde üniversitelerde ortak isg sınavları düzenlenmeli bunu da ösym üstlenmelidir, bu işi yurt dışında düşünen arkadaşlar için de elinde y. lisans belgesini denklik belgesi olarak kullanabilmelidirler, daha sonra b ve a grubu uzmanlıklar ise doktora düzeyinde yapılmalıdır, ünv ders içeriğinde uygulamalı eğitim derslerinin kredisi olmalı ve bu puanın yüzdesi sınavı da etkilemelidir. bu işi yine devlet eliyle düzeltebiliriz çünkü özel kurumların tek amacı var o da daha çok öğrenci ve daha çok gelir kazanmak, onlar öğrencilerin iyi eğitimine bakmıyorlar sadece grupları doldurma peşindeler, o yüzden de ne denetimler sıkı takip ediliyor ne de bu iş ciddiye alınıyor. tabi ki diğer önerilerde bu aşamada önemli, ama toplantılar,konferanslar, kongreler ile yine de yetersiz olacağını düşünüyorum, çok fazla giderilmesi gereken sorun var, kimse tek başına çözüm bulamaz o yüzden her öneri altın niteliğinde.. !!!
  7. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    iyiki koray bey size bu hak verilmemiş.Siz herkes iş güvenliği uzmanı olsun diyorsunuz nasıl olacak bu iş.bu mesleki tecrübe gerektiğine inanıyorum.bence herkes mezun olduğu konuda iş güvenliği uzmanlığı yapmalı diye düşünüyorum.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Valla sizi kırmazdım dükkan sizin ama dünyada böle olmuyor bu işler. Amerikayı yeniden keşfetmek zor olmaz mı

http://www.isgforum.net/threads/dünyada-isg-uzmanlığı-nasıl.8737/
  9. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    kanadamı bizim ülkemize örnek orda o kadar saygı var ki insanlar arasında korna çalmak bile yasak diğer insanlar rahatsız olur diye aynı bizim ülkemiz.Bizde korna sesi diye korkasın diye her türlü ses var sokaklarda.Keşke olabilsek keşke
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zaman size Britanya verelim. Malum isg yi onlar icaat etti. Çok kuzey derseniz. ABD olur mu? Avusturya, avusturalya, almanya, fransa, italya hadi norveçte anlaşalım.

Mesela kuaförlere hangi université mezunu risk analizi yapsın. Hani mesleki tecrübe olacak ya.
  11. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    benimle dalga geçtiğinizi mi zannediyorsunuz.gerçekten şaka yapıyor olmalısınız.Fikir sordunuz söyledik sizin dediklerinize katılmak zorunda değiliz bana ülke önereceğine ne demek istediğimi anlamaya çalışsan fena olmaz koray bey.daha da yazmam
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Demek istediğiniz anladım zaten. bende dünyada böyle bir uygulama olan tek bir ülke yok diyorum. İSG nin tarihi çok eski. Bu uluslar onca deneyim biriktirmiş. Amerikayı yeniden keşfetmek zor olabilir diyorum.
  13. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence 6 ay gibi bir eğitim söz konusu ise mesleki deneyim falan yalan olur. Gerçekten ciddi bir sistem ortaya koymuşsunuz Koray Bey, tek sıkıntı bizim insanımız bu kadar sıkıntıya gelebilir mi? :D Açık söyleyeyim, Koray Bey'in İSG sistemini yıkmak için seçime giriyorum diyen ciddi bir oy potansiyeline sahip olur :);)

İşin şaka kısmı bir yana sizin sisteme ilaveten 2 yılda bir rotasyon şartı koymak lazım, kanıksamanın ortadan kaldırılması için.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Rotasyon son derece mantıklı bir öneri
  15. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben devlet olsam ya bu işi tamamen kontrolüme alırdım yada yasadan sonra bu sınava girmiş olan herkesin yaptığı masrafı öder ve kamuoyundan özür dilerdim. çünkü ülkemizde bu sistemin ticarete dönüşmesi demek hakemsiz maç oynatmaya benzer
  16. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birde ocak 2014 ten beklentileriniz nelerdir. ayrı bir konu başlığı olarak açmak istedim ama başaramadım
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Soru bu zaten siz olsanız napardınız. Kontrole almak ne demek onu anlatın.
  18. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ben olsam osgb leri düzenlerdim, yapı denetimler de olduğu gibi tam yetki altına sokardım. bakanlık olarakta osgbleri denetlemem yeterli olurdu. nasılki yapı denetimlerle anlaşma yapmayan müteahhit inşaat yapamıyorsa osgb den dnetim hizmeti almayan firmaya iş durdurma cezası verirdim.
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    katılıyorum, ilgili kurum freni patlamış kamyon gibi. yetki, güç var fakat sektöre tam olarak hakim değiller, sihirli kelimeler, istatistik bilgisi, planlama, inovasyon, koordinasyon, kararlılık.
  20. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şöyle düşünün işverenlerden ssk primi nasıl ödenmesi gerekiyorsa iş güvenliği uzmanlığı içinde prim ödensin zaten mecbur değil mi uzman bulundurması zorunlu işverenlerden vergi ssk gibi primini al daha sonra uzmanını sen ata devlet olarak ama her uzmanın 217 saatini doldur maaşınıda sen ver, öyle faiş ücretlerde değil bir mühendis memur maaşı nekadarsa okadar . yani işverenlerle uzmanın arasında para muhabbeti olmasınki uzmanda işini korkmadan yapsın işverende buişin ciddiyetini kavrasın sonuçta işverenler için denetlemeye gelen bir müfettişle çalıştırdığı bir mühendis aynı kefede olabilirmi tabiki olamaz çünkü parasını ödediği bir kişinin her zaman emrinde olduğunu düşünür. fakat müfettişe karşı kendine çeki düzen verir, müfettişten kastım devletin atayacağı uzman. yani işi özeti ben devlet olsam işverenle uzman arasında aracılık ederdim. parasını işverenden toplardım uzmana verirdim uzmanıda kendim atardım. ne şiş yanardı nede kebap.